Strona główna

 • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018

  22.06.2018 (piątek)

  klasy VI - VII godz.: 9:00

  klasy IV - V godz.: 10:00

  klasy II - III godz.: 11:00

  klasy I i oddziały przedszkolne godz.: 12:30

 • W dniu 14 czerwca w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej, zorganizowanego pod nadzorem Pani Elżbiety Jezierskiej i Pani Sylwii Kowalczyk, które prowadzą zajęcia szkolnego koła europejskiego. Zmagania odbywały się na korytarzu II piętra, a poszczególne klasy IV-VII były reprezentowane przez trzyosobowe zespoły rywalizujące odpowiednio na swoich poziomach.

  Celem konkursu była przede wszystkim  popularyzacja wiedzy na temat krajów UEoraz rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji i przekazywania ich na forum.

  Aby wygrać tegoroczny turniej, należało m.in. wykazać się bardzo dobrą znajomością wiedzy na temat hymnu UE, symboliki flagi, położeniai ciekawostek dotyczących krajów członkowskich, jak również interesująco opisać plakat wybranego państwa. Klasową rywalizację uświetniły kolorowe stroje, zarówno reprezentantów, jak i dopingujących koleżanek i kolegów, typowe rekwizyty, foldery oraz flagi.

  Wszystkim towarzyszyły niemal sportowe emocje, a końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:

  W kategorii klas czwartych wygrała klasa IVF, zaś klas piątych - klasa VB. Zwycięzcami wśród klas szóstych okazała się klasa VIA, natomiast spośród klas siódmych najlepsza była klasa VIIE.

  Brawo zwycięzcy!

 • W dniu 14 czerwca 2018 roku, w ramach zajęć koła europejskiego, odbyły się już po raz ósmy obrady „Parlamentu Europejskiego”, na których dyskutowano na temat bezpiecznej szkoły. Spotkanie rozpoczęła wystąpieniem przewodnicząca, Zuzanna Sadoch z klasy VIIc, zaś głosu poszczególnym reprezentantom państw Unii Europejskiej udzielała marszałek – Aleksandra Petrykowska z klasy Vc. Ponadto członkowie koła europejskiego, przy mównicy, odczytywali samodzielnie przygotowane referaty. Nad całością przebiegu obrad czuwały opiekunki szkolnego koła zainteresowań: Pani Elżbieta Jezierska i Pani Sylwia Kowalczyk.

  Dyskusji przysłuchiwali się obecni goście, a wśród nich: dyrektor szkoły – Pani Iwona Krupińska, wicedyrektor szkoły - Pani Anna Janiec, Pani Paulina Płatek oraz uczniowie klasy VIIb i VIIc.

  Poruszane tematy, dotyczące aspektów bezpieczeństwa na terenie szkoły, wzbudziły wiele ciekawych spostrzeżeń i tym samym skłoniły do wyciągnięcia interesujących wniosków. Debata miała charakter merytoryczny i dojrzały, przebiegła w duchu akceptacji różnorodności poglądów, a przy tym była interesująca i swobodna.

  Opiekunki oraz dyrekcja szkoły oceniły dyskusję bardzo wysoko, serdecznie dziękując młodzieży za zaangażowanie i aktywny udział. Wyraziły również chęć kontynuowania takiej formy spotkań i wymiany poglądów w kolejnych latach.

   

   

 • Jak co roku, tym razem w dniu 9 czerwca 2018 r., na Bielanach, odbyła się największa, inaugurująca nadchodzące lato impreza plenerowa. Tegoroczne wydarzenia zapoczątkowała barwna paradadzieci, nauczycieli, rodziców oraz mieszkańców dzielnicy, która o godz. 14.00 wystartowała od stacji metra Wawrzyszew, by przejść ulicą Kasprowicza na teren festynu, ograniczony ulicami Żeromskiego, Marymoncką i Sacharowa, czyli na tzw. "serek bielański".

  Naszą szkołę reprezentowała Pani dyrektor Iwona Krupińska oraz uczniowie klasy 5b i 7e wraz wychowawcami, którzy w kolorowych strojach, dzielnie i w dobrych humorach przemierzali wyznaczoną trasę .Przemarsz stanowił również otwarcie dla wielu atrakcji na terenie dzielnicy, zarówno dla małych, jak i dla dużych, mających miejsce m. in. w strefach: Sportu, EKO, Malucha czy Zdrowia. Nie zabrakło także dobrego jedzenia, fantastycznej atmosfery, a wieczorem koncertów największych, polskich gwiazd.

  Wygląda na to, że lato na Bielanach już się rozpoczęło!

 • Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej, po raz dziewiąty, było miejscem Gali Festiwalu Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych, która odbyła się w dniu 8 czerwca 2018 r. Jej organizatorem był Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy oraz Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany.

  Licznie zgromadzoną publiczność stanowili dyrektorzy, nauczyciele, dzieci, młodzież, a także ich rodzice. W trakcie uroczystości zostały zaprezentowane wyróżnione talenty uczniów, m.in. ze szkół podstawowych, wśród których znalazła się reprezentantka naszej szkoły - Zuzia Soćko z klasy 7a. Młodzi artyści zostali uhonorowani statuetkami i dyplomami wręczonymi przez Tomasza Mencinę – Burmistrza Dzielnicy Bielany, GrzegorzaPietruczuka – Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Bielany, Radnych Dzielnicy Bielany: Wojciecha Borkowskiego i Natalię Krupę oraz Naczelnika Wydziału Oświaty i Wychowania - Zofię Gajewicz.

  Serdeczne gratulacje dla Zuzi i życzenia dalszych sukcesów wokalnych!

 • Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.

  (Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.)

   

   

  W naszej szkole, w dniu 8 czerwca 2018r., odbyła się akademia upamiętniająca życie i pontyfikat Jana Pawła II. W uroczystości, przygotowanej pod kierunkiem nauczycielki religii, Pani Renaty Wojdy, wzięli udział uczniowie klasy 5b. Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny, wzbogacony prezentacją multimedialną, przybliżył dzieciom biografię papieża oraz najważniejsze przesłania kierowane podczas jego pontyfikatu. W inscenizacji zwrócono szczególną uwagę na wyjątkowość osoby św. Jana Pawła II. Podkreślano jego zasługi dla jednoczenia świata i umacniania pokoju, a także wyrażono wdzięczność za przykład życia pełnego wiary, miłości i radości dla drugiego człowieka. Młodzi aktorzy wspominali dzieciństwo, młodość, lata w seminarium, pasterską posługę, pielgrzymki, a także rozmawiali o licznych uzdrowieniach Jana Pawła II. Ponadto recytowano utwory poświęcone osobie Karola Wojtyły oraz śpiewano, także z udziałem publiczności, wiele piosenek, w tym między innymi „Barkę i Czy wy wiecie, że jesteście świątynią ”.

  Choć od śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II minęło już 13 lat, to nadal pozostaje on w pamięci wszystkich Polaków. Nie sposób zapomnieć jego osobowości, dokonań i poświecenia na rzecz ludzi na całym świecie.

 • Już po raz 14. Gimnazjum nr 75 w Warszawie przy ulicy Wrzeciono 24 zorganizowało konkurs pod nazwą „Miłość silniejsza niż śmierć”, skierowany do uczniów gimnazjów oraz klas siódmych szkół podstawowych.

  Warunkiem uczestnictwa w tych zmaganiach było przygotowanie dotąd niepublikowanej pracy w jednej z trzech kategorii: poezja, proza lub komiks, tematycznie nawiązującej do myśli przewodniej turnieju. W tej edycji uhonorowano aż dwoje uczniów naszej szkoły i to z klasy 7a: Maję Traczyk i Adriana Olszynę. Maja otrzymała wyróżnienie w kategorii komiks, zaś wiersz Adriana zdobył uznanie komisji w kategorii poezja, za który otrzymał tytuł laureata 2. miejsca.

  W dniu 6 czerwca 2018 roku siódmoklasiści odebrali dyplomy i nagrody rzeczowe. Gala rozdania nagród została uświetniona występem artystycznym młodzieży z okazji obchodów Szkolnego Święta zwanego „Fredrykaliami”, które  nazwę wzięło od nazwiska dawnego patrona Gimnazjum nr 75 - Aleksandra Fredry.

  Maju i Adrianie, gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!

   

   

   

 • Dzień Rodziny w klasie 3f

  Kraina Rodzina, niezbędna i prosta.

  W połowie dziecinna, w połowie dorosła.

  Kraina Rodzina z tatusiem i mamą.

  codziennie inaczej, codziennie tak samo.

  Barbara Stenka

   

  Są w kalendarzu takie dni, które napełniają nas radością, ciepłem i wzruszeniem. Takimi dniami są Dzień Mamy, Dzień Taty, Dzień Babci i Dziadka. W tym roku klasa 3f postanowiła uczcić najukochańsze osoby jednego dnia, świętując Dzień Rodziny. 29 maja pod hasłem Kraina Rodzina odbyła się uroczystość, na którą zostali zaproszeni rodzice, dziadkowie, a także rodzeństwo.

  Uczniowie  zaprezentowali występy artystyczne. Pięknie recytowali wiersze o tematyce rodzinnej. Niektóre humorystyczne i żartobliwe teksty, powodowały śmiech wśród gości, a poważne wiersze, interpretowane przez małych aktorów sprawiły, że w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia. Szymon po zagraniu na dzwonkach melodii Czerwone jabłuszko otrzymał od zebranych głośne brawa. Podczas występów nie zabrakło także radosnych piosenek poświęconych rodzinie. Po wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków, wszyscy udali się na słodki poczęstunek do sali, która tego dnia była udekorowana portretami bliskich nam osób. Rodzice i dziadkowie mieli dużo zabawy odnajdując swoje podobizny.

  Uroczystość była podniosła, ale i bardzo radosna. Przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze. Na twarzach rodziców zauważyć można było wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

 • Kacper Pańczak laureatem Bielańskiego Konkursu Plastycznego „Ptaki Bielan”!

  W dniu 15 maja 2018 roku, w siedzibie Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, zebrała się komisja konkursowa V edycji konkursu plastycznego „Bądź EKO na Bielanach” pod hasłem „Ptaki Bielan”. Turniej został zorganizowany przez Dzielnicę Bielany m.st. Warszawy oraz Fundację Żyj z pasją.
  Jego celem było przede wszystkim rozwijanie wrażliwości ekologicznej, artystycznej dzieci i młodzieży, zachęcanie do obserwacji ptaków, poznania ich gatunków, zwyczajów, trybu życia oraz charakterystycznych cech.

   Na konkurs wpłynęło aż 97 prac! Decyzją Komisji w kategorii wiekowej 10-12 lat przyznano 4 nagrody główne. W gronie laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły, Kacper Pańczak z klasy 4a. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów i wyróżnionych odbyło się podczas pikniku zorganizowanego z okazji Dzień Dziecka, w sobotę 3 czerwca, na terenie Dzielnicy Bielany.

  Serdeczne gratulacje dla Kacpra i jego rodziców!

 • Rowerowy Maj już za nami. Nasza szkoła uczestniczyła w rywalizacji z innymi warszawskimi placówkami. W III edycji wzięło udział aż 112 stołecznych szkół. Liczba dojazdów podczas trwania akcji przekroczyła milion, co daje rekordowy wynik.

  Ranking warszawskich placówek odbył się w trzech kategoriach: szkoły podstawowe małe, szkoły podstawowe średnie i szkoły podstawowe duże. Nasza szkoła zakwalifikowana została do kategorii: szkoły podstawowe duże i w ostatecznym rankingu wśród szkół z tej kategorii zajęliśmy 9 miejsce. Frekwencja SP 293 w akcji Rowerowy Maj wyniosła 61,1%. Najlepsze klasy w naszej szkole to: 3a – frekwencja 93,3%, 5a – 84, 5% i 3d – 84,3%. 

  Przed nami jeszcze podsumowanie akcji Rowerowy Maj, które odbędzie się 9 czerwca 2018r. przy Parku Fontann. Niebawem dotrą do nas także nagrody dla wszystkich wytrwały i zaangażowanych podczas kampanii.

 • W dniu 05.06 w szkole odbył się Dzień Chemika w ramach którego młodzi adepci zostali zapoznani z tajnikami pracy laboratoryjnej. Warsztaty były przeprowadzone dla klas 4 i 5, a by w przyszłości z dużym entuzjazmem podeszli do nauki tej pasjonującej dziedziny wiedzy. Dzieci mieli okazję założyć profesjonalne stroje laboratoryjne i przystąpić do wykonywania eksperymentów. Wielu z nich po raz pierwszy miało do czynienia ze szkłem i sprzętem laboratoryjnym. Uczniowie tworzyli polimerowe konstrukcje, przeprowadzali grę barw, wywoływali dżina z butelki czy otrzymywali bananową pianę. Zajęcia wzbudziły wiele pozytywnych emocji i rozkopały dzieci w badaniu świata poprzez doświadczenie.

 • Biblioteka

  Szanowni Rodzice,

   W dniu 22 maja 2018 roku nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 15 tysięcy złotych na zakup nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównymi celami  tego programu są: wzmocnienie potencjału i roli biblioteki szkolnej poprzez zakup nowości wydawniczych (z  wyłączeniem podręczników szkolnych) i rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów. Dzięki środkom finansowym z NPRC nasza biblioteka wzbogaci się o nowe książki już w przyszłym roku szkolnym 2018/19.

  Mamy nadzieję, że biblioteka zasobna w nowości  wydawnicze zachęci uczniów do czytania książek!

 • 29 maja 2018 r. w Urzędzie Dzielnicy Bielany odbyła się uroczystość podsumowania kolejnej edycji konkursu „Powstanie Warszawskie 1944 w poezji, pieśni i teatrze” organizowanego przez SP nr 53 pod patronatem Burmistrza Bielan, pana Tomasza Menciny. Wzięli w nim udział uczniowie z 10 bielańskich szkół. Nasi reprezentanci znaleźli się w gronie osób, które stanęły na podium.

  Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • Zgodnie z tradycją szkoły, w sobotę 26 maja, odbył się piknik rodzinny. Podobnie jak
  w ubiegłych latach impreza służyła promowaniu placówki w środowisku lokalnym, zaangażowaniu uczniów i ich rodziców w podjęcie dodatkowych zadań na jej rzecz,a przede wszystkim miała na celu zacieśnienie więzi emocjonalnej rodziców ze swoimi dziećmi poprzez atrakcyjne spędzanie wolnego czasu w miejscu, gdzie na co dzień zdobywają wiedzę.

  Tym razem kapryśna pogoda spowodowała, że większość atrakcji zostało przygotowanych
  w gmachu szkoły, co nie stanowiło jednak przeszkody w przybyciu ogromnej ilości osób.

  Wśród gości honorowych znaleźli się: Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Tomasz Mencina, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany Pan Włodzimierz Piątkowski,Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany Pan Artur Wołczacki, a także Radny Dzielnicy Bielany Pan Wojciech Borkowski.  

  Podczas trwającego ponad trzy godziny pikniku, dzieci i ich rodziny miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji. Były pokazy karate, taekwondo, zajęcia ceramiczne, ćwiczenia technik pamięci, zajęcia języka angielskiego. Dzieci miały także okazję skorzystać ze zjeżdżalni, „dać nurka” do basenu z piłeczkami, wejść na ścianę wspinaczkową, pograć w szachy czy spróbować swoich możliwościw cymbergaju. Wart podkreślenia jest fakt, że niektóre z wymienionych atrakcji zostały zasponsorowane przez zarząd Dzielnicy Bielany, który również podarował szkole piłki do koszykówki oraz przez Radę Rodziców. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wychowawców świetlicy, szczególnie młodsze dzieci, miały stworzone warunki do pomalowania sobie buzi, ozdobienia wyrobów ceramicznych z okazji Dnia Matki, jak również do uczestniczenia w zajęciach rękodzieła.

  Nowe punkty programu tegorocznego pikniku stanowił turniej ping – ponga o puchar dyrektora szkoły oraz rozstrzygniecie konkursu dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas 1 - 3 na Kartkę dla Mamy. Laureaci obu turniejów odebrali nagrody z rąk dyrektora szkoły, Pani Iwony Krupińskiej.

  Organizatorzy zadbali także o stronę gastronomiczną festynu. Wszyscy z wielką ochotą kosztowali słodkich smakołyków, a także charakterystycznych rarytasów dla wybranych państw Unii Europejskiej.  Przygotowane przez wychowawców klas i rodziców stoiska nie tylko zwracały uwagę swoim oryginalnym wyglądem, ale również zachęcały gości przyjemnym aromatem do skosztowania znajdujących się na nich pyszności. Czas delektowania się rarytasami umilały występy wokalne i instrumentalne naszych uczniów.

  Podobnie jak w minionych latach, dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której każdy los wygrywał.  

  Piknik Rodzinny – Dzień Rodziny upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Należy podkreślić, że jego organizacja była możliwa dzięki inicjatywie dyrekcji szkoły, wsparciu nauczycieli i wychowawców, nieocenionemu zaangażowaniu i kreatywności rodziców, a także uczniów naszej placówki. Wszystkim należą się gorące podziękowania za przygotowanie tak wspaniałej imprezy.

 • W zorganizowanym przez wychowawców świetlicy konkursie plastycznym wzięło udział 7 szkól bielańskich. Nadesłane prace wyróżniają się zastosowaniem wielu ciekawych technik, pomysłowością oraz estetyką wykonania. Dziękujemy za udział w konkursie, nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.

   

  Nagrody

   

  Szkoła Podstawowa nr 289

  Maria Andruszko klasa  IV c, opiekun  Ewa Hunkiewicz

  Kinga Pieśniak kl IV f, opiekun  Ewa Hunkiewicz

  Wiktoria Kaczor, opiekun  Ewa Hunkiewicz

  Julia Ogorzałek kl IV f , opiekun  Ewa Hunkiewicz

   

  Szkoła Podstawowa nr 293

  Kalina Węgorkiewicz  klasa IV d, opiekun  Katarzyna Torchała

  Pola Przybysz  klasa  III c, opiekun  Agnieszka Kowalik

  Karolina Bednarz  klasa  III, opiekun  Magda Kaczmarczyk

  Nadia Drabek klasa  I a, opiekun  Marta Cupriak

   

  Szkoła Podstawowa nr 273

  Mateusz Horoś, opiekun  Monika Kowalczyk

  Maria Cieślik, opiekun  Monika Kowalczyk

  Zuzanna Krzewicka, opiekun  Monika Kowalczyk

   

  Szkoła Podstawowa nr 53

  Helena Kasperek klasa  I, opiekun  Małgorzata Chaberek

  Emilka Wodzińska klasa I, opiekun  Anna Konieczna

  Laura Ziemlewska klasa  I, opiekun  Małgorzata Chaberek

  Ewa Sinicka klasa  II a, opiekun  Teresa Kossakowska

  Kasia Gustowska klasa  II a, opiekun  Teresa Kossakowska

   

   

  Szkoła Podstawowa nr 247

  Kinga Gwiaździńska, opiekun  Joanna Zielińska

  Weronika Szuba , opiekun  Joanna Zielińska

  Martyna Plichta, opiekun  Joanna Zielińska

  Pola Dyrda, opiekun  Angelika Ratyni

  Maja Mołdawska, opiekun   Angelika Ratyni

   

   

  Szkoła Podstawowa nr 209

  Zuzia Smutkiewicz  klasa I, opiekun  Katarzyna Balcerzak

   

  Wyróżnienia

   

  Szkoła Podstawowa nr 263

  Zuzanna Radomska, opiekun  Grażyna Skuza

  Lena Jachimiak, opiekun  Grażyna Skuza

  Magdalena Nowacka, opiekun  Grażyna Skuza

   

  Szkoła Podstawowa nr 273

  Clara Kambo, opiekun  Magdalena Serej

  Maja Pol, opiekun  Monika Kowalczyk

   

   

  Szkoła Podstawowa nr 293

  Ada Pajewska  klasa  III c, opiekun  Magda Kaczmarczyk

  Maja Młynarczyk, opiekun  Magda Kaczmarczyk

   

  Konkurs „Kwiaty dla Mamy i Taty”

  Podziękowania – bukiety

  1. Marysia Małaczek klasa  II, SP nr 209, opiekun  Bożena Rucińska

  2. Zuzia Mrozik klasa  III a, SP nr 209, opiekun Iwona Wojtas

 • 21 maja 2018r. uczniowie z oddziału 3d wzięli udział w warsztatach decoupage.

  Decoupage to prosta technika zdobienia przedmiotów z drewna, szkła, czy porcelany. Nie trzeba mieć umiejętności plastycznych, by tworzyć piękne motywy. Decoupage jest techniką zdobienia przedmiotów lub mebli, która pozwala wykorzystać gotowe wzory, czyli serwetki lub specjalne papiery do decoupage'u.

  Warsztaty specjalnie dla nas poprowadziła mama Leny – p. Marta Kluska. Naszym zadaniem było ozdobienie techniką decoupage szkatułki z drewna – prezentu dla mamy z okazji Dnia Matki. Podczas zajęć udało nam się zrobić naprawdę wspaniałe prace. Mamy nadzieję, że nasze Mamy będą zadowolone z przygotowanych niespodzianek, w których wykonanie włożyliśmy wiele serca.

  Wszystkim kochanym Mamom składamy najlepsze życzenia!

 • W dniu 21 maja 2018 r., w Miasteczku Ruchu Drogowego przy ulicy Sołtyka 8, czyli w siedzibie IV Oddziału Terenowego Straży Miejskiej, piątoklasiści przystąpili do praktycznego egzaminu na kartę rowerową. W prawdziwych warunkach – na skrzyżowaniu i na rondzie, na ścieżce rowerowej i na poboczu, z całą paletą znaków drogowych, uczniowie walczyli o pozytywny wynik egzaminu.

  Podobnie jak w życiu, emocji było co niemiara, a radość przeplatała się ze łzami. Wiedza zdobyta na zajęciach technicznych posłużyła nie tylko do zdania egzaminu teoretycznego, ale także pomagała należycie zachowywać się podczas kilkunastominutowego podróżowania po „miasteczku”. Poczynaniom uczniów bacznie przyglądali się strażnicy miejscy, którzy jednocześnie oceniali umiejętność przestrzegania zasad ruchu drogowego w „rowerowej podróży”. Otuchy zdającym egzamin zapewne dodawała obecność nauczycielek zajęć technicznych, Pani Krystyny Cywińskiej oraz Pani Małgorzaty Badeńskiej-Onyśk. Pozostaje mieć nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie ułatwią dzieciom podróże i dodadzą pewności w wakacyjnych, rowerowych eskapadach.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 293 im.Jana Kochanowskiego
  ul. Kochanowskiego 8 01-864 Warszawa

  e-mail: sekretariat@sp293.edu.pl
 • (22) 633-13-77
  (22) 633-13-06

Galeria zdjęć