I miejsce: Iga Suchodolska 1b, Agata Zagalska 1a
II miejsce: Anna Zagalska 3c
III miejsce: Julia Zagalska 1a, Aleksandra Przybylska 2c
Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom.
I miejsce: Iga Suchodolska 1b, Agata Zagalska 1a
II miejsce: Anna Zagalska 3c
III miejsce: Julia Zagalska 1a, Aleksandra Przybylska 2c
Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom.
W piątek 2 czerwca odwiedził naszą szkołę doktorant Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pan Jarosław Rybusiński. Prowadzący podczas pogadanki -„Chemia okiem fizyka” - pełnej eksperymentów zaprezentował przedszkolakom oraz uczniom klas pierwszych ciekawe doświadczenia chemiczne w interpretacji fizyka. Uczniowie poznali min. zjawisko samozapłonu oraz dowiedzieli się jak zamienić wodę w "sok winogronowy". Całość uzupełniły „magiczne” eksperymenty, oczywiście z odpowiednim merytorycznym i bardzo przystępnym wyjaśnieniem. Pokazy były dymiące, pieniące się, a nawet płonące, ale wszystkie z zachowaniem bezpieczeństwa.
21 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Kosmosu. Uczniowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym "Kosmos w oczach dziecka". Przedstawiamy laureatów:
1 miejsce Mają Czarnecka 3a,
2 miejsce Jan Cykle 0a,
3 miejsce Julia Filipiak 1a.
Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Miło nam poinformować, że wśród laureatów konkursu fotograficznego, w którym zgłoszono 300 prac, znalazła się uczennica klasy 8f Nina Kaczkan. Aby zostać laureatem konkursu, trzeba było oprócz wysokiej jakości technicznej i artystycznej zdjęć, wykonać dobry opis zjawiska czy doświadczenia fizycznego.
Gratulujemy!
,,Globalne ocieplenie”
Wyjęłam z zamrażarki piękną, lodową kulkę, z włożonym do niej wcześniej sznureczkiem, aby zaobserwować, co się z nią stanie. Po wyjęciu kuli lodowej do pokojowej temperatury, wolno, kropla po kropli zaczęła się topić. Stało się tak, ponieważ kula znalazła się w otoczeniu o wyższej temperaturze.
Patrząc na to pomyślałam ze smutkiem o naszej Ziemi. Między innymi to przez działanie człowieka podnosi się temperatura atmosfery. Poprzez spalanie paliw kopalnianych, wycinanie lasów czy hodowlę zwierząt gospodarskich zwiększamy ilość gazów cieplarnianych w atmosferze co prowadzi do globalnego ocieplenia. Lodowce topnieją, podnosi się poziom mórz i oceanów. Może mieć to katastrofalne skutki dla ludzi i zwierząt. Globalne ocieplenie prowadzi też do większej częstotliwości i natężenia występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak upały, huragany, susze, powodzie….
Możemy zatrzymać to niszczące naszą planetę zjawisko globalnego ocieplenia wykorzystując wiedzę między innymi z dziedziny fizyki.
Taką piękną lodową kulkę mogę stworzyć na nowo, ale nowej Ziemi nie stworzymy!
Musimy o nią dbać zanim zniknie jak zniknęła ta lodowa kulka…
30 maja 2023 r. odbyło się podsumowanie Bielańskiego Konkursu Ortograficznego "I Ty możesz zostać Mistrzem Ortografii" dla uczniów klas trzecich. Organizatorem przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa nr 247 w Warszawie.
Jest nam bardzo miło poinformować, że 1. miejsce zajęła uczennica klasy IIIa - Aleksandra Kukulska, natomiast 3. miejsce zdobyły ex aequo: Maja Kapuścińska z klasy IIId, Dorota Spólnicka z klasy IIIc oraz Hanna Majnert z klasy IIIa.
Laureatkom serdecznie gratulujemy!
26 maja br. w klasie IIc odbyły się ostatnie warsztaty chemiczne. Pani Emilia - organizatorka warsztatów - podziękowała uczniom za pracę na zajęciach oraz wręczyła dyplomy "za aktywny i twórczy udział podczas wspólnego eksperymentowania i zgłębiania tajemnic otaczającego nas świata". Zwieńczeniem cyklicznych spotkań była wspólna zabawa na boisku szkolnym połączona z puszczaniem baniek mydlanych.
Wykaz podręczników na rok szkolny 2023/2024 zakupiony w ramach dotacji (darmowych):
Oddział przedszkolny_możliwość zakupu na terenie szkoły we wrześniu 2023r.
Przypominamy, że podręczniki do religii nie podlegają pod dotację - każdy rodzic zakupuje samodzielnie.
W piątek, 23 czerwca br., na dwa miesiące rozstali się ze szkołą uczniowie klas I – VII, natomiast dzień wcześniej, dzieci z oddziałów przedszkolnych. Uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas I-II i oddziałów przedszkolnych poprowadziła wicedyrektor, Pani Beata Chrzanowska, dla klas III wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, zaś dla klas IV-VII - Pani Anna Janiec. Podczas swoich wystąpień wicedyrektorzy dziękowali uczniom za wielki wysiłek i codzienne zaangażowanie w zgłębianiu tajników wiedzy, a także zdobywaniu nowych umiejętności. Gratulowali wyników w nauce oraz sukcesów zarówno tych wielkich, jak i tych i małych. Słowa uznania skierowali również do Grona Pedagogicznego, Pracowników Szkoły oraz Rodziców, dziękując za włożony trud, życzliwość i troskę w kształtowaniu właściwych postaw dzieci i młodzieży. Ponadto życzyli, aby wakacje były miłym i bezpiecznym czasem odpoczynku wypełnionym słoneczną pogodą, a jednocześnie sprzyjały nabraniu sił do pracy w następnym roku szkolnym. Podobne słowa skierowali do zgromadzonych goście obecni na uroczystości zakończenia roku szkolnego: Burmistrz Dzielnicy Bielany, Pan Grzegorz Pietruczuk, Radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, Radny Dzielnicy Bielany, Pan Wojciech Borkowski oraz przedstawicielki Rady Rodziców – Pani Sylwia Traczyk, Pani Agnieszka Siemaszko i Pani Katarzyna Waksmundzka, które wyraziły wdzięczność dla nauczycieli i wychowawców za ich całoroczną pracę oraz pogratulowały dzieciom sukcesów i promocji do kolejnej klasy.
W trakcie akademii uczniowie odbierali nagrody za osiągnięcie najwyższych wyników w nauce i zachowaniu, natomiast dzieci z klas III odznaki „Brązowej Tarczy”, a ich rodzice listy gratulacyjne. Ponadto uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen, co najmniej 5,5 oraz co najmniej bardzo dobre zachowanie, otrzymali stypendia naukowe, zaś dzieciom objętym Programem Wspierania Uczniów Uzdolnionych „Wars i Sawa” wręczono kolejną, jedenastą część publikacji pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, gdzie znalazły swoje prace na temat ekologii. Po zakończonej uroczystości, już w swoich pracowniach, wychowawcy wręczyli uczniom świadectwa promujące ich do następnej klasy.
Już za parę dni, za dni parę/Weźmiesz plecak swój i gitarę/Pożegnania kilka słów/Pitagoras bądźcie zdrów/Do widzenia wam canto, cantare ...
Wesołych i bezpiecznych wakacji!!!
Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek,/ szybko minęło te parę lat./ Każdy z nas pewnie łezkę uroni, zanim odejdzie w daleki świat! Słowa znanej piosenki doskonale oddają charakter uroczystości, która miała miejsce w murach naszej szkoły 22 czerwca 2023r. z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 i tym samym edukacji na poziomie szkoły podstawowej uczniów klas ósmych. Akademię, na której byli obecni: dyrekcja i nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz przedstawicielki Prezydium Rady Rodziców, Panie: Aneta Wojno, Katarzyna Waksmundzka, Sylwia Traczyk i Anna Baranowska, poprowadziła Pani Anna Janiec.
Na wstępie głos zabrał wicedyrektor szkoły, Pan Piotr Śmiałkowski, który powitał wszystkich, kierując szczególne słowa w stronę ósmoklasistów. Podkreślił, że z jednej strony spotkanie w takim gronie ma miejsce po raz ostatni, z drugiej - ponieważ towarzyszy mu świadomość, że lata spędzone w tej szkole, to historia, a jednocześnie początek nowego etapu w życiu. Równie ciepło przemawiała do dzieci i nauczycieli przedstawicielka prezydium Rady Rodziców - Pani Sylwia Traczyk.
Tegoroczni absolwenci pożegnali się z miejscem nauki zgodnie z ceremoniałem szkoły. Dziękowali nauczycielom za troskę, bezpieczeństwo, niegasnący zapał w przekazywaniu wiedzy i wielką cierpliwość, zaś rodzicom za pomoc w każdej sytuacji. Miłym akcentem były pamiątkowe upominki od koleżanek i kolegów z klas szóstych i siódmych. W dalszej kolejności wicedyrektorzy szkoły, Pani Beata Chrzanowska i Pan Piotr Śmiałkowski wręczyli uczniom nagrody za osiągnięcie wysokich wyników w nauce, w tym „Srebrne i Brązowe Tarcze”, natomiast ich rodzicom listy gratulacyjne. Ósmoklasiści spełniający następujące kryteria, czyli: otrzymanie po klasie VIII odznaki „Srebrnej Tarczy”, uzyskanie średniej ocen na koniec roku szkolnego, co najmniej 5,30 i wzorowego zachowania, szczególnych osiągnięć w różnych dziedzinach działalności szkolnej lub lokalnej oraz w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, a ponadto swoją aktywnością na terenie szkoły mobilizowali innych do działania, otrzymali najwyższe wyróżnienie, jakie może otrzymać uczeń kończący klasę ósmą Szkoły Podstawowej nr 293 - „Absolwent Roku – Złote Pióro Mistrza Jana”. Jednocześnie uczniowie, którzy mogli się poszczycić średnią ocen 5,5 i powyżej oraz co najmniej bardzo dobrym zachowaniem, otrzymali stypendium naukowe. Absolwentom objętym Programem Wspierania Uczniów Uzdolnionych „Wars i Sawa” wręczono kolejną, jedenastą część publikacji pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, w której znaleźli swoje prace na temat ekologii.
Niespodzianką ze strony uczniów kończących szkołę podstawową był występ artystyczny, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodszych koleżanek i kolegów, grona pedagogicznego oraz rodziców absolwentów.
Po zakończonej akademii ósmoklasiści udali się do swoich pracowni na ostatnie spotkania z wychowawcami.
Naszym absolwentom życzymy dostania się do wymarzonych szkół, wielu sukcesów i udanych wakacji!
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Canva na lekcji" zakończył się. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy na lekcjach informatyki i języka niemieckiego angażowali się w udział w projekcie.
Koordynatorzy projektu.
W czwartek, 22 czerwca 2023 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak, odbyło się spotkanie opiekunów wolontariatu bielańskich szkół podstawowych. Zaproszeni goście usłyszeli wyrazy wdzięczności za pracę w szkolnym wolontariacie oraz za udział w akcji „Majowe Bielany łączą pokolenia”. Podziękowania wręczyli Burmistrz Dzielnicy Bielany, Pan Grzegorz Pietruczuk, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pani Sylwia Lacek oraz Posłanka na Sejm RP i Prezes Fundacji Świat na Tak, Pani Joanna Fabisiak.
W środę, 21 czerwca br., tuż przed zakończeniem roku szkolnego, Samorząd Uczniowski zorganizował apel, na którym dokonał podsumowania działań roku szkolnego 2022/2023.
Najpierw przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego zaprezentowały klasy, które uzyskały najwyższe wyniki w nauce. Wart podkreślenia jest fakt, iż średnia ocen wszystkich klas 4-8 wyniosła 4,60, zaś najwyższą średnią - 4,90 uzyskała klasa 6B. W ogólnej punktacji poszczególnych poziomów klas wyniki przedstawiały się następująco: klasy 4. – klasa 4A, klasy 5. – klasa 5B, klasy 6. – klasa 6B, klasy 7. – klasa 7A oraz klasy 8. – klasa 8E. Najwyższą średnią w szkole - 6,00, spośród uczniów klas 4-8, uzyskało pięcioro uczniów: Mikołaj Szczepański z klasy 4B, Nina Luto z klasy 5A, Zuzanna Witosławska z klasy 5A, Jan Marciniak z klasy 5B i Julian Obuchowicz z klasy 5B.
Wśród licznych akcji Samorządu Uczniowskiego wymieniono różnorakie konkursy, zbiórki i plebiscyty. W konkursie na najpiękniejszą Panią/Pana Wiosnę jury zdecydowało wyróżnić „Wiosenki” z klas: 8D, 8A, 6C, 6B, 6A i 7A. W konkursie fotograficznym „Święta majowe – ja i barwy narodowe” doceniono fotografie następujących uczniów: I miejsce Karolina Siemaszko (klasa 4C) i Maksymilian Siemaszko (klasa 5C), II miejsce Zofia Krajewska (klasa 4A) i Joanna Krajewska (klasa 2A), III miejsce Oliwia Piechocka (klasa 4A) i Piotr Galatowicz (klasa 8B). Natomiast w plebiscycie klas, biorąc pod uwagę osiągnięcia w nauce, dyscyplinę oraz zaangażowanie w prace społeczne, I miejsce zajęła klasa 6B, II miejsce klasa 4A i III miejsce klasa 8E. Klasa 6B w nagrodę udała się do kina.
Podczas apelu zostały również przedstawione wyniki „Plebiscytu na Superbelfra”. Tym wyjątkowym tytułem wyróżniono trzy osoby spośród grona pedagogicznego: Pana Mariusza Senia, Panią Małgorzatę Graczyk oraz Panią Katarzynę Kowalską.
W ostatniej części spotkania poszczególni nauczyciele, z ogromną satysfakcją, wręczyli dyplomy i nagrody laureatom licznych konkursów przedmiotowych i turniejów sportowych. Na koniec przewodniczące poszczególnych oddziałów podziękowały za współpracę, żywiąc nadzieję na jeszcze większy zapał i zaangażowanie uczniów w następnym roku szkolnym.
Gratulujemy nagrodzonym uczniom, a Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród.
Wszystkim nauczycielom, pracownikom i uczniom życzymy miłych, bezpiecznych wakacji oraz odpoczynku po trudach kilkumiesięcznej pracy: Niech żyją wakacje /Niech żyje pole, las/ I niebo i słońce /Wolny swobodny czas!
Samorząd Uczniowski
20 czerwca br. uczniowie klas I – III uczestniczyli w apelu, podczas którego podsumowano pracę w roku szkolnym 2022/23. W trakcie spotkania zostały wręczone uczniom dyplomy i nagrody za udział w konkursach i turniejach. W sposób szczególny nagrodzono wyróżniających się uczniów klas trzecich, którzy osiągnęli wysokie lokaty w konkursach dzielnicowych i ogólnopolskich. Upominki za pracę i zaangażowanie otrzymali również członkowie Małego Samorządu Uczniowskiego.
Na zakończenie wicedyrektor, Pani Beata Chrzanowska, pogratulowała uczniom sukcesów i życzyła wszystkim wspaniałych i bezpiecznych wakacji.
Dziś bądź wesół, dziś użyj biesiady,
O przyszłym dniu niechaj próżnej rady:
Już tak dawno Bóg obmyślił w niebie
A k'tej radzie nie przepuszczą ciebie.
Jan Kochanowski
Zwieńczeniem nauki w Szkole Podstawowej nr 293, zgodnie z wieloletnią jej tradycją, jest bal uczniów klas ósmych, który odbył się 16 czerwca br. Zorganizowany tuż przed zakończeniem roku szkolnego stanowił ostatnią wspólną imprezę dla uczniów, którzy za kilka dni zostaną absolwentami. Uroczystość rozpoczął wicedyrektor Pan Piotr Śmiałkowski, który serdecznie przywitał tegorocznych ósmoklasistów, ich Rodziców oraz Grono Pedagogiczne. Do życzeń udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń dołączyła także Radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska. Następnie został odtańczony polonez warszawski, poprowadzony przez wicedyrektorów: Panią Beatę Chrzanowską i Pana Piotra Śmiałkowskiego. Uczniowie w pięknych, galowych strojach, precyzyjnie i z wielką gracją, wykonywali układy taneczne, wzbudzając podziw i uznanie przybyłych gości, wyrażone gromkimi brawami. Szczególne wzruszenie towarzyszyło wychowawcom klas ósmych, Paniom: Małgorzacie Sokołowskiej, Sylwii Antoniewicz, Żanecie Kołodzińskiej, Katarzynie Kowalskiej, Joannie Kowalskiej, Kindze Tymińskiej i Karinie Chmielewskiej. Te emocje, a także wrażenia artystyczne były możliwe przede wszystkim dzięki nauczycielkom wychowania fizycznego, Paniom: Beacie Jakubowskiej i Annie Stankowskiej, które przez kilka miesięcy doskonaliły u dzieci umiejętność tańca.
Podczas wielogodzinnej zabawy, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, spędzali czas na parkiecie przy specjalnie dobranym repertuarze muzycznym, wśród dekoracji przygotowanej z kolorowych balonów i materiałów. Wszystko to sprawiło, że atmosfera tego wieczoru była niepowtarzalna.
Wyrazy wdzięczności i słowa uznania należą się wszystkim Rodzicom ósmoklasistów, którzy przygotowali ten wspaniały bal, dołożyli wszelkich starań, by przebiegł bezpiecznie i sprawił wszystkim jego uczestnikom wiele radości. To dzięki Nim najstarsi uczniowie szkoły mogli przeżyć wyjątkowe chwile, które na pewno pozostaną na długo w ich pamięci i pozwolą choć na moment powrócić we wspomnieniach do Szkoły Podstawowej nr 293.
Klasa 8a na jednej z ostatnich lekcji matematyki postanowiła sprawdzić, czy podany przepis na gofry w zadaniu z egzaminu ósmoklasisty jest prawdziwy.
Gofry wyszły znakomite, szkoda, że było ich tak mało...
Dnia 15 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 187 odbyło sie rozstrzygnięcie konkursu "Znam przygody dzieci z Bullerbyn".
Uczniowie klas trzecich Antonina Kozioł z 3b i Stanisław Niksa z 3d w tym konkursie zajęli pierwsze miejsce.
Gratulujemy sukcesu.
W dniu 15 czerwca 2023 w Centralnym Ośrodku Sportu - TORWAR przy ul. Łazienkowska w Warszawie odbył się IX TURNIEJ FINAŁOWY ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.
Uczeń naszej szkoły Artur Brzeziński z klasy 2b odniósł ogromy sukces. W grupie 180 zawodników uczestniczących w kategorii chłopców klas 2 w 6 rundach uzyskał znakomity wynik 5 punktów. Z takim rezultatem uplasował się na 4 miejscu, co niewątpliwie jest wielkim osiągnięciem.
Serdeczne gratulacje!!!
Chociaż wakacje już za pasem i oceny wystawione to lekcje trwają nadal. W klasach 6 na koniec roku z matematyki omawiany jest temat – Rozpoznawanie figur przestrzennych. Lekcja ciekawa i inna niż wszystkie. Uczniowie mają możliwość poznawać bryły za pomocą modeli i szkieletów dostępnych w pracowniach, korzystają z anaglifów – rysunków oglądanych w okularach trójwymiarowych i obserwują za pomocą przyrządu do demonstracji jak powstają bryły obrotowe.
Po takiej lekcji nikt nie ma problemów z rozpoznaniem brył nie tylko na matematyce, ale także w otaczającym nas świecie.
W klasie 2a odbyła się kolejna bardzo ciekawa lekcja z udziałem rodzica. Pan Adam Gałęzia, wspólnie z synem Wojtkiem, opowiedzieli o istocie dźwięku. Na wstępie zdefiniowali jego pojęcie i przedstawili okoliczności, które powodują, że jest on słyszalny przez człowieka. Następnie dzieci dowiedziały się, że to drgania powietrza są źródłem powstawania różnorakich dźwięków i są rozpoznawane dzięki budowie ludzkiego ucha, w którym poszczególne jego części pełnią określone funkcje. Ponadto prowadzący zajęcia przedstawili sytuację, gdy dochodzi do przekroczenia prędkości dźwięku i opisali urządzenie służące do pomiaru jego parametrów. Jako ciekawostkę podali, jaki jest próg bólu w odbiorze hałasu.
W drugiej części lekcji, przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego, były rejestrowane dźwięki wydobywające się z dzwonków podczas gry na tym instrumencie. Dzieci obserwowały zapis pobudzenia różnych częstotliwości oraz ich zmiany w czasie.
Trudno w to uwierzyć, że tak typowo fizyczną wiedzę drugoklasiści przyswajali z taką łatwością. Zainteresowanie i zaangażowanie uczniów było zasługą gości, którzy przekazali wiedzę w sposób bardzo przystępny i dostosowany do możliwości poznawczych dzieci.
Jeszcze raz ogromne podziękowania dla Wojtka i jego taty za przygotowanie interesującej lekcji „fizyki”.
6 czerwca 2023 w Liceum Ogólnokształcącym im. Lotnictwa Polskiego odbyło się uroczyste podsumowanie dzielnicowego konkursu matematycznego "Maraton Matematyczny 2023".
Miło nam poinformować, że:
Jeremi Rosiński z klasy 8c zdobył I miejsce, a Mateusz Szczepański z klasy 8c - III.
Gratulujemy!
Tegoroczna edycja Kampanii Rowerowy Maj, jak zwykle, zgromadziła do wspólnej zabawy liczne grono uczestników. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: dla najlepszej szkoły, klasy oraz indywidualne. Nasza szkoła, wśród rankingu 69 szkół podstawowych i średnich, uplasowała się na wysokim VIII miejscu z frekwencją 66,3%.
Najlepszymi klasami okazały się:
Klasa VI b – I miejsce (89,78 % aktywnych przejazdów)
Klasa VI c - II miejsce (89,16 % aktywnych przejazdów)
Klasa II b - III miejsce (85,65 % aktywnych przejazdów).
Najaktywniejsza klasa otrzymała nagrodę w postaci wspólnej wycieczki, którą uczniowie wybiorą spośród propozycji organizatora. Natomiast Informacje o nagrodach indywidualnych znajdują się na stronie: https://rowerowymaj.eu/warszawa-2023/ w zakładce nagrody.
Podsumowanie kampanii odbędzie się podczas finału akcji – pikniku w dniu 18 czerwca 2023 r., którego harmonogram przedstawia się następująco:
11.00 Taneczna rozgrzewka – zbiórka przed bramą nr 2 Stadionu Narodowego
12:00 Wspólny przejazd ulicami Warszawy
START: Rondo Waszyngtona
FINISZ: Park im. Zbigniewa Herberta
13:00 ROZPOCZĘCIE PIKNIKU w parku im. Zbigniewa Herberta
13:10 Występ szkolnego zespołu instrumentalnego
13:30 Ogłoszenie wyników kampanii
14:30 Występ taneczny PRO- DANCE
15:30 Występ TEATRU TAK – Koncert Fionka dzieciom
10:00 Występ zespołu tanecznego REX
17:30 Ogłoszenie wyników KONKURSU
18:00 ZAKOŃCZENIE PIKNIKU
Dziękujemy za wspólną zabawę i zaangażowanie !!! Gratulujemy zwycięzcom i do zobaczenia za rok !!!
Klasa 2 b poznała ideę igrzysk paraolimpijskich, pracując nad projektem, który miał za zadanie przybliżyć uczniom sylwetki niepełnosprawnych sportowców oraz dyscyplin, jakie uprawiają. W ramach jego realizacji szkołę odwiedziła Pani Dagmara Witos - Eze, która jest paraolimpijką i zdobywczynią brązowego medalu na Paraolimpiadzie w Atenach. To także wielokrotna zdobywczyni medali w Mistrzostwach Świata i Europy. Pani Dagmara z wielką pasją opowiedziała o dyscyplinie, jaką uprawia – szermierce na wózku. Dzieci z zapartym tchem wysłuchały informacji dotyczących udziału w Igrzyskach Olimpijskich, obejrzały medale i pamiątki z wielu Paraolimpiad. Dzięki spotkaniu dzieci miały sposobność przekonania się, że paraolimpijczycy, mimo ograniczeń, to znakomici sportowcy, którzy swoją postawą i wytrwałością udowadniają, że niemożliwe nie istnieje i są wspaniałymi wzorcami do naśladowania. Niejednokrotnie charakteryzują się taką wydolnością i sprawnością fizyczną, że są w stanie skutecznie nawiązać rywalizację z pełnosprawnymi sportowcami.
To była niezwykła lekcja hartu ducha, wytrwałości i pokory.
Na zajęciach pod hasłem: „Jem zdrowo i kolorowo”, które odbywały się w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, dzieci zdobywały wiedzę na temat produktów służących zdrowiu, a także tych szkodliwych dla organizmu człowieka, poznały zasady higieny obowiązujące podczas przygotowywania i spożywania posiłków, wykonywały również wiele zadań praktycznych, pracując indywidualnie lub w grupie. Wiele radości sprawiło wspólne przygotowywanie zdrowych, owocowych i warzywnych koktajli, pieczenie ciasteczek owsianych i dekorowanie galaretek owocowych. Uczestnicy zajęć poznali tajniki bezpiecznego korzystania z kuchennych urządzeń elektrycznych, z dużym zaangażowaniem układali hasła i rymowanki zachęcające do zdrowego odżywiania się i tworzyli autorskie przepisy na zdrowe przekąski. Dzieci bardzo chętnie przystąpiły do udziału w projekcie pt. „Festiwal warzyw i owoców”, tworząc przy okazji piękne prace plastyczne.
Zajęcia okazały się ciekawym doświadczeniem dla uczniów. Była to niesamowita podróż do krainy smaków zapachów i kolorów.
5 czerwca w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej odbył się XIl Festiwal Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych. W tym roku był to Koncert Galowy pod hasłem „Na Bielanach”. Wyróżnione przedszkolaki, uczniowie i wychowankowie placówek pozaszkolnych mieli okazję zaprezentować swoje talenty. Na scenie pojawili się młodzi uzdolnieni wokaliści, instrumentaliści, tancerze, gimnastycy. Naszą szkołę reprezentowała cudowna, urocza, energiczna Milenka Lubańska z oddziału przedszkolnego. Dyrektorzy dla wyróżnionych otrzymali z rąk Zastępców Burmistrza Dzielnicy Bielany - Pani Sylwii Lacek i Pana Andrzeja Maliny, radnej Pani Moniki Szadkowskiej oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany Pani Zofii Gajewicz pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Żywa reakcja oraz gromkie brawa były najlepszą recenzją występu naszej Milenki, która dała z siebie wszystko. Gratulujemy!
2 czerwca br. uczniowie klasy II c wybrali się na wycieczkę do Pałacu Prezydenckiego. Pod opieką przewodnika zwiedzili m.in. Salę Białą, Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Sień Główną i Kaplicę. Podczas pobytu w Sali Kolumnowej wielkim zaskoczeniem, a jednocześnie zaszczytem, było spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy. Pan Prezydent na zakończenie wspólnej rozmowy życzył drugoklasistom wspaniałych wakacji.
Kolejnym etapem wycieczki było spotkanie z Pierwszą Damą – Panią Agatą Kornhauser – Dudą. Pani Prezydentowa złożyła uczniom życzenia z okazji Dnia Dziecka, natomiast uczennica, Joanna Gromiec, przedstawiła krótką historię naszej szkoły oraz opowiedziała o naszej klasie. Hanna Jaguś zaprezentowała jeden z utworów naszego patrona, Jana Kochanowskiego, podkreślając, że w tym roku obchodzimy jubileusz 50-lecia powstania szkoły. Pierwsza Dama otrzymała prezenty w postaci laurek oraz książki pod tytułem „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowe nr 293 w miniaturze”, w której zamieszczono prace uzdolnionych uczniów objętych Programem „Wars i Sawa”. Pierwsza Dama zapoznała uczestników wycieczki z tematyką dotyczącą funkcjonowania Pałacu Prezydenckiego, symboli narodowych i pracy Głowy Państwa. Ponadto poruszony został wątek zainteresowań czytelniczych. Uczniowie podkreślali, że czytelnictwo rozwija wyobraźnię, bogaci słownictwo, ćwiczy pamięć, a także uczy ortografii. Zwieńczeniem wizyty był wspólny poczęstunek, na zaproszenie Pani Prezydentowej, podczas którego drugoklasiści otrzymali upominki.
Wizyta w Pałacu Prezydenckim zostanie zapewne na długo w pamięci dzieci i będzie tematem wielu rozmów.
Zgodnie z tradycją szkoły, w sobotę 3 czerwca br., po raz ósmy, odbył się piknik rodzinny. Podobnie jak w ubiegłych latach impreza służyła promowaniu placówki w środowisku lokalnym, zaangażowaniu uczniów i ich rodziców w podjęcie dodatkowych zadań na jej rzecz, a przede wszystkim miała na celu zacieśnienie więzi emocjonalnej rodziców ze swoimi dziećmi poprzez atrakcyjne spędzanie wolnego czasu w miejscu, gdzie na co dzień zdobywają wiedzę.
Wspaniała pogoda sprawiła, że przybyła ogromna ilość gości. Wśród nich znaleźli się: Burmistrz Dzielnicy Bielany, Pan Grzegorz Pietruczuk oraz jego Zastępcy: Pani Sylwia Lacek, Pan Andrzej Malina, Pan Włodzimierz Piątkowski, a także Radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska.
Podczas trwającego ponad trzy godziny pikniku, dzieci i ich rodziny miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji. Były pokazy judo i akrobatyczne, zajęcia ceramiczne, eksperymenty i łamigłówki. Dzieci miały także okazję skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, pograć w szachy, zmierzyć się w rywalizacji w różnorakich konkurencjach sportowych, ułożyć Kostkę Rubika na czas czy spróbować swoich możliwości w cymbergaju lub na trampolinach. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i wychowawców świetlicy, szczególnie młodsze dzieci, miały stworzone warunki do pomalowania sobie buzi, jak również do uczestniczenia w zajęciach rękodzieła.
Stały punkt programu tegorocznego pikniku stanowił także Turniej Ping – Ponga o Puchar Dyrektora Szkoły oraz rozstrzygnięcie Dzielnicowego Konkursu Plastycznego „Portret Mojego Rodzica”. Laureaci obu turniejów odebrali nagrody z rąk dyrektora szkoły, Pani Iwony Krupińskiej.
Organizatorzy zadbali także o stronę gastronomiczną festynu. Wszyscy z wielką ochotą kosztowali słodkich smakołyków, a także charakterystycznych rarytasów dla wybranych państw Unii Europejskiej. Przygotowane przez wychowawców klas i rodziców stoiska nie tylko zwracały uwagę swoim oryginalnym wyglądem, ale również zachęcały gości przyjemnym aromatem do skosztowania znajdujących się na nich pyszności. Czas delektowania się rarytasami umilały występy utalentowanych uczniów, a także przedstawienie teatralne.
Podobnie jak w minionych latach, dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której każdy los wygrywał oraz po raz pierwszy zorganizowany przez wychowawców świetlicy szkolnej tzw. „pchli targ” .
Piknik Rodzinny upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Należy podkreślić, że jego organizacja była możliwa dzięki inicjatywie dyrekcji szkoły, wsparciu nauczycieli i wychowawców, nieocenionemu zaangażowaniu i kreatywności rodziców, a także uczniów naszej placówki.
Wszystkim należą się gorące podziękowania za przygotowanie tak wspaniałej imprezy.
Powered by aSc EduPage