• Klasa 6a w Zamku Królewskim

• 05.12.2017 09:30
      • Początki Zamku Królewskiego sięgają czasów XIV w. Na przestrzeni lat był rozbudowywany, jednak zawsze stanowił rezydencję królewską. Zamek Królewski w Warszawie to także bardzo ważny ośrodek edukacji, kultury i sztuki,  miejsce, gdzie odbywają się ważne uroczystości. Wzbudza zachwyt wspaniałymi wnętrzami, a nagromadzone w nim dzieła sztuki, tworzone przez najwybitniejszych artystów polskich i światowych, budzą podziw.

W poniedziałek, 4 grudnia 2017 roku, szóstoklasiści pod opieką wychowawcy, Pani Wioletty Krawczyk, skorzystali z bogatej oferty edukacyjnej Zamku Królewskiego, dokonując wyboru lekcji muzealnej: Symbole i alegorie. Tajemnice i zagadki dzieł sztuki.

• Podczas prawie dwugodzinnego spaceru po pomieszczeniach ówczesnej siedziby królów, dzieci miały okazję usłyszeć odpowiedzi na pytania: Co mówi obraz? Jakie sekrety skrywa zegar? Czy nasze oczy potrafią dostrzec wszystko?

Oprócz tego uczniowie, oglądając m.in. obrazy i arrasy, poznali symbolikę owoców, zwierząt  i przedmiotów, podjęli próby samodzielnej analizy i opisu ich kompozycji. Z pomocą pani przewodnik próbowali zrozumieć metaforyczną i ponadczasową wymowę dzieł sztuki, przypominających o kruchości egzystencji, przemijaniu i śmierci.

Świat pełen jest symboli, po które artyści sięgali od wieków. Aby rozszyfrować dzieło sztuki, warto wybrać się do Zamku Królewskiego