W tym roku szkolnym Zespół Wspierania Uzdolnionych już po raz dziesiąty wyda książkę z pracami uczniów objętych Programem „Wars i Sawa”. Publikacja „Pars pro toto – czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze” zawiera tematyczne prace uczniów wykazujących różnorodne uzdolnienia. Dotychczasowe wydania skupiały się wokół wartości, takich jak ojczyzna, zdrowie, szacunek, tolerancja itp., kształtujących właściwe postawy patriotyczne i społeczne. Tegoroczna, X – jubileuszowa edycja będziezawierała prace nawiązujące do myśli przewodniej „Bielany dawniej i dziś”, a honorowy patronat objął Burmistrz Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy Pan Grzegorz Pietruczuk. Tak wyjątkowe wyróżnienie będzie dla społeczności szkolnej wielkim zaszczytem i wyróżnieniem, a dla autorów prac swoistym czynnikiem mobilizującym do jak najlepszego wyeksponowania posiadanych uzdolnień i talentów.
„Pars pro toto – czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze” – wydanie jubileuszowe
Projekt „Różowa Skrzyneczka”
Z inicjatywy Młodzieżowej Rady Bielan, w oparciu o wyniki przeprowadzonych ankiet i konsultacji, nasza szkoła przystąpiła do projektu „Różowa Skrzyneczka”.Inicjatywa ta ma na celu zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej dla kobiet i dziewcząt. Rozpoczęliśmy akcję promującą i wyjaśniającą ideę tego przedsięwzięcia wśród uczennic klas VI-VIII.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek. Tego dnia nasza szkoła zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Uczniowie klas 1 - 3 chętnie wcielili się w ulubione bajkowe postacie; kostiumy były pomysłowe, nie zabrakło księżniczek, wróżek czy superbohaterów.
W tym dniu dzieci słuchały bajek, oglądały ich fragmenty, rozwiązywały zagadki związane z bohaterami czy tytułami utworów. Uczniowie przynieśli do szkoły książki z domowych biblioteczek i maskotki z postaciami z bajek.
W bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę książek pt. "Bajki, baśnie, bajeczki...", wysłuchać najbardziej znanych i lubianych bajek czy otrzymać nalepkę bohatera bajkowego. Ponadto biblioteka ogłosiła wyniki konkursu plastycznego "Mój ulubiony bohater z bajki". Komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsca na każdym poziomie klas 1 - 3. Laureatami zostali: Gabriela Semerau - Siemiankowska klasa 1a, Paweł Weronko klasa 2c, Oliwia Piechocka klasa 3a; uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek sprawiły wiele radości uczniom i nauczycielom.
Charytatywny kiermasz na rzecz Oliwki
Warszawska Olimpiada Młodzieży w szachach
W dniu 4 listopada 2021 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 145 w Warszawie odbyła się Warszawska Olimpiada Młodzieży w szachachw kategorii dzieci i młodzież. Organizatorem szachowych zmagań był Szkolny Związek Sportowy. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund. Tempo gry 10 minut + 1 sekunda na partię dla zawodnika.
Obie nasze drużyny spisały się bardzo dobrze. W ogólnej klasyfikacji drużyna reprezentująca młodzież zajęła 9 miejsce, a drużyna dzieci 4 miejsce. Podium było bardzo blisko. O miejscu na podium zadecydowały tzw. małe punkty. Na duże uznanie zasługuje również indywidualny sukces Oliwiera Laubsztejna, który osiągnął najlepszy wynik na 2 szachownicy z dorobkiem 5 punktów z 5 partii.
Szkolne reprezentacje wystąpiły w składach:
młodzież:1. Bartosz Kozłowski – klasa 8f
2. Oliwier Laubsztejn– klasa 8d
3. Mateusz Grzeszuk – klasa 8b
4. Aleksandra Dioubate – klasa 8f
dzieci:
1. Daniel Bereza – klasa 6a
2. Julian Obuchowicz – klasa 4b
3. Mateusz Dymek – klasa 5d
4. Ewa Kozłowska – klasa 4c
Serdeczne gratulacje dla naszych reprezentantów z życzeniami dalszych sukcesów!!!
Szkolni instruktorzy szachowi
Mariusz Seń
Żaneta Kołodzińska
Nigdy więcej wojny – konkurs historyczno-plastyczny
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie historyczno-plastycznym „Nigdy więcej wojny”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 336 im. Janka Bytnara „Rudego” w Warszawie. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy historycznej wśród młodego pokolenia na temat wydarzeń mających wpływ na kształtowanie losów naszej ojczyzny oraz promowanie idei wolności oraz suwerenności narodów i państw. Uczestnicy do wykonania swoich prac użyli różnych technik i materiałów plastycznych. Wszystkie prace zachwycają estetycznością wykonania oraz pomysłowością.
Wernisaż
Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
Październik był Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, z tej okazji biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VI na plakat promujący czytanie. Komisja konkursowa przyznała dwa wyróżnienia, otrzymały je: Barbara Daszczuk z klasy 5c i Oliwia Wróblewska z klasy 6a. Laureatki otrzymają nagrody książkowe.
Ponadto, biblioteka szkolna przygotowała wystawę książek o tematyce ekologicznej i ochronie środowiska.
Akcja "Lekki tornister"
Świetlica szkolna oraz Mały Samorząd Uczniowski przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Lekki tornister” - kampanii informacyjno-edukacyjnej skierowanej do uczniów szkół podstawowych. Celem akcji było uświadomienie uczniom jak ważny dla zdrowia oraz prawidłowej postawy ciała jest odpowiedni dobór plecaka oraz dopasowanie jego wagi do masy ciała ucznia. Przy sekretariacie szkoły stanęły tablice dostarczające podstawowych informacji o akcji oraz prezentujące 10 przykazań odpowiedniego doboru plecaka. Na przerwach w tymże miejscu znajdował się punkt ważenia plecaków. Chętnie i licznie korzystali z niego uczniowie klas 4-8, którzy mogli porównać ich wagę z podanymi wskaźnikami dopuszczalnego obciążenia ciała w danym wieku. Uczniom klas 1-3 w ważeniu plecaków pomagali wychowawcy świetlicy. Nie zabrakło również ciekawych pogadanek, filmików oraz rozmów utrwalających prawidłowe nawyki związane z wyborem oraz prawidłowym pakowaniem i noszeniem plecaków.
Mały Samorząd Uczniowski przygotował i rozdawał uczniom ulotki informacyjne. Przypominały one m.in. o noszeniu plecaka na obu ramionach, równomiernym rozkładaniu w nim książek i zeszytów, nieprzeciążaniu go dodatkowo spakowanymi przedmiotami, np. zabawkami oraz zwracały uwagę, że niektóre przybory można zostawić w szkole. Na potrzeby tej akcji, we współpracy z rodzicem - panem Zbyszkiem Starnawskim powstał utwór „Zadbaj o plecy” wraz z teledyskiem. Wybrani uczniowie z klasy 1a oraz 4a z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem włączyli się w nagranie piosenki oraz filmu zachęcając do podejmowania profilaktycznych działań w trosce o zdrowe plecy.
Należy zauważyć, iż do akcji przystąpiły również oddziały przedszkolne. Tym przyszłym uczniom taka wiedza z pewnością się przyda.
Wnioski z organizacji akcji „Lekki tornister” dają wiele do myślenia oraz wymuszają na uczniach, rodzicach oraz nauczycielach podjęcie zmian. Dzieci mają świadomość jak ważny dla ich zdrowia jest prawidłowy dobór plecaka, wiedzą też jak go odpowiednio spakować, jednakże u niektórych jest on zdecydowanie za ciężki. Przed nami dużo wspólnej pracy, która pozwoli „odchudzić” plecaki naszych uczniów.
Co się dzieje w świetlicy?
W świetlicy szkolnej każdy znajdzie coś dla siebie. Dużo czasu świetliczaki spędzają na świeżym powietrzu korzystają z placu zabaw oraz boisk szkolnych. Nie obce nam są rozrywki umysłowe, nasi podopieczni chętnie korzystają z gier planszowych, szachów. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia manualne. Malujemy farbami, rysujemy. Uczymy się szydełkować oraz szyć z filcu. Robimy pompony z włóczki. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Konkurs "Moja mała ojczyzna"
W dniu 29.10.21r. drużyna klas trzecich w składzie: Bartosz Mamaj, Piotr Orłowski, Olgierd Grzeszczak, Szymon Kiełczykowski i Laura Piotuch brali udział w drugim etapie konkursu dzielnicowego "Moja mała ojczyzna dla klas trzecich". Mnóstwo krzyżówek, zagadek, diagramów, układanek dotyczyło bielańskiej ojczyzny. Walka do końca była niezwykle ciężka i trudna. Uczniowie wspaniale bawili się podczas konkursu. Drużyna zajęła 4 miejsce. Są to specjaliści wiedzy dotyczącej informacji o Bielanach. Gratulujemy!
Udział w akcji "Szkoła pamięta"
Początek listopada, to czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy naszych bliskich, ale także tych, którzy zapisali się w historii naszego miasta czy naszej ojczyzny. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski klas I - VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 293 przyłączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zorganizowali zbiórkę zniczy, które zapalili w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami dla naszego miasta na Cmentarzu Powązkowskim. Oddali cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego, żołnierzom Armii Krajowej, poległym w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Znicze zapłonęły także na grobach znanych poetów: Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego, pisarki Zofii Nałkowskiej a także sportowców, aktorów, artystów i polityków. Uczniowie pamiętali również o ofiarach katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Witajcie Aktywnie Zarażeni!!!
Zakończyliśmy już akcję „Jesień na kółkach”. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy aktywnie pożegnali się z jesienią.
Jak widać na zdjęciach jesień to piękna pora roku, a Aktywnie Zarażonym chłodniejsza aura nie przeszkadza w uprawianiu sportu. Brawo Wy!!!W akcji udział wzięli: Alicja Majkowska 7f, Matylda Ciborowska 4b, Maciej Sitkiewicz 4c, Ewa Kozłowska 4c, Adam Sokołowski 7b, Antonina Janiec 8a, Zofia Łozińska 8b, Juliusz Janiec 4a, Aleksandra Gromadzka 7b, Krzysztof Szufel7b, Antonina Gromadzka 4b, Zuzanna Witosławska 4a, Maciej Paluch 4b, Nikola Zajbt 8c, Hanna Bednarczyk 6a, Aleksander Jedynasty6a.
Współpraca z biblioteką austriacką
W krajach niemieckiego obszaru językowego rozpoczął się właśnie czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W ramach lekcji kulturoznawczych uczniowie klas VII i VIII uczestniczą na lekcjach języka niemieckiego w prelekcjach organizowanych przez Bibliotekę Austriacką (Österreich Bibliothek) w ramach cyklu "Biblioteka z klasą online". Uczniowie zapoznają się najpierw ze słownictwem, które przedstawione jest w prezentacji multimedialnej, a następnie wysłuchują prelekcji o tradycjach adwentowych w Niemczech, Austrii i w Szwajcarii. Na koniec uczniowie w grupach rozwiązują karty pracy przygotowane przez Bibliotekę Austriacką. Młodzież dyskutuje na temat podobieństw i różnic w sposobie obchodzenia świąt w krajach DACHL i w Polsce. Uczniowie chętni przygotowują kartki świąteczne z życzeniami w języku niemieckim. Frohe Weihnachten!
Dzień Pluszowego Misia w świetlicy
Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE - HISTORYCZNYM SYMBOLEM STOLICY POLSKI”
W bieżącym roku mija 50-ta rocznica odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
W związku z obchodami odbudowy Zamku Świetlica Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie zorganizowała konkurs plastyczno – techniczny pt. „Zamek królewski w Warszawie – historycznym symbolem stolicy polski”.
Konkurs miał na celu: poszerzanie wiedzy o historii Warszawy, zapoznanie z rolą i funkcją Zamku Królewskiego dla stolicy Polski, uczczenie 50-tej rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, rozbudzanie kreatywności i ekspresji twórczej u dzieci.
Do konkursu przystąpiły 4 szkoły bielańskie: Szkoła Podstawowa nr 273, Szkoła Podstawowa nr 209, Szkoła Podstawowa nr 263, Szkoła Podstawowa nr 293.
Nadesłano pięknie wykonane prace płaskie oraz przestrzenne. Uczestnicy wykazali się ogromnym talentem, pomysłowością. Wystawa nadesłanych prac zachęca do oglądania dzięki wielobarwności, estetyce oraz zróżnicowanym technikom.
Wszystkim nagrodzonym oraz wyróżnionym gratulujemy.
Miejsce IZuzanna WitosławskaSP nr 293
Laura Piotuch SP nr 293
Lena Kosek SP nr 273
Miejsce II
Maja Czarnecka SP nr 293
Dorota Spólnicka SP nr 293
Antonina Komar-Gołacka SP nr 273
Miejsce III
Emma Jakubowska SP nr 273
Maria Kamińska SP nr 293
Aleksandra AmpulskaSP nr 293
Nagroda specjalna
Zofia OlechniewiczSP nr 293
Barbara Mierzejewska SP nr 293
Warsztaty w świetlicy - "Las w słoiku"
Kontakt z naturą jest istotny pod wieloma względami. Obserwacja przyrody uspokaja i zapewnia oderwanie od miejskiego zgiełku. Ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na codzienny spacer po lesie i może doskwierać mu brak zieleni, przygotowaliśmy w świetlicy wyjątkowe warsztaty, wystarczyło wygospodarować trochę przestrzeni.
Każde dziecko przychodząc na warsztaty otrzymało przygotowany dla niego słoik, małe kamyczki, części kory, kasztany, żołędzie, różnego rodzaju szyszki, łupiny, gałązki sosny, świerku i tui, opiłki z drewna. W czasie zajęć dzieci rozwijały swoje zdolności manualne, w przyjemny sposób poznawały i zgłębiały zasady funkcjonowania roślin w przyrodzie, wykonały samodzielnie według wskazówek dziecięcy las w słoiku, który oczywiście dumnie zagościł na naszej wystawie.
Podsumowanie konkursu „Mój przyjaciel - Pluszowy Miś”
25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w oddziałach przedszkolnych został zorganizowany konkurs „Mój przyjaciel – Pluszowy Miś”. Prace, które dostarczono na konkurs były niezwykle kreatywne. Jury miało nie lada wyzwanie w wytypowaniu laureatów.
Główne nagrody otrzymali:
1 miejsce - Bartek Cieśla 0a
2 miejsce - Szymon Sobczyk 0a
3 miejsce - Tymoteusz Szymański 0a
Wyróżnienia:
Michał Bacik 0a
Julia Filipiak 0a
Oliwia Wróblewska 0a
Wiktoria Krzyczkowska 0a
Anita Sugiera 0a
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Dzień Pluszowego Misia
Tuli do snu, dodaje otuchy, pociesza w smutku, towarzyszy w zabawie. 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia, najmilszej zabawki, wiernego przyjaciela i towarzysza dzieciństwa. Z tej okazji każdy uczeń mógł przyjść do szkoły ze swoim ukochanym misiem, przebrać się za misia lub inną postać z bajki oraz wziąć udział w konkursie na najlepsze Misiowe przebranie oraz najładniejszy Bajkowy strój.
Oto wyniki konkursu:
Uczniowie klas I-III
Kategoria - Misiowe Przebranie
I miejsce: Paweł Weronko z klasy 2c
II miejsce: Zosia Kostecka z klasy 1c
III miejsce: Amelia Pawłowska z klasy 2c
Kategoria – Bajkowy strój
I miejsce: Maksymilian Kowalski z klasy 2c
II miejsce: Dorota Spólnicka z klasy 2c
Uczniowie klas IV-VIII
Kategoria - Misiowe Przebranie
I miejsce: Zuzanna Lyubashenko z klasy 6a
II miejsce: Marcel Gołąb z klasy 4b i Matylda Piątek z klasy 7a
III miejsce: Krystian Celiński - Mysław z klasy 7b
Kategoria – Bajkowy strój
I miejsce: Kornelia Lech z klasy 7a
II miejsce: Maja Górska z klasy 7a
III miejsce: Aleksandra Fabisiak z klasy 7a i Aleksander Kobek z klasy 7a
Wyróżnienia:
Oliwia Kozłowska z klasy 5d
Lena Ostaszewska- Kierat i Magda Abd El Aal z klasy 6b
Stanisław Czerski z klasy 7c
Warsztaty malarskie w świetlicy
W dniu 18 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty malarskie w ramach projektu finansowanego przez Biuro Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy. W projekcie realizowanym w listopadzie bierze udział 6 szkół.
Zajęcia przebiegały w 2 częściach. W części teoretycznej uczniowie poznali twórczość dwóch malarzy - Gustawa Klimenta oraz Edwarda Dwurnika. W części drugiej, praktycznej uczniowie malowali farbami akrylowymi na panelu malarskim zawieszonym na sztaludze. Temat pracy był dowolny. Chodziło o zabawę malarską czyli poznanie techniki, łączenie kolorów.
Zajęcia wzbudziły wiele emocji, „zabawa w malarzy” bardzo spodobała się świetliczakom. Powstały piękne, pełne kolorów prace. Mamy nadzieję na kolejne takie artystyczne spotkania.
Zawody w Taekwondo
Jako trener Taekwondo w szkole, chciałbym poinformować o wspaniałym sukcesie uczennic z SP293.
Trójka dziewcząt: Zofia Kucińska, Maja Wojno oraz Gabriela Kucińska brały udział w miniony Weekend w Pucharze Polski P2, który odbył się w Warszawie. W turnieju brało udział ponad 300 zawodników. Cała trójka zdobyła złote medale wygrywając swoje kategorie wagowe pokonując zawodniczki z całej Polski.
Jest to ogromny sukces-dzięki nim nasz klub zajął pierwsze miejsce drużynowo w kategori Kadeta.
Ponadto tydzień wcześniej tj. 13-14.11 odbył się turniej mniejszej rangi - Otwarte Mistrzostwa Warszawy, gdzie również uczniowie SP293 pokazali swoje umiejętności.
Złote medale zdobyli: w kategori walk Ekene Eze, Zofia Kucińska, Maja Wojno, Nina Traczyk (brąz). W konkurencjach sprawnościowych medale zdobyły również Klara Żarnecka oraz Nikola Boczula.
Michał Łoniewski
Działania szkolnego wolontariatu
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wolontariat uczniowski wznowił swoje działania, a wolontariusze angażują się w szereg akcji na rzecz potrzebujących. Celem naszych działań jest zaangażowanie ludzi młodych do świadomej, bezinteresownej pomocy innym. Praca na rzecz potrzebujących kształtuje w wolontariuszach postawę otwartości, a także empatii. Opiekunowie poprzez działania wolontariatu rozwijają kreatywność uczniów i wskazują alternatywne formy spędzania czasu wolnego. We wrześniu przeprowadziliśmy zbiórkę przyborów szkolnych dla podopiecznych Fundacji "Świat na Tak", za którą otrzymaliśmy dyplom i podziękowania od pracowników Fundacji. W październiku wolontariusze zaangażowani byli w realizację projektu "BohaterON w twojej szkole", przeprowadzono lekcje na temat Powstania, uczniowie klasy 5B oraz 8F wykonali kartki z życzeniami dla Powstańców i sprzątali wspólnie kwatery żołnierzy na Cmentarzu Powązki Wojskowe. Szkolne koło wolontariatu włączyło się również do działań grupy "Pomocne Bielany". Uczniowie przekazali książki na kiermasz, a wolontariusze z klasy 8C i 8F uczestniczyli w przygotowaniach i organizacji kiermaszu na rzecz Oliwki, mieszkanki Bielan. Uczniowie z naszej szkoły włączyli się do zbiorki ubrań dla uchodźców z Afganistanu. W listopadzie wolontariusze zorganizowali akcję zbiórki szczoteczek do zębów, które przesłane zostały do Fundacji "Redemptoris Missio. Akcja "Kup Pan Szczotkę" cieszyła się ogromną popularnością, a ilość zebranych darów- szczoteczek- przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania! Wolontariusze organizuję cykliczne kiermasze ciast, wspierając w ten sposób chorych z hospicjów w ramach akcji "Pola Nadziei". Przed budynkiem szkoły posadziliśmy kolejne już żonkilowe pole kwiatów. Wraz z nadejściem jesieni panowie dozorcy wybudowali domek dla kota, który odwiedza regularnie nasze szkolne podwórko, a wolontariusze dbają o zapewnienie karmy dla zwierzaka. Nieustanie prowadzona jest zbiórka nakrętek dla potrzebującej pomocy Ady. W ramach rozwoju edukacji ekologicznej przekazujemy też potrzebującym używane ubrania. Nadal współpracujemy z klubem wolontariatu ze SP 364 na warszawskim Bemowie. Aktualnie prowadzimy zbiórkę żywności długoterminowej, kosmetyków i środków czystości, z których utworzone zostaną paczki dla podopiecznych Fundacji "Świat na Tak". Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i przekazane dary. Zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach szkolnego wolontariatu, które zamieszczane będę na tablicy ogłoszeń w dzienniku Librus. Pamiętajmy, okazane dobro powraca ze zdwojoną siłą! Warto pomagać!
Sukces w Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Szkół Podstawowych
W dniu 21 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej Nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach dziewcząt i chłopców. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Celem imprezy było przede wszystkim wyłonienie Drużynowego Mistrza Mazowsza.
Miło nam poinformować, że wysokie czwarte miejsce zajęła drużyna z naszej szkoły w następującym składzie:1. Oliwier Laubsztejn 8d
2. Bartosz Kozłowski 8f
3. Daniel Bereza 6a
4. Ewa Kozłowska 4cSukces szachistów to ogromny powód do dumy dla naszej szkoły.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Zbiórka artykułów szkolnych i gier planszowych dla dzieci ze świetlicy w Laskach, w gminie Warka
W październiku wzięliśmy udział w akcji charytatywnej przeprowadzonej przez klasę 5 D pod opieką wychowawcy Anny Kuklik-Petrykowskiej na rzecz świetlicy w Warce. Dla podopiecznych z Warki zebraliśmy różnego rodzaju artykuły szkolne i gry edukacyjne, tym samym pomagając im w ciekawy sposób spędzić czas na świetlicy. Skala pomocy przerosła nasze oczekiwania. Po raz kolejny udowodniliśmy, że społeczność Szkoły Podstawowej nr 293 ma wspaniałe serca!
Dziękujemy!
Spotkanie z lekturą - cykl zajęć realizowanych w świetlicy
W ramach cyklu zajęć ,,Spotkanie z lekturą’’ zakończyliśmy czytanie książki, pt. ,,Plastusiowy Pamiętnik’’. Jest to pierwsza lektura, którą pierwszoklasiści omawiają w ramach edukacji polonistycznej. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o zabawnych i nieoczekiwanych losach Plastusia i jego przyjaciół z piórnika. Przeczytane rozdziały chętnie omawiały, odpowiadały na zadawane pytania, komentowały, wymieniały się spostrzeżeniami.
Na podsumowanie przeczytanej książki uczniowie wykonali postać Plastusia, wykorzystując do tego celu plastelinę. Powstałe bardzo piękne prace, będące uzupełnieniem wysłuchanej lektury. Dzieci bardzo chętnie prezentowały swoje dzieła, które wiernie przedstawiały głównego bohatera, co można zaobserwować na wykonanych zdjęciach.
Celem realizowanych tego typu zajęć jest przede wszystkim pomoc dzieciom w zapoznaniu się z lekturami, które obowiązują w klasie pierwszej, jak również wzbogacanie słownictwa, kształtowanie wrażliwości, rozwijanie wyobraźni i pasji czytania. Chcemy, aby książka była przyjacielem naszych dzieci, by uczniowie chętnie po nią sięgali i dzielili się swoją pasją czytelniczą z innymi.
Udzielamy pierwszej pomocy
W dniach od 15 do 19 listopada zostały przeprowadzone w świetlicy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach uczestniczyły wszystkie dzieci uczęszczające do świetlicy. Program zajęć był dostosowany pod względem merytorycznym i metodycznym indywidualnie do każdej grupy wiekowej. Dzieci zapoznały się z następującymi tematami: jakie są numery ratunkowe, jak prawidłowo należy dzwonić na pogotowie, ułożenia poszkodowanego wpozycjibezpiecznej, co zrobić gdy, ktoś się zakrztusi, jak postąpić w przypadku omdlenia i krwotoków z nosa. Ze względu na występującą pandemię instruktaż wykonania resuscytacji krążeniowo – oddechowej został pokazany na filmie. Dzieci chętnie i aktywnie brały udział w przeprowadzonych zajęciach. Nauka udzielania pierwszej pomocy jest prowadzona od 15 lat w naszej świetlicy. Instruktaż z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest realizowany na podstawie programu edukacyjne WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Sprawdzianem i utrwaleniem nabytych umiejętności było wykonanie prac plastycznych, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, oraz testu zadań. Zajęcia te zawsze są przygotowane i prowadzone przez wychowawców w sposób atrakcyjny i cieszą się dużym zainteresowaniem, mają one na celu przygotowanie dzieci do udzielania pierwszej pomocy, pozbawienie ich lęku i stresu w sytuacji zagrożenia życiaoraz kształtowanie postawy empatii i odpowiedzialności.
Spotkanie z paraolimpijczykiem Panem Rafałem Wojtowiczem
W miniony wtorek, 16 listopada br. odbyło się w naszej szkole spotkanie z Paraolimpijczykiem, Panem Rafałem Wojtowiczem. Sportowiec, który na co dzień uprawia siatkówkę na siedząco w IKS „ATAK” Elbląg, przybył w ramach projektu „WF z Paraolimpijczykiem”. Zawodnik poprowadził nietypową i bardzo ciekawą lekcję wychowania fizycznego dla uczniów klasy 5A i 5C. Zajęcia obserwowała dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany: Pani Sylwia Lacek i Pan Andrzej Malina, radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska oraz wychowawczynie obu klas: Pani Joanna Strzałkowska i Pani Wioletta Krawczyk. Zajęcia składały się z dwóch bloków: teoretycznego i praktycznego. Na pierwszym z nich zawodnik wprowadził piątoklasistów w tajniki swojej dyscypliny. Opowiedział o podstawowych zasadach gry, wysokości, na jakiej musi byś zawieszona siatka, wymiarach boiska, jak również o swoich licznych sukcesach w tej dziedzinie sportu. Ponadto Pan Rafał podzielił się doświadczeniami oraz zaprezentował w krótkim filmie jeden z ważniejszych meczów w swoim życiu. Dzieci miały także stworzoną okazję do zadawania pytań sportowcowi. W odpowiedzi zawodnik m.in. podkreślał, co go napędza do bycia zawodowym siatkarzem, jak długo należy trenować, aby osiągać sukcesy oraz zwracał uwagę, że nie ma barier w realizacji swoich marzeń.
Podczas drugiego bloku został przeprowadzony trening z typowymi dla dyscypliny ćwiczeniami i rywalizacją. Wart podkreślenia jest fakt, że rozgrzewkę poprowadził sam zastępca burmistrza, Pan Andrzej Malina, trener sportowy, Mistrz Świata, wielokrotny medalista Mistrzostw Europy w zapasach klasycznych, Olimpijczyk.
Zajęcia ruchowe pod okiem profesjonalnego trenera siatkówki na siedząco miały służyć sprawdzeniu koordynacji oraz wyczuciu równowagi, również z pozycji siedzącej, w której znajduje się paraolimpijczyk w trakcie gry, uświadamiając w ten sposób uczniom, jak wiele pracy musi włożyć człowiek w to, żeby bardzo dobrze zagrać w meczu.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w nietypowych zajęciach wychowania fizycznego. Angażowały się we wszystkie ćwiczenia i z ogromnym zainteresowaniem starały się dorównać mistrzowi.
Spotkanie z Panem Rafałem Wojtowiczem to także doskonała lekcja wychowawcza, podczas której poruszono m.in. zagadnienia, takie jak: integracja, tolerancja czy patriotyzm, które na co dzień wychowawcy omawiają podczas zajęć w szkole. Ta lekcja z pewnością uświadomiła uczniom klas piątych, że aby osiągnąć w życiu sukces, należy być zdeterminowanym, mieć motywację, a przede wszystkim pozytywne nastawienie w pokonywaniu przeszkód. Sukcesy sportowe, które osiągnął Pan Rafał, to nie tylko lata ćwiczeń i talent, lecz także jego wewnętrzna siła.
Na koniec nasz gość honorowy otrzymał podziękowanie z rąk Pani wicedyrektor Anny Janiec oraz od reprezentacji uczniów z obu klas. Wszystkie zaś dzieci, od przedstawiciela Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, dostały prezenty - worki z niespodzianką.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Wystawa jesiennych prac
Szkolna wystawa prac to efekt dodatkowej aktywności uczniów z klas 4- 6 w ramach przedmiotu technika. Zadaniem dla uczniów było wykonanie pracy z użyciem materiałów naturalnych znalezionych w parku, w lesie i w ogrodzie. Uczniowie jak zawsze wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością a lampiony i wieńce zdobią klatkę schodową . Nagrodą za wykonane prace są oceny z techniki. Wszystkim serdecznie dziękuję za przygotowanie prac.
B. Imasz
Sukces naszych uczniów w Bielańskiej Olimpiadzie Językowej
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 209 im. H. Ordonówny w Warszawie pod patronatem Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany.
Tematyka konkursu w tym roku obejmowała zagadnienia z dziedziny językoznawstwa, dotyczące zarówno języka polskiego, jak i języków obcych.Konkurs nie wymaga od uczestników znajomości języków obcych. Sprawdza umiejętność analizowania struktur gramatycznych, intuicję językową, spostrzegawczość i zasób słownictwa rodzimego.
Mamy przyjemność ogłosić, że uczennica klasy 8b Aleksandra Zieniewicz zajęła w Bielańskiej Olimpiadzie Językowej III miejsce oraz wyróżnienia otrzymali Michał Śmiech z klasy 8b, Jan Pędzich z klasy 8c, Bożena Sztrubel z klasy 8e oraz Małgorzata Milewska z klasy 8e.
Laureatce i wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a wszystkim pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział!
Obchody Święta Odzyskania Niepodległości
Świetlicowe przygotowania do Święta Odzyskania Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt patriotycznych obchodzonych przez Polaków. Wychowawcy świetlicy przykładają dużą wagę do kształtowania wśród naszych uczniów postaw patriotycznych. Jak co roku, dzieci uczęszczające na świetlicę, przygotowywały się do obchodów Święta Niepodległości. Wychowawcy wraz z dziećmi robili papierowe flagi, kotyliony, chorągiewki. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki patriotyczne, a wychowawcy przybliżali dzieciom najważniejsze informacje na temat 11 listopada.
Archiwum Aktualności