Trzynastka na wesoło
Szczęśliwy piątek trzynastego! Takim okrzykiem, ku wielkiemu zaskoczeniu, uczniowie naszej szkoły zostali powitani na czwartej godzinie lekcyjnej przez uczestników barwnego korowodu.
Zgodnie z tradycją, powstałą z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, tego dnia wszyscy mieli przyjść na zajęcia w niecodziennym, zaskakującym ubiorze. Każda klasa wybierała swojego najoryginalniej przebranego reprezentanta, który uczestniczył w konkursie na najciekawszy strój, zaś o jego wynikach ma zadecydować komisja składająca się z prezydium samorządu, czyli Weronika Lomott, Oliwia Rudomina, Zuzanna Lewandowska. Jury oceniało nie tylko pomysłowość kreacji, ale również ogólne wrażenie estetyczne ubranych w kostiumy. Wśród przebrań nie zabrakło koncepcji z wykorzystaniem różnokolorowych peruk, nietypowych okularów, kostiumów znanych postaci filmowych i bajkowych, a nawet piżam i szlafroków. Wyniki obrad jury i tym samym zwycięzcy „trzynastkowych zmagań” na razie pozostają tajemnicą, którą społeczność szkolna pozna dopiero podczas apelu Samorządu Uczniowskiego, zorganizowanego pod koniec pierwszego półrocza. Aby upamiętnić niecodzienne wydarzenie, na korytarzu II piętra, odbył się festyn wszystkich przebierańców oraz wykonano pamiątkowe fotografie.
Taka zabawa na pewno zostanie na długo w pamięci każdego, kto był obecny w szkole w miniony piątek. Nie zabrakło uśmiechów i dobrego humoru wśród oglądających pokaz, a także prezentujących własne stroje.
Ciekawe, co samorząd zaproponuje 13 listopada?
Zorza polarna
Zorza polarna to zjawisko na niebie fascynujące ludzi na całym świeciejuż od starożytności. Do jej nazwania używa się wielu nazw. Oficjalnie, z łaciny, to "Aurora", czyli rzymska bogini jutrzenki, w Finlandii jest znana jako "Revontulet", co dosłownie oznacza "Lisi ogień". Z zorzązwiązanych jest wiele mitów i wierzeń. Współcześnie to zjawisko jest dobrze rozpoznane naukowo i można wytłumaczyć mechanizmy, które nią rządzą. Naukowcy prowadzą regularne obserwacje i pomiary, zarówno z ziemi, jak i z kosmosu, można także przewidzieć, dzięki modelom matematycznym, kiedy i gdzie się pojawi.
Czym tak naprawdę jest i jak powstaje to zjawisko? Jakie może przybierać barwy? Gdzie można je zaobserwować? Czy jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka? Czy występuje tylko na Ziemi, a może na innych planetach?
Odpowiedzi na te i inne pytania mieli okazję poznaćuczniowiez klas 4a i 4b w czasie lekcji nadawanej na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie17 października2017r.Taka sposobność pojawiła się z uwagi na fakt przystąpienia do międzynarodowego projektu Edu-arctic przez nauczycielkę przyrody, Panią Joannę Kowalską (wart podkreślenia jest fakt, iż Pani Kowalska jest jedną z 253 nauczycieli z Polski biorących udział w tym projekcie). Podczas transmisji dzieci miały możliwość dowiedzieć się, jak zorza wygląda na stacji i czy wpływa na pracę znajdujących się tam polarników. W niedługim czasie, bo już 26 października br., w podobnej lekcji będzie uczestniczyła klasa 6a, która już z niecierpliwością wyczekuje tej daty.
Dzień Edukacji Narodowej
„Każdy człowiek jest innym kwiatem w ogrodzie wszechświata.
Dlatego emanuje sobie tylko właściwym pięknem.”
Aldona Różanek
Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty, którzy swoją pracą, zaangażowaniem oraz pasją przyczyniają się do rozwoju intelektualnego dzieci i młodzieży. Nauczyciel odgrywa istotną rolę w kształtowaniu postaw obywatelskich wśród swoich wychowanków. To dzień wyjątkowy, kiedy pedagogom składamy życzenia wytrwałości i cierpliwości do dalszej, nie zawsze łatwej pracy.
W dniu 12 października 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z udziałem nauczycieli, nauczycieli emerytów, przedstawicieli Rady Rodziców oraz uczniów. Akademię rozpoczęła wicedyrektor Pani Grażyna Kucharska, która powitała gości. Następnie Pani dyrektor Iwona Krupińska, w swoim wystąpieniu, podkreśliła rolę zawodu nauczyciela, którego wymiernym efektem jest rozbudzanie zainteresowań wśród dzieci, a także rozwiązywanie ich problemów, za co największą nagrodą jest uśmiech, wdzięczność oraz szacunek wychowanków. Ponadto dyrektor podziękowała pedagogom za trud przekazywania uczniom wiedzy, jednocześnie życząc, aby praca stanowiła źródło satysfakcji i poczucia dobrze spełnionej misji. W dalszej części spotkania głos zabrała przedstawicielka Rady Rodziców, która złożyła gorące życzenia oraz serdeczne podziękowania dla nauczycieli, wręczając na ręce dyrekcji szkoły kosz ze słodkościami.
Dzień Edukacji Narodowej to także okazja do wręczenia nagród wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami, Panią Anną Janiec oraz Panią Grażyną Kucharską, uhonorowała Nagrodą Dyrektora Szkoły liczną grupę pedagogów za trud i efektywną pracę w minionym roku szkolnym, życząc jednocześnie tylko pasma nieustających sukcesów w życiu osobistym i zawodowym w kolejnych latach. Za zaangażowanie w realizację obowiązków służbowych, wyróżnieni zostali pracownicy administracji naszej placówki. Dwa dni wcześniej, w dniu 10 października, podczas obchodów Dnia Nauczyciela w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej, Pani Wioletta Krawczyk otrzymała tytuł Nauczyciela Roku 2016/2017, odbierając z rąk Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Tomasza Menciny, symboliczną statuetkę.
Na zakończenie uroczystości szkolnych został zaprezentowany program artystyczny przygotowany przez uczniów klas IIIG i IIIE pod opieką Pani Katarzyny Domańskiej, Pani Katarzyny Grodzkiej oraz Pani Katarzyny Bukowskiej. Trzecioklasiści uświetnili ten wyjątkowy dzień piosenkami i wierszami, zarówno o podniosłym, jak i humorystycznym charakterze. Dzieci podziękowały nauczycielom za wysiłek, rzetelność i wyrozumiałość, a także wręczyły pedagogom i zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane słoneczniki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej, rodzinnej atmosferze.
Lekcja z wężami
Z inicjatywy nauczycielek, Pani Elżbiety Jezierskiej i Pani Anny Łachańskiej, uczniowie klas IV-VII naszej szkoły wzięli udział w „żywej lekcji przyrody”. Spotkanie poprowadził serpentolog, który zaprezentował żywe okazy takich gatunków węży jak: boa tęczowy, pyton tygrysi - ciemny, pyton tygrysi – albinos oraz boa dusiciel, które zostały nazwane męskimi imionami. Dzieci miały sposobność poznania ciekawostek dotyczących tajników życia, hodowli, a także przyzwyczajeń tych gadów. Ponadto dowiedziały się, czym odżywiają się węże, jak są zbudowane, jaką długość osiągają, w jaki sposób mogą zachowywać się w środowisku naturalnym oraz jak należy się zachować w momencie spotkania z nimi. Podczas pokazu prowadzący wyczerpująco odpowiadał na pytania dzieci, a także zaprezentował "wylinkę". Jednak najwięcej emocji wzbudziła możliwość dotknięcia zwierząt.
Poprzez obserwację tych żywych okazów dzieci mogły rozwinąć swoje zainteresowania przyrodnicze oraz postawy badawcze. Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a wszyscy jej uczestnicy już z niecierpliwością wyczekują kolejnych tak interesujących spotkań.
Gala Finałowa Miss Świata na Wózku
W sobotę 7 października 2017r. w Warszawie, na Arenie Ursynów, odbyły się wybory Miss Świata na Wózku. Do Polski przyjechały najpiękniejsze kobiety całego świata, poruszające się za pomocą wózka inwalidzkiego. Konkurs miał na celu zmianę wizerunku osób z niepełnosprawnością, czyli po prostu pokazanie światu, że kobiety niepełnosprawne niczym nie różnią się od reszty społeczeństwa.
Wolontariat naszej szkoły, nawiązał współpracę z Fundacją Jedyna Taka i wspomógł organizację tak wielkiego wydarzenia. Uczennice czuwały nad prawidłowym przebiegiem gali finałowej rozdawały informacje na temat fundacji oraz wskazywały drogę gościom specjalnym.
Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieć okazję włączyć się w tak ogromne przedsięwzięcie.
Sukces w biegach przełajowych!
Kilka dni temu, 5 października br. nasi najlepsi biegacze, którzy w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany uplasowali się w pierwszej dziesiątce, wzięli udział w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży w biegach przełajowych. Naszą szkołę, w poszczególnych grupach wiekowych, reprezentowali: Natalia Radzka, Kacper Kuczmarski, Cyryl Kotliński, Maciej Rutkowski oraz Miłosz Kwiatkowski. Zawody finałowe odbyły się na gościnnych obiektach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
Tego dnia, oprócz trudności terenowych, przeciwnikiem biegaczy była niesprzyjająca aura w postaci niskiej temperatury oraz padającego deszczu, co miało zapewne istotny wpływ na komfort biegania. Ponadto śliska nawierzchnia niosła za sobą ryzyko upadku. W konsekwencji zawodnicy kończyli swoje biegi skrajnie zmęczeni i przemoczeni.
W tych ekstremalnie trudnych warunkach niesamowity sukces odniósł Miłosz Kwiatkowski (uczeń klasy VIIA), zajmując pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Godnym podkreślenia jest fakt, iż chłopiec wygrał rywalizację, pokonując trasę bez… jednego buta, który ugrzązł w błocie tuż po starcie. Jego zwycięstwo zagwarantowało mu zakwalifikowanie się do Mistrzostw Województwa Mazowieckiego, które odbędą się w kwietniu przyszłego roku w Ciechanowie, gdzie biegnąc w obu butach będzie zapewne faworytem.
Gratulacje za waleczność i wytrwałość, a także powodzenia w wiosennych zmaganiach!!!
Zajęcia profilaktyczne dla najmłodszych
W minioną środę, 4 października 2017r., w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły, w oddziałach przedszkolnych, odbyły się zajęcia prowadzone przez przedstawicieli Straży Miejskiej na temat „Zasad bezpiecznej zabawy”. Starsi o rok uczniowie uczestniczyli natomiast w zajęciach pod nazwą „Spotkanie z nieznajomym”. Pogadanki z gośćmi ze straży miały miejsce podczas zajęć lekcyjnych. Dzieci z zainteresowaniem słuchały poruszanych tematów i równie chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane pytania, mające na celu kształtowanie postaw zapewniających bezpieczeństwo podczas zabaw oraz w sytuacjach, kiedy zostają zaczepiane przez osoby nieznajome.
Mamy nadzieję, że było to niezwykle interesujące i pouczające spotkanie dla naszych najmłodszych uczniów.
Sportowe sukcesy naszych uczniów
We wtorek 26 września 2017r. w Lasku Bielańskim odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w sztafetowych biegach przełajowych. Organizatorem rywalizacji był Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Naszą szkołę reprezentowały trzy sztafety:
I. Chłopcy - rocznik 2004 (10x1000m): Miłosz Kwiatkowski, Adam Stankowski, Janek Borowiecki, Bartek Gibała, Karol Sternicki, Kacper Tarsalewski, Adrian Ślepowroński, Mikołaj Kowalczyk, Maciej Mystkowski, Mateusz Machczyński
II. Chłopcy - rocznik 2005 i młodsi (10x800m): Igor Olszyna, Krzysztof Siwek, Kacper Kuczmarski, Krzysztof Krzywicki, Mateusz Jurek, Maciej Rutkowski, Cyryl Kotliński, Stanisław Kołodziński, Taulant Wójcikiewicz, Dominik Miśków
III. Dziewczęta – rocznik 2005 i młodsze (10x800m): Natalia Radzka, Maria Fryszer, Aleksandra Stańczyk, Weronika Jaguś, Anna Wszoła, Wiktoria Kulka, Zuzanna Lewandowska, Matylda Bara, Zuzanna Paluch, Maria Zieniewicz
Nasze sukcesy:
Sztafeta dziewcząt zajęła II miejsce, a sztafeta chłopców z rocznika 2005 i młodszych zajęła IV miejsce.
Sztafeta chłopców z rocznika 2004 w tym roku szkolnym, na skutek zmian w systemie szkolnictwa, rywalizowała z gimnazjami i rocznikami 2003 i 2002. Wart podkreślenia jest fakt, iż tylko nasza szkoła i sąsiadująca z nami SP 289 wystartowały w tej kategorii. Nasi chłopcy pokonali rywali z SP 289, ale niestety, z racji wieku, nie udało się nawiązać równorzędnej walki z dużo starszymi kolegami.
Brawo za sportową rywalizację!!!
Natomiast w dniu 28 września 2017r. w Parku Olszyna odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w Indywidualnych Biegach Przełajowych zorganizowane przez Zespół Sportu i Rekreacji Dzielnicy Bielany. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Rocznik 2004:
Dziewczyny: Łostowska Hanna i Urbanowicz Natalia
Chłopcy: Machczyński Mateusz, Kwiatkowski Miłosz, Tarsalewski Kacper, Ślepowroński Adrian, Borowiecki Janek, Mystkowski Maciej i Gibała Bartek
Rocznik 2005:
Dziewczyny: Zieniewicz Maria, Kowal Olga, Bara Matylda, Paluch Zuzanna, Kulka Wiktoria, Fryszer Maria i Konador Maria
Chłopcy: Jurek Mateusz, Rutkowski Maciej, Kotliński Cyryl, Kowalczyk Mikołaj
Rocznik 2006:
Dziewczyny: Stańczyk Aleksandra
Chłopcy: Kołodziński Stanisław, Siwek Krzysztof, Kuczmarski Kacper, Krzywicki Krzysztof
Nasze sukcesy:
I miejsce: Miłosz Kwiatkowski
IV miejsce: Natalia Radzka
VIII miejsce: Kacper Kuczmarski
X miejsce: Cyryl Kotliński
Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za sportowe zmagania podczas zawodów!!!
W najbliższych dniach finaliści będą nas reprezentować na Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH
Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1603) oraz po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego Dyrektor Szkoły ustala dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych w roku szkolnym 2017/2018:
30.04.2018 r. - poniedziałek,
02.05.2018 r. - środa,
04.05.2018 r. - piątek,
01.06.2018 r. piątek.
W dniach tych będą prowadzone zajęcia opiekuńcze.
HARMONOGRAM WYDAWANIA POSIŁKÓW
- 11:30 - 12:00 jedzą wyłącznie oddziały przedszkolne;
- uczniowie klas I - III jedzą posiłki w wyznaczonych godzinach pod opieka wychowawców świetlicy lub nauczycieli;
- uczniowie klas IV - V jedzą po 5 lekcji (12:30 - 12:55);
- uczniowie klas VI - VII po 6 lekcji (13:40 - 14:00).
Obiady są wydawane do godz. 14:45.
Podwieczorek dla oddziałów przedszkolnych 14.45.
Europejski Dzień Języków
26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić miliony Europejczyków z różnych krajów do nauki języków obcych. Jest to okazja do promowania różnorodności językowej i kulturalnej. Uczniowie naszej szkoły również podjęli się tego zadania.
Każda klasa IV, V, VI oraz VII stworzyła plakat nawiązujący do tego szczególnego „święta języków”. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością, w wyniku czego powstały ciekawe prace w formie komiksów, a także przedstawiające powitania w różnych językach. Plakaty, zdobiąc korytarze naszej szkoły, zachęcały nie tylko uczniów, ale również pracowników oraz rodziców do poszerzania wiedzy na temat innych krajów. Wszyscy zwróciliśmy uwagę na wielkie bogactwo jakim są języki obce w Europie.
Zbiórka artykułów szkolnych
Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nieważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi.
Jan Paweł IIPracę wolontariuszy można opisywać na różne sposoby, a samą ideę wolontariatu analizować z wielu punktów widzenia. Każdy z nas ma swoją definicję wolontariatu, wynikającą z osobistych odczuć, jakie się z nim wiążą.
Wraz z inauguracją roku szkolnego 2017/2018 swoją działalność wznowili szkolni wolontariusze, czyli uczniowie, którym nie jest obce poświęcenie oraz bezinteresowne niesienie pomocy innym ludziom, co z dużym powodzeniem rozbudza w ich sercach opiekunka wolontariatu, Pani Anna Łachańska.
Pierwsza akcja przeprowadzona w szkole dotyczyła zbiórki artykułów szkolnych. Fundacja „Świat na Tak” zwróciła się z apelem o pomoc dla swoich podopiecznych, którzy mają trudną sytuację materialną, gdyż corocznie, dla wielu rodziców, wrzesień to czas zmartwień o wyprawkę dla swoich pociech. Pomoc okazały wszystkie chętne osoby, przynosząc tak potrzebne: zeszyty, kredki, flamastry, długopisy, ołówki, linijki, temperówki, gumki, piórniki, plecaki, itp. Jednym słowem wszystko, co stanowiło szkolną wyprawkę.
Efekty zbiórki były imponujące! Po raz kolejny okazało się, że w naszej szkole jest wielu uczniów, którym los innych nie jest obojętny.
Sprzątanie Świata 2017
W piątek, 15 września 2017 roku, podobnie jak w minionych latach, nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata - Polska 2017".
Przedsięwzięcie jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World zainicjowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję, w 1994 roku, zapoczątkowała założycielka Fundacji Nasza Ziemia – Mira Stanisławska-Meysztowicz, której działaniom przyświecał szczytny cel poprawy czystości kraju oraz budowanie świadomości ekologicznej. Tym razem przebiegała ona pod hasłem: „Nie ma śmieci – są surowce”. W piątkowy ranek, na pierwszej godzinie lekcyjnej, uczniowie klasy 5D pod opieką Pani Anny Łachańskiej udali się na teren wokół szkoły. Dzieci wyposażone w rękawiczki zbierały śmieci do specjalnie przeznaczonych do tego worków. Akcję „Sprzątanie świata – Polska 2017” można potraktować jako wspólną lekcję poszanowania środowiska i jego zasobów, czy też dobrą okazję do propagowania działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Inauguracja roku szkolnego 2017/2018 na Bielanach
We wtorek, dnia 6 września 2017 roku Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego przy ul. Broniewskiego, rozpoczęła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Podczas nabożeństwa zostały poświęcone tornistry i przybory pierwszoklasistów. W uroczystości wzięły udział władze dzielnicy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, dzieci i młodzież z bielańskich placówek oświatowych.
Naszą szkołę reprezentowała Pani dyrektor Iwona Krupińska, poczet sztandarowy pod opieką Pani Elżbiety Jezierskiej oraz klasa 1a wraz z wychowawcą Panią Moniką Hass.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018
Żegnajcie góry, lasy,
morze i piękne jeziora,
wakacje się skończyły,
nadeszła nauki pora (…)Przez dziesięć kolejnych miesięcy,
uczyć się znowu będziemy,
gdy lato do nas zawita,
na wakacje znów pojedziemy.Teresa Rutkowska-Wojciechowska
Wracamy do szkoły po wakacjach!
W tym roku wakacje trwały 3 dni dłużej, bo dopiero 4 września, wypoczęci i uśmiechnięci uczniowie naszej szkoły spotkali się w sali gimnastycznej, by uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego 2017/2018. Uroczysta akademia z ceremoniałem szkoły, z udziałem uczniów, rodziców, grona pedagogicznego została podzielona na trzy tury. Odpowiednio o godzinie 9:00 uczniowie klas VI i VII, a o godz. 10.00 uczniowie klas IV i V, po wakacyjnym wypoczynku, zostali powitani przez nową dyrektor szkoły, Panią Iwonę Krupińską wraz z wicedyrektorami, Panią Anną Janiec oraz Panią Grażyną Kucharską, a także Zastępcą Burmistrza Dzielnicy Bielany Panem Włodzimierzem Piątkowskim oraz Radnym Dzielnicy Bielany Panem Ryszardem Zakrzewskim. W swoich wystąpieniach Pani dyrektor m.in. szczególne słowa skierowała do uczniów klas siódmych, podkreślając, iż tworzą nowy rozdział edukacji wynikający z reformy oświaty. Jednocześnie życzyła młodzieży pomyślności i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, zaś nauczycielom i wychowawcom wielu sukcesów pedagogicznych, które będą powodem do satysfakcji i spełnienia zawodowego, a także wielu radości z osiągnięć wychowanków.
Ponadto Pani dyrektor nawiązała do rocznicy wybuchu II wojny światowej, kiedy to 1 września 1939r., o godzinie 4.45, nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie Westerplatte.
Przedstawiciele władz dzielnicy życzyli, by szkoła była dla uczniów miejscem rozwoju własnych uzdolnień i zainteresowań oraz miejscem radości i wielu przyjaźni, a czas w niej spędzony był fascynującą, intelektualną przygodą, a zarazem mądrą zabawą wypełnioną twórczą energią.
Tego dnia na szczególną uwagę zasłużyła wizyta Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Tomasza Menciny, który, o godz. 12.00, z wielką radością i entuzjazmem, przywitał w szkolnych murach naszych pierwszoklasistów, podkreślając jednocześnie, że jest to dla nich niezwykle ważne wydarzenie, ponieważ dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Wyraził również nadzieję, że z pewnością to będzie niezwykły i niezapomniany czas. Pan Burmistrz, wraz z dyrekcją szkoły, wręczył uczniom klas pierwszych w pełni wyposażone piórniki - różne dla dziewczynek i chłopców. Następnie gość honorowy udał się do dzieci z oddziałów przedszkolnych, aby przekazać im paczki pełne skarbów, które z pewnością wykorzystają w codziennej nauce w ciągu najbliższych miesięcy. Dzięki takiej niespodziance maluchy z uśmiechem będą wspominały jeden z pierwszych dni w nowej szkole.
Po każdej z oficjalnych części inauguracji roku szkolnego uczniowie i rodzice, udali się do swoich sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.
Życzymy sukcesów, motywacji i zapału do pracy w nowym roku szkolnym!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
„Zorza polarna w objęciach fizyki”
W dniu 20 marca odbył się finał konkursu wojewódzkiego plastyczno-fizycznego „Fraktal”. Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej nawiązującej do zjawiska, teorii lub prawa fizycznego oraz jego naukowe wyjaśnienie.
Michał podczas prezentacji swojej pracy „Zorza polarna w objęciach fizyki” wykazał, że fizyka i sztuka są ze sobą powiązane - zarówno fizycy, jak i artyści starają się zrozumieć i zinterpretować otaczający nas świat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Powitanie wiosny
Przyszła do nas wiosna - wiosenka
Zielona panienka - panienka
Przyszła o poranku
W sasankowym wianku...
Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązują do wydarzeń naszej szkoły z 21 marca, kiedy to cała uczniowska brać powitała wiosnę. To szczególna pora roku, która napawa wszystkich optymizmem, a jej pierwszy dzień jest jednym z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani na zielono, a tradycyjny plecak lub tornister zamienili na inne nosidło. Książki, zeszyty i przybory szkolne zostały przyniesione, m.in. w walizkach, poszewkach, koszykach, koszach, tekturowych pudełkach, garnkach, a nawet... w sejfie. Ponadto dzieci i młodzież włączyli się do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. Przedsięwzięcie polegało na założeniu na siebie tych elementów garderoby – w różnych barwach na każdą nogę oraz pokolorowaniu papierowej skarpetki i zawieszeniu jej na drzwiach swojej pracowni lub na specjalnie przygotowanych do tego celu sznurach, by po raz kolejny pobić rekord utworzenia najdłuższego sznura wyjątkowych skarpetek.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji, której przewodniczył wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, cieszyły się „wiosenki” z klas: 5a i 8c.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie dla wszystkich źródłem dodatkowej energii.
Sukces w XX Olimpiadzie Matematycznej Juniorów
Miło nam poinformować, że Stanisław Krzywicki uczeń klasy 8B został finalistą XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzięki temu osiągnięciu Stanisław uzyskał uprawnienia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do szkoły ponadpodstawowej.
GRATULUJEMY!!!
Sukces sportowy naszych uczniów
W dniach 10-14 marca 2025 r., w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6, odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w kategorii młodzieży szkół podstawowych o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany. Organizatorem imprezy był Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy.
Na zawody zgłosiło się 13 bielańskich szkół podstawowych, które drogą losowania zostały podzielone na 4 grupy. Grając systemem „każdy z każdym”, wyłoniono kolejność w poszczególnych grupach. Za wygrany mecz zespół otrzymywał 2 pkt., za przegrany 1 pkt. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów – każdy do 25 pkt.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce, a reprezentowali ją chłopcy z klas 7-8:
Patryk Sumiński z klasy 8c, Maciej Daniszenko z klasy 8d, Mateusz Dymek z klasy 8d, Michał Krasnodębski z klasy 8c, Maciej Paluch z klasy 7b, Antoni Bartczak z klasy 7c, Wiktor Krzyżanowski z klasy 7c, Aleksander Kopka z klasy 8c, Nikodem Kucisz z klasy 8b, Filip Saniewski z klasy 8c.
Gratulacje dla naszych siatkarzy !!!
Archiwum Aktualności