Klasa 6c online w Muzeum Warszawskiej Pragi
- 16.03.2021 08:33
Kolory emocji
Czego możemy dowiedzieć się z jednego zdjęcia? Fotografie Mikołaja Grynberga ukazujące młodych ludzi u progu dorosłości, stały się pretekstem do rozmowy na temat przeżyć i emocji przedstawionych postaci. Odwołując się do wykorzystywanych w codziennej komunikacji emotikonek próbowaliśmy stworzyć odpowiedni znak, którym można określić nastrój panujący na danym zdjęciu. Rozmawialiśmy także o tym, jakie kolory mogłyby oddać ładunek emocjonalny wybranych zdjęć, które u Grynberga zawsze są czarnobiałe.
Krytyczna analiza obrazów jest jedną z ważniejszych kompetencji, jakie pomagają zrozumieć otaczający nas świat. Zachęcamy rodziców, aby wspólnie z dziećmi rozwijali umiejętność uważnego patrzenia na fotografie.
- więcej
Klasa 3a online w Muzeum Powstania Warszawskiego
- 22.12.2020 11:32
- Zapraszamy do obejrzenia prezentacji prac uczniów klasy IIIa, wykonanych podczas wycieczki
- więcej
Klasa 6c online w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- 21.12.2020 09:34
Staropolskie zwyczaje świąteczne
Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, o staropolskich tradycjach bożonarodzeniowych, związanych między innymi z dekorowaniem domu, potrawami wigilijnymi, muzyką świąteczną. Zasłyszeliśmy, jak dawniej ubierano choinkę i skąd wziął się ten zwyczaj, dlaczego Święty Mikołaj przynosi prezenty oraz jak w przeszłości celebrowano Gwiazdkę.
- więcej
Klasa 6c online w Muzeum Warszawy
- 11.12.2020 14:03
- Warszawski „wodo-obieg”Każde miasto musi mieć dostęp do wody, bez niej przecież nie można żyć! Jednak dawni mieszkańcy Warszawy nie mogli się cieszyć bieżącą wodą, którą dziś mamy w kranie. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, jak wyglądało życie i higiena w dawnej Warszawie? Skąd brano czystą wodę i co robiono z brudną? Dowiedzieliśmy się również, jak dziś funkcjonuje miasto i skąd mamy wodę w kranie?
- więcej
Klasa 6c online w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- 11.12.2020 14:01
Przy stole – o kulturze i historii
Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, jakie zasady panowały przy stole za czasów króla Jana III i które z nich przetrwały do dziś. Usłyszeliśmy, jak przygotowywano uczty oraz jakie panowały zasady savoir-vivre’u przy stole w XVII wieku oraz jakie zasady panują obecnie. Które miejsce zająć przy stole? Kiedy i jakimi sztućcami zacząć jeść? I jak to wreszcie jest z łokciami na stole – można oprzeć czy nie?
- więcej