• Klasa 6 c i 7 c na Roztoczu

• 13.06.2018 14:49
      • Roztocze to niezwykła kraina, której największym bogactwem jest jej przyroda.  Można tu zobaczyć ni to góry, ni niziny, rzeki z malowniczymi wodospadami i wspaniałe lasy, jedne z najpiękniejszych w Europie. Uczniowie klasy  6c oraz 7 c mieli okazję przekonać się o tym osobiście podczas czterodniowej wycieczki edukacyjnej.

• Pierwszego dnia wychowankowie zwiedzali zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce należący do świetnego rodu Zamoyskich. Po krótkiej podróży w Janowie Lubelskim uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w marszu na orientację, czyli Marszu Trapera. Trasa obejmowała dziewięć punktów, na których śmiałkowie musieli zmierzyć się z różnymi trudnościami i wyzwaniami, np. czytaniem mapy, orientowaniem się w topografii i orientacji w terenie, a także nauką węzłów.

Drugiego dnia spacerowaliśmy doliną rzeki Tanew wsłuchując się w szumy małych wodospadów, odwiedziliśmy też rezerwat krajobrazowy „Czartowe Pole” oraz kamieniołom w Józefowie, gdzie szukaliśmy morskich skamieniałości. Najbardziej ekscytujący okazał się spływ kajakowy rzeką Wieprz.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy Ośrodek Edukacyjno- Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz spacerowaliśmy na Bukową Górę w otoczeniu jodeł i buków rosnących na terenie obszaru ochrony ścisłej. Nad stawami „Echo” w oddali udało nam się dojrzeć koniki polskie, które są potomkami tarpanów.

Czwartego dnia zwiedziliśmy miasto Zamość zbudowane na planie odpowiadającym budowie człowieka. Ciekawym doświadczeniem okazał się spacer trasą turystyczną w Bastionie VII Twierdzy Zamojskiej, gdzie grubość murów obronnych przekracza 2 metry.

Ostatnim punktem programu był Lublin. Pani przewodnik oprowadziła nas po Starym Mieście, opowiedziała też słynną legendę o sprawiedliwości sędziów i „czarnej łapie”, a na koniec zwiedziliśmy Lubelskie Podziemia.

Wyjazd okazał się wyjątkowo udany. Piękno przyrody, słoneczna pogoda, ciekawy program wycieczki i dobre humory były gwarancją dobrego wypoczynki i mocy wrażeń.