• Świetlica

czynna w godzinach 7:00 - 17:30

Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej

Regulamin świetlicy

Kierownik świetlicy : p. Ewa Kwaśny

Opieką świetlicy objęte są dzieci klas 0 - V, ze zdecydowaną przewagą uczniów klas młodszych. Wychowankowie podzieleni zostali na 14 grup wychowawczych, z uwzględnieniem ich wieku. Do każdej  grupy wychowawczej przyporządkowany jest następujący wychowawca świetlicy:

p. Anna Maciejewska

p. Katarzyna Bukowska

4e,4f

p. Agata Kosztowniak

Świetlica znajduje się na parterze szkoły i ma do dyspozycji  schludne, zadbane, dobrze wyposażone sale świetlicowe. W nich odbywają się zajęcia opiekuńczo - wychowawcze i dydaktyczne, m. in.: zajęcia. plastyczne (papieroplastyka, origami, decoupage), zajęcia techniczne (manualne), czytelnicze, dyskusyjne, małe formy teatralne, zajęcia audiowizualne, relaksacyjne i rozrywkowe. Ponadto na korytarzu szkolnym, w sali relaksacyjnej i nowocześnie urządzonym boisku, prowadzone są zajęcia ruchowe, gry sportowe i zabawy integracyjne. Dzieci uczęszczające do świetlicy mogą również korzystać z zajęć pozalekcyjnych.

* * * * * *

Od kilku już lat świetlica szkolna organizuje świąteczne kiermasze z okazji Wielkanocy i Świąt Bożego Narodzenia, na których sprzedaje prace plastyczne wykonane przez dzieci. Pozyskane pieniądze przeznacza na cele charytatywne i wyposażenie pomieszczeń świetlicy, a także na zakup zabawek i gier do każdej z sal.

* * * * * *

Świetlica SP 293 w Warszawie i jej nauczyciele pracują wg rocznego (tygodniowo i tematycznie opracowanego) planu pracy, realizując własny program opiekuńczo - wychowawczy skonstruowany w oparciu o aktualny i obowiązujący plan pracy szkoły oraz jej program wychowawczy.

* * * * * *

Świetlica zapewnia uczniom szkoły dobrze zorganizowaną opiekę w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, odpowiednie warunki do rozwoju intelektualnego, zabawy i wypoczynku:

• uwzględnia indywidualne potrzeby dzieci, ich zainteresowania, preferencje i zdolności;

• kształtuje samodzielność i odpowiedzialność za własne postępowanie oraz kulturę osobistą uczniów;

• rozwija umiejętności społeczne wychowanków w nawiązywaniu i utrzymywaniu poprawnych kontaktów z rówieśnikami i osobami dorosłymi;

• zachęca do zdrowego stylu życia, ze wskazaniem na źródła zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka;

• kształtuje świadomość narodową i proekologiczną uczniów, proponując racjonalne zachowania w kontakcie z przyrodą;

• rozwija wrażliwość na piękno i poczucie estetyki;

• troszczy się o bezpieczeństwo swych wychowanków, konstruując szczegółowy regulamin;

• pomaga dzieciom w pozytywnym myśleniu o sobie samych,

* * * * * *

Placówka szczyci się ponadto bardzo dobrą współpracą jej pracowników i uczniów z Dyrektorem Szkoły, Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim, z pedagogiem i psychologiem szkolnym, pielęgniarką, reedukatorem, logopedą i wychowawcami klas. Podejmuje na bieżąco stosowne działania we wskazanym zakresie. Świetlica szkolna zapewnia dzieciom należytą opiekę również w stołówce szkolnej podczas wydawania i spożywania posiłków.

* * * * * *

Nauczyciele świetlicy to wykwalifikowana, młoda, rozwijająca się zawodowo kadra wychowawcza, przyjaźnie nastawiona do dzieci i ich rodziców. Z dużym zaangażowaniem proponuje swoim uczniom udział w imprezach okolicznościowych, organizując co roku: andrzejki, mikołajki, Dzień Dziecka i Rodziny, bal karnawałowy, pasowanie na "świetliczaka" dzieci klas pierwszych i inne ciekawe uroczystości i konkursy świetlicowe. Wszystkie wydarzenia dokumentowane są w kronice świetlicy.