Strona główna

 • Reprezentacja naszej szkoły, pod opieką Pani Beaty Jakubowskiej i Pana Mariusza Jagusia, brała udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy Szkół Podstawowych w pływaniu dziewcząt i chłopców. Organizatorem zawodów, które odbyły się w dniu 14 marca 2018r., był Zespół Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy, a sama rywalizacja miała miejsce na pływalni Centrum Rekreacyjno - Sportowego przy ul. Lindego 20.

   

  Szkołę reprezentowałoaż 17 zawodników:

   

  1.Konador Maria – klasa 7e

  2. Wszoła Anna– klasa 6a

  3. Molenda Marcelina– klasa 6b

  4.Jasińska Maja– klasa 4c

  5.Skrodzka Nina– klasa 4c

  6.Piórek Wiktoria– klasa 4b

  7.Pingwara Martyna– klasa 4e

  8. Lepecka Emilia– klasa 4f

  9. Kaczmarczyk Kajetan– klasa 5d

  10. Markowski Kajetan– klasa 6a

  11. Bieńkowski Jan– klasa 5b

  12. Dymek Łukasz– klasa 4b

  13. Aleksandrowicz Jakub– klasa 4c

  14. Piekarski Jakub– klasa 4c

  15. Zaręba Stanisław– klasa 3a

  16. Leszczyński Konstanty– klasa 4e

  17. Kozłowski Bartosz– klasa 4f (zawodnik rezerwowy)

   

  W zawodach startowały dwa 8-osobowe zespoły dziewcząt i chłopców z klas od trzeciej do szóstej. Rywalizację rozpoczęła żeńska sztafeta - 8x25m stylem dowolnym, po której współzawodnictwo podjęli chłopcy. Dziewczęta odniosły ogromny sukces, zajmując II miejsce, natomiast ich koledzy uplasowali się na V pozycji.

  W konkurencjach indywidualnych zawodnicy z klas 3. i 4. startowali na dystansie 25m stylem grzbietowym oraz stylem dowolnym. Analogicznie, dzieci z klas 5. i 6. mieli za zadanie pokonać dwukrotnie dłuższy dystans.

   

  Nasze sukcesy:

   1. Markowski Kajetan– 2. miejsce na dystansie 50m. stylem klasycznym

  2. Wszoła Anna– 3. miejsce na dystansie 50m. stylem klasycznym

  3. Piekarski Jakub– 3. miejsce na dystansie 25m. stylem dowolnym

  4. Skrodzka Nina– 2. miejsce na dystansie 25m. stylem dowolnym

  5. Piórek Wiktoria– 2. miejsce na dystansie 25m. stylem grzbietowym

  6. Pingwara Martyna– 3. miejsce na dystansie 25m. stylem grzbietowym

  Ogromne podziękowaniadla wszystkich zawodników i życzenia dalszych sukcesów!

 • 23 lutego 2018r. w Szkole Podstawowej nr 293 im. J. Kochanowskiego w Warszawie odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Katarzyny Kowalskiej, p. Katarzyny Grodzkiej i p. Katarzyny Domańskiej.

  Spośród 11 kandydatów: Juliusz Płachecki (3a), Mateusz Szczepański (3c), Liliana Pawłowska (2a), Aleksandra Starnawska (3e), Kazimierz Korsak (2b), Adam Sosna (3b), Łucja Lewkowicz (3g), Alicja Czarnecka (3f), Adrian Szymański (3d), Franciszek Baranowski (1a), Katarzyna Dziedzic (1d) został wyłoniony skład Małego Samorządu Uczniowskiego.

  Z dniem 26.02.2018r. powołany został Mały Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2017/2018 w składzie:

  Przewodnicząca:  Alicja Czarnecka (3f)

  Zastępcy:  

  Aleksandra Starnawska (3e)

  Adrian Szymański (3d)

  Łucja Lewkowicz (3g)

 • W dniu 12 marca 2018r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Badmintonie dla uczniów klas IV – VI oraz klas VII (rocznik 2005). W turnieju wzięło udział 48 zawodników (16 dziewcząt i 32 chłopców). Zawody rozegrano systemem pucharowym do 2 wygranych setów.

  Wśród chłopców najlepsi okazali się:

  1. Mateusz Jurek
  2. Antoni Bednarczyk
  3. Michał Kłoba
  4. Kamil Szymborski

   

  Dziewczęta uplasowały się w następującej kolejności:

  1. Zuzanna Paluch
  2. Magda Wiktorowicz
  3. Maria Konador
  4. Zuzanna Lewandowska

  Uczniowie, którzy zajęli 3 pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach będą reprezentowali szkołę w Mistrzostwach Dzielnicy w Badmintonie, które odbędą się  27  marca 2018r.

 • Drugie życie rolki

  Rolka po papierze to jeden z tych surowców, który zawsze można znaleźć w domu. Zazwyczaj zużyte rolki trafiają do kosza na śmieci. Jednak wychowawcy szkolnej świetlicy w ramach zorganizowanego konkursu zdolności manualne, zmysł artystyczny oraz wyobraźnię. zadbali, aby posłużyły one jako źródło kreatywnych prac plastycznych. Dzięki temu świetliczaki mogły zaprezentować swoje „Drugie życie rolki”

  W dniu 16 lutego 2018 r. zostały rozstrzygnięte turniejowe zmagania, a ich laureatami zostali:

        I miejsce – Oliwia Bieńkowska, SP 293, kl. II a

  II miejsce – Łucja Dąbrowska, SP 53, kl. II a

       III miejsce – Julianna Ostromecka, SP 53, kl. II a

                           Gabrysia Rzodkiewicz, SP 33, kl. II a

  Wyróżnienie – Nina Traczyk, SP 293, kl. I a

  Różnorodność prac potwierdziła opinię, że otaczające nas przedmioty, mimo iż wydają się już nieużyteczne, mogą posłużyć do ponownego wykorzystania, a wyobraźnia dzieci biorących udział turnieju, jak zawsze jest niezawodna.

  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do dalszej twórczej pracy plastycznej!

 • Od 5 marca br. w naszej szkole można podziwiać barwną wystawę pt. „Świeżaki – Przytulaki”, która jest jednocześnie podsumowaniem rodzinnego konkursu pod tą samą nazwą. Zorganizowany przez wychowawców szkolnej świetlicy turniej miał na celu nie tylko promowanie zdrowego odżywiania, ale przede wszystkim stanowił zachętę do wykonania przytulanki o tematyce warzywno-owocowej przez dzieci wraz z ich rodzicami, babciami czy starszym rodzeństwem. Do stworzenia rękodzieła o kształcie dowolnego owocu, warzywa czy poduszki uczestnicy mogli wykorzystać dowolne materiały, np. flanelę, filc, włóczkę, guziki, aplikacje itp. Zarówno na etapie projektowania swoich „świeżaków”, doboru materiałów i dodatków dzieci mogły liczyć na wsparcie wychowawców świetlicy, mimo że wykonanie odbywało się samodzielnie w domu lub z pomocą najbliższych.

  Każda przytulanka ma dołączoną metryczkę zawierającą ich nazwę, imię, nazwisko i wiek dziecka oraz informację o tym, z kim praca została wykonana. Efekty rodzinnego rękodzieła można podziwiać przy szkolnym sekretariacie przynajmniej do końca tygodnia. Wkrótce zostaną też wyłonieni laureaci konkursu.

  Taka inicjatywa wspólnej pracy łączy w ten sposób pokolenia starszych i młodszych, a przede wszystkim stanowi bogate źródło doświadczeń.

 • W piątek, 2 marca 2018 roku, w naszej szkole odbył się finał XV edycji konkursu „PRYMUS, czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”. Za część formalną organizacji turniejowych zmagań była odpowiedzialna wicedyrektor szkoły, Pani Anna Janiec, zaś ich przebieg koordynowała Pani Elżbieta Jezierska wraz z zespołem nauczycieli bloku matematyczno-przyrodniczego.

  Turniej skierowany był dla uczniów klas IV - VII bielańskich szkół podstawowych, którzy mieli okazję wykazać się nie tylko wiedzą zdobytą podczas zajęć lekcyjnych, ale także zaprezentować wiadomości z innych kręgów tematycznych. Finaliści wyłonieni podczas dwóch etapów konkursu odpowiadali na losowo wybrane pytania w obecności publiczności, którą stanowiły ich rodziny, nauczyciele, koleżanki i koledzy. W tym roku wyłoniono aż czworo laureatów.

  I miejsce: Filip P. SP 223

  II miejsce: Gabriela N. SP 223

  II miejsce: Tomasz Ch. SP 223

  III miejsce: Michał P. SP 214

   

  Nasza szkołę godnie reprezentowali: Stanisław Kołodziński z klasy 5b, który był najmłodszym uczestnikiem konkursu oraz uczniowie z klasy 7c: Bartłomiej Dąbrowski i Dominika Kowalska.

  Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok do udziału w XVI edycji turnieju.

 • Wyróżnienie w konkursie kaligraficznym

  (...) pisanie wydaje mi się sztuką znacznie bardziej subtelną,

  może bardziej objawiającą, kim jest człowiek piszący.

   

  José Saramago

   

  Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły przystąpili do Warszawskiego Konkursu Kaligraficznego Kaligraf 2018 zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie. Zadanie turniejowe polegało na pięknym przepisaniu piórem lub piórkiem fragmentu tekstu z „Małego Księcia” A. Saint-Exupéry'ego, na gładkiej kartce oraz ozdobieniu go iluminacjami, inicjałem lub bordiurą.

  Spośród 75 nadesłanych prac z 22 szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich komisja konkursowa wyróżniła pracę Michaliny Krawczyk z klasy 7E, biorąc pod uwagę w sposób szczególny: staranność i oryginalność elementów graficznych, płynność pisma i estetykę połączeń literowych, kompozycję pracy, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną oraz samodzielność jej wykonania.

  W dniu 25 maja br. wszystkim laureatom konkursu zostaną wręczone nagrody w Wawerskim Centrum Kultury.

  Gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów!

 • Okazuje się, że wszystko trzeba wkładać serce – te słowa kończą utwór K. I. Gałczyńskiego pt. „W szponach kofeiny”, zaprezentowany przez laureatów IX Ogólnopolskiego Konkursu Wokalno-Recytatorskiego Poezji K. I. Gałczyńskiego „Ojczyzną moją jest muzyka”. Zdobywcy I miejsca wystąpili 1 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 42 na Bródnie w trakcie uroczystości podsumowującej konkursowe zmagania. Podczas spotkania wręczono nagrody tym, którzy w recytowaniu wierszy poety i śpiewaniu piosenek z jego tekstami okazali się najlepsi. Wśród nich znalazły się dwie nasze uczennice. Zuzanna Sadoch z klasy VII c zdobyła wyróżnienie za pięknie zaśpiewaną „Dziką różę”, natomiast Zuzannę Zagańską z klasy VI b wyróżniono za walory wokalne zaprezentowane w utworze „Wrony na śniegu”. Laureatki konkursu odebrały nagrody z rąk organizatorów konkursu i zaproszonych gości. Miały też zaszczyt spotkać się z pani Kirą Gałczyńską, córką poety, która każdemu laureatowi złożyła gratulacje, a wszystkich zgromadzonych uczniów szkół podstawowych i średnich zachęciła do udziału w następnej edycji konkursu.

 • 27 lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli inscenizację, którą dyrektor szkoły Iwona Krupińska, zaingurowała szkolne obchody „Roku dla Niepodległej”. Tematem przedstawienia przygotowanego przez uczniów klasy VII d pod kierunkiem pani Elżbiety Milej była historia Polski zaprezentowana w formie harcerskiej gawędy. Opowieść o Niepodległej została wzbogacona w sposób szczególny przez uczniów klasy I. Dzięki wychowawczyni, pani Monice Hass, dzieci pięknie zaśpiewały klika piosenek nawiązujących do wydarzeń, o których była mowa w inscenizacji. Przypomniały też widowni „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. O oprawę muzyczną zadbał również chór szkolny wspomagany przez zespół instrumentalny złożony z uczniów klasy VI b. Za ich występ odpowiedzialna była pani Agnieszka Szumna. Walorem programu artystycznego przygotowanego przez tak liczną grupę dzieci, młodzieży i dorosłych okazała się też scenografia. Była ona dziełem pani Magdaleny Kaczmarczyk oraz pana Mariusza Senia, który wzbogacił dekorację o imponujących rozmiarów grafikę, przedstawiającą Józefa Piłsudskiego, jednego z najważniejszych bohaterów „Roku dla Niepodległej”.

 • Pewnego dnia pomyśleliśmy, że pęd współczesnego świata nie do końca nam odpowiada. Zapragnęliśmy podróży, odkrywania innych sposobów na życie. A gdyby tak wyjechać za granicę Tak swoją opowieść rozpoczęli niezwykli goście, którzy 26 lutego 2018r. odwiedzili uczniów klasy 3b, 4b i 4c. Byli nimi belgijscy rodzice wraz z trojgiem dzieci, którzy przybyli do szkoły busem zaadaptowanym do realizacji innowacyjnego projektu My Tiny School, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: „moja mała szkoła”. Zakłada on ich edukację na bazie własnych doświadczeń, kształtowaniu umiejętności odnajdywania się w różnych środowiskach oraz poznawaniu ludzi posługujących się innym językiem. Rodzice postanowili, że łącząc przyjemne z pożytecznym odbędą podróże obfitujące w ciekawe spotkania i wspaniałe wspomnienia. Wspólnie poznają nowe kultury, co będzie prawdziwą szkołą życia dla ich dzieci. Podczas spotkania Jean Francois pokazał uczniom całą trasę podroży po Europie, odwiedzone miejsca oraz piękne krajobrazy. W interesujący  sposób opowiadał o planach związanych z dalszą realizacją programu na innym kontynencie. Ciekawym doświadczeniem dla uczniów uczestniczących w spotkaniu było obejrzenie wnętrza autobusu, który dla całej belgijskiej rodziny jest jednocześnie domem i szkołą.

  Ta niecodzienna wizyta wzbudziła wśród dzieci ogromne zainteresowanie, czego wyrazem były liczne pytania i fascynacja niezwykłym środkiem transportu.

 • W szkolnej świetlicy nauczyciele kładą duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z jego przestrzeganiem.  Z tego powodu, co roku, we wszystkich klasach pierwszych jest realizowany program edukacyjny pod nazwą „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Dla pierwszoklasistów Puchatek „przygotował” Ogólnopolski Wielki Test Wiedzy o Bezpieczeństwie, co stanowiło doskonałą okazję, by utrwalić zdobyte na zajęciach z wychowawcami świetlicy wiadomości.

  W ramach uzupełnienia programu do szkolnej świetlicy została zaproszona pani policjantka. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Funkcjonariuszka rozmawiała z dziećmi o właściwym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności  omówiła zasady bezpiecznej drogi do szkoły i do domu. Przypomniała również o korzyściach wynikających z  noszenia elementów odblaskowych przy częściach garderoby bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy dziecko zaczepi obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się  informacje o codziennej pracy Policji.

   Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać policjantem. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszego gościa  podstawowych akcesoriów policjanta. Pierwszoklasiści mogli przymierzyć czapkę oraz dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną. 

  Na zakończenie spotkania każde dziecko dostało na pamiątkę swój odcisk palca. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się im, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

   

 • ŚWIETLICOWY KONKURS RODZINNY „ŚWIEŻAKI - PRZYTULAKI”

  Serdecznie zapraszamy wszystkich

  Świetliczaków wraz  Rodzicami 

  do  udziału w konkursie

  „ŚWIEŻAKI - PRZYTULAKI”

  Uczestnicy proszeni są o wykonanie własnej przytulanki  z materiałów dowolnych (flanela, filc, włóczka, guziki, aplikacje itp.).

  Przytulanka może mieć kształt dowolnego owocu lub warzywa, poduszki z aplikacja w/w motywu. 

  Wszelkie pomysły i własna wyobraźnia będą najlepszą wskazówką.

  Wielkość przytulanki zależy od decyzji autora, jednak prosimy aby nie przekroczyły rozmiaru 40cm x 40 cm. 

  Przytulanki wykonujemy w domu, a gotowe prace przynosimy do świetlicy do dnia 23 lutego.

  Każda przytulanka powinna mieć dołączoną metryczkę (kartka zawierająca następujące informacje: nazwa przytulaka imię , nazwisko i wiek dziecka, z kim została wykonana).

  Przytulanki wezmą udział w szkolnej wystawie.

  Spośród  zgromadzonych prac  wyłonione zostaną prace nagrodzone i wyróżnione.

  Po wystawie prace  zostaną zwrócone ich autorom.

  Serdecznie zapraszamy do wspólnej aktywności

   wychowawcy świetlicy

 • Corocznie, zgodnie z tradycją szkolnego koła europejskiego, organizowane są zajęcia kulinarne. Tym razem taka nietypowa lekcja odbyła się w połowie lutego 2018 roku. Pod nadzorem opiekunek koła: Pani Elżbiety Jezierskiej i Pani Sylwii Kowalczyk uczniowie klas IV-VII przygotowywali potrawy rożnych państw należących do Unii Europejskiej, a w szczególności: Niemiec, Wielkiej Brytanii,  Grecji, Włoch i Polski.

  Na stołach pojawiły się wykwintne sałatki, pudding, dipy, smaczne gofry w różnym wydaniu oraz oscypki i ptasie mleczko, a wszystko to można było popić prawdziwą kawą frappé. Na stołach każde danie symbolizowały flagi poszczególnych krajów europejskich.

  W gronie osób degustujących znalazły się m.in. Pani wicedyrektor Grażyna Kucharska, a także zaproszeni nauczyciele, którzy w godzinach popołudniowych prowadzili jeszcze zajęcia. 

  Wyjątkowy smak, doskonale prezentujące się potrawy, a przede wszystkim pochwała gości, zachęciły uczestników koła zainteresowań do zorganizowania takich zajęć również w przyszłym roku szkolnym.

 • Jak co roku Fundacja „ŚWIAT NA TAK” jest organizatorem integracyjnego balu karnawałowego. Tym razem miał on miejsce 15 lutego 2018r. w Sali Kolumnowej gmachu Sejmu RP, a jego przewodnim motywem była „Kraina lodu”. W jego przygotowania włączył się również Klub Ośmiu z naszej szkoły. Wolontariuszki z klasy 6b: Marcelina Molenda i Inga Szacka z dużym zaangażowaniem pomagały w nakrywaniu i dekorowaniu stołów, co spotkało się z ogromnym uznaniem organizatorów.
  Udział szóstoklasistek w przedsięwzięciu zapewne przyczynił się do niesienia radości ludziom, wobec których los okazał się nieprzychylny. Sprawił także, że choć na chwilę mogli opuścić swój dom i zapomnieć o chorobie oraz przywrócić im wiarę i nadzieję, że świat akceptuje ich takimi, jakimi są.

   

 • Walentynki w klasie 5d

  Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. To także niepowtarzalny sposób na rozgrzanie uczniowskich serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Tego dnia ludzie wysyłają bliskim „walentynkę”, w którym zamieszczają wiersz, podziękowanie lub wyznanie miłosne. Często obdarzają się także upominkami. Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego.

  Tak właśnie było w naszej szkole. Od samego rana wszystkim biły mocniej serca, gdyż z niecierpliwością czekali na walentynkową pocztę, która, jak co roku, spełniła swoje zadanie, sprawiając, że liściki dotarły do wskazanych adresatów. Jeszcze przyjemniej zrobiło się w klasie Vd podczas zajęć z wychowawcą, kiedy to na życzenie rodziców, uczniów odwiedził magik. Iluzjonista wystąpił z 35-minutowym pokazem, a następnie zrobił króciutkie warsztaty dla dzieci, w celu opanowania jednej ze sztuczek.

  Dzień 14 lutego upłynął w atmosferze radości i dobrej zabawy z jednoczesnym podkreśleniem łączącej uczniów bliskości i chęci realizowania wspólnych przedsięwzięć. 

   

   

 • Sukces Amelii Jędrzejczyk i Anny Wszoły w Bielańskim Konkursie dla Młodych Poetów "Bielany – moja mała ojczyzna"

  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie poetyckim zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 209 im. H. Ordonówny w Warszawie. Jego celem, oprócz zainteresowania uczniów poezją, było zachęcenie do podjęcia twórczego wysiłku, promowanie i rozwijanie uzdolnień literackich oraz popularyzowanie wiedzy o Bielanach. Warunek uczestnictwa w konkursie stanowiło napisanie wiersza tematycznie związanego z warszawską dzielnicą Bielany. Wśród kilkudziesięciu nadesłanych przez naszą szkołę prac, z uznaniem jury spotkały się dwie z nich: wiersze Amelii Jędrzejczyk, laureatka 1. miejsca w kategorii klas IV-V oraz Anny Wszoły, zdobywczyni 3. miejsca w kategorii klas VI-VII. 

  Gratulacje dla dziewczynek z okazji udanego debiutu poetyckiego.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 293 im.Jana Kochanowskiego
  ul. Kochanowskiego 8 01-864 Warszawa

  e-mail: sekretariat@sp293.edu.pl
 • (22) 633-13-77
  (22) 633-13-06

Galeria zdjęć