• Klasa 7 A w Centrum Olimpijskim

• 19.10.2018 21:18
      • Fair play – to dwa słowa o  ponadczasowym systemie wartości ludzkich zachowań, którymi powinien się kierować człowiek w swoim życiu. Należy promować postępowanie według zasad fair play, a walczyć z nielojalnością, brakiem akceptacji, nieprawdą i brutalnym postępowaniem.

• Lekcja "Fair Play i Ty", w której uczestniczyli uczniowie klasy 7a, w dniu 16 października br., to niecodzienne zajęcia wychowania fizycznego, ale także wychowania etycznego, które pozwalają w  aktywny sposób wyjaśnić pojęcie fair play oraz rozważyć jego genezę sięgającą aż do czasów kodeksów rycerskich, baśni angielskich i utworów Williama Szekspira. Prowadząca lekcję zwróciła także uwagę na znaną ideę barona Pierre’a de Coubertina, który podkreślał, że nie jest ważne jedynie zwycięstwo, lecz  przede wszystkim sam udział w rywalizacji sportowej. Posługując się przykładami znamienitych polskich sportowców, laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów fair play, starała się zachęcić uczniów do takiej postawy.
        Najważniejszym punktem zajęć była jednak analiza kodeksu fair play opracowanego dla młodych ludzi przez  profesorów Zofię i Ryszarda Żukowskich. Poprzez wykorzystanie sytuacji z życia codziennego uczniowie wyrażali swoje stanowisko na temat tego, czym dla nich jest czysta, uczciwa walka oparta na szlachetnych ideałach. Dzięki temu siódmoklasiści uzmysłowili sobie, że fair play to nie tylko zasada obowiązująca w sporcie, ale również w prozie życia codziennego, np. w relacjach koleżeńskich.
        Druga część pobytu w Centrum Olimpijskim została przeznaczona na obejrzenie wystawy edukacyjnej oraz filmu poświęconych uczczeniu 90. rocznicy zdobycia przez Halinę Konopacką pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w rzucie dyskiem. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, że zawodniczka rzucała dyskiem, oszczepem, skakała w wzwyż, startowała w konkurencji wieloboju, pchnięciu kulą, grała w koszykówkę, jeździła na nartach. To także siedmiokrotna rekordzistka świata, 56-krotna rekordzistka Polski, 26-krotna mistrzyni Polski i, co ciekawe, na Igrzyskach IX Olimpiady w Amsterdamie w 1928 roku, zdobywczyni tytułu… Miss Igrzysk. To kobieta o bardzo bogatej osobowości, która potrafiła pisać wiersze, a nawet kierować ciężarówką wypełnioną po brzegi złotem, by w ten sposób uchronić je przed Hitlerowcami na początku II wojny światowej.
        Wyjście do Centrum Olimpijskiego, a przede wszystkim informacje o tak znakomitym sportowcu, w osobie Haliny Konopackiej, zapewne zachęciły uczniów klasy 7a do rozpoczęcia aktywnego trybu życia.