Klasa 7A i 7B na Kaszubach
- 21.05.2019 13:32
- Kaszëbë, czyli Kaszuby to królestwo przyrody - lasy, wody, a nawet góry i przywiązani do tradycji mieszkańcy. To także region o pięknym ukształtowaniu terenu i krajobrazie oraz naturalnym bogactwie siedlisk, który mieli okazję poznać nieco bliżej uczniowie klasy 7A i 7B podczas wycieczki odbytej w terminie 15 - 17 maja 2019 roku.
Już pierwszego dnia wyjazdu siódmoklasiści odwiedzili średniowieczne grodzisko Owidz na Kociewiu - największy zespół obronny typu grodziskowego w Polsce. Obejrzeli rekonstrukcję grodu odtworzonego z detalami na podstawie badań archeologicznych. Warto podkreślić, że dostępu do wnętrza grodu broniła brama, wybudowano tam również wieżę służącą do obserwacji okolicy, pełniącą również funkcje obronne. Na terenie grodu można było znaleźć drewniane budynki oraz półziemianki. Kolejnym punktem programu były zabawy grodowe, tzw. plebejada, czyli pojedynek dwóch drużyn w konkurencjach rodem ze średniowiecza., tj. „Warkocz Roszpunki”, „Bieg nosiwody” i „Kijaszek owidzki”. Na terenie grodu dzieci uczestniczyły także w pieczeniu kiełbasek nad ogniskiem.
Kolejny dzień wyjazdu rozpoczął się spacerem po Kaszubskim Parku Etnograficznym, gdzie można było zobaczyć: chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze. Zostały w nich wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, a niezwykły klimat miejsca został spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.
Na podwórku dużej zagrody uczniowie wzięli udział w zabawach i grach ludowych, tj. chodzenie na szczudłach i w "korkach", przeciągali linę, obejrzeli drewniane zabawki. Na szczególną uwagę zasługują zajęcia w zabytkowej szkole z okresu międzywojennego, podczas których można było posłuchać dziejów szkolnictwa na Pomorzu. Siódmoklasiści uczyli się pisać gęsim piórem, mieli okazję zobaczyć zapisy gryflem na kamiennej tabliczce, wysłuchali śpiewu sławnego, kaszubskiego alfabetu "Kaszëbsczé nótë".
Później, jeszcze tego samego dnia, odbył się rejs statkiem „Stolëm” po jeziorach wdzydzkich zwanych Morzem Kaszubskim. Opływając największą wyspę o nazwie Wielki Ostrów uczestnicy wyjazdu słuchali legendy o kaszubskim wielkoludzie oraz dowiedzieli się, skąd się wzięła nazwa „Stolëm” . Po południu wszyscy uczestniczyli w szkole przetrwania w Stężycy prowadzonej przez fachowców wojskowych. Podczas zajęć terenowych, tj. budowa własnego obozu, tratwy czy rozpalanie ogniska pozyskali wiedzę, która z pewnością pomoże im przetrwać w trudnych warunkach. Po kolacji było ognisko oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu.
Ostatniego dnia wycieczki uczniowie udali się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie zostali podzieleni na dwie grupy, w celu zwiedzenia unikalnego skansenu osobliwości z najdłuższą deską świata (46,53 m, rekord Guinnessa), domem do góry nogami - symbolem obalenia komunizmu, zrekonstruowanym 300-letnim dworem, domem Sybiraka przywiezionym spod Irkucka, mogli także wejść do bunkra z czasów II wojny światowej i wielu innych obiektów oraz zmierzyć się z żółtą lub czerwoną trasą w parku linowym o nazwie „Tarzan Park”.
Kaszuby to bardzo malowniczy region naszego kraju. Niewątpliwie największym jego bogactwem są: lasy, jeziora, czyste powietrze, urozmaicona rzeźba terenu i liczne zabytki. Warto podkreślić, że są tam ciągle żywe tradycje kaszubskie oraz kultura, którą stanowią m.in.: język, stroje, rękodzieło ludowe. Trzydniowy pobyt na Kaszubach był dla uczniów doskonałą lekcję historii, geografii, biologii, plastyki, techniki, języka polskiego i wychowania fizycznego. To idealne miejsce na aktywny, ciekawy wypoczynek.- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły