• Lekcja teatralna w Teatrze Wielkim

• 12.01.2018 12:54
      • 11 stycznia 2018 r. klasy VI b, VII c  i  VII d wzięły udział w zajęciach stanowiących realizację projektu przygotowanego przez Dział Programów Edukacyjnych Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Temat spotkania: „Recytatyw, aria, belcanto – czyli wiedza o operze” określał ideę przyświecającą organizatorom tej jedynej w swoim rodzaju lekcji teatralnej.

• Była to lekcja o operze. Uczestniczący w niej uczniowie wzbogacili swoje wiadomości nie tylko o historii opery, ale także o istocie opery jako dzieła muzycznego i scenicznego zarazem. Przy okazji uświadomili sobie, ile osób zaangażowanych jest w przygotowanie przedstawienia operowego, jak ważną rolę pełnią także ci, którzy biorą udział w tworzeniu spektaklu, a nie są widziani przez widza. Uczniowie przekonali  się o kunszcie kostiumologów i charakteryzatorów, gdy zobaczyli, jakiej przemiany dokonali w wyglądzie ich dwojga rówieśników. Dodatkowym walorem zajęć przeprowadzonych w Sali Redutowej Teatru Wielkiego okazała się też możliwość  wysłuchania najpiękniejszych i najbardziej znanych arii operowych w wykonaniu solistów występujących w kostiumach z oper takich,  jak „Kastor i Polluks”, „Carmen” czy „Toska”. Znakomita akustyka Sali Redutowej pozwalała docenić niezwykłe walory i siłę głosu artystów. Udział w projekcie okazał się cennym doświadczeniem zachęcającym do tego, by w przyszłości powrócić do Teatru Wielkiego i dać się oczarować dziełom wystawianym w tym wyjątkowym miejscu.