Strona główna

 • Wszystkie Kolory Świata

  Wszystkie Kolory Świata - Obrazek 1

  Zachęcamy uczniów do udziału w projekcie Wszystkie Kolory Świata. Chętni uczniowie z pomocą rodziców, dziadków szyją szmaciane laleczki, które należy oddać do świetlicy szkolnej do 25 stycznia 2019 roku. Laleczki mogą posiadać cechy charakterystyczne dla wybranego kraju. Pieniądze ze sprzedaży laleczek zostaną wpłacone na konto UNICEF. Szablony laleczek są dostępne w świetlicy szkolnej.

 • "Hazard? Nie, dziękuję"

  "Hazard? Nie, dziękuję"

  11 stycznia 2018r. w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły pedagog szkolny zorganizował  spotkanie dla uczniów klas ósmych z przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej w ramach kampanii „Hazard? Nie, dziękuję”.
  Celem zajęć było zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodzieży, na problemy, które wynikają z ich uprawiania oraz na konsekwencje prawne związane z udziałem i oferowaniem nielegalnych gier hazardowych.
  Uczniowie zostali zapoznani z mechanizmem uzależnienia się od gier komputerowych. Na zakończenie zajęć otrzymaliśmy dyplom uczestnictwa w tej kampanii.

 • Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

  Nasza szkoła zakończyła realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka szkolna zakupiła 868 książek na kwotę 15000 złotych. Księgozbiór został wzbogacony o książki obyczajowe, przygodowe, detektywistyczne, fantasy, co wpłynęło na  wzrost wypożyczeń i odwiedzin w bibliotece szkolnej. Społeczność szkolna włączyła się w promocję nowości, a także pomagała w pracach organizacyjnych wydarzeń promujących czytelnictwo.  Zgodnie z założeniami każda klasa uczestniczyła w jednym projekcie. Klasy I realizowały projekt „Czytamy dzieciom”, klasy II – „Czytamy książki o zwierzętach”, klasy III – „Podróże z książką”, klasy IV – „Czytamy i o zdrowie dbamy”, klasy V – „Mitologiczne podróże”, klasy VI – „Każdy może zostać detektywem”, klasy VII – „W świecie fantasy”, klasy VIII – „Świat wartości- pytamy i szukamy odpowiedzi w literaturze”. W efekcie powstały ciekawe prace: plastyczne, prezentacje multimedialne,  wywiady, opowiadania; najlepsze z nich przekazane zostały do biblioteki szkolnej. Prace plastyczne systematycznie wywieszane  są na tablicach na terenie szkoły, a pozostałe wykorzystywane  jako pomoce dydaktyczne do lekcji. W klasie VIIIc  zorganizowano spotkanie autorskie z panem Jarosławem Hebel- redaktorem naczelnym gazety „Moja Przestrzeń Kultury”. W ramach programu  odbyły się dwa wydarzenia  promujące czytelnictwo: wspólne czytanie baśni Natalii Usenko „Królewna Myszka” oraz wystawa dzieł Jana Kochanowskiego, książek i wycinków prasowych o jego życiu i twórczości, w związku z obchodami Dnia Patrona.
  Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  przyczyniła się do wzrostu zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły.

   

 • Jasełka klasy 1B

  Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.

  Boże Narodzenie to czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń, ale również czas przedstawień ukazujących tradycje bożonarodzeniowe.

  21 grudnia uczniowie klasy 1b zaprezentowali rodzicom i bliskim przedstawienie bożonarodzeniowe. Piękna scenografia, stroje, muzyka i wiersze wprowadziły wszystkich zgromadzonych gości w świąteczny klimat. W przedstawieniu ukazane zostały takie wartości jak miłość, szacunek, życzliwość i dobro. Rodzice otrzymali w prezencie od dzieci własnoręcznie wykonane pierniczki. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i w tym świątecznym nastroju zasiedli do symbolicznego wigilijnego stołu. Spotkanie przebiegało w niezwykle rodzinnej, ciepłej atmosferze.

 • Jasełka i spotkania świąteczne w klasach

  Klasowe Wigilie i szkolne jasełka to wyjątkowy czas dla całej społeczności uczniowskiej. Świąteczny nastrój zagościł w piątek, 21 grudnia, kiedy to wychowawcy, przy wsparciu rodziców, zorganizowali klasowe Wigilie, podczas których uczniowie z białym opłatkiem w ręku składali sobie bożonarodzeniowe życzenia.
  Ostatni dzień nauki w 2018 roku przebiegał w niecodziennej atmosferze. Uświetniły go „Jasełka na wesoło” w wykonaniu uczniów klas: VIIB, VIIID i VIIIE, przygotowane pod kierunkiem pani Beaty Piszczatowskiej. Przedstawienie stanowiło połączenie starożytności ze współczesnością. Ukazywało wiele aspektów i problemów, z jakimi boryka się każdy człowiek w swoim życiu, jak np. walka dobra ze złem, nawrócenie, międzyludzkie spory, waśnie o pierwszeństwo, przebaczenie. Ponadto miało za zadanie uświadomić, że tak naprawdę w okresie Świąt Bożego Narodzenia najważniejsze jest Dzieciątko Jezus, przychodzące  po to, by odkupić ludzkie grzechy oraz wzmocnić w ludziach wiarę, nadzieję i miłość.
  Wszyscy w pięknych strojach, z wielkim przejęciem, zaangażowaniem i wdziękiem odegrali swoje role, co spotkało się nie tylko z aplauzem publiczności oraz z wieloma pochwałami wyrażonymi przede wszystkim przez dyrektor szkoły Panią Iwonę Krupińską oraz wychowawców i nauczycieli przybyłych na inscenizację.
  Po zakończonych świątecznych spotkaniach wszyscy udali się do domów z przekonaniem, że Wigilia to nie tylko czas, gdy jest prezentów moc, to nie tylko czas, gdy potraw sto na stole. Lecz Wigilia to przepiękny czas, Bożonarodzeniowy czas, gdy siedzimy wszyscy w kole i mamy bliskich przy stole…
  Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego 2019 Roku!!!

   

 • Przegląd kolęd i pastorałek w świetlicy

  Dnia 19 grudnia w naszej szkole, odbyła się coroczna uroczystość organizowana przez wychowawców świetlicy, "Przegląd kolęd i pastorałek". Wzięły w niej udział wszystkie grypy świetlicowe oraz oddziały przedszkolne. Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością, Pani Dyrektor Iwona Krupińska oraz  Pani Dyrektor Grażyna Kucharska, a także goście, Seniorzy z Ośrodka Wsparcia dla Seniorów nr 1, którzy to współpracują z naszą szkołą, uczestniczą w różnych uroczystościach, a także nasi uczniowie odwiedzają ich w ośrodku. W czasie przeglądu, każdy zespół zaprezentował wybraną wcześniej kolegę lub prostorałkę, a następnie odbyło się wspólne kolędowanie. Uroczystość wprowadziła wszystkich uczestników w świąteczny nastrój, a także pozwoliła na wspólną integrację i zabawę. Zapraszamy za rok.

 • Jasełka klasy 1C

  W dniu 18 grudnia 2019 roku uczniowie klasy 1 c wystąpili przed rodzicami w Przedstawieniu Świątecznym. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały kolędy.  Opowiedziały także o najważniejszych zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

 • Wystawa choinek

  Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki. Dzięki oświetlonemu i barwnemu drzewku dom nabiera świątecznej magii. Tradycyjnie ubieramy choinkę tuż przed Wigilią i przystrajamy ją różnego rodzaju ozdobami, od wymyślnych łańcuchów i bombek, po proste cukierki i pierniczki. Niewiele osób wie, że tradycja strojenia choinki bożonarodzeniowej wywodzi się z Niemiec, z początku XIX wieku, a jej głównym zwolennikiem był Marcin Luter. Następnie zwyczaj ten rozpowszechnił się m.in. we Francji i Anglii. W Polsce zaś strojenie bożonarodzeniowego drzewka przywędrowało wraz z zaborem pruskim między XVIII a XIX wiekiem. W nawiązaniu do niego, uczniowie klas 7. i 8. poznali na lekcjach języka niemieckiego zwyczaje świąteczne w krajach niemieckiego obszaru językowego, a także porównywali je z obyczajami występującymi w Polsce. Ponadto przygotowali wystawę choinek opisanych w języku niemieckim, a wykonanych z makaronu, szyszek, papieru, patyczków czy gazet. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością.
  Zachęcamy do obejrzenia prac, jednocześnie życząc radosnych świąt. FroheWeihnachten!

   

 • Spotkanie wigilijne zuchów i harcerzy
  Dnia 14 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne zuchów i harcerzy za wszystkich gromad i drużyn środowiska 254 Warszawskich Drużyn i Gromad Zuchowych. Na uroczystość została zaproszona pani dyrektor szkoły Iwona Krupińska oraz przewodnicząca zespołu do spraw harcerstwa, pani Karina Chmielewska. Atmosfera była iście świąteczna, przy śpiewie kolęd,
  pastorałek i świetle "ogniska". Jest nam niezmiernie miło, że w naszejszkole, pod okiem instruktorów z wielką pasją, uczniowie spędzają miło czas,  ucząc się tradycji świątecznych i innych, w zależności od kalendarza.
 • Sukces naszych uczniów w Konkursie Literackim

  Również w tym roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Literackim pod hasłem W telefonie, komputerze siedzi wielkie, groźne zwierzę. Uzależnia wszystkich wkoło, stawmy zatem temu czoło. Turniej tradycyjnie został zorganizowany przez SPZZLO Warszawa – Żoliborz oraz redakcję kwartalnika „Zdrowie Pacjenta”, a skierowany był do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zadanie uczestników polegało na zredagowaniu krótkiego wiersza, fraszki lub limeryku nawiązujących do tematu konkursu. Wśród laureatów znalazło się aż 25 uczniów: klasa 5a – Weronika Kowalska, Emilia Sawicz, klasa 6b - Amelia Jędrzejczyk, klasa 7a - Anna Wszoła, Cyryl Kotliński, Damian Kowalski, Kajetan Markowski, Oliwia Krasowska, Patryk Kiełczewski, Zuzanna Oziembło, Weronika Kowalczyk, klasa 7b - Zofia Zajenkowska, Lakhi Manik, Marcelina Molenda, Nadia Lech, Aleksandra Stańczyk, Inga Szacka, klasa 8a - Adrian Olszyna, Zofia Łukasiewicz, klasa 8b - Bartosz Gibała, Karolina Wiktorowicz, Gabriela Machnacka, Nikola Durkiewicz, klasa 8e - Michalina Krawczyk, Natalia Radzka.

  Oprócz nagród, które w najbliższym czasie zostaną wręczone laureatom, prace Bartosza Gibały i Lakhiego Manik zostały opublikowane w grudniowym wydaniu kwartalnika „Zdrowie Pacjenta”.

  Zgodnie z zapowiedzią organizatora konkursu nazwiska laureatów niezamieszczone w grudniu będą wymienione w kolejnym numerze czasopisma. 

   

  Wielkie gratulacje!

 • Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw Ruchowych

  Już po raz kolejny nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali dla uczniów z oddziałów I – III Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw Ruchowych. Sportowe zmagania miały miejsce 10, 12 i 17 grudnia 2018r. Uczniowie najmłodszych klas brali udział w różnorodnych konkurencjach sportowych, wykazując się zwinnością, szybkością i zręcznością. Podczas turnieju obowiązywała zasad fair play. Gry i zabawy miały zapewnić wszystkim uczestnikom uśmiech na twarzy oraz mile spędzony czas. Reprezentanci wszystkich oddziałów w każdej konkurencji wykazywali olbrzymie zaangażowanie, dzielnie walcząc o zwycięstwo. Brawa i uznanie należą się wszystkim drużynom. Na szczególne gratulacje zasłużyli najlepsi, którymi okazali sięreprezentanci klas: 1d, 2d i 3a. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, a dla wszystkich młodych sportowców Mikołaj przygotował słodki upominek.

  Dziękując za wesołą atmosferę i zdrową rywalizację,nauczyciele wychowania fizycznego zapraszają za rok na kolejną edycję Mikołajkowego Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych dla klas I – III.

  Serdeczne gratulacje dla zwycięzców!

 • Jasełka dla zaprzyjaźnionych przedszkoli

  „Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem
  wesoła nowina
  Że Panna czysta, że Panna czysta
  porodziła Syna…”


  18 grudnia do naszej szkoły przybyły dzieci z dwóch zaprzyjaźnionych bielańskich przedszkoli: Przedszkola nr 105 „Wesoła Stopiątka” i Przedszkola nr 318 „Zielony Zakątek”, aby móc uczestniczyć w przedstawieniu jasełkowym przygotowanym przez uczniów z klasy 1a. Zaproszonych gości powitały: dyrektor szkoły Iwona Krupińska wraz z wicedyrektor Grażyną Kucharską.
  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia mali aktorzy przypomnieli historię Maryi i Józefa, szukających w nocy miejsca do schronienia. Po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Do nich i małego Jezuska przybyli pasterze, anioły, zwierzęta oraz tak honorowi goście jak trzej Mędrcy, którzy złożyli Dzieciątku pokłon i dary.
  Uczniowie w oryginalnych strojach, na tle pięknej, bożonarodzeniowej dekoracji starali się jak najlepiej odegrać swoje role. Z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie je odtwarzali, prezentowali umiejętności recytatorskie oraz wokalne podczas śpiewania kolęd i pastorałek.
  Wystawione Jasełka, wprawiły wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój. Dopełnieniem spotkania był poczęstunek twórczo ozdobionymi piernikami, które przygotowali dla przedszkolaków uczniowie klasy 1a.

   

 • Uczniowie klasy 1A i 1B pieką pierniczki

  Zapach pieczonych pierniczków przypomina nam, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Pierniczki już dawno wtopiły się w polską tradycję bożonarodzeniową i stały się jednym z symboli tych świąt Przed świętami również w naszej szkole unosił się zapach korzennych przypraw. To uczniowie klas 1a i 1b przygotowywali „pierniczkowe prezenty”. Dzieci z klasy 1b poznały składniki potrzebne do przygotowania ciasta, a potem z wielką radością i zaangażowaniem wałkowały je i wycinały foremkami ulubione kształty. Nie zabrakło foremek z motywami świątecznymi takimi jak: gwiazdy, choinki, dzwoneczki, anioły. Uczniowie klasy 1a upieczone pierniki dekorowali wykorzystując kolorowy lukier i mnóstwo jadalnych ozdób.

  Pieczenie i dekorowanie pierników sprawiło naszym uczniom wiele radości, wprowadziło w szkole świąteczną atmosferę i w sposób praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Własnoręcznie przygotowane smakołyki okazały się doskonałymi prezentami, które wraz z serdecznymi życzeniami Wesołych Świąt zostały wręczone rodzicom i dzieciom z  przedszkola, które odwiedziły naszą szkołę. 

  Pierniki w klasie 1A

  Pierniki w klasie 1B

 • Paczki świąteczne

  Podziękowanie

  https://www.facebook.com/FundacjaPatrzSercem/

   

  „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
  lecz przez to, kim jest;
  nie przez to, co ma,
   lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

  /Jan Paweł II/

  Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Mały Samorząd Uczniowski zorganizował na rzecz Fundacji „Patrz Sercem” akcję charytatywną "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajkiem". Dzięki zaangażowaniu dzieci, rodziców oraz wychowawców klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych zebraliśmy ogromną ilość paczek świątecznych dla potrzebujących rodzin z dziećmi. To dzięki nam udało się wywołać uśmiech i łzy wzruszenia u ludzi, do których one trafiły.
  Składamy ogromne podziękowania wszystkim tym, którzy popatrzyli sercem na potrzeby innych i przyłączyli się do naszej akcji charytatywnej.

 • Recytatorski sukces Karmeli Fantoli

  Dom Kultury „Kolorowa” we współpracy z Ośrodkiem Kultury „Arsus” dzielnicy Ursus był organizatorem XVI Mazowieckiego Przeglądu Recytatorskiego Jednego Poety – Stanisława Grochowiaka. Impreza miała charakter otwartego przeglądu recytatorskiego, do którego została zaproszona młodzież i dorośli z województwa mazowieckiego.
  Celem przeglądu było przybliżenie i rozszerzenie wiedzy o twórczości poety, umożliwienie publicznej prezentacji recytatorskiej utalentowanym mieszkańcom województwa oraz wyróżnienie najciekawszych deklamacji i promocja laureatów. W kategorii wiekowej 14-16 lat wzięła udział uczennica klasy VIIIB, Karmela Fantoli, która po zakwalifikowaniu się do ścisłego finału, spośród ponad 60 uczestników, zajęła zaszczytne drugie miejsce. Sukces ten osiągnęła nie tylko w wyniku ciężkiej pracy, ale przede wszystkim dzięki zdolnościom recytatorskim, które konkursowa komisja doceniła podczas prezentacji dwóch wierszy: „Ars poetica” oraz „Ikar”.  
  Życzenia kolejnych recytatorskich sukcesów!

   

 • Wolontariusze w Bielańskim Ośrodku Wsparcia Seniorów

  W dniu 10 grudnia 2018 roku wolontariusze z klasy 8a i 8d pod opieką Pani Anny Szumel i Pani Agnieszki Sabak -  Krawczak udali się, w ramach realizacji projektu „Uśmiech Seniora”, do Ośrodka Wsparcia Seniorów na Bielanach. Wspólnie z wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej nr 364 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie zaśpiewali kolędy dla seniorów, przybliżając tym samym świąteczną atmosferę. Po koncercie seniorzy mieli możliwość delektowania się słodkościami przygotowanymi przez dzieci. Nie zabrakło także upominków w postaci własnoręcznie wykonanych szopek oraz kartek świątecznych z życzeniami. Wolontariusze zostali natomiast obdarowani prezentami od seniorów. Przy świątecznym stole gospodarze spotkania opowiadali o swoich latach młodości i o tradycjach bożonarodzeniowych w ich rodzinnych domach.
  Takie spotkania uczą dzieci życzliwości i szacunku wobec starszych ludzi, a także wrażliwości na drugiego człowieka. Natomiast ludziom starszym pozostawiają niezapomniane wspomnienia i zaspokajają potrzebę kontaktu z drugą osobą. Wolontariusze mają poczucie spełnienia, a seniorzy chwile wzruszeń, wywołane świadomością, że we współczesnych czasach są młodzi ludzie, którzy czerpią radość ze spotkania z nimi.

 • Mikołajkowy Turniej Szachowy

  Uczniowski Klub Sportowy przy Szkole Podstawowej nr 321, wspólnie z dzielnicą Bemowo, był organizatorem Mikołajkowego Turnieju Szachowego. Jego celem była popularyzacja tej dyscypliny sportowej oraz zdobywanie kategorii szachowych. W dniu 24 listopada br., w zawodach rozgrywanych systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund, mógł wziąć udział każdy, bez względu na wiek. Wśród wielu uczestników znakomicie wyróżnił się uczeń naszej szkoły, Łukasz Szerszeń z klasy 6d, który zajął aż trzecie miejsce.

  Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów sportowych!!!

   

 • Mikołajki

  Drogi Święty Mikołaju,

  co przychodzisz prosto z raju

  i dla dzieci gwiazdkę masz,

  powiedz , co nam dzisiaj dasz?

  Autor nieznany

   

  W dniu 6 grudnia do szkoły zawitał najbardziej oczekiwany, zarówno przez dzieci jak i dorosłych, gość –św. Mikołaj. Tradycja obdarowywania się upominkami obchodzona jest na cześć biskupa Miry o tym samym imieniu. Zgodnie ze zwyczajem, tego dnia każde dziecko otrzymuje prezent. To magiczne wydarzenie odbywa się już w nocy z piątego na szóstego grudnia, gdy ukradkiem podkłada on upominki pod poduszką lub umieszcza je w wełnianej skarpecie czy bucie.

  W czwartek niezwykły gość, w towarzystwie uroczych śnieżynek, przybył z workami pełnymi prezentów i zawitał do każdej klasy. Został bardzo miło przyjęty przez wszystkich. Nie sposób opisać emocji i spontanicznie okazywanej radości dzieci. Niektóre klasy na widok Mikołaja odśpiewały kolędę, a inne nawet tradycyjne „Sto lat”. Po otrzymaniu prezentów rozpoczęło się gorączkowe sprawdzanie ich zawartości. Po uśmiechniętych buziach można było wywnioskować, że  Święty trafił z podarunkami.

  Wszyscy z utęsknieniem spodziewają się jeszcze jednej wizyty Mikołaja, która zapewne nastąpi w wieczór wigilijny. 

   

 • Przyłącz się do akcji wsparcia osób niepełnosprawnych "Jest robótka"

  Przyłącz się do akcji wsparcia osób niepełnosprawnych "Jest robótka" - Obrazek 1

  Mały Samorząd Uczniowski i klasa I B zapraszają do udziału w akcji, która ma na celu sprawić by Święta Bożego Narodzenia były mniej smutne i samotne dla osób niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie pod Warszawą.

  Zachęcamy uczniów klas I - III do samodzielnego wykonania kartek świątecznych, które rozgrzeją każde serce osoby niepełnosprawnej do rąk, której trafią.

   Kartki z wypisanymi życzeniami wrzucamy do przygotowanej świątecznej skrzynki ustawionej naprzeciw sekretariatu, do dnia 14 grudnia.

  Przyłącz się do akcji wsparcia osób niepełnosprawnych "Jest robótka" - Obrazek 2

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 293 im.Jana Kochanowskiego
  ul. Kochanowskiego 8 01-864 Warszawa

  e-mail: sekretariat@sp293.edu.pl
 • (22) 633-13-77
  (22) 633-13-06

Galeria zdjęć