• Szkolne Kulinaria

•

W listopadzie klasy I – III w ramach edukacji kulturalnej rozpoczęły realizację projektu „Szkolne kulinaria”. Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dzieci w wieku szkolnym. Jakość jedzenia i jego rodzaj, oraz prawidłowe nawyki żywieniowe są podstawą w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym m.in. otyłości u dzieci. Podejmowanie działań na rzecz korygowania przyzwyczajeń i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych jest koniecznością.

Główne cele  projektu „Szkolne Kulinaria” to poznawanie zasad zdrowego odżywiania się, zdobywanie nowych doświadczeń za pomocą zmysłu smaku, zapachu i dotyku, oraz promocja kultury spożywania posiłków. Realizując założenia projektu nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzili w swoich klasach zajęcia dotyczące racjonalnego odżywiania się i zasad kulturalnego zachowania się przy stole. Dzieci pracując w zespołach tworzyły plakaty przedstawiające piramidy zdrowego żywienia, klasowe książki kucharskie i makiety spiżarni. Pod opieką wychowawców uczniowie przygotowywali  sałatki owocowe, zdrowe przekąski, kanapki, kisili kapustę i wyciskali soki z  owoców i warzyw. Na podstawie prostych i bezpiecznych w  przygotowaniu przepisów kulinarnych, uczyli się jak zdrowo i  smacznie przygotować posiłek, dobrze się przy tym bawiąc. Poprzez kulinarną zabawę dzieci zdobywały nowe doświadczenia, odkrywały ciekawe smaki i miały możliwość samodzielnie i w sposób twórczy przygotować dla siebie posiłek.

W ramach projektu „Szkolne kulinaria” odbędzie  się również spotkanie z  dietetykiem  oraz prezentacja zdjęć i prac plastycznych uczniów.