• Klasa 5A w Muzeum Powstania Warszawskiego

• 17.04.2018 08:01
      • W dniu 9 kwietnia klasa 5a wraz z wychowawcą, Panią Agatą Idzikowską, udała się do miejsca niezwykłego, które powinno się znaleźć na mapie obowiązkowych punktów godnych odwiedzenia dla każdego mieszkańca Warszawy, bez względu na jego wiek. Muzeum Powstania Warszawskiego otworzyło dla nas swoje podwoje i zaprosiło do niezwykłej podróży w przeszłość, do czasów powstańczego zrywu stolicy w 1944 roku.

• Uczniowie nie tylko obejrzeli niektóre bezcenne eksponaty zgromadzone na ekspozycji, takie jak autentyczne mundury, uzbrojenie, powstańcze opaski, przedmioty dnia codziennego, rodzinne pamiątki, ale także wzięli udział w ciekawej lekcji muzealnej, której tematem był „Powstańczy dzień powszedni”.

Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się o przyczynach wybuchu powstania, funkcji, jakie pełnili powstańcy, począwszy od harcerzy roznoszących pocztę, poprzez zaplecze cywilne, sanitariuszki, łączników, poruszających się kanałami miasta, po walczących żołnierzy Armii Krajowej. Uczniowie samodzielnie odczytywali dane z ówczesnych legitymacji i dowodów tożsamości, analizowali okupacyjne kartki uprawniające do zakupu racji żywnościowych, wyliczali wartość kaloryczną przeciętnej, dziennej porcji żywności spożywanej przez ludność Warszawy w czasie Powstania. Mieli też okazję powąchać ówczesną mąkę wykonywaną z suszonych żołędzi i wykorzystywaną do celów kulinarnych. Oglądali również autentyczne zdjęcia z okresu okupacji, przedstawiające walki powstańcze, a także sytuacje codzienne, jak choćby powstańczy ślub, msze polowe czy życie ludności cywilnej w piwnicach, schronach i  kanałach.

Udział w tych zajęciach rozbudził w dzieciach historyczną ciekawość, przyczynił się do poszerzenia ich wiedzy z zakresu historii II wojny światowej i zachęcił do powtórnego odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.