• Samorząd Uczniowski

• Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 293 tworzą reprezentanci uczniów wyłonieni podczas wyborów. Pieczę nad ich działalnością sprawuje opiekun. Pełni on rolę koordynatora realizowanych przedsięwzięć, którym przyświecają takie cele, jak: integrowanie całej społeczności szkolnej, zwiększanie aktywności uczniowskiej, a także rozwijanie zainteresowań oraz motywowanie uczniów do podejmowania kolejnych wyzwań czy wdrażania własnych pomysłów. Niektóre z inicjatyw Samorządu Uczniowskiego stały się już szkolną tradycją. Do takich działań należy zaliczyć udział w akcjach charytatywnych typu: „Góra grosza”, „Dziewczynka z zapałkami” bądź współpracę z fundacjami i Szkolnym Klubem Wolontariatu. Co roku organizowany jest też wyjazd do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Józefowie z darami zebranymi przez dzieci. Wśród aktywności rozwijających  w uczniach poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne można wymienić także zbiórkę makulatury, zużytych baterii i plastikowych nakrętek. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego organizowane są również obchody Światowego Dnia Tolerancji, Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, Pierwszego Dnia Wiosny i Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wzbogacają je konkursy oraz plebiscyty będące realizacją uczniowskich pomysłów. Wśród nich szczególnie ważny jest konkurs klas, jak również głosowanie na ulubionego nauczyciela czy wybór Koleżanki i Kolegi na 102. Samorząd Uczniowski patronuje także akcji „Piątek – trzynastego” integrującej środowisko szkolne. Zwieńczeniem działalności Samorządu Uczniowskiego są apele organizowane na koniec półrocza i roku szkolnego. Stanowią one okazję do przedstawienia sprawozdania z realizacji różnorodnych przedsięwzięć, a także do wręczenia nagród i dyplomów uczniom, którzy zostali laureatami konkursów organizowanych przez Samorząd oraz innych turniejów czy zawodów sportowych.