• Klasa 6A w Belwederze

• 13.02.2018 11:20
      • W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w poniedziałkowe przedpołudnie, 12 lutego 2018 roku, uczniowie klasy VIa, wraz z wychowawcą, Panią Wiolettą Krawczyk, uczestniczyli w wycieczce do Belwederu. Program obejmował wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, salę historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską, wybrane sale historyczne oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka.

• Pod czujnym okiem pracownika BOR-u i w towarzystwie przewodnika dzieci poznały najpierw historię tego miejsca, by w pierwszej kolejności obejrzeć wystawę, na której mogły podziwiać portrety, karykatury Marszałka, a także medale z jego wizerunkiem, dyplomy i dokumenty. Następnie uczniowie w sali historii Orderu Wojennego Virtuti Militari zapoznali się z historią tego wyróżnienia, będącego jednym z najstarszych nadawanych orderów wojskowych na świecie i najwyższym polskim odznaczeniem przyznawanym za wyróżnienia na polu bitwy. Pierwszymi kawalerami orderu byli Książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko. Nie zabrakło też chwil zadumy i refleksji w Kaplicy pw. NMP Królowej Polski, która powstała z inicjatywy prezydenta Lecha Wałęsy w 1990 roku. Wśród oglądanych sal historycznych szczególną uwagę zwiedzających zwróciła Sala Pompejańska, znana jako najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w Belwederze. Jej nazwa nawiązuje do malowideł wzorowanych na freskach odkrytych w Pompei. To w niej koncertował młody Fryderyk Chopin oraz gościły tak znamienite osoby, jak papież Jan Paweł II czy Prezydent USA Barack Obama wraz z małżonką. Natomiast Sala Lustrzana z ogromnymi zwierciadłami, była ulubionym miejscem Marszałka, w którym spędzał najwięcej czasu na opracowywaniu strategii wojennych. Na zakończenie szóstoklasiści mieli sposobność zobaczyć gabinet Józefa Piłsudskiego, w którym od 1918 roku urzędował jako Naczelnik Państwa. Znajduje się w nim wiele autentycznych pamiątek oraz przedmiotów oddających ducha tamtych czasów.

Informacje uzyskane podczas wycieczki stanowiły doskonałe poszerzenie podręcznikowej wiedzy z tego okresu historycznego. Ponadto dzieci otrzymały pamiątkowe zdjęcia z autografami Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz
        z małżonką.