• Drużyna harcerska

„...Harcerzem być, to wcale nie wada, Harcerzem być, każdemu wypada…”

W Szkole Podstawowej nr 293 pracują gromady zuchowe i drużyny harcerskie.

Są to jednostki Związku Harcerstwa Polskiego (Chorągiew Stołeczna, Hufiec Warszawa - Żoliborz):

254 Warszawska Gromada Zuchowa „Borostwory”;

• dla uczniów klas pierwszych i drugich,
          • drużynowa – pwd. Karolina Dziegciar.

254 Warszawska Gromada Zuchowa „Dębowa Brać”;

• dla uczniów klas trzecich,
          • drużynowy – pwd. Sebastian Jadczak.

254 Warszawska Drużyna Harcerska „Knieja”;

• dla uczniów klas czwartych,
          • drużynowa – phm. Dorota Brzuska.

254 Warszawska Drużyna Harcerska „Matecznik” im. Janka Bytnara „Rudego”;

• dla uczniów klas piątych i szóstych,
          • drużynowy – hm. Dariusz Brzuska.

254 Warszawska Drużyna Wędrownicza „Bukowina”;

• dla uczniów gimnazjum i liceum,
          • drużynowy – hm. Marcin Wasielewski.

Krąg Instruktorski

• dla przybocznych, drużynowych, instruktorów,
          • przewodnicząca – hm. Agnieszka Kalińska-Brzuska.

Zbiórki zuchowe i harcerskie są zazwyczaj w piątki:

• zuchy (klasy I, II, III) w godzinach od 16.00 do 17.30;
          • harcerze w godzinach od 17.30 do 19.00;

Trochę historii: Drużyny 254-te działają od kilkudziesięciu lat. Po poważnym kryzysie

w roku 2001 i całkowitym rozpadzie zostały odtworzone przez nowy zespół instruktorów w 2002 r. i od tego czasu widać stały rozwój liczebny.

Zorganizowaliśmy dziesięciokrotnie kolonię zuchową, dziewięć obozów harcerskich, trzy zimowiska.

Harcerze z „Matecznika” uczestniczyli w ogólnopolskich festiwalach piosenki „Śpiewograniec” w Tarnobrzegu, „Szałamaja” w Kwidzynie, corocznie w Centralnym Zlocie Młodzieży „Palmiry”.

Były wycieczki i biwaki. Zdobywaliśmy Warszawską Odznakę Krajoznawczą i Odznakę Turystyki Pieszej. Byliśmy na spływach kajakowych.

Czterokrotnie wygraliśmy Festiwal Hufca Warszawa-Żoliborz „Kakofonia”.

Minionego lata gromady zuchowe wystawiły trzydziestopięcioosobową kolonię zuchową, a drużyna „Matecznik” czterdziestoosobowy obóz.

Pracujemy przy pozyskiwaniu, konserwacji i remontach sprzętu, dzięki temu dysponujemy wyposażeniem umożliwiającym zorganizowanie ponad stuosobowego obozu.

W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy przekazali harcerzom 1% swojego podatku PIT. Z tych środków wyremontowaliśmy kilkanaście dużych namiotów.

zuchy, harcerki, harcerze, kadra instruktorska 254 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych.