• Klasa 7A w Centrum Nauki Kopernik

• 27.12.2018 12:27
      • W dniu 21 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 7A, wraz z wychowawcą Panią Wiolettą Krawczyk, uczestniczyli w wyjściu do Centrum Nauki Kopernik. W pierwszej kolejności siódmoklasiści mieli okazję obejrzeć wystawę stałą, która obejmuje ponad 400 eksponatów. Ponadto dzieci obejrzały występujące w teatrze robotycznym Robothespiany, czyli zaawansowane technologicznie humanoidy, poruszające się przy pomocy sprężonego powietrza. Potrafiąone nie tylko mówić, gestykulować i poruszać głową, ale także prezentować swój nastrój. Efekt ten osiągnięto dzięki oczom z wyświetlaczami LCD oraz pomocyznanych aktorów, którzy użyczyli robotom swoich głosów.

• Jednak głównym celem wizyty był udział w zajęciach laboratoryjnych. Dzieci zostały podzielone na grupę dziewcząt i chłopców, które odpowiednio brały udział w laboratorium biologicznym -„Biolog na miejscu zbrodni2.0” oraz robotycznym- „Chory Algorytm”. Dziewczynki miały niepowtarzalną okazję wcielić się w detektywów, których zadaniem było rozwikłanie zagadki kryminalnej. Poprzez analizę szeregu biologicznych śladów, zabezpieczonych na hipotetycznym miejscu zbrodni, przestudiowały ślady krwi, DNA, a nawet ślady roślin. Poznały także tajniki pracy entomologów sądowych, którzy poszukują informacji o miejscu i czasie morderstwa, badając znalezione przy zwłokach owady.

Natomiast chłopcy zmagali się z zadaniami w laboratorium robotycznym, które łączy w sobie tajniki wiedzy z obszaru informatyki, matematyki, fizyki i techniki. Ich zadaniem było wcielenie się w rolę lekarzy i zbadanie robota. Mieli możliwość spojrzenia na niego z perspektywy neurologa, laryngologa, okulisty, a nawet ortopedy. Wspólnie zmierzyli parametry „życiowe” humanoida i zaprogramowali go zgodnie z zachowaniem Trzech Praw Robotyki.

Wizyta w Centrum Nauki Kopernik to doskonała okazja do nauki poprzez eksperymentowanie z jednoczesnym zaangażowaniem wszystkich zmysłów. Uczniowie mieli okazję wcielenia się w rolę prawdziwych odkrywców. To była niepowtarzalna lekcja biologii i robotyki.