• Międzynarodowy Dzień Tolerancji

•

„Nie mamy możliwości czynienia wszystkim dobra, ale mamy możliwość, by nie czynić innym zła”.

Już po raz kolejny z inicjatywy Rzecznika Praw Ucznia  16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Cała społeczność szkolna przygotowywała się do tego wydarzenia już na kilkanaście dni wcześniej. Panie wychowawczynie przeprowadziły zajęcia, na których poruszano tematykę związaną z poszanowaniem drugiego człowieka, życzliwością, okazywaniem empatii.  Były quizy, pogadanki  oraz  krótkie historyjki o tym, jak mogą czuć się  „inni”. Rzecznik Praw Ucznia ogłosił także konkurs Na Logo Tolerancji.

A w czwartek, już od rana,  na wszystkich czekała przystrojona szkoła. Tuż przed sekretariatem wystawiono  planszę z najciekawszymi i pracami uczniów na temat tolerancji. Na ścianach zawisły dekoracje własnoręcznie przygotowane przez naszych wychowanków.  Dzieci z zerówek i klas pierwszych wycięły kółeczka i napisały na nich swoje imiona. Tak połączone elementy stworzyły  Łańcuch Tolerancji. Uczniowie klas trzecich i czwartych dołączyły do Lokomotywy Tolerancji wagoniki, na których narysowali scenki ilustrujące pomoc koleżeńską, okazywanie miłości, przyjaźni.  Uczniowie klas czwartych i piątych byli autorami Stonogi Tolerancji, która spacerowała wzdłuż schodów. Na jej stopach można było dostrzec hasła związane z okazywaniem życzliwości, pomocy, szacunkiem wobec innych. Nieco inne zadanie mieli uczniowie klas najstarszych- tworzyli oni Mapę Tolerancji. Wpisywano na niej skojarzenia związane z tolerancją, szacunkiem, życzliwością. Wszystkie plakaty oraz Mapy Tolerancji zostały wyeksponowane na wystawie na drugim piętrze.

Wystroili się też uczniowie, tym bardziej, że 16 listopada obowiązywało hasło: Przychodzisz przebrany- nie jesteś pytany!

Na korytarzach szkolnych można było spotkać Indian, filigranową Japonkę, sąsiadów z Afryki i Azji. Nie zabrakło też przedstawicieli różnych grup i subkultur młodzieżowych.

Jednym słowem – było ciekawie i kolorowo.