• Aktualności

        • Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze część 11

          Szanowni Uczniowie, Drodzy Nauczyciele i Rodzice

          Zespół Wspierania Uzdolnionych ma zaszczyt zaprezentować 11. część publikacji pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze” - „Ekologia to jest wszystko, dbaj o swoje środowisko”. 
          Uczniowie objęci Programem „Wars i Sawa” z klas III – VIII, w swoich formach literackich z języka polskiego i angielskiego, pracach plastycznych, przyrodniczych oraz zadaniach matematycznych nawiązywali do myśli przewodniej Floriana Plita 
          „Mamy tylko jedną Ziemię,
          a jej przyszłość zależy od każdego,
          na pozór niewielkiego, ludzkiego działania,
          zależy od każdego z nas.”
          Mamy nadzieję, że tegoroczne wydanie, podobnie jak poprzednie, znajdzie Państwa uznanie i poszerzy już liczne grono czytelników,
          a przede wszystkim zachęci kolegów i koleżanki dotychczas nie objętych Programem, do wytężonej pracy i tym samym powiększy grupę uzdolnionych uczniów w nowym roku szkolnym. 

          *****************************************************************************************

          Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze cześć 10

          Szanowni Uczniowie, Drodzy Nauczyciele i Rodzice

          mamy zaszczyt zaprezentować 10. - jubileuszową, część publikacji, przygotowanej przez Zespół Wspierania Uzdolnionych pt. Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że tegoroczna edycja została objęta patronatem burmistrza dzielnicy Bielany Pana Grzegorza Pietruczuka, co jest dla naszej szkoły wielkim zaszczytem i wyróżnieniem.

          Tym razem uczniowie objęci Programem Wars i Sawa z klas III-VIII, w formach literackich z języka polskiego i angielskiego, pracach plastycznych, przyrodniczych oraz zadaniach matematycznych i fizycznych, dążąc do jak najlepszego wyeksponowania posiadanych uzdolnień i talentów, nawiązywali do myśli przewodniej: Bielany dawniej i dziś.

          Mamy nadzieję, że tegoroczne wydanie znajdzie Państwa uznanie, a przede wszystkim zachęci dzieci, dotychczas nieobjęte Programem, do wytężonej pracy i tym samym powiększenia grupy uzdolnionych uczniów w nowym roku szkolnym.

          *******************************************************************************************

           Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze cześć 9

          Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie, 

          w związku z sytuacją epidemiologiczną, w roku szkolnym 2019/2020 nie udało się opublikować książki w wersji papierowej. Z tego powodu mamy zaszczyt zaprezentować w jednym wydaniu ósmą i dziewiątą część publikacji przygotowanej przez Zespół Wspierania Uzdolnionych pt „Pars pro toto, czyli Szkołą Podstawowa nr 293 w miniaturze”.  

          Tym razem uczniowie objęci Programem „Wars i Sawa” z klas II – VIII, w swoich formach literackich z języka polskiego i angielskiego, pracach plastycznych oraz zadaniach matematycznych nawiązywali do osiągnięć wielkich Polaków. Natomiast część dziewiąta niniejszej publikacji zawiera prace z roku szkolnym 2020/2021, dotyczące sentencji pochodzącej z poezji Horacego „Carpe diem” (chwytaj dzień).  

          Mamy nadzieję, że tegoroczne wydanie, podobnie jak poprzednie, znajdzie Państwa uznanie i poszerzy już liczne grono czytelników, a przede wszystkim zachęci kolegów i koleżanki dotychczas nie objętych Programem, do wytężonej pracy i tym samym powiększy grupę uzdolnionych uczniów w nowym roku szkolnym.  

          *******************************************************************************************

          Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze cześć 8

          Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele i Rodzice!

          Po raz ósmy mamy przyjemność zaprezentować książkę Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze.  W tym roku, uczniowie objęci Programem Wars i Sawa, przygotowywali prace tematycznie związane z wybitnymi Polakami.

          W związku z sytuacją epidemiologiczną, nie udało nam się wydać książki, jednak liczymy, że zrobimy to w późniejszym czasie.

          Mamy nadzieję, że zechcą Państwo zapoznać się na razie z taką formą książki.

          Życzymy przyjemnej lektury.

          *******************************************************************************************

          Pars pro toto, czyli szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze cześć 7

          Szanowni Uczniowie, Drodzy Nauczyciele i Rodzice,

          Oddajemy w Wasze ręce już siódmą część publikacji, przygotowaną przez Zespół Wspierania Uzdolnionych pt. Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze. Popularność poprzednich jej edycji stała się inspiracją do kolejnego wydania prac uczniów objętych Programem Wars i Sawa, nawiązujących tym razem do tematyki obecnej w życiu każdego z nas, czyli marzeń.

          W tym roku szkolnym, począwszy od września 2018 roku, uczniowie objęci Programem Wars i Sawa, w swoich formach literackich z języka polskiego i angielskiego, historii, pracach plastycznych, zadaniach matematycznych mieli wyrazić ludzkie marzenia, podjąć próbę ich zdefiniowania, jednocześnie odpowiadając na pytanie: Co należy zrobić, by je spełnić?

          Żywimy przekonanie, że niniejsza pozycja, dzięki bogactwu zaprezentowanych form i różnorodności treści, zachwyci czytelników swoim rozmachem i niezwykłością, a także spotka się z dużym zainteresowaniem, pobudzając w nich wyobraźnię do realizacji najskrytszych marzeń.

          *******************************************************************************************

          Jubileusz_Książka.pdf

          W tym roku mija 45 lat od chwili, kiedy na warszawskich Piaskach powstała piękna, nowa szkoła - Szkoła Podstawowa nr 293, której po kilku latach nadano imię Jana Kochanowskiego. 45-lecie to jubileusz, który stwarza niepowtarzalną okazją do przypomnienia historii i tradycji szkoły, podsumowania pracy i jej osiągnięć. Liderzy, opiekunowie i uczniowie uzdolnieni objęci Programem „Wars i Sawa” postanowili z tej okazji wydać kolejną część książki „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”. Prace zawierają najważniejsze chwile z życia w szkole, wspomnienia i marzenia.

          Zapraszamy do miłej lektury.

          *******************************************************************************************

          Pars pro toto, czyli Szkoła Podstwowa nr 293 w miniaturze część 6

          Po raz kolejny uczniowie objęci Programem „Wars i Sawa” przygotowali prace, które zostały zaprezentowane w VI części „Pars pro toto, czyli szkołą Podstawowa nr 293 w miniaturze”. W tym roku skupialiśmy się wokół podróży – tych dużych i tych małych.

          Życzymy przyjemnej lektury.

          *******************************************************************************************

           

          6 kwietnia 2018 roku odbyła się uroczystość, podczas której Pani Dyrektor Iwona Krupińska odebrała dla naszej szkoły Certyfikat Prezydenta m. st. Warszawy WARS i SAWA, zaktualizowany po wdrożeniu zmian w polskim prawie oświatowym.

          Nimniejszy certyfikat stanowi dziś swoisty "znak rozpoznawczy", potwierdzający osiągnięcia przez szkołę określonego, pożądanego standardu w obszarze wspierania uczniów uzdolnionych.

          Piszą o nas...

          Galeria zdjęć z wręczania certyfikatów

          *******************************************************************************************

          Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze cześć 5

          Już po raz piaty została wydana książka z pracami uczniów uzdolnionych objętych Programem "Wars i Sawa". Tym razem jej zawartość tworzą prace związane z tematyką tak bliską każdemu człowiekowi, czyli wartościami w jego życiu. Przedstawione zostały tu istotne aspekty naszej ziemskiej egzystencji, tj. zdrowie, miłość, przyjaźń, rodzina, wierność, patriotyzm, szacunek, szczerość, życzliwość, zaufanie, ofiarność, honor

          Życzymy przyjemnej lektury.

          *******************************************************************************************

          Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze część 4

          Zespół Wspierania Uzdolnionych wydał już czwartą część publikacji Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293w miniaturze.

          Promując osiągnięcia uczniów objętych Programem „Wars i Sawa”, niniejsza książka zawiera zbiór prac, których tematyka w tym roku koncentruje się wokół czterech żywiołów: Ognia, Powietrza, Ziemi oraz Wody.

          Nasi uzdolnieni uczniowie mieli za zadanie w swoich formach literackich z języka polskiego i angielskiego, pracach plastycznych, muzycznych i przyrodniczych oraz zadaniach matematycznych uwzględnić motyw jednego z wymienionych żywiołów. 

          Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja, podobnie jak poprzednie, dzięki bogactwu przedstawionych form i różnorodności treści spotka się z dużym uznaniem wśród naszych czytelników.

           

          ********************************************************************************************

          Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze

          Realizowany w naszej szkole od 4 lat Program Wspierania Uzdolnionych Wars i Sawa ma na celu towarzyszenie w rozwoju uczniom szczególnie uzdolnionym, zapewnienie jak największej grupie takich osób warunków sprzyjających rozwoju talentów i zainteresowań, a także podnoszenie efektywności kształcenia poprzez wymianę doświadczeń oraz popularyzowanie przykładów dobrych praktyk wspierania uzdolnień.

          Zespół Wspierania Uzdolnionych, towarzysząc rozwojowi uczniów uzdolnionych i jednocześnie promując ich osiągnięcia, wzorem lat ubiegłych przygotował kolejną już, trzecią publikację zatytułowaną Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze. Tym razem celem liderów Programu Wars i Sawa było zamieszczenie w niej prac uczniów uzdolnionych z klas II-VI, którzy zajęli się tematem świąt, obrzędów i zwyczajów przypadających na dany miesiąc roku szkolnego 2014/2015.

          Mamy nadzieję, że niniejsza pozycja spotka się również z dużym uznaniem wśród młodych czytelników i ich rodziców, co zainspiruje jeszcze nieobjętych programem uczniów do poszerzenia grona uzdolnionych w nowym roku szkolnym.

          Życzymy przyjemnej lektury

          Liderzy Zespołu Wspierania Uzdolnionych

          ********************************************************************************************

          Przedłużenie certyfikatu

          27 października 2014 r. w Centrum Nauki Kopernik już po raz piąty zostały wręczone Certyfikaty WARS i SAWA oraz Honorowe Wyróżnienia „Szkoła z pomysłem” Prezydenta m.st. Warszawy. Przedłużono także siedemnastu szkołom bezterminowo Certyfikaty, których ważność Certyfikatu wygasła z końcem roku szkolnego 2012/2013 lub 2013/2014 i które przedstawiły wyciąg z rzetelnie przeprowadzonej wewnętrznej ewaluacji szkolnego programu wspierania uzdolnionych w szkołach. Wśród tych szkół znalazła się także nasza szkoła.

          W uroczystości z udziałem dyrektorów, szkolnych liderów wspierania uzdolnionych i uczniów z wyróżnionych szkół uczestniczyli członkowie Zespołu i Kapituły rekomendujący wnioski szkół, władze oświatowe m.st. Warszawy między innymi zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński, Burmistrzowie i przedstawiciele Dzielnic m.st. Warszawy, Dyrektor Biura Edukacji Joanna Gospodarczyk, Dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń Arkadiusz Walczak oraz wielu innych dostojnych gości.

          W prezentacjach gwiazdką zostały oznaczone te szkoły, których wnioski Zespół i Kapituła ocenili na najwyższym poziomie. Nasza szkoła również została wyróżniona gwiazdką.

          Październikową uroczystość wręczania Certyfikatów i Wyróżnień uświetnił pokaz popularno-naukowy przygotowany przez Centrum Nauki Kopernik „Umysł przyłapany – traktujący o tym, jak iluzjoniści oraz branża reklamowa wykorzystują wiedzę o funkcjonowaniu naszego umysłu oraz niedoskonałościach naszych zmysłów.

          Galę poprowadził Artur Wolski, nauczyciel i animator kultury oraz pomysłodawca i organizator wielu twórczych przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej.

           

          ********************************************************************************************

          Książka

          Uczeń naszej szkoły, Bartłomiej Ignaciuk, był objęty Programem „Wars i Sawa” z języka polskiego oraz z języka angielskiego w latach 2011-2014, zaś w roku szkolnym 2013-1014 z matematyki. W zakresie nauczania języka polskiego przejawiał uzdolnienia i zainteresowania ortograficzne, a także w redagowaniu dłuższych form wypowiedzi. Stąd, podczas nauki w czwartej klasie, powstała koncepcja napisania książki, której bohaterem został Wojtek Kumalowicki – uczeń szkoły podstawowej. Chłopiec przeżywa w niej różne przygody w środowisku szkolnym. Boryka się z trudnymi problemami w związku ze zmianą miejsca zamieszkania i, co za tym idzie, miejsca nauki.

          W następnych latach powstały kolejne dwie części, stanowiące kontynuację przygód chłopca: Wojtek w wirtualnym świecie Wojtek w sidłach czasu. Pierwsza z pozycji ukazuje głównego bohatera, wraz z jego przyjacielem Filipem, przeniesionych podczas gry w Minecrafta do wirtualnego świata. Ostatnia z pozycji napisanych przez Bartka, pt. Wojtek w sidłach czasu składa się z dwóch ksiąg dotyczących tego samego tematu, czyli przeniesienia w czasie bohaterów do lat pięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Miejscem akcji są przede wszystkim warszawskie Bielany, gdzie Wojtek i Filip, m.in. biorą udział w bitwie…

          Uczeń Bartłomiej Ignaciuk osiągał liczne sukcesy w konkursach, turniejach wiedzy na szczeblach dzielnicowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Obecnie, mimo uzdolnień humanistycznych, jest uczniem gimnazjum o profilu matematycznym.

          W imieniu Bartka życzymy przyjemnej lektury!!!

          I tom "Przygody Wojtka"

          II tom "Wojtek w wirtualnym świecie"

          III tom "Wojtek w sidłach czasu"

          ********************************************************************************************

          Prezentacja WiS

          Program Wars i Sawa, który już od trzech lat jest realizowany w naszej szkole, ma przede wszystkim na celu odkrywanie talentów dzieci i stwarzanie sprzyjających warunków do ich rozwoju. Zespół Wspierania Uzdolnionych, dbając o promowanie działań i motywowanie do twórczego myślenia, wzorem roku ubiegłego, przygotował kolejną publikację zatytułowaną Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze, cz.II, zawierającą prace uczniów uzdolnionych oraz prace laureatów szkolnych konkursów. Mamy nadzieję, że niniejsza pozycja spotka się również z dużym uznaniem wśród społeczności szkolnej, co zainspiruje młodych czytelników do poszerzenia grona uzdolnionych w nowym roku szkolnym.

          Życzymy przyjemnej lektury.

          ********************************************************************************************

          Publikacja

          Z doświadczeń i dobrych praktyk w realizacji Programu „Wars i Sawa” – ewaluacja podejmowanych działań.

          ********************************************************************************************

          Z przyjemnością informuję, że program WARS i SAWA spełnił kryteria określone przez Europejskie Centrum Wspierania Talentów (European Talent Centre), dotyczące programów, których głównym celem jest identyfikacja i wspieranie zdolności uczniów oraz wdrażanie i upowszechnianie dobrych praktyk związanych z edukacją uczniów zdolnych.

          Tym samym został wyróżniony na międzynarodowej mapie talentów tworzonej przez European Talent Centre, stając się jednym z „Talent Points”.

          Szczegółowe informacje o Europejskim Centrum Wspierania Talentów w Budapeszcie oraz tworzonej przez nie europejskiej mapie talentów, będącej bazą danych o instytucjach, organizacjach, miejscach, realizujących programy wspierające uzdolnionych znajdują się na stronie:  http://www.talentcentrebudapest.eu.

          ********************************************************************************************

          Publikacja prac uczniów objętych Programem "Wars i Sawa"

          W czerwcu 2013 r., po raz pierwszy w historii szkoły, Zespół Wspierania Uzdolnionych opublikował prace uczniów objętych Programem "Wars i Sawa" w książce noszącej tytuł "Pars pro toto, czyli historia szkoły w miniaturze". W ten sposób podkreślono rangę dokonań uzdolnionych, których twórcza postawa, ciekawość świata, pracowitość i sumienność wpisują się w założenia stanowiące misję szkoły.

          Pars pro toto,  czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze

           

           

           

          ********************************************************************************************

          Promujemy osiągnięcia uczniów uzdolnionych

          Zespół Wspierania Uzdolnionych pod kierunkiem pani Renaty Piłat i pani Wioletty Krawczyk zadbał o promocję uczniów uzdolnionych, organizując w styczniu i w czerwcu ekspozycję, na którą złożyły się zdjęcia uczniów objętych Programem "Wars i Sawa", ich prace zamieszczone w portfolio oraz dyplomy potwierdzające osiągnięcia w konkursach i turniejach wiedzy.

           

          ********************************************************************************************

          5 października 2011 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatów WARS i SAWA.

          O to wyróżnienie ubiegało się aż 79 szkół, jednak pozytywną opinię uzyskało jedynie 18, a wśród nich nasza szkoła. Kapituła  do spraw opiniowania wniosków o przyznanie Certyfikatów WARS i SAWA i Honorowych Wyróżnień „Szkoła z pomysłem” Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy nie miała łatwego zadania, ponieważ musiała wskazać tylko te placówki, które są miejscem identyfikacji szczególnych predyspozycji uczniów i ich planowego rozwoju. Certyfikat stanowi potwierdzenie osiągnięcia przez szkołę określonego standardu pracy w tym obszarze. Jest nagrodą za trud, jakiego wymaga systemowa opieka nad rozwojem utalentowanych dzieci i podnoszeniem efektywności kształcenia. Takie działania zostały podjęte w naszej szkole i dzięki temu znalazła się ona w grupie laureatów II edycji Programu Wspierania Uzdolnionych.