• Historia Polski w pigułce: „Wiwat Maj, 3 Maj !”
          • Historia Polski w pigułce: „Wiwat Maj, 3 Maj !”

            W dniu 25 kwietnia 2022 roku, na zaproszenie wychowawców klas piątych, do naszej szkoły przybył Pan Michał Rybak, kustosz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wygłosił prelekcję związaną z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja pt. Wiwat Maj, 3 Maj!”

            Podczas wykładu, z udziałem dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, prowadzący omówił między innymi przyczyny powołania i przebieg Sejmu Wielkiego, rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz walkę Polaków o utrzymanie Konstytucji. Podkreślił, że dokument zyskał miano pierwszego w Europie, zaś na świecie pełnił funkcję drugiej ustawy regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Obchody rocznicy jej uchwalenia od wielu lat podtrzymują pamięć o ważnych wydarzeniach dla historii naszego państwa.

            Spotkanie stanowiło doskonałą formę powtórzenia i uporządkowania wiedzy historycznej zdobywanej w szkole podstawowej. Zapewne przyczyni się do lepszego zrozumienia przez uczniów działań podjętych przez przodków, umożliwiających przekonanie przeciwników do słuszności przeprowadzenia reform.

             

          • III miejsce Katarzyny Włoch w Ogólnopolskim Konkursie „Dzieci filozofują”

            Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że Katarzyna Włoch, uczennica klasy 8F została laureatką kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Dzieci filozofują”. Ósmoklasistka stanęła przed zadaniem stworzenia własnej opowieści filozoficznej w formie literackiej, będącej jednocześnie próbą odpowiedzi na pytanie „Czym jest prawda?”

            Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie „Aqueduct” oraz Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, natomiast patronat nad konkursem objął Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. 

            Gratulacje dla Kasi, która w swojej pracy wykazała się własną inicjatywą twórczą oraz oryginalnym ujęciem tegorocznego tematu.

            Brawo Kasia!

        • Czytanie u Mistrza Jana
          • Czytanie u Mistrza Jana

            Wspólne czytanie dzieł literackich na stałe zagościło w tradycji naszej szkoły. Świadczy o tym ponownie zorganizowana akcja czytelnicza - w tym roku pod nazwą „Czytanie u Mistrza Jana”. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się26 kwietnia i zostało przygotowane przez Mały Samorząd Uczniowski wspólnie z pracownikami biblioteki szkolnej oraz innymi nauczycielami.

            Uczniowie mogli wysłuchać bajki Agnieszki Galicy pt. „O królewnie, która widziała tylko to, co chciała”. W rolę bohaterów książki wcielili się specjalnie zaproszeni na tę okazję goście: dziennikarz, prezenter polsatnews.pl – Pan Igor Sokołowski, rodzic – Przyjaciel Szkoły – Pan Zbyszek Starnawski, Dyrektor Szkoły– Pani Iwona Krupińska, nauczyciele - Pani Beata Piszczatowska i Pan Mariusz Seń oraz uczniowie - Anna Olczak i Kajetan Mędyk. Swoją obecnością zaszczycił nas również Burmistrz Dzielnicy Bielany – pan Grzegorz Pietruczuk.

            Dodatkowo oprawę muzyczną spotkania czytelniczego przygotowali uczniowie z klasy 1a oraz uczennica z klasy 4a – Zuzanna Witosławska pod kierunkiem Pani Małgorzaty Graczyk i uzdolnionego muzycznie rodzica -Pana Zbyszka Starnawskiego.

            Uczniowie z dużą uwagą i zainteresowaniem wysłuchali treści utworu.Mamy nadzieję, że taka forma spotkań z książką zaszczepi u dzieci chęć częstego spędzania z nią czasu, dostarczynie tylko nowej wiedzy, ale będzie początkiem fantastycznej zabawy i przygody czytelniczej.

        • Pasowanie na "Świetliczaka"
          • Pasowanie na "Świetliczaka"

            25 kwietnia w świetlicy szkolnej uczniowie klas pierwszych dołączyli oficjalnie do grona ,,Świetliczaków". 

            Zakwalifikować się do tej wesołej gromady nie było łatwo. Uczniowie klas pierwszych musieli zaliczyć szereg sprawności sportowych oraz zdać test wiedzy o naszej szkole.

            Nad sprawnym i prawidłowym przebiegiem pokonywania zadań czuwały wychowawczynie grup, Kierownik świetlicy oraz Pani Dyrektor Iwona Krupińska.

            Pasowanie przebiegło w wesołej i przyjaznej atmosferze, wszyscy uczestnicy zdobyli medal Świetliczaka oraz słodką niespodziankę.

            Sportowe wyzwania i zabawy wprowadziły wszystkich Świetliczaków w znakomity nastrój.

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

            W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "Zainwestuj w naszą planetę”.
            Święto to zostało ustanowione w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, w Polsce w roku 1990, obecnie obchodzone jest ono w 192 krajach.
            Troska o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Uświadamiamy sobie, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze- tak, aby wystarczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy pamiętać, by na co dzień być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko, nie tylko z okazji święta.
            Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości powietrza, wody oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, przyświecały tegorocznym obchodom Dnia Ziemi w naszej szkole,
            Uczniowie klas IV- VIII zaprezentowali ekologiczne lapbooki, prace były piękne i pomysłowe.
            Klasa 7A przygotowała przedstawienie pt: “W bajkowym świecie ekobohaterów”, adresowane do uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych. Bohaterowie znanych bajek uświadamiali dzieciom, jak ważne są działania człowieka związane z ochroną środowiska, a przede wszystkim zwracali uwagę na segregację odpadów i ich recykling.

        • Sukces naszych uczniów w bielańskim konkursie literackim
          • Sukces naszych uczniów w bielańskim konkursie literackim

            Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że Emilia Łepecka, uczennica klasy 8F oraz Szymon Kaczmarek, uczeń klasy 8B zostali laureatami odpowiednio II i III miejsca w międzyszkolnym konkursie literackim „BIELAŃSKIE LEGENDY PIÓREM UCZNIÓW SPISANE”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 273 im. dr. Aleksandra Landy w Warszawie. Nad turniejem patronat objął Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk.
            Uczestnicy zmagań konkursowych, czyli uczniowie klas: IV-VI oraz VII-VIII szkół podstawowych, zmierzyli się z zadaniem wymyślenia i zredagowania własnej legendy związanej z dowolnym obiektem Bielan. 
            Emilka i Szymon stanęli na wysokości zdania i doskonale poradzili sobie z realizacją kryteriów oceny prac, które dotyczyły zgodności z tematyką, zachowania cech legendy jako gatunku literackiego, poprawności stylistycznej i językowej, a także odpowiedniego, oryginalnego poziomu literackiego.
            Słowa uznania dla Emilki i Szymona z życzeniami dalszych sukcesów literackich! 
             

        • Tydzień dobrych uczynków
          • Tydzień dobrych uczynków

            Tuż przed Wielkanocą wolontariat szkolny ogłosił akcję "Tydzień Dobrych Uczynków". Nasi uczniowie zaangażowali się w czynienie dobra. Pakowali dary dla uchodźców z Ukrainy, pomagali w przedświątecznych porządkach. Niektórzy przygotowywali świąteczne smakołyki i pomagali dziadkom w gotowaniu. Uczniowie zadbali o czystość w lesie, segregowanie odpadów i porządki w domowych ogródkach. Dziękujemy za zaangażowanie w akcję. Pamiętajmy, że nawet mały gest może wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka!

        • Stroiki świąteczne w klasie 1a
          • Stroiki świąteczne w klasie 1a

            13 kwietnia tuż przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie klasy 1a mieli możliwość wykonania świątecznych stroików podczas zorganizowanych warsztatów florystycznych. Samodzielnie wykonali piękne kompozycje z gałązek zielonego bukszpanu, bazi, kolorowych wiosennych tulipanów oraz ozdób kojarzących się ztym okresem.

            Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze i przeniosły wszystkich w nastrój przedświątecznych przygotowań.

        • Światowy Dzień Czekolady
          • Światowy Dzień Czekolady

            12 kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody Najsłodszego Dnia w roku czyli Światowego Dnia Czekolady. Mały Samorząd Uczniowski zorganizował tego dnia kiermasz pysznych czekoladowych ciast. Dzieci z klas 1-3 zebrały 400 zł. Otrzymana suma zostanie przeznaczona na działalność Małego Samorządu Uczniowskiego.

          • VI Memoriał Urszuli Marciniak

            W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Memoriale Urszuli Marciniak, który zorganizowany został przez nauczycieli CLV LO we współpracy z wydawnictwem Logi i Fundacją Matematyków Wrocławskich. Konkurs organizowany jest dla upamiętnienia Urszuli Marciniak – założycielki pierwszego specjalistycznego wydawnictwa łamigłówkowego w Polsce – LOGI. Memoriał składał się z kilku etapów o rosnącym stopniu trudności. Zestaw zadań konkursowych polegał na rozwiązaniu między innymi rozmaitych łamigłówek diagramowych i zadań logicznych, w tym łamigłówek geometrycznych, topologicznych lub strategicznych.

            Pragniemy poinformować, iż w kategorii młodzików pierwsze miejsce zajął Marcin Jaźwiński z klasy 5A, drugie miejsce zajęła Nina Luto z klasy 4A, a trzecie miejsce Katarzyna Dziedzic z klasy 5D. Ponadto w kategorii juniorów trzecie miejsce zajął Daniel Bereza z klasy 6A.

            Gratulujemy!

            Link do wyników: https://www.liceumtwarda.edu.pl/wyniki-vi-memorialu-urszuli-marciniak/

             

          • Warsztaty „Świat wokół nas – naukowo”

            W marcu i w kwietniu br. uczniowie klas: 4C, 5B, 5C oraz 6A wzięli udział w projekcie skierowanym do dzieci i młodzieży, przygotowanym przez Stowarzyszenie ROZWIŃ SIĘ Edukacja, Kultura, Sport. Jego celem było zorganizowanie warsztatów edukacyjnych „Świat wokół nas – naukowo”. Podczas zajęć dzieci miały stworzoną okazję do rozwijania pasji i kompetencji życiowych. Uczyły się m. in. jak skutecznie pomagać innym, w jaki sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach, dowiedziały się jak wygląda praca naukowca, jak efektywnie poznawać otaczający nas świat oraz mądrze korzystać ze zdobyczy technicznych. Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków m.st Warszawy.

            Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i z pewnością będą stanowiły inspirację w rozwoju ich pasji i zainteresowań.

          • Sukces naszych uczniów w zawodach taekwondo

            W miniony weekend 9 - 10kwietnia 2022r., w Warszawie, odbył się Puchar Polski w Taekwondo Olimpijskim. W zawodach wzięło udział kilkuset zawodników z całej Polski, a wśród których znalazły się aż 4 uczennice reprezentujące naszą szkołę. Po raz kolejny, z wielką radością pragniemy poinformować, że zawodniczki osiągnęły wspaniałe wyniki sportowe. Do zawodów przygotował je Pan Michał Łojewski.

            Najlepiej zaprezentowały się Gabriela Kucińska oraz Zofia Kucińska, które odpowiednio w swoich kategoriach wagowych do 44 kg i 59 kg zdobyły złote medale. Ponadto po wygraniu 3 walk i przegranym, po zaciętej walce, pojedynku finałowym srebrny medal w kategorii do 51 kg zdobyła Maja Wojno. Natomiast trzecie miejsce w kategorii wagowej od 44 kg zdobyła Gabriela Kucińska. W zawodach wzięła również udział Nina Traczyk, która stoczyła wyrównany pojedynek w kategorii do 41 kg.

            Dla trójki medalistek były to bardzo ważne zwycięstwa z punktu widzenia punktów rankingowych, które będą miały znaczenie w powołaniach do reprezentacji Polski na lipcowe Mistrzostwa Świata.

            Wasza wytrwałość i pasja są godne podziwu. Życzymy kolejnych sukcesów!

        • Wielkanocny Turniej Szachowy
          • Wielkanocny Turniej Szachowy

            W dniu 13 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 0-3 wystartowało32 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Machnicki Jan z klasy 1 c z dorobkiem 5 punktów. Drugie miejsce zajął Piotr Orłowski z klasy 3a, a trzecie Bao Tran Hong Giaz klasy 1a. Najlepszą zawodniczką klas 0-3 została Oliwia Piechocka z klasy 3a.

            W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 48 uczestników, którzy rozegrali 7 rund tempem 10 minut na zawodnika.Pierwsza czwórkaosiągnęła identyczny wynik 6 punktów z 7 partii, a o miejscach na podium zadecydowała punktacja dodatkowa. Zwycięzcą turnieju został Oliwier Laubsztejn z klasy 8d, drugie miejsce zajął Patryk Krzyżanowski z klasy 8f, a trzecie Julian Obuchowicz z klasy 4b. W grupie klas 4-8 najlepszą zawodniczką została  Ewa Kozłowska z klasy 4c.

            Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki „zajączkowy” upominek, a zwycięzcom puchary.

            Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki zaangażowaniu Pana Mariusza Senia i Pani Żanety Kołodzińskiej, a nagrody zostały zakupione dzięki szkolnemu projektowi „Szach Mat” realizowanego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.

            Gratulujemywszystkim uczestnikom!

            Wielkie brawa dla zwycięzców!

          • Wielkanoc w Niemczech

            Uczniowie klas VII i VIII w ramach poznawania tradycji i zwyczajów wielkanocnych w krajach niemieckiego obszaru językowego wzięli udział w projekcie "Frohe Ostern - Wesołych Świąt Wielkanocnych". Najpierw poznaliśmy słownictwo związane z Wielkanocą, obejrzeliśmy filmy o tradycjach świątecznych w Niemczech. Następnie uczniowie wykonali prace plastyczne o tematyce świątecznej, które opisane były w języku niemieckim. Powstały również prezentacje multimedialne o tradycjach naszych sąsiadów. Wesołych Świąt! Frohe Ostern!

        • W świetlicy kultywujemy tradycje
          • W świetlicy kultywujemy tradycje

            Wysyłanie kartek z życzeniami stało się tradycją i cieszymy się z faktu, że choć dziś wszystko przesyłane jest przez Internet, tradycyjne, papierowe kartki są nadal wysyłane.

            Początki wysyłania kartek sięgają dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie lub w Chinach , gdzie wysyłano życzenia na czerwonym tle przypominającym obchody Nowego Roku. W Europie w XV wieku zaczęto produkować kartki ręcznie.W Polsce tradycja składania życzeń na kartkach pocztowych sięga ponad 100 lat.

            W świetlicy szkolnej pamiętamy o zwyczajach. Coroczną tradycją jest wykonywanie pięknych kolorowych kartek świątecznych. Świetliczaki  wkładają dużo serca w ich wykonanie. Pisanki, kurki, zajączki wszystko to widnieje na kartkach naszych świetliczaków.

        • Doradztwo zawodowe
          • Doradztwo zawodowe

            Egzamin klas ósmych oraz wybór szkoły ponadpodstawowej to jedno z wyzwań, przed którymi stoją teraz uczniowie klas ósmych. Aby ułatwić uczniom podjęcie decyzji o wyborze dalszej szkoły, uczniowie klasy VIII F wraz z wychowawcą zwiedzili w dniu 11 kwietnia I Liceum Ogólnokształcące im B. Limanowskiego. Zwiedzanie rozpoczęło się od spotkania z nauczycielem wychowania fizycznego, panem Piotrem Kaczmarczykiem, który był naszym przewodnikiem w szkole. Uczniowie zapoznali się z budynkiem szkoły, wysłuchali informacji o planowanym naborze do klas pierwszych. Młodzież spotkała się również z absolwentem naszej szkoły, który uczęszcza obecnie do liceum. Na zakończenie wizyty uczniowie poznali Dyrektora szkoły, pana Andrzeja Jana Wyrozembskiego, który opowiedział o placówce i odpowiedział na pytania uczniów.

        • Wielcy Polacy w Polsce
          • Wielcy Polacy w Polsce

            W ramach klasowego projektu uczniowie 3a poznali wielkich Polaków: Jana Kochanowskiego, Stefana Batorego, Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską Curie, Wandę Rutkiewicz, Jana Pawła II, Elżbietę Zawadzką, królową Jadwigę. Uczniowie podczas prac w grupach stworzyli plakaty, które opisywały życie i osiągnięcia wybranych wybitnych Polaków.

        • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

            2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała gazetkę ścienną, przeprowadziła konkurs plastyczny” Zakładka do książki” oraz zorganizowała spotkania z teatrem Kamishibai.

            Wychowawcy grup 0 i klas 1-3 wraz ze swoimi uczniami włączyli się do obchodów w różny sposób; jedni obejrzeli film Wydawnictwa Dwie Siostry pt.”Jak powstaje książka”, inni uczniowie promowali swoje ulubione książki, czytali z podziałem na role, odgrywali scenki, czy rozwiązywali krzyżówki i rebusy.

            Celem obchodów  święta było rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz popularyzowanie czytania wśród najmłodszych. Ten dzień uczniowie spędzili kreatywnie, poznając moc słowa pisanego.

        • Historia Polski w pigułce: „Wiwat Maj, 3 Maj !”
          • Historia Polski w pigułce: „Wiwat Maj, 3 Maj !”

          • W dniu 25 kwietnia 2022 roku, na zaproszenie wychowawców klas piątych, do naszej szkoły przybył Pan Michał Rybak, kustosz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wygłosił prelekcję związaną z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja pt. Wiwat Maj, 3 Maj!”

            Podczas wykładu, z udziałem dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, prowadzący omówił między innymi przyczyny powołania i przebieg Sejmu Wielkiego, rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz walkę Polaków o utrzymanie Konstytucji. Podkreślił, że dokument zyskał miano pierwszego w Europie, zaś na świecie pełnił funkcję drugiej ustawy regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Obchody rocznicy jej uchwalenia od wielu lat podtrzymują pamięć o ważnych wydarzeniach dla historii naszego państwa.

            Spotkanie stanowiło doskonałą formę powtórzenia i uporządkowania wiedzy historycznej zdobywanej w szkole podstawowej. Zapewne przyczyni się do lepszego zrozumienia przez uczniów działań podjętych przez przodków, umożliwiających przekonanie przeciwników do słuszności przeprowadzenia reform.

             

          • III miejsce Katarzyny Włoch w Ogólnopolskim Konkursie „Dzieci filozofują”

          • Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że Katarzyna Włoch, uczennica klasy 8F została laureatką kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Dzieci filozofują”. Ósmoklasistka stanęła przed zadaniem stworzenia własnej opowieści filozoficznej w formie literackiej, będącej jednocześnie próbą odpowiedzi na pytanie „Czym jest prawda?”

            Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie „Aqueduct” oraz Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, natomiast patronat nad konkursem objął Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. 

            Gratulacje dla Kasi, która w swojej pracy wykazała się własną inicjatywą twórczą oraz oryginalnym ujęciem tegorocznego tematu.

            Brawo Kasia!

        • Czytanie u Mistrza Jana
          • Czytanie u Mistrza Jana

          • Wspólne czytanie dzieł literackich na stałe zagościło w tradycji naszej szkoły. Świadczy o tym ponownie zorganizowana akcja czytelnicza - w tym roku pod nazwą „Czytanie u Mistrza Jana”. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się26 kwietnia i zostało przygotowane przez Mały Samorząd Uczniowski wspólnie z pracownikami biblioteki szkolnej oraz innymi nauczycielami.

            Uczniowie mogli wysłuchać bajki Agnieszki Galicy pt. „O królewnie, która widziała tylko to, co chciała”. W rolę bohaterów książki wcielili się specjalnie zaproszeni na tę okazję goście: dziennikarz, prezenter polsatnews.pl – Pan Igor Sokołowski, rodzic – Przyjaciel Szkoły – Pan Zbyszek Starnawski, Dyrektor Szkoły– Pani Iwona Krupińska, nauczyciele - Pani Beata Piszczatowska i Pan Mariusz Seń oraz uczniowie - Anna Olczak i Kajetan Mędyk. Swoją obecnością zaszczycił nas również Burmistrz Dzielnicy Bielany – pan Grzegorz Pietruczuk.

            Dodatkowo oprawę muzyczną spotkania czytelniczego przygotowali uczniowie z klasy 1a oraz uczennica z klasy 4a – Zuzanna Witosławska pod kierunkiem Pani Małgorzaty Graczyk i uzdolnionego muzycznie rodzica -Pana Zbyszka Starnawskiego.

            Uczniowie z dużą uwagą i zainteresowaniem wysłuchali treści utworu.Mamy nadzieję, że taka forma spotkań z książką zaszczepi u dzieci chęć częstego spędzania z nią czasu, dostarczynie tylko nowej wiedzy, ale będzie początkiem fantastycznej zabawy i przygody czytelniczej.

        • Pasowanie na "Świetliczaka"
          • Pasowanie na "Świetliczaka"

          • 25 kwietnia w świetlicy szkolnej uczniowie klas pierwszych dołączyli oficjalnie do grona ,,Świetliczaków". 

            Zakwalifikować się do tej wesołej gromady nie było łatwo. Uczniowie klas pierwszych musieli zaliczyć szereg sprawności sportowych oraz zdać test wiedzy o naszej szkole.

            Nad sprawnym i prawidłowym przebiegiem pokonywania zadań czuwały wychowawczynie grup, Kierownik świetlicy oraz Pani Dyrektor Iwona Krupińska.

            Pasowanie przebiegło w wesołej i przyjaznej atmosferze, wszyscy uczestnicy zdobyli medal Świetliczaka oraz słodką niespodziankę.

            Sportowe wyzwania i zabawy wprowadziły wszystkich Świetliczaków w znakomity nastrój.

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "Zainwestuj w naszą planetę”.
            Święto to zostało ustanowione w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, w Polsce w roku 1990, obecnie obchodzone jest ono w 192 krajach.
            Troska o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Uświadamiamy sobie, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze- tak, aby wystarczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy pamiętać, by na co dzień być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko, nie tylko z okazji święta.
            Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości powietrza, wody oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, przyświecały tegorocznym obchodom Dnia Ziemi w naszej szkole,
            Uczniowie klas IV- VIII zaprezentowali ekologiczne lapbooki, prace były piękne i pomysłowe.
            Klasa 7A przygotowała przedstawienie pt: “W bajkowym świecie ekobohaterów”, adresowane do uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych. Bohaterowie znanych bajek uświadamiali dzieciom, jak ważne są działania człowieka związane z ochroną środowiska, a przede wszystkim zwracali uwagę na segregację odpadów i ich recykling.

        • Sukces naszych uczniów w bielańskim konkursie literackim
          • Sukces naszych uczniów w bielańskim konkursie literackim

          • Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że Emilia Łepecka, uczennica klasy 8F oraz Szymon Kaczmarek, uczeń klasy 8B zostali laureatami odpowiednio II i III miejsca w międzyszkolnym konkursie literackim „BIELAŃSKIE LEGENDY PIÓREM UCZNIÓW SPISANE”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 273 im. dr. Aleksandra Landy w Warszawie. Nad turniejem patronat objął Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk.
            Uczestnicy zmagań konkursowych, czyli uczniowie klas: IV-VI oraz VII-VIII szkół podstawowych, zmierzyli się z zadaniem wymyślenia i zredagowania własnej legendy związanej z dowolnym obiektem Bielan. 
            Emilka i Szymon stanęli na wysokości zdania i doskonale poradzili sobie z realizacją kryteriów oceny prac, które dotyczyły zgodności z tematyką, zachowania cech legendy jako gatunku literackiego, poprawności stylistycznej i językowej, a także odpowiedniego, oryginalnego poziomu literackiego.
            Słowa uznania dla Emilki i Szymona z życzeniami dalszych sukcesów literackich! 
             

        • Tydzień dobrych uczynków
          • Tydzień dobrych uczynków

          • Tuż przed Wielkanocą wolontariat szkolny ogłosił akcję "Tydzień Dobrych Uczynków". Nasi uczniowie zaangażowali się w czynienie dobra. Pakowali dary dla uchodźców z Ukrainy, pomagali w przedświątecznych porządkach. Niektórzy przygotowywali świąteczne smakołyki i pomagali dziadkom w gotowaniu. Uczniowie zadbali o czystość w lesie, segregowanie odpadów i porządki w domowych ogródkach. Dziękujemy za zaangażowanie w akcję. Pamiętajmy, że nawet mały gest może wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka!

        • Stroiki świąteczne w klasie 1a
          • Stroiki świąteczne w klasie 1a

          • 13 kwietnia tuż przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie klasy 1a mieli możliwość wykonania świątecznych stroików podczas zorganizowanych warsztatów florystycznych. Samodzielnie wykonali piękne kompozycje z gałązek zielonego bukszpanu, bazi, kolorowych wiosennych tulipanów oraz ozdób kojarzących się ztym okresem.

            Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze i przeniosły wszystkich w nastrój przedświątecznych przygotowań.

        • Światowy Dzień Czekolady
          • Światowy Dzień Czekolady

          • 12 kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody Najsłodszego Dnia w roku czyli Światowego Dnia Czekolady. Mały Samorząd Uczniowski zorganizował tego dnia kiermasz pysznych czekoladowych ciast. Dzieci z klas 1-3 zebrały 400 zł. Otrzymana suma zostanie przeznaczona na działalność Małego Samorządu Uczniowskiego.

          • VI Memoriał Urszuli Marciniak

          • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Memoriale Urszuli Marciniak, który zorganizowany został przez nauczycieli CLV LO we współpracy z wydawnictwem Logi i Fundacją Matematyków Wrocławskich. Konkurs organizowany jest dla upamiętnienia Urszuli Marciniak – założycielki pierwszego specjalistycznego wydawnictwa łamigłówkowego w Polsce – LOGI. Memoriał składał się z kilku etapów o rosnącym stopniu trudności. Zestaw zadań konkursowych polegał na rozwiązaniu między innymi rozmaitych łamigłówek diagramowych i zadań logicznych, w tym łamigłówek geometrycznych, topologicznych lub strategicznych.

            Pragniemy poinformować, iż w kategorii młodzików pierwsze miejsce zajął Marcin Jaźwiński z klasy 5A, drugie miejsce zajęła Nina Luto z klasy 4A, a trzecie miejsce Katarzyna Dziedzic z klasy 5D. Ponadto w kategorii juniorów trzecie miejsce zajął Daniel Bereza z klasy 6A.

            Gratulujemy!

            Link do wyników: https://www.liceumtwarda.edu.pl/wyniki-vi-memorialu-urszuli-marciniak/

             

          • Warsztaty „Świat wokół nas – naukowo”

          • W marcu i w kwietniu br. uczniowie klas: 4C, 5B, 5C oraz 6A wzięli udział w projekcie skierowanym do dzieci i młodzieży, przygotowanym przez Stowarzyszenie ROZWIŃ SIĘ Edukacja, Kultura, Sport. Jego celem było zorganizowanie warsztatów edukacyjnych „Świat wokół nas – naukowo”. Podczas zajęć dzieci miały stworzoną okazję do rozwijania pasji i kompetencji życiowych. Uczyły się m. in. jak skutecznie pomagać innym, w jaki sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach, dowiedziały się jak wygląda praca naukowca, jak efektywnie poznawać otaczający nas świat oraz mądrze korzystać ze zdobyczy technicznych. Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków m.st Warszawy.

            Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i z pewnością będą stanowiły inspirację w rozwoju ich pasji i zainteresowań.

          • Sukces naszych uczniów w zawodach taekwondo

          • W miniony weekend 9 - 10kwietnia 2022r., w Warszawie, odbył się Puchar Polski w Taekwondo Olimpijskim. W zawodach wzięło udział kilkuset zawodników z całej Polski, a wśród których znalazły się aż 4 uczennice reprezentujące naszą szkołę. Po raz kolejny, z wielką radością pragniemy poinformować, że zawodniczki osiągnęły wspaniałe wyniki sportowe. Do zawodów przygotował je Pan Michał Łojewski.

            Najlepiej zaprezentowały się Gabriela Kucińska oraz Zofia Kucińska, które odpowiednio w swoich kategoriach wagowych do 44 kg i 59 kg zdobyły złote medale. Ponadto po wygraniu 3 walk i przegranym, po zaciętej walce, pojedynku finałowym srebrny medal w kategorii do 51 kg zdobyła Maja Wojno. Natomiast trzecie miejsce w kategorii wagowej od 44 kg zdobyła Gabriela Kucińska. W zawodach wzięła również udział Nina Traczyk, która stoczyła wyrównany pojedynek w kategorii do 41 kg.

            Dla trójki medalistek były to bardzo ważne zwycięstwa z punktu widzenia punktów rankingowych, które będą miały znaczenie w powołaniach do reprezentacji Polski na lipcowe Mistrzostwa Świata.

            Wasza wytrwałość i pasja są godne podziwu. Życzymy kolejnych sukcesów!

        • Wielkanocny Turniej Szachowy
          • Wielkanocny Turniej Szachowy

          • W dniu 13 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 0-3 wystartowało32 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Machnicki Jan z klasy 1 c z dorobkiem 5 punktów. Drugie miejsce zajął Piotr Orłowski z klasy 3a, a trzecie Bao Tran Hong Giaz klasy 1a. Najlepszą zawodniczką klas 0-3 została Oliwia Piechocka z klasy 3a.

            W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 48 uczestników, którzy rozegrali 7 rund tempem 10 minut na zawodnika.Pierwsza czwórkaosiągnęła identyczny wynik 6 punktów z 7 partii, a o miejscach na podium zadecydowała punktacja dodatkowa. Zwycięzcą turnieju został Oliwier Laubsztejn z klasy 8d, drugie miejsce zajął Patryk Krzyżanowski z klasy 8f, a trzecie Julian Obuchowicz z klasy 4b. W grupie klas 4-8 najlepszą zawodniczką została  Ewa Kozłowska z klasy 4c.

            Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki „zajączkowy” upominek, a zwycięzcom puchary.

            Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki zaangażowaniu Pana Mariusza Senia i Pani Żanety Kołodzińskiej, a nagrody zostały zakupione dzięki szkolnemu projektowi „Szach Mat” realizowanego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.

            Gratulujemywszystkim uczestnikom!

            Wielkie brawa dla zwycięzców!

          • Współpraca z Seniorami

          • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, uczniowie klas 2 z naszej świetlicy własnoręcznie przygotowali upominki dla podopiecznych Ośrodka Wsparcia dla Seniorów nr 1. Jako dowód wdzięczności i współpracy otrzymaliśmy podziękowania, z których jesteśmy bardzo dumni. Seniorzy również mieli dla naszych Świetliczaków przepięknie wykonane pisanki wielkanocne. Bardzo dziękujemy i życzymy Wszystkim Radosnych Świąt Wielkanocnych.

            Link do przedstawienia "Wielkanocne obyczaje".

          • Wielkanoc w Niemczech

          • Uczniowie klas VII i VIII w ramach poznawania tradycji i zwyczajów wielkanocnych w krajach niemieckiego obszaru językowego wzięli udział w projekcie "Frohe Ostern - Wesołych Świąt Wielkanocnych". Najpierw poznaliśmy słownictwo związane z Wielkanocą, obejrzeliśmy filmy o tradycjach świątecznych w Niemczech. Następnie uczniowie wykonali prace plastyczne o tematyce świątecznej, które opisane były w języku niemieckim. Powstały również prezentacje multimedialne o tradycjach naszych sąsiadów. Wesołych Świąt! Frohe Ostern!

        • W świetlicy kultywujemy tradycje
          • W świetlicy kultywujemy tradycje

          • Wysyłanie kartek z życzeniami stało się tradycją i cieszymy się z faktu, że choć dziś wszystko przesyłane jest przez Internet, tradycyjne, papierowe kartki są nadal wysyłane.

            Początki wysyłania kartek sięgają dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie lub w Chinach , gdzie wysyłano życzenia na czerwonym tle przypominającym obchody Nowego Roku. W Europie w XV wieku zaczęto produkować kartki ręcznie.W Polsce tradycja składania życzeń na kartkach pocztowych sięga ponad 100 lat.

            W świetlicy szkolnej pamiętamy o zwyczajach. Coroczną tradycją jest wykonywanie pięknych kolorowych kartek świątecznych. Świetliczaki  wkładają dużo serca w ich wykonanie. Pisanki, kurki, zajączki wszystko to widnieje na kartkach naszych świetliczaków.

        • Doradztwo zawodowe
          • Doradztwo zawodowe

          • Egzamin klas ósmych oraz wybór szkoły ponadpodstawowej to jedno z wyzwań, przed którymi stoją teraz uczniowie klas ósmych. Aby ułatwić uczniom podjęcie decyzji o wyborze dalszej szkoły, uczniowie klasy VIII F wraz z wychowawcą zwiedzili w dniu 11 kwietnia I Liceum Ogólnokształcące im B. Limanowskiego. Zwiedzanie rozpoczęło się od spotkania z nauczycielem wychowania fizycznego, panem Piotrem Kaczmarczykiem, który był naszym przewodnikiem w szkole. Uczniowie zapoznali się z budynkiem szkoły, wysłuchali informacji o planowanym naborze do klas pierwszych. Młodzież spotkała się również z absolwentem naszej szkoły, który uczęszcza obecnie do liceum. Na zakończenie wizyty uczniowie poznali Dyrektora szkoły, pana Andrzeja Jana Wyrozembskiego, który opowiedział o placówce i odpowiedział na pytania uczniów.

        • Wielcy Polacy w Polsce
          • Wielcy Polacy w Polsce

          • W ramach klasowego projektu uczniowie 3a poznali wielkich Polaków: Jana Kochanowskiego, Stefana Batorego, Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską Curie, Wandę Rutkiewicz, Jana Pawła II, Elżbietę Zawadzką, królową Jadwigę. Uczniowie podczas prac w grupach stworzyli plakaty, które opisywały życie i osiągnięcia wybranych wybitnych Polaków.

        • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

          • 2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała gazetkę ścienną, przeprowadziła konkurs plastyczny” Zakładka do książki” oraz zorganizowała spotkania z teatrem Kamishibai.

            Wychowawcy grup 0 i klas 1-3 wraz ze swoimi uczniami włączyli się do obchodów w różny sposób; jedni obejrzeli film Wydawnictwa Dwie Siostry pt.”Jak powstaje książka”, inni uczniowie promowali swoje ulubione książki, czytali z podziałem na role, odgrywali scenki, czy rozwiązywali krzyżówki i rebusy.

            Celem obchodów  święta było rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz popularyzowanie czytania wśród najmłodszych. Ten dzień uczniowie spędzili kreatywnie, poznając moc słowa pisanego.