• Klasa 6B w Centrum Olimpijskim

• 10.10.2018 16:23
      • Wycieczka do Centrum Olimpijskiego uczniów klasy 6b w dniu 3 października br. stanowiła formę klasowych obchodów Dnia Chłopaka.

Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z genezą pojęcia fair play, sięgając aż do czasów kodeksów rycerskich, baśni angielskich i dramatów Williama Szekspira. Następnie obejrzeli prezentację, podczas której zostały im przybliżone sylwetki znanych polskich sportowców, którzy są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów fair play.

• Uczniowie mieli również możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami i opowiedzieć, czym dla nich jest czysta, uczciwa walka oparta na szlacheckich ideałach. Na koniec wszyscy spędzili miło czas podczas drużynowej gry interaktywnej, opartej na wspomnianych wcześniej zasadach, po której zwycięzcy otrzymali drobne podarunki.

Była to niezwykle ważna lekcja, gdyż uzmysłowiła wszystkim, że postępowanie według zasad fair play oznacza walkę z nielojalnością, brakiem tolerancji, oszustwem i brutalnymi zachowaniami, nie tylko w sporcie, ale również w naszym codziennym życiu: w szkole, w rodzinie, wśród kolegów i przyjaciół.

Druga część pobytu w Centrum Olimpijskim upłynęła na obejrzeniu ekspozycji stałej muzeum sportu i turystyki oraz wysłuchaniu informacji o historycznych, a także współczesnych wydarzeniach sportowych.

Na ekspozycji, w różnych aspektach, przedstawiono ponad 40 dyscyplin, a wśród nich lekkoatletykę, kolarstwo, narciarstwo, łyżwiarstwo, tenis, szermierkę, jeździectwo piłkę nożną, kajakarstwo, judo, żeglarstwo, alpinizm, turystykę letnią i zimową. Do najciekawszych atrakcji można zaliczyć oryginalne medale olimpijskie, a także kajak, na którym pływał po mazurskich jeziorach Karol Wojtyła.