• Wizyta klasy 5a w Elektrociepłowni Siekierki

• 05.01.2018 12:03
      • W dniu 4 stycznia 2018 klasa 5a wraz z wychowawcą, Agatą Idzikowską, odwiedziła największą w Polsce i drugą co do wielkości w Europie elektrociepłownię Siekierki. Wycieczka odbyła się dzięki uprzejmości i zaangażowaniu mamy ucznia klasy 5a, pani Magdaleny Wyrzykowskiej- Glezner, która zorganizowała zwiedzanie i opiekę przewodnika.
      • Odziani w kaski ochronne i odblaskowe kamizelki uczniowie przemierzali ogromne hale i odwiedzali najważniejsze miejsca związane z procesem produkcji energii elektrycznej i ciepła. Dzięki pani  przewodnik, która z ogromną pasją opowiadała dzieciom o zwiedzanym zakładzie,  dzieci miały okazję zobaczyć na co dzień niedostępne dla przeciętnego człowieka zakamarki elektrociepłowni. Widziały wagony wjeżdżające do specjalnej wywrotnicy gdzie węgiel jest przesypywany na taśmociągi, a z nich na ładowarki, miejsce gdzie woda potrzebna do wyprodukowania prądu jest filtrowana i demineralizowana, żeby zminimalizować korozję rur, nastawnię cieplną ulokowaną obok hali z turbinami gdzie pracownicy kontrolują proces powstawania energii cieplnej, monitorują popyt na ciepło i kierują ewentualne nadwyżki ciepła do akumulatora, nastawnię elektryczna, która jest ulokowana w wyniesionym ponad poziom gruntu budynku, przypominającym wieżę kontroli ruchu kolejowego i w której elektrociepłownia łączy się z systemem energetycznym kraju oraz wysokie na 200 metrów kominy, górujące nad terenem elektrociepłowni. Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe gadżety a wizyta w elektrociepłowni pozostawiła niezapomniane wrażenia.