• Wycieczka klasy 5a i 5b do Białowieży

• 10.06.2018 19:21
      • Puszcza Białowieska, wraz z jej dziewiczymi lasami, uznawana jest za jedną z największych i najcenniejszych osobliwości przyrodniczych Europy. W dniach 28-30 maja uczniowie klas 5a i 5b mieli tę wyjątkową okazję poznać urokliwe zakątki Białowieskiego Parku Narodowego.

• Pierwszym punktem programu był Narwiański Park Narodowy, którego największym walorem jest jedna z najpiękniejszych rzek w Europie - Narew. Spacerując kładką wśród bagien, uczniowie mieli okazję podziwiać bogatą nadnarwiańską przyrodę z przenikającymi się ekosystemami lądowymi i wodnymi. Następnie piątoklasiści, podzieleni na grupy, uczestniczyli w warsztatach, podczas których mieli możliwość zbadania wody w rzece, by później zintegrować się przy wspólnym ognisku. Następnie wszyscy udali się na spacer do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, a także innych mieszkańców puszczy, takich jak: rysie, jelenie, sarny i koniki polskie.

Drugi dzień rozpoczął się od spotkania z funkcjonariuszami Straży Granicznej, którzy ciekawie opowiedzieli o swojej pracy. Największą atrakcją tej wizyty okazało się obejrzenie tresury psa służbowego. Następnie, wspólnie z przewodnikiem, dzieci podziwiały eksponaty Muzeum Przyrodniczo-Leśnego i odbyły spacer z leśnikiem do Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie wysłuchały leśnych ciekawostek, rozpoznawały odgłosy ptaków i gatunki roślin. Po południu uczniowie odbyli przejażdżkę drezynami, w których siłą napędową okazali się sami pasażerowie, co wywołało niesamowity entuzjazm wśród uczestników wycieczki.

Ostatniego dnia odbyła się niezwykła lekcja przyrodnicza. Najpierw, w skansenie w Jurowcach, uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się dużo o ochronie ptaków drapieżnych, a także o ich roli w przyrodzie. Mieli również niecodzienną okazję usłyszeć o sokolnictwie w Polsce i na świecie, przyjrzeć się z bliska niektórym gatunkom ptaków, które fruwały tuż nad ich głowami, wzbudzając tym samym dodatkowe emocje. Następnie piątoklasiści odwiedzili europejską wieś bocianią
        w dworze Pentowo, gdzie te wspaniałe ptaki założyły swoją „stolicę”. W samym Pentowie są 34 zasiedlone gniazda bocianie, których obserwację umożliwiają dwie wieże widokowe.

Wieczorami dzieci miło spędzały czas, organizując sobie zabawy na sportowym terenie ośrodka.

Podczas całego pobytu wszystkich nie opuszczała, nawet na chwilę, wspaniała pogoda i dobry humor. Wycieczka była niewątpliwie doskonałym pomysłem na aktywne spędzenie ze sobą czasu, jak również przedsmakiem zbliżających się wakacji.