Wynik Konkursu Logicznego Myślenia 2023
Miło nam poinformować, że w Konkursie Logicznego Myślenia
Grawerowany dyplom „Arcymistrza Logicznego Myślenia” oraz nagrodę książkową otrzymał:
Franciszek Jagiełło z klasy 8b
Dyplom „Mistrza Logicznego Myślenia” oraz nagrodę książkową otrzymali:
Dorota Spólnicka z klasy 3c
Marcin Jaźwiński z klasy 6a
Jeremi Rosiński z klasy 8c
Dyplom „Mistrza Logicznego Myślenia” otrzymali:
Hanna Majnert z klasy 3a
Katarzyna Dziedzic z klasy 6d
Dyplomy „Eksperta Logicznego Myślenia” otrzymali:
Piotr Spólnicki z klasy 2a
Stanisław Krzywicki z klasy 6b
Nina Luto z klasy 5a
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Podsumowanie „Tygodnia z Łamigłówką”
W dniach 17 - 21 kwietnia br., z inicjatywy nauczycieli matematyki naszej szkoły, został zorganizowany, „Tydzień z Łamigłówką”. Uczniowie codziennie, na długich przerwach, mieli za zadanie rozwiązać jedną z zagadek. W poniedziałek był to "Wąż prosty", we wtorek - "Architekt", w środę - "Piramidy", w czwartek - "Od 0 do 9", natomiast w piątek "Wielokropka".
Stawka była wysoka, ponieważ każdy uczeń, który prawidłowo rozwiązał wszystkie zadania, otrzymywał z matematyki dodatkową ocenę celującą, za cztery rozwiązane zadania ocenę bardzo dobrą, zaś za trzy prawidłowo wykonane łamigłówki ocenę dobrą.
Do zadań przystąpiło 119 uczniów, którzy przynajmniej raz przyszli na konkurs. Emocje były ogromne. Każdego dnia pod salą 213 i 214 uczestnicy zmagań rozmawiali, tłumacząc sobie nawzajem sposoby rozwiązywania łamigłówek, jak również namawiali mniej odważnych kolegów do podjęcia wyzwania.
W czwartek z zadaniami zmierzyła się dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która bezbłędnie rozwiązała łamigłówkę "Od 0 do 9". W ostatnim dniu „matematycznego tygodnia” do szkoły przybył gość specjalny - Pani Danuta Marciniak - wydawca i twórca łamigłówek "Logi", która udzielała wskazówek uczniom na temat rozwiązywania „Wielokropki”. Opowiedziała także o swojej pracy jako wydawcy oraz o tym, w jaki sposób powstają tego typu zadania.
Podsumowanie:
W rozwiązywaniu zadań najwięcej uczniów, bo aż 90%, wzięło udział z klasy 8c.
Najłatwiejszą łamigłówką okazała się ta, która była w czwartek - rozwiązało ją 80% uczestników, natomiast najtrudniejsza była w środę - rozwiązało ją 41% uczniów.
Dodatkową ocenę celującą z matematyki otrzymało 22 uczniów, 17 - bardzo dobrą, 20 - dobrą.
Rozwiązywanie łamigłówek wszystkim bardzo się podobało, o czym świadczą pytania dzieci o kolejne, matematyczne zmagania.
Uczniowie, którzy rozwiązali wszystkie zadania:
1. Piechocka Oliwia – klasa 4A
2. Parys Bartosz – klasa 4A
3. Pabis Filip – klasa 4B
4. Witosławska Zuzanna – klasa 5A
5. Luto Nina – klasa 5A
6. Leszczyńska Maria – klasa 5A
7. Gebel Aleksandra – klasa 5A
8. Opyrchał Jan – klasa 6B
9. Krzywicki Stanisław – klasa 6B
10. Joachimiak Marta – klasa 6B
11. Hołubowicz Natalia – klasa 6B
12. Jurek Patrycja – klasa 6D
13. Dziedzic Katarzyna – klasa 6D
14. Zaręba Stanisław – klasa 8A
15. Pielak Błażej – klasa 8A
16. Celmer Wojciech – klasa 8A
17. Szufel Krzysztof – klasa 8B
18. Kowalczyk Mikołaj – klasa 8B
19. Szczepański Mateusz – klasa 8C
20. Rekowski Bruno – klasa 8C
21. Belina-Brzozowska Magdalena – klasa 8E
22. Bednarz Karolina – klasa 8E
Wszyscy uczestnicy „Tygodnia z Łamigłówką” otrzymają dyplomy.
Gratulacje dla tych, którzy zmierzyli się z tak trudnym wyzwaniem!
Jesteś piękna jak z obrazka, Warszawo!
Miło nam poinformować, że wśród 8 osób wyróżnionych w wojewódzkim konkursie fotograficznym „Jesteś piękna jak z obrazka, Warszawo!” znalazła się uczennica klasy 8e Kalina Sobczyńska. Zadaniem uczestników konkursu było ukazanie stolicy Polski jako miasta, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce.
Gratulujemy i życzymy samych udanych kadrów!
Łączy nas pamięć – Akcja „Żonkile”
Corocznie uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, zainicjowanej w 2012 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Żonkile są symbolem pamięci o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w dniach 19 kwietnia – 16 maja 1943r. w getcie warszawskim, bo „pamięć to życie” – przypomina Agnieszka Holland, jedna z ambasadorek akcji. Kwiaty te związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim, dostawał je od anonimowej osoby.
Na lekcjach uczniowie mogli zapoznać się ze słuchowiskami: "Było - nie ma - jest " (przeznaczone dla klas 1-3) oraz „Takich dwóch, jak nas trzech” (przeznaczone dla klas 4-6), a także obejrzeć film „Zdążyć przed Panem Bogiem” (dedykowany dla klas 7-8).
Narracja w filmie opartym na motywach książki pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall toczy się na trzech płaszczyznach czasowych - w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku - w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall, opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez reporterkę, jak i samego Edelmana stanowią oś przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści, podobnie jak czerwona nić...
Uczniowie z uwagą zapoznali się z prezentowanymi im materiałami.
Również nauczyciele matematyki zaakcentowali pamięć o powstaniu, wykorzystując podczas proponowanych uczniom łamigłówek, w ramach Tygodnia Logicznego Myślenia, których rozwiązania nawiązywały do symboli związanych z tym wydarzeniem.
Tego dnia nie mogło zabraknąć papierowych żonkili, wykonanych przez dzieci, stanowiących dekoracje drzwi sal lekcyjnych.
#Łączynaspamięć
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
18 kwietnia br. w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla oddziału przedszkolnego, klas: I-III oraz IV-VIII. Różnorodność występów była bardzo duża. Czternastu finalistów przedstawiło popisy akrobatyczne, wokalne, a także grę na instrumentach.
Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy uczestnicy turnieju zaprezentowali się świetnie, wykazując przed widownią nieprzeciętny talent. Wspaniała publiczność dopingowała i wspierała ich ze wszystkich sił, doceniając niezwykłe predyspozycje młodych artystów i ogromną odwagę.
Wybór najlepszych był niezwykle trudny, z uwagi na wysoki poziom artystyczny, jaki prezentował każdy z uczestników.
Ostatecznie jury w składzie:
Pani Beata Chrzanowska – wicedyrektor szkoły, przewodnicząca jury
Pani Iwona Krupińska – dyrektor szkoły, członek jury
Pani Ewa Kwaśny – kierownik świetlicy, członek juryPani Katarzyna Barszczowska – członek jury
Uczennice klasy 7a – Hanna Bednarczyk i Gabriela Kucińska
ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”:
w kategorii klas I-III:
I miejsce – Adrian Kołodziejczyk z klasy 1b – gra na saksofonie
II miejsce – Milena Lubańska z oddziału przedszkolnego – gimnastyka artystyczna
III miejsce – Veronika Karpińska z klasy 3b - wokalw kategoria klas IV- VIII:
I miejsce – Wojciech Celmer z klasy 8a – gra na fortepianie
II miejsce – Jagoda Chadaj z klasy 6b – wokal
III miejsce – Julianna Pulikowska z klasy 6b - wokal
Przedstawicielki jury, Pani wicedyrektor Beata Chrzanowska oraz Pani dyrektor Iwona Krupińska wręczyły wszystkim uczestnikom turnieju dyplomy i nagrody pocieszenia, a zwycięzcom statuetki.
Dzięki szkolnemu konkursowi „Mam Talent” odkrywanie talentów okazało się fascynująca przygodą i wspaniałą zabawą. Ponadto to wydarzenie pokazało, że w każdym drzemie jakiś ukryty talent - trzeba go tylko w sobie odnaleźć.
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.Podziękowania kierujemy także w stronę Pana Zbigniewa Starnawskiego za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewy Kwaśny za wystrój sali, Hanny Donat i Barbary Daszczuk z klasy 6c za pełnienie funkcji konferansjerek, Rady Rodziców za sfinansowanie nagród oraz opiekunów Samorządów Uczniowskich, Pani Małgorzaty Graczyk i Pani Żanety Kołodzińskiej, które zajęły się organizacją konkursu.
Organizatorzy: Mały Samorząd Uczniowski oraz Samorząd Uczniowski klas IV-VIII
Zapraszamy do obejrzenia filmu Film
Szkolny Konkurs z Języka Niemieckiego
19 kwietnia uczniowie klas VIII zmierzyli się z zadaniami leksykalno - gramatycznymi w Szkolnym Konkursie z Języka Niemieckiego. I miejsce zajęła Zoja z klasy VIII G, II miejsce Klara z klasy VIII G, a III miejsce Antek z klasy VIII E. Nagrody dla uczestników konkursu ufundowała Ambasada Niemiec w Warszawie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Sukces w Konkursie Matematycznym
Miło nam poinformować, że DANIEL BEREZA z klasy 7a i JEREMI ROSIŃSKI z klasy 8c zostali finalistami konkursu matematycznego organizowanego przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy współpracy z Kuratorium.
GRATULUJEMY!!!
Turniej czytelniczo-językowy
17 kwietnia 2023 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w trzecim etapie Turnieju czytelniczo-językowego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie. Rozstrzygnięcie okazało się pomyślne dla naszych uczestniczek. Hanna Kwiatkowska z klasy 2c zdobyła 2. miejsce na poziomie klas 2., Anna Zagalska z klasy 3c - 3. miejsce na poziomie klas 3, Natalia Rokita z klasy 3d oraz Maria Kamińska z klasy 2c zostały wyróżnione za jedne z najlepszych prac plastycznych.
Wiosna w kwadratach i trójkątach
Dzieci z naszej szkoły wzięły udział w konkursie plastycznym "Wiosna w kwadratach i trójkątach". Celem konkursu było m.in: rozwijanie kreatywności, wyobraźni oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wykonanie pięknych prac, które mozna obejrzeć na pierwszym piętrze. Jury wyłoniło laureatów biorąc pod uwagę: kreatywność, zgodność pracy z tematem konkursu, walory estetyczne, jakość wykonanej pracy oraz oryginalność. Poniżej przedstawiamy laureatów: 1 miejsce: Bartosz O. klasa 2b oraz Wiktoria K. klasa 1b 2 miejsce: Oliwier J. klasa 2b oraz Wiktora S. klasa 2b 3 miejsce: Alicja C. klasa 2b Gratulujemy i zachęcamy do udziału u kolejnych konkursach!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W czwartek, 13 kwietnia br., od wczesnych godzin porannych trwały zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-4, wystartowało 18 uczestników, którzy rozegrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Artur Brzeziński z klasy 2b z dorobkiem 5 punktów. Drugie miejsce zajął Bartosz Mamaj z klasy 4a, a trzecie Wiktor Obliński z klasy 2b. Najlepszą zawodniczką klas 1-4 okazała się Oliwia Piechocka z klasy 4a.
W drugiej grupie, czyli starszych uczniów z klas 5-8, wzięło udział aż 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Pierwsza dwójka osiągnęła identyczny wynik 5,5 punktów z 6 partii, a o miejscach na podium zadecydowała punktacja dodatkowa. Zwycięzcą zawodów został Julian Obuchowicz z klasy 5b, drugie miejsce zajął Jędrzej Weronko z klasy 5a, a trzecie Ignacy Sałek z klasy 8a. W grupie klas 5-8 tytuł najlepszej zawodniczki przypadł Zoi Poręckiej z klasy 8g.
Po zakończonych zmaganiach wicedyrektorzy, Pani Beata Chrzanowska oraz Pan Piotr Śmiałkowski wręczyli wszystkim uczestnikom turnieju dyplomy, słodki „zajączkowy” upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki zaangażowaniu Pana Mariusza Senia i Pani Żanety Kołodzińskiej oraz wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Dzielnicowym Konkursie Czytelniczym „Henryczek”
W Międzyszkolnym Dzielnicowym Konkursie Czytelniczym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 289 uczennice klas III zdobyły miejsce drugie, a uczennice klas II otrzymały wyróżnienie. Gratulujemy Zofii Krzemińskiej, Antoninie Kozioł, Hannie Majnert, Zofii Witosławskiej, Matyldzie Grzeszczak, Joannie Gromiec. Dziewczynki wykazały się dużą znajomością literatury dziecięcej.
Sukces Urszuli Mędrzeckiej w 46. Konkursie Recytatorskim
Miło nam poinformować o wyróżnieniu, jakie otrzymała w dzielnicowym etapie 46. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” uczennica klasy 6C, Urszula MĘDRZECKA. Ula wzruszyła i zaintrygowała jury wspaniałą recytacją wiersza Juliana Tuwima, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie szóstoklasistki jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników.
Serdecznie gratulujemy Uli sukcesu oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich.
Wystawa prac uczniów uzdolnionych
Pragniemy poinformować, że na klatce schodowej pomiędzy parterem a pierwszym piętrem została przygotowana kolejna wystawa prac uczniów objętych Programem „Wars i Sawa”, nawiązująca do tematu: „Ekologia to jest wszystko, dbaj o swoje środowisko”. Jest to również jedna z form realizacji warszawskich priorytetów edukacyjnych uwzględnionych w roku szkolnym 2022/2023. Uczniowie, poprzez swoje prace literackie z języka polskiego i języka angielskiego, zadania matematyczne oraz logiczne, jak również prace przyrodnicze i artystyczne zaprezentowali różne sposoby dbania o środowisko. Ponadto w tym roku szkolnym prace uczniów uzdolnionych będzie można znaleźć w XI publikacji pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Klasa 3d tworzy ortograficzne lapbooki
Podczas zajęć rozwijających kreatywność oraz edukacji polonistycznej uczniowie klasy 3d wykonali ortograficzne lapbooki. Tego rodzaju forma pracy nie tylko rozwija czujność ortograficzną, koncentrację, kreatywność, ale pomaga uporządkować wiedzę oraz uczy organizacji pracy.
Loteria fantowa w szkolnej bibliotece
Co roku, 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie, zapadają głęboko w pamięć i zostają w niej przez całe dorosłe życie.
Z tej okazji nauczycielki biblioteki, Pani Anna Zięba oraz Pani Renata Wojda zorganizowały, 3 kwietnia br., loterię fantową dla uczniów pierwszych i drugich klas. Z „zaczarowanego pudełka” dzieci ciągnęły losy, które skrywały nagrody w postaci książeczki lub zakładki do książki.
Loteria cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i sprawiła jej uczestnikom wiele radości, szczególnie tym, którym dopisało szczęście.
Wymiana pocztówkowa z Przedszkolem nr 105
Dzieci z naszej szkoły w ramach zajęć terapii pedagogicznej oraz zajęć rewalidacyjnych wzięły udział w wymianie pocztówkowej z sąsiednim Przedszkolem nr 105 przy ulicy Kochanowskiego 10. Dzieci wykonały przepiękne kartki świąteczne, które trafiły w ręce przedszkolaków. Uczniowie naszej szkoły otrzymali od młodszych kolegów i koleżanek własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną z życzeniami.
Spotkanie wielkanocne z bielańskimi Seniorami
"To są znaki tradycyjnej Wielkanocy
Kiedy życie się odradza do swej mocy
To są znaki rozbudzonej świeżo wiosny
Świat się staje znów zielony i radosny
Świat radosny
Radosny
Świat radosny"
3 kwietnia br. w naszej szkole odbyło się spotkanie wielkanocne z Seniorami, zorganizowane przez Radę i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Osiedla "Piaski" oraz Społeczność SP 293. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zarządu Dzielnicy Bielany – burmistrza, Pana Grzegorza Pietruczuka, jego zastępcy, Pana Włodzimierza Piątkowskiego oraz radnej, Pani Moniki Szadkowskiej, którzy wraz z dyrektor szkoły, Panią Iwoną Krupińską, złożyli wszystkim uczestnikom świąteczne życzenia. Była to kolejna, sprzyjająca okazja do spotkania kilku pokoleń w jednym miejscu.
W wiosenny, wielkanocny nastrój wprowadził gości występ dzieci realizujących zajęcia "Laboratoria Przyszłości", podczas których uczą się, m.in. rytmiki i muzyki. Efekty swojej pracy zaprezentowały bielańskim Seniorom. Po części oficjalnej na wszystkich czekał pyszny poczęstunek.
Dziękujemy za spotkanie i jeszcze raz życzymy Wesołych Świąt!
Warsztaty chemiczne w klasie 2c
Już po raz kolejny w klasie II c odbyły się warsztaty chemiczne prowadzone przez mamę jednego z uczniów. Na początku marca uczniowie przygotowywali świeczki, które były wspaniałym prezentem z okazji Dnia Kobiet. Pod koniec miesiąca zastanawialiśmy się, co było najpierw: Jajko czy kura? Braliśmy udział w wielu eksperymentach. Sprawdzaliśmy wytrzymałość jajka, badaliśmy, jak można rozpoznać, czy jajko jest świeże oraz które jest ugotowane, a które surowe.
Jak zawsze, zajęcia bardzo się podobały i już nie możemy się doczekać kolejnych.
Lekcja fizyki i chemii w Instytucie Chemii Fizycznej PAN
Dnia 3 kwietnia uczniowie klasy 8 a i 8 c uczestniczyli w lekcji pokazowej „Gazy, ciecze i ciała stałe” w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Lekcja opierała się na licznych doświadczeniach przygotowanych przez pracownika instytutu dr Romana Luboradzkiego: skraplanie tlenu zawartego w powietrzu za pomocą ciekłego azotu, nadmuchiwanie balonika za pomocą suchego lodu, chłodzenia baloników wypełnionych CO2, powietrzem i helem oraz zmiany zabarwienia roztworu pod wpływem dodawania kwasu lub zasady.
Uczniowie z chęcią asystowali podczas doświadczeń poznając w ten sposób właściwości suchego lodu, ciekłego azotu oraz helu.
Podziękowanie
Wynik Konkursu Logicznego Myślenia 2023
Miło nam poinformować, że w Konkursie Logicznego Myślenia
Grawerowany dyplom „Arcymistrza Logicznego Myślenia” oraz nagrodę książkową otrzymał:
Franciszek Jagiełło z klasy 8b
Dyplom „Mistrza Logicznego Myślenia” oraz nagrodę książkową otrzymali:
Dorota Spólnicka z klasy 3c
Marcin Jaźwiński z klasy 6a
Jeremi Rosiński z klasy 8c
Dyplom „Mistrza Logicznego Myślenia” otrzymali:
Hanna Majnert z klasy 3a
Katarzyna Dziedzic z klasy 6d
Dyplomy „Eksperta Logicznego Myślenia” otrzymali:
Piotr Spólnicki z klasy 2a
Stanisław Krzywicki z klasy 6b
Nina Luto z klasy 5a
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Podsumowanie „Tygodnia z Łamigłówką”
W dniach 17 - 21 kwietnia br., z inicjatywy nauczycieli matematyki naszej szkoły, został zorganizowany, „Tydzień z Łamigłówką”. Uczniowie codziennie, na długich przerwach, mieli za zadanie rozwiązać jedną z zagadek. W poniedziałek był to "Wąż prosty", we wtorek - "Architekt", w środę - "Piramidy", w czwartek - "Od 0 do 9", natomiast w piątek "Wielokropka".
Stawka była wysoka, ponieważ każdy uczeń, który prawidłowo rozwiązał wszystkie zadania, otrzymywał z matematyki dodatkową ocenę celującą, za cztery rozwiązane zadania ocenę bardzo dobrą, zaś za trzy prawidłowo wykonane łamigłówki ocenę dobrą.
Do zadań przystąpiło 119 uczniów, którzy przynajmniej raz przyszli na konkurs. Emocje były ogromne. Każdego dnia pod salą 213 i 214 uczestnicy zmagań rozmawiali, tłumacząc sobie nawzajem sposoby rozwiązywania łamigłówek, jak również namawiali mniej odważnych kolegów do podjęcia wyzwania.
W czwartek z zadaniami zmierzyła się dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która bezbłędnie rozwiązała łamigłówkę "Od 0 do 9". W ostatnim dniu „matematycznego tygodnia” do szkoły przybył gość specjalny - Pani Danuta Marciniak - wydawca i twórca łamigłówek "Logi", która udzielała wskazówek uczniom na temat rozwiązywania „Wielokropki”. Opowiedziała także o swojej pracy jako wydawcy oraz o tym, w jaki sposób powstają tego typu zadania.
Podsumowanie:
W rozwiązywaniu zadań najwięcej uczniów, bo aż 90%, wzięło udział z klasy 8c.
Najłatwiejszą łamigłówką okazała się ta, która była w czwartek - rozwiązało ją 80% uczestników, natomiast najtrudniejsza była w środę - rozwiązało ją 41% uczniów.
Dodatkową ocenę celującą z matematyki otrzymało 22 uczniów, 17 - bardzo dobrą, 20 - dobrą.
Rozwiązywanie łamigłówek wszystkim bardzo się podobało, o czym świadczą pytania dzieci o kolejne, matematyczne zmagania.
Uczniowie, którzy rozwiązali wszystkie zadania:
1. Piechocka Oliwia – klasa 4A
2. Parys Bartosz – klasa 4A
3. Pabis Filip – klasa 4B
4. Witosławska Zuzanna – klasa 5A
5. Luto Nina – klasa 5A
6. Leszczyńska Maria – klasa 5A
7. Gebel Aleksandra – klasa 5A
8. Opyrchał Jan – klasa 6B
9. Krzywicki Stanisław – klasa 6B
10. Joachimiak Marta – klasa 6B
11. Hołubowicz Natalia – klasa 6B
12. Jurek Patrycja – klasa 6D
13. Dziedzic Katarzyna – klasa 6D
14. Zaręba Stanisław – klasa 8A
15. Pielak Błażej – klasa 8A
16. Celmer Wojciech – klasa 8A
17. Szufel Krzysztof – klasa 8B
18. Kowalczyk Mikołaj – klasa 8B
19. Szczepański Mateusz – klasa 8C
20. Rekowski Bruno – klasa 8C
21. Belina-Brzozowska Magdalena – klasa 8E
22. Bednarz Karolina – klasa 8E
Wszyscy uczestnicy „Tygodnia z Łamigłówką” otrzymają dyplomy.
Gratulacje dla tych, którzy zmierzyli się z tak trudnym wyzwaniem!
Jesteś piękna jak z obrazka, Warszawo!
Miło nam poinformować, że wśród 8 osób wyróżnionych w wojewódzkim konkursie fotograficznym „Jesteś piękna jak z obrazka, Warszawo!” znalazła się uczennica klasy 8e Kalina Sobczyńska. Zadaniem uczestników konkursu było ukazanie stolicy Polski jako miasta, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce.
Gratulujemy i życzymy samych udanych kadrów!
Łączy nas pamięć – Akcja „Żonkile”
Corocznie uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, zainicjowanej w 2012 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Żonkile są symbolem pamięci o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w dniach 19 kwietnia – 16 maja 1943r. w getcie warszawskim, bo „pamięć to życie” – przypomina Agnieszka Holland, jedna z ambasadorek akcji. Kwiaty te związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim, dostawał je od anonimowej osoby.
Na lekcjach uczniowie mogli zapoznać się ze słuchowiskami: "Było - nie ma - jest " (przeznaczone dla klas 1-3) oraz „Takich dwóch, jak nas trzech” (przeznaczone dla klas 4-6), a także obejrzeć film „Zdążyć przed Panem Bogiem” (dedykowany dla klas 7-8).
Narracja w filmie opartym na motywach książki pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall toczy się na trzech płaszczyznach czasowych - w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku - w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall, opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez reporterkę, jak i samego Edelmana stanowią oś przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści, podobnie jak czerwona nić...
Uczniowie z uwagą zapoznali się z prezentowanymi im materiałami.
Również nauczyciele matematyki zaakcentowali pamięć o powstaniu, wykorzystując podczas proponowanych uczniom łamigłówek, w ramach Tygodnia Logicznego Myślenia, których rozwiązania nawiązywały do symboli związanych z tym wydarzeniem.
Tego dnia nie mogło zabraknąć papierowych żonkili, wykonanych przez dzieci, stanowiących dekoracje drzwi sal lekcyjnych.
#Łączynaspamięć
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
18 kwietnia br. w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla oddziału przedszkolnego, klas: I-III oraz IV-VIII. Różnorodność występów była bardzo duża. Czternastu finalistów przedstawiło popisy akrobatyczne, wokalne, a także grę na instrumentach.
Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy uczestnicy turnieju zaprezentowali się świetnie, wykazując przed widownią nieprzeciętny talent. Wspaniała publiczność dopingowała i wspierała ich ze wszystkich sił, doceniając niezwykłe predyspozycje młodych artystów i ogromną odwagę.
Wybór najlepszych był niezwykle trudny, z uwagi na wysoki poziom artystyczny, jaki prezentował każdy z uczestników.
Ostatecznie jury w składzie:
Pani Beata Chrzanowska – wicedyrektor szkoły, przewodnicząca jury
Pani Iwona Krupińska – dyrektor szkoły, członek jury
Pani Ewa Kwaśny – kierownik świetlicy, członek juryPani Katarzyna Barszczowska – członek jury
Uczennice klasy 7a – Hanna Bednarczyk i Gabriela Kucińska
ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”:
w kategorii klas I-III:
I miejsce – Adrian Kołodziejczyk z klasy 1b – gra na saksofonie
II miejsce – Milena Lubańska z oddziału przedszkolnego – gimnastyka artystyczna
III miejsce – Veronika Karpińska z klasy 3b - wokalw kategoria klas IV- VIII:
I miejsce – Wojciech Celmer z klasy 8a – gra na fortepianie
II miejsce – Jagoda Chadaj z klasy 6b – wokal
III miejsce – Julianna Pulikowska z klasy 6b - wokal
Przedstawicielki jury, Pani wicedyrektor Beata Chrzanowska oraz Pani dyrektor Iwona Krupińska wręczyły wszystkim uczestnikom turnieju dyplomy i nagrody pocieszenia, a zwycięzcom statuetki.
Dzięki szkolnemu konkursowi „Mam Talent” odkrywanie talentów okazało się fascynująca przygodą i wspaniałą zabawą. Ponadto to wydarzenie pokazało, że w każdym drzemie jakiś ukryty talent - trzeba go tylko w sobie odnaleźć.
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.Podziękowania kierujemy także w stronę Pana Zbigniewa Starnawskiego za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewy Kwaśny za wystrój sali, Hanny Donat i Barbary Daszczuk z klasy 6c za pełnienie funkcji konferansjerek, Rady Rodziców za sfinansowanie nagród oraz opiekunów Samorządów Uczniowskich, Pani Małgorzaty Graczyk i Pani Żanety Kołodzińskiej, które zajęły się organizacją konkursu.
Organizatorzy: Mały Samorząd Uczniowski oraz Samorząd Uczniowski klas IV-VIII
Zapraszamy do obejrzenia filmu Film
Szkolny Konkurs z Języka Niemieckiego
19 kwietnia uczniowie klas VIII zmierzyli się z zadaniami leksykalno - gramatycznymi w Szkolnym Konkursie z Języka Niemieckiego. I miejsce zajęła Zoja z klasy VIII G, II miejsce Klara z klasy VIII G, a III miejsce Antek z klasy VIII E. Nagrody dla uczestników konkursu ufundowała Ambasada Niemiec w Warszawie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Sukces w Konkursie Matematycznym
Miło nam poinformować, że DANIEL BEREZA z klasy 7a i JEREMI ROSIŃSKI z klasy 8c zostali finalistami konkursu matematycznego organizowanego przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy współpracy z Kuratorium.
GRATULUJEMY!!!
Turniej czytelniczo-językowy
17 kwietnia 2023 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w trzecim etapie Turnieju czytelniczo-językowego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie. Rozstrzygnięcie okazało się pomyślne dla naszych uczestniczek. Hanna Kwiatkowska z klasy 2c zdobyła 2. miejsce na poziomie klas 2., Anna Zagalska z klasy 3c - 3. miejsce na poziomie klas 3, Natalia Rokita z klasy 3d oraz Maria Kamińska z klasy 2c zostały wyróżnione za jedne z najlepszych prac plastycznych.
Wiosna w kwadratach i trójkątach
Dzieci z naszej szkoły wzięły udział w konkursie plastycznym "Wiosna w kwadratach i trójkątach". Celem konkursu było m.in: rozwijanie kreatywności, wyobraźni oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wykonanie pięknych prac, które mozna obejrzeć na pierwszym piętrze. Jury wyłoniło laureatów biorąc pod uwagę: kreatywność, zgodność pracy z tematem konkursu, walory estetyczne, jakość wykonanej pracy oraz oryginalność. Poniżej przedstawiamy laureatów: 1 miejsce: Bartosz O. klasa 2b oraz Wiktoria K. klasa 1b 2 miejsce: Oliwier J. klasa 2b oraz Wiktora S. klasa 2b 3 miejsce: Alicja C. klasa 2b Gratulujemy i zachęcamy do udziału u kolejnych konkursach!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W czwartek, 13 kwietnia br., od wczesnych godzin porannych trwały zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-4, wystartowało 18 uczestników, którzy rozegrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Artur Brzeziński z klasy 2b z dorobkiem 5 punktów. Drugie miejsce zajął Bartosz Mamaj z klasy 4a, a trzecie Wiktor Obliński z klasy 2b. Najlepszą zawodniczką klas 1-4 okazała się Oliwia Piechocka z klasy 4a.
W drugiej grupie, czyli starszych uczniów z klas 5-8, wzięło udział aż 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Pierwsza dwójka osiągnęła identyczny wynik 5,5 punktów z 6 partii, a o miejscach na podium zadecydowała punktacja dodatkowa. Zwycięzcą zawodów został Julian Obuchowicz z klasy 5b, drugie miejsce zajął Jędrzej Weronko z klasy 5a, a trzecie Ignacy Sałek z klasy 8a. W grupie klas 5-8 tytuł najlepszej zawodniczki przypadł Zoi Poręckiej z klasy 8g.
Po zakończonych zmaganiach wicedyrektorzy, Pani Beata Chrzanowska oraz Pan Piotr Śmiałkowski wręczyli wszystkim uczestnikom turnieju dyplomy, słodki „zajączkowy” upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki zaangażowaniu Pana Mariusza Senia i Pani Żanety Kołodzińskiej oraz wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Dzielnicowym Konkursie Czytelniczym „Henryczek”
W Międzyszkolnym Dzielnicowym Konkursie Czytelniczym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 289 uczennice klas III zdobyły miejsce drugie, a uczennice klas II otrzymały wyróżnienie. Gratulujemy Zofii Krzemińskiej, Antoninie Kozioł, Hannie Majnert, Zofii Witosławskiej, Matyldzie Grzeszczak, Joannie Gromiec. Dziewczynki wykazały się dużą znajomością literatury dziecięcej.
Sukces Urszuli Mędrzeckiej w 46. Konkursie Recytatorskim
Miło nam poinformować o wyróżnieniu, jakie otrzymała w dzielnicowym etapie 46. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” uczennica klasy 6C, Urszula MĘDRZECKA. Ula wzruszyła i zaintrygowała jury wspaniałą recytacją wiersza Juliana Tuwima, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie szóstoklasistki jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników.
Serdecznie gratulujemy Uli sukcesu oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich.
Wystawa prac uczniów uzdolnionych
Pragniemy poinformować, że na klatce schodowej pomiędzy parterem a pierwszym piętrem została przygotowana kolejna wystawa prac uczniów objętych Programem „Wars i Sawa”, nawiązująca do tematu: „Ekologia to jest wszystko, dbaj o swoje środowisko”. Jest to również jedna z form realizacji warszawskich priorytetów edukacyjnych uwzględnionych w roku szkolnym 2022/2023. Uczniowie, poprzez swoje prace literackie z języka polskiego i języka angielskiego, zadania matematyczne oraz logiczne, jak również prace przyrodnicze i artystyczne zaprezentowali różne sposoby dbania o środowisko. Ponadto w tym roku szkolnym prace uczniów uzdolnionych będzie można znaleźć w XI publikacji pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Klasa 3d tworzy ortograficzne lapbooki
Podczas zajęć rozwijających kreatywność oraz edukacji polonistycznej uczniowie klasy 3d wykonali ortograficzne lapbooki. Tego rodzaju forma pracy nie tylko rozwija czujność ortograficzną, koncentrację, kreatywność, ale pomaga uporządkować wiedzę oraz uczy organizacji pracy.
Loteria fantowa w szkolnej bibliotece
Co roku, 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie, zapadają głęboko w pamięć i zostają w niej przez całe dorosłe życie.
Z tej okazji nauczycielki biblioteki, Pani Anna Zięba oraz Pani Renata Wojda zorganizowały, 3 kwietnia br., loterię fantową dla uczniów pierwszych i drugich klas. Z „zaczarowanego pudełka” dzieci ciągnęły losy, które skrywały nagrody w postaci książeczki lub zakładki do książki.
Loteria cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i sprawiła jej uczestnikom wiele radości, szczególnie tym, którym dopisało szczęście.
Wymiana pocztówkowa z Przedszkolem nr 105
Dzieci z naszej szkoły w ramach zajęć terapii pedagogicznej oraz zajęć rewalidacyjnych wzięły udział w wymianie pocztówkowej z sąsiednim Przedszkolem nr 105 przy ulicy Kochanowskiego 10. Dzieci wykonały przepiękne kartki świąteczne, które trafiły w ręce przedszkolaków. Uczniowie naszej szkoły otrzymali od młodszych kolegów i koleżanek własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną z życzeniami.
Spotkanie wielkanocne z bielańskimi Seniorami
"To są znaki tradycyjnej Wielkanocy
Kiedy życie się odradza do swej mocy
To są znaki rozbudzonej świeżo wiosny
Świat się staje znów zielony i radosny
Świat radosny
Radosny
Świat radosny"
3 kwietnia br. w naszej szkole odbyło się spotkanie wielkanocne z Seniorami, zorganizowane przez Radę i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Osiedla "Piaski" oraz Społeczność SP 293. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zarządu Dzielnicy Bielany – burmistrza, Pana Grzegorza Pietruczuka, jego zastępcy, Pana Włodzimierza Piątkowskiego oraz radnej, Pani Moniki Szadkowskiej, którzy wraz z dyrektor szkoły, Panią Iwoną Krupińską, złożyli wszystkim uczestnikom świąteczne życzenia. Była to kolejna, sprzyjająca okazja do spotkania kilku pokoleń w jednym miejscu.
W wiosenny, wielkanocny nastrój wprowadził gości występ dzieci realizujących zajęcia "Laboratoria Przyszłości", podczas których uczą się, m.in. rytmiki i muzyki. Efekty swojej pracy zaprezentowały bielańskim Seniorom. Po części oficjalnej na wszystkich czekał pyszny poczęstunek.
Dziękujemy za spotkanie i jeszcze raz życzymy Wesołych Świąt!
Warsztaty chemiczne w klasie 2c
Już po raz kolejny w klasie II c odbyły się warsztaty chemiczne prowadzone przez mamę jednego z uczniów. Na początku marca uczniowie przygotowywali świeczki, które były wspaniałym prezentem z okazji Dnia Kobiet. Pod koniec miesiąca zastanawialiśmy się, co było najpierw: Jajko czy kura? Braliśmy udział w wielu eksperymentach. Sprawdzaliśmy wytrzymałość jajka, badaliśmy, jak można rozpoznać, czy jajko jest świeże oraz które jest ugotowane, a które surowe.
Jak zawsze, zajęcia bardzo się podobały i już nie możemy się doczekać kolejnych.
Lekcja fizyki i chemii w Instytucie Chemii Fizycznej PAN
Dnia 3 kwietnia uczniowie klasy 8 a i 8 c uczestniczyli w lekcji pokazowej „Gazy, ciecze i ciała stałe” w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Lekcja opierała się na licznych doświadczeniach przygotowanych przez pracownika instytutu dr Romana Luboradzkiego: skraplanie tlenu zawartego w powietrzu za pomocą ciekłego azotu, nadmuchiwanie balonika za pomocą suchego lodu, chłodzenia baloników wypełnionych CO2, powietrzem i helem oraz zmiany zabarwienia roztworu pod wpływem dodawania kwasu lub zasady.
Uczniowie z chęcią asystowali podczas doświadczeń poznając w ten sposób właściwości suchego lodu, ciekłego azotu oraz helu.
Archiwum Aktualności