• Klasa 7c w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

• 20.11.2023 08:36
      • 17 listopada 2023 r. uczniowie klasy 7c uczestniczyli w warsztatach pt. „Nie bądź obojętny”, zorganizowanych na terenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W czasie zajęć siódmoklasiści najpierw obejrzeli fragmenty przemówienia Mariana Turskiego - więźnia Auschwitz, które zostało wygłoszone w Oświęcimiu, podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Później dyskutowali z prowadzącą panią edukator na temat etapów dyskryminacji, by następnie zapoznać się z modelem piramidy Allporta - schemacie stworzonym przez amerykańskiego psychologa Gordona Allporta, który w oparciu o wiedzę o postępowaniu wobec Żydów przed 1939 r. przedstawił, do czego mogą prowadzić uprzedzenia.

• Na koniec uczniowie, podzieleni na grupy, wykonywali zdania na kartach pracy, analizując zjawiska i procesy zaprezentowane na wystawie stałej w muzeum.

Udział w warsztatach przybliżył siódmoklasistom złożoność procesów historycznych oraz wywołał refleksję, jak obojętność przejawia się dziś i co można zrobić, by przeciwdziałać jej negatywnym konsekwencjom.

To była niecodzienna lekcja historii.