Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu od 2004 roku służy propagowaniu działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomieniu rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promowaniu pozytywnego wykorzystywania sieci. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także i rodzin, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Organizatorem DBI w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), który przypadał na dzień 6 lutego i przebiegał pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie w formie cyberprzemocy, hejtu, sekstingu czy ksenofobii.
Mając na uwadze czyhające niebezpieczeństwa, wynikające z niewłaściwego korzystania z sieci, również nasza szkoła włączyła się w obchody DBI, przygotowując się do nich już od trzech tygodni. Podczas zajęć komputerowych uczniowie wykonywali prezentacje multimedialne z podziałem na trzy działy tematyczne: bezpieczny komputer, bezpieczne dane oraz bezpieczny użytkownik. Dodatkowo, w celu uatrakcyjnienia tak ważnego dnia, klasy pierwsze i drugie wykonywały rysunki tematyczne przedstawiające wizerunek Strażnika Internetu. Natomiast dzieci z klas trzecich, w formie przestrzennej, przygotowały model wirusa komputerowego. Uczniowie klas 4. tworzyli plakat Lepszy Internet zależy od Ciebie, zaś klasy piąte projektowały logo Bezpieczeństwo w sieci. Na najstarszych klasach spoczął obowiązek wykonania komiksów z zakresu netykiety.