• Klasa 3A w Zamku Królewskim

• 01.12.2017 14:11
      • 20 listopada 2017 roku uczniowie klasy 3a pod opieką wychowawcy Małgorzaty Graczyk wybrali się z wizytą do Zamku Królewskiego w Warszawie. Celem wycieczki był udział w lekcji muzealnej pod tytułem „Zamek od kuchni, czyli król i jego dwór”.

• Po zamkowych komnatach oprowadziła nas bardzo miła pani przewodnik ubrana w strój pokojówki, która swoimi opowieściami przeniosła nas w czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Uczniowie byli pod wrażeniem piękna zrekonstruowanego wnętrza zamku i  znajdujących się tam przedmiotów. Mieli okazję zobaczyć takie eksponaty jak: tron królewski, biurko króla jegomości, łoże, stół i jego nakrycie. Największe wrażenie zrobiła na nich Sala Tronowa ze względu na piękne złocenia, które swym blaskiem przykuwały uwagę tak, że trudno było oderwać od nich wzrok.

Usłyszeliśmy o słynnych Obiadach Czwartkowych, które były swoistą formą zebrań, spotkań o charakterze literackim oraz naukowym. W podziemiach zamku zachwycaliśmy się oryginalnością pięknej zastawy stołowej, z której korzystali goście króla. Marzeniem Stanisława Augusta było założenie Akademii Sztuk Pięknych, co przyczyniło się do kolekcjonowania różnych dzieł sztuki najlepszych, ówczesnych twórców. Przemieszczając się po zamkowych komnatach uczniowie mogli zachwycać się ich bogatą kolekcją.

Dzieci dowiedziały się również, kim byli i czym się zajmowali pracownicy króla, ile osób zatrudniał władca naszego kraju oraz o tym jak żyli, pracowali, mieszkali i jakie otrzymywali wynagrodzenie. Pod koniec naszej wizyty odbyły się zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie mieli możliwość ulepienia z gliny naczyń na wzór wcześniej oglądanych. Ich wytwory stały się jednocześnie pamiątką z wycieczki. Po wyjściu z zamku udaliśmy się na krótki spacer po Rynku Starego Miasta. Wszyscy uważamy, że wycieczka była bardzo udana.