• Klasa 1B w Pałacu Prezydenckim

• 14.03.2018 10:30
      • 9 marca 2018 roku uczniowie klasy 1b pod opieką wychowawcy, Pani Anny Tkaczyk, mieli możliwość obejrzenia wnętrza Pałacu Prezydenckiego.

• Do obiektu zwiedzający udali się bocznym wejściem, gdzie tuż po przekroczeniu drzwi zostali poddani kontroli przez funkcjonariuszySłużby Ochrony Państwa. Po spełnieniu wszystkich formalności dzieci powitała pani przewodnik, która oprowadzając ich, opowiadała historię jednej z najważniejszych instytucji w państwie.

Jako pierwszy uczniowie zobaczyli Okrągły Stół, który w czasie obrad był ustawiony w Sali Kolumnowej. Obecnie, ze względu na częste wykorzystywanie tej Sali,znajduje się on w prawym skrzydle Pałacu Prezydenckiego. Następnie zwiedzający udali się do Sieni Głównej, w której witani są goście w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a sam Prezydent osobiście wita tylko głowy państw. Kolejnym miejscem była Sala Nowosielskiego, wywodząca się od nazwiska wielkiego artysty, którego dzieła ją ozdabiają.  Wielkie zainteresowanie pierwszoklasistów wzbudziła Kaplica pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, gdzie na ścianach znajdują się podarunki od wyjątkowych gości, jakim był papież Jan Paweł II oraz papież Benedykt XVI. Ponadto dzieci dowiedziały się, że w kaplicy przechowywane jest betlejemskie światełko pokoju przekazywane co roku Prezydentowi przez harcerzy. W dalszej części uczniowie zobaczyli kilka sal, a wśród nich Salę Rokoko, Jadalnię, Salę Niebieską oraz Salę Bankietową (Obrazową). Szczególną uwagę zwiedzających wzbudziła Sala Biała im. Lecha Kaczyńskiego, dobrze znana dzieciom z relacji telewizyjnych, gdyż w niej polski prezydent przyjmuje głowy państw i szefów rządów z innych krajów oraz spotyka się z dziennikarzami.Pomieszczeniemzwiązanym m.in. z nadawaniem orderów i odznaczeń państwowych, tytułów naukowych, stopni generalskich oraz minowaniem sędziów jest Sala Kolumnowa (Balowa). Będąc w niej pierwszoklasiści zaskoczyli panią przewodnik wiedzą na temat ilości kryształów znajdujących się w wiszącym tam żyrandolu. Ostatnim punktem programu zwiedzania był Salonik zimowy (Ogród zimowy), gdzie witraże znajdujące w oknach symbolizują pory roku. Niejednokrotnie po uroczystościach, w tej części pałacu, serwowane są poczęstunki dla gości i prowadzone rozmowy kuluarowe.

Niecodziennie zdarza się być w takim miejscu, więc dzieci bardzo się cieszyły, że poznały tajemnice Pałacu, w którym na co dzień mieszka i pracuje Prezydent RP.