• Klasa 1C i 2A w Toruniu

• 11.05.2018 22:01
      • Klasy 1c i 2a podczas wycieczki 27 kwietnia 2018 r. zwiedziły Toruń – miasto Mikołaja Kopernika i pierników. Dzieci wyjechały pod opieką wychowawczyń: p. Anny Ciach i p. Aldony Ćwiek oraz wychowawczyń świetlicy p. Ewy Kwaśny i p. Agnieszki Sabak- Krawczak. Podczas spaceru po Toruniu - szlakiem Mikołaja Kopernika dzieci poznały legendy i  historię Torunia. Z zaciekawieniem oglądały dom, w którym mieszkał wielki astronom, poddały się „testowi czystości sumienia” przy Krzywej Wieży, odwiedziły Rynek Staromiejski i toruńskie pomniki: Mikołaja Kopernika, osiołka, psa Filutka i fontannę z flisakiem i żabkami.

• Dzieci wzięły udział w warsztatach wypieku piernika ozdobnego „Toruńscy Partacze”, podczas których poznały tajemnice wyrobu słynnych toruńskich pierników i samodzielnie wykonały ozdobne pierniki – pamiątkę z Torunia. Następnie uczestniczyły w pokazie walk dzielnych średniowiecznych rycerzy, połączonym z opowieściami o ludach zamieszkujących dawniej te tereny, a także o królach władających tymi ziemiami i rycerzach ich broniących. Rycerze z humorem zaprezentowali broń i inne sprzęty potrzebne tak do walki, jak i zabawy.

Na warsztatach mincerskich dzieci poznały tajniki pracy mincarza. Dowiedziały się, do czego służyły dawne mincerskie narzędzia – po co mincerzowi młot, kowadło i stempel. Mincerz opowiedział również jakim zjawiskiem było psucie monety i jaką karę za ten niecny czyn wymierzano. Pod okiem mistrza wybiły same starotoruńską monetę i zabrały ją jako pamiątkę do domu.

Na zakończenie dnia pełnego wrażeń dzieci odbyły rejs statkiem „Wanda” po Wiśle, skąd podziwiały panoramę toruńskiego Starego Miasta.

Z wycieczki uczniowie powrócili w dobrych humorach z toruńskimi pamiątkami oraz z wiadomościami o Toruniu – mieście słynącym z pysznych pierników.