• Klasa 7d - Cmentarz Powązkowski

• 31.10.2017 10:22
      • Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości
      • Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego można uznać za motto, którym kierował się Franciszek Szajewski, uczeń klasy VII d, opracowując trasę spaceru po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach dla swoich kolegów i koleżanek.

Nastolatek interesuje się historią Polski, a szczególnie wydarzeniami z okresu II wojny światowej i czasów stalinowskich. Wyróżnia się bogatą wiedzą na ten temat i chętnie dzieli się nią ze swoimi rówieśnikami, dlatego 26 X 2017 r. wystąpił w roli przewodnika grupy złożonej z uczniów klasy VII d.

Wywiązał się z tej roli znakomicie. Bardzo ciekawie opowiadał o bohaterach, którzy oddali swe życie za Polskę. Zaprowadził kolegów i koleżanki w miejsca szczególne, m.in. do Kwatery Harcerskiego Batalionu AK „Zośka”. Grupa zatrzymała się też przy grobie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także przed pomnikiem Gloria Victis poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Uczniowie zapalili tam białe i czerwone znicze, oddając w ten sposób cześć patriotom, którzy do końca służyli sprawie narodowej. Następnie klasa VII d udała się do Kwatery na Łączce, gdzie w latach 1945 – 1956 grzebano w bezimiennych grobach Polaków zamordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego. Grupa odwiedziła też Panteon, czyli Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych. Na koniec uczniowie przeszli w miejsce upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

Wyjście na Cmentarz Wojskowy było okazją do rozmowy na temat ważnych spraw i wielkich ludzi. Pozwoliło siódmoklasistom doświadczyć dumy, jaką daje poczucie przynależności do narodu, który nigdy nie prosił o wolność, tylko zawsze o tę wolność walczył. Na wyróżnienie zasługuje Franciszek Szajewski, który świetnie wywiązał się z podjętego zadania, imponując rzetelnym przygotowaniem, bogatą wiedzą i umiejętnością przekazania jej w ciekawy, skupiający uwagę słuchaczy sposób. Docenić należy także postawę siódmoklasistów, ponieważ wykazali się dojrzałością, powagą oraz umiejętnością uważnego słuchania swojego kolegi. Dorośli towarzyszący grupie nie kryli podziwu dla nastolatków, którzy godnie uczcili pamięć wielkich Polaków. Nie ulega wątpliwości, że Franciszek Szajewski i klasa VII d zasłużyli na szóstkę z plusem.