Uczniowie klasy 6a w dniu dzisiejszym rozpoczęli świąteczne przygotowania. Wspólnie piekliśmy i dekorowaliśmy pierniczki, tworząc niezapomnianą atmosferę świąt. Każdy miał okazję wykazać się swoją kreatywnością, ozdabiając pierniczki kolorowymi lukrami, posypkami i innymi dekoracjami. Było to wspaniałe doświadczenie, pełne radości, uśmiechów i wspólnego działania.
Przedświąteczne przygotowania
Przedświąteczne Spotkanie Wolontariuszy z Seniorami
W atmosferze radości i wzajemnego ciepła odbyło się przedświąteczne spotkanie wolontariuszy z Seniorami, które stało się okazją do wspólnego, międzypokoleniowego spędzenia czasu. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję do dekorowania pierników, które zostały wcześniej upieczone przez szkolnych wolontariuszy. Wspólne tworzenie świątecznych ozdób wprowadziło wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój i pozwoliło na dzielenie się tradycjami. Nie zabrakło również muzyki – śpiewano kolędy i pastorałki, co dodało uroku całemu wydarzeniu. Była to piękna okazja do integracji młodszych i starszych, wymiany doświadczeń oraz wspólnego cieszenia się nadchodzącymi świętami. Na zakończenie spotkania wolontariusze przekazali seniorom prezent świąteczny, przygotowany przez dzieci ze świetlicy klas drugich.
Podsumowanie Dzielnicowego Konkursu „Wędrówka z legendą przez Polskę”
11 grudnia br. odbyło się podsumowanie XI edycji Konkursu Dzielnicowego „Wędrówka z legendą przez Polskę”. W turnieju, który odbyło się 28 listopada, brało udział 22 uczniów klas trzecich z ośmiu bielańskich placówek. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością legend, rozwiązując szereg zadań.
Dyplomy, nagrody oraz statuetki wręczały: Pani Iwona Krupińska - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 293, oraz Pani Sylwia Traczyk - Przewodnicząca Prezydium Rady Rodziców.
W gronie laureatów znaleźli się:
I miejsce – Maja – SP 80,
II miejsce – Helena – SP 80 i Aniela – SP 247,
III miejsce – Piotr – SP 80, Mia – SP 77 oraz Jan – SP 273
Wyróżnienia: Agata – SP 293, Jan – SP 293 i Iga – SP 273.
Dodatkowo nagrodzono 6 uczniów za interpretację plastyczną wybranej legendy.
Na zakończenie przedstawiono krótki program artystyczny. Uczennice Ewa i Rita przygotowane przez Panią Katarzynę Domańską recytowały wiersze o tematyce zimowej. Uczniowie klasy I b pod kierunkiem Pani Maryli Dąbrowskiej zaśpiewali piosenkę „W drodze do stajenki” natomiast zespół wokalny „Lipowe Nutki” prowadzony przez Pana Tadeusza Stasiaka zaśpiewał piosenkę „Sekret Mikołaja”.
W tak miłej zimowo – świątecznej atmosferze organizatorki Konkursu – Pani Renata Piłat i Pani Anna Ciach pogratulowały wszystkim uczestnikom i życzyły dalszych sukcesów.
Aktywne przerwy z liczbami
O tym, że matematyka nie musi być nudna przekonali się uczniowie naszej szkoły, którzy mieli niepowtarzalną możliwość aktywnego spędzania czasu na przerwach. Nauczycielki matematyki przygotowały wspólne rozwiązywanie łamigłówek matematycznych „Malowane liczbami”. Wszyscy, którzy lubią kreatywne zabawy i fascynuje ich logiczne myślenie, mieli wyjątkową okazję do sprawdzenia swoich sił. Przez czas trwania długich przerw nie tylko dobrze się bawili, ale także przyswajali matematyczną wiedzę - na różne, odmienne od tradycyjnych sposoby.
Do wspólnego malowania rysunkówza pomocą liczb właczyli sie nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele na czele z Panią Dyrektor Iwoną Krupińska oraz pracownicy administracji.
Świąteczny Koncert dla Seniorów
Wraz ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, kultywując wpisaną na stałe w szkolny kalendarz jedną z najpiękniejszych tradycji, w dniu 10 grudnia br., w naszej szkole miał miejsce Świąteczny Koncert dla Seniorów z osiedla Piaski. Podniosłe spotkanie zostało połączone z występami najmłodszych artystów z klas I-III, którzy recytowali wiersze, śpiewali kolędy i pastorałki, a także zaprezentowali tańce i ujmujące za serca występy muzyczne.
Podczas wspólnie spędzonego czasu, licznie zgromadzeni goście, seniorzy oraz rodzice uczniów naszej szkoły mieli nie tylko sposobność spotkania się, ale także okazję do wspólnych rozmów, delektując się pysznymi, domowymi specjałami. W gronie uczestników byli także obecni przedstawiciele Zarządu Dzielnicy Bielany.
Dzięki dużemu zaangażowaniu ze strony rodziców i młodych artystów, przybyli na koncert goście mogli już poczuć wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Wieczór obfitował w wiele wzruszających i podniosłych chwil.
Zaproszeni goście nie kryli zadowolenia ze wspólnego spotkania. Składali podziękowania za wiele pięknych emocji, a przede wszystkim za organizację tego uroczystego i ważnego dla nich wydarzenia. Nie dało się nie zauważyć radości na ich twarzach, która była najlepszym dowodem na to, iż spędzony czas był dla nich niezapomnianym przeżyciem.
Seniorzy żywili nadzieję na kolejne wspólne kolędowanie w tak rodzinnym gronie, które stanowiło zapewne swoisty przykład integracji międzypokoleniowej.
Sukces plastyczny naszej uczennicy na Festiwalu Młodych Talentów 2024/2025
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu plastycznego jaki odbywał się w ramach XIX edycji Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów 2024/2025 Jagoda Duralska z klasy 4b zdobyła wyróżnienie.
Bardzo ciekawy temat – „Podróż po krainach rzeczywistych i nierzeczywistych” zgromadził wielu utalentowanych uczestników, którzy zaprezentowali swoje kreatywne prace w różnorodnych technikach plastycznych.
Praca Jagody wyróżniła się oryginalnością, starannością wykonania i pomysłowym podejściem do tematu.
Gratulujemy Jagodzie tego sukcesu i życzymy wielu osiągnięć artystycznych!
Mikołajkowy Turniej Szachowy
W dniu 10 grudnia w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Fabian Mamaj z klasy 2c, drugie miejsce zajął Hubert Duda również z klasy 2c, a trzecie Mikita Siniauski z klasy 3a.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 36 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8d, drugie miejsce zajął Julian Obuchowicz z klasy 7b, a trzecie Michał Grzeszuk również
z klasy 7b.
Najlepszą zawodniczką turnieju w klasach 1-3 została Hanna Chromińska z klasy 2c,
a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy oraz Mikołajkowy upominek, a zwycięzcom puchary.
Mikołajkowy Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Mikołajki
Dziadzio Mikołaj lasem wędruje, w okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci?
O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty.
Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…
6 grudnia każdego roku jest dniem, w którym wszyscy wspominają Świętego Mikołaja. Być może nie każdy wie, że był to wielki święty Kościoła starożytnego, który słynął z niesłychanej dobroci wobec ludzi. Dlatego do dziś dnia, na jego cześć, jest obchodzona tradycja obdarowywania się prezentami. Także w naszej szkole podtrzymujemy „mikołajkowy” zwyczaj. Tym razem Mały i Duży Samorząd Uczniowski ogłosili ten dzień Dniem Mikołajowej Czapki. Od samego rana na korytarzach i w klasach można było spotkać dzieci ubrane w stroje ze świątecznymi akcentami. Do tego grona dołączyli również wychowawcy, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Każdy z uczniów nie mógł się doczekać, co otrzyma w prezencie.
Wspaniały gość, w towarzystwie uroczych śnieżynek, przybył jak zawsze z workami pełnymi upominków i zawitał do każdej klasy, gdzie został przyjęty z wielką serdecznością. Nie sposób opisać emocji, które towarzyszyły dzieciom. Mikołaj spotkał się z uśmiechem na ich twarzach, spontanicznym okazywaniem radości, a nawet z odśpiewaniem kolęd tworzących dodatkowo klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Wszyscy z utęsknieniem spodziewają się jeszcze jednej wizyty Świętego, która zapewne nastąpi w wieczór wigilijny.
„Komunikacja bez przemocy” w klasach piątych
W dniach 5-6 grudnia br. przedstawiciele działu profilaktyki Straży Miejskiej przeprowadzili wśród uczniów klas piątych warsztaty na temat „Komunikacja bez przemocy”. Podczas zajęć dzieci miały sposobność dowiedzieć się, jakie istnieją możliwości budowania porozumienia, unikania konfliktów, jak również w jaki sposób należy okazywać sobie wzajemny szacunek na co dzień.
Spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej było okazją do zacieśnienia relacji rówieśniczych oraz integracji zespołów klasowych.
Mikołajki w bibliotece
Z okazji mikołajek biblioteka szkolna przeprowadziła akcję czytelniczą. Przygotowano regalik z darmowymi książkami-upominkami dla najmłodszych czytelników. Dzieci z dużym z zainteresowaniem przeglądały zgromadzone książki i wybierały dla siebie te najciekawsze. W bibliotece zorganizowano również wystawkę świąteczną. Centralne miejsce wystawy zajął Mikołaj, z którym dzieci chętnie się fotografowały. Mikołajkowe spotkanie przysporzyło wszystkim wiele radości i uśmiechu.
Bielańska Gala Wolontariatu
Od wielu lat tradycją Dzielnicy Bielany są uroczyste spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Tegoroczna Bielańska Gala Wolontariatu odbyła się w dniu 30 listopada br. w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany. Z przedstawicielami zarządu i rady dzielnicy, podobnie jak w latach ubiegłych, spotkali się ludzie „wielkiego serca”, czyli wolontariusze działający na terenie dzielnicy.
Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy podzielić się informacją, że uczennice z klasy 8B: Natalia Hołubowicz oraz Julianna Pulikowska zostały laureatkami tegorocznej edycji i otrzymały tytuł Bielańskiego Wolontariusza Roku.
Wielkie gratulacje dla naszych wolontariuszek i ich opiekunek za szerzenie dobra!
Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w Grach i Zabawach Ruchowych
W dniu 26 listopada 2024r. siedemnastoosobowa reprezentacja naszej szkoły z klas drugich, trzecich i czwartych wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w Grach i Zabawach Ruchowych „Od zabawy do sportu". Wydarzenie miało miejsce w hali sportowej CXXII LO im. Ignacego Domeyki przy ul. Staffa 3/5.
Dzieci z 15 szkół bielańskich rywalizowały w konkurencjach biegowych, siłowych, zręcznościowych i rzutnych. Nasza reprezentacja ostatecznie uplasowała się na IV miejscu.
Gratulujemy sukcesu naszym sportowcom, szczególnie tym, którzy po raz pierwszy wzięli udział w zawodach i życzymy powodzenia w dalszej przygodzie sportowej.
Pola Nadziei
Już od 5 lat nasza szkoła włącza się w akcję Pola Nadziei. To międzynarodowy projekt pomocy hospicjom, w którą angażują się nie tylko pracownicy placówek medycznych, ale także młodzież szkolna. Jej celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób cierpiących, a także szerzenie idei niesienia bezinteresownej pomocy.
We wtorek 26 listopada na patio naszej szkoły wolontariusze z klasy ósmej posadzili żonkile, które są międzynarodowym symbolem pamięci i nadziei. Rabata z kwiatami powstała dzięki współpracy z Bielańskim Archidiecezjalnym Ośrodkiem Domowej Opieki Paliatywnej.
Zachęcamy wszystkich do wspierania podopiecznych hospicjów i włączanie się do tak szlachetnych przedsięwzięć.
Pierwsza Karta Biblioteczna
Mediateka przy ulicy Szegedyńskiej gościła dziś uczniów klas pierwszych z bielańskich szkół podstawowych w ramach realizowanego projektu „Moja Pierwsza Karta Biblioteczna”. Jego głównym celem jest zachęcanie do czytania książek, szczególnie najmłodszych mieszkańców Bielan. Ponadto zakłada również rozpowszechnianie czytelnictwa, odwrócenie uwagi dzieci od spędzania nadmiernej ilości czasu przy komputerze, telewizorze czy konsoli oraz rozwój zainteresowań i pasji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się nasi pierwszoklasiści wraz z wychowawczyniami. Uczniowie mieli sposobność odebrać swoje pierwsze karty czytelnicze upoważniające do korzystania z zasobów zgromadzonych w bielańskich placówkach bibliotecznych.
Organizacja tego rodzaju projektów to w obecnych czasach wielka zachęta dla dzieci i młodzieży do czytania książek. Możliwości zdobywania wiedzy jest wiele, ale czytanie dobrej literatury i płynące z tego korzyści są niezastąpione.
Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w badmintonie
W dniu 14 listopada br. reprezentacja chłopców z klasy 8c uczestniczyła w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w badmintonie - w kategorii młodzież. W zawodach brało udział wielu uczniów z kilkunastu szkół bielańskich. Rywalizacja była ogromna. Po zaciętych, pełnych zaangażowania i walki pojedynkach nasi chłopcy ostatecznie zajęli IV miejsce.
Szkołę reprezentowali:
Patryk Sumiński
Aleksander Kopka
Michał Krasnodębski
Gratulujemy!
Dzień Pluszowego Misia z Fundacją Mam Marzenie
Już od 11 lat wolontariusze Fundacji Mam Marzenie, widząc potrzebę wsparcia psychologicznego dzieci przebywających w szpitalach, przekazują małym pacjentom pluszaki i zabawki w wyjątkowym dniu, jakim jest Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie naszej szkoły chętnie przyłączyli się do zbiórki, przekazując pluszowe zabawki, gry dydaktyczne czy książeczki, które umilą dzieciom pobyt w szpitalu.
Wierzymy, że nasze skromne upominki wywołają uśmiechy na twarzach najmłodszych pacjentów.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!
Udział uczniów naszej szkoły w Szkolnej Olimpiadzie
14 października 2024r. na hali CRS–u Bielany odbyła się Szkolna Olimpiada zorganizowana przez Fundację Polskiej Sztafety 4x400m pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Wydziału Sportu Dzielnicy Bielany.
W imprezie wzięło udział ponad dwustu uczniów z sześciu bielańskich szkół. Nasza szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta z klas IV-VI. Najpierw ceremoniałem olimpijskim i krótką rozgrzewką przy muzyce wprowadzono uczestników w zmagania sportowe na poszczególnych stacjach sprawnościowych. Dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności w konkurencji skoku wzwyż, strzału z karabinka laserowego, strzału z łuku, a także podjęły próby na ergometrze wioślarskim. Po wysiłku młodzi sportowcy mogli posilić się w kąciku ze zdrową żywnością, zaś w punkcie poświęconym pierwszej pomocy uczniowie mogli poćwiczyć na fantomach i dowiedzieć się, w jaki sposób reagować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia człowieka.
Zwieńczeniem imprezy była rywalizacja międzyszkolna w postaci biegu wytrzymałościowego, którą wygrali reprezentanci naszej szkoły. Uczestnicy otrzymali pamiątkową statuetkę oraz medale. Katedra wychowania fizycznego wzbogaciła się o 8 nowych piłek do różnych gier zespołowych.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział!
„Podróż ku Tolerancji”
W szkole odbyła się emocjonująca gra „Podróż ku Tolerancji”, która połączyła naukę z zabawą. Uczniowie, korzystając z mapy szkoły, przemieszczali się między oznaczonymi punktami, gdzie odkrywali fragmenty historii tajemniczych bohaterów. Po przeczytaniu każdego fragmentu poznawali cechy postaci, co pomagało im zrozumieć ich charaktery. W każdym punkcie czekała również zagadka – jej poprawne rozwiązanie nagradzano literami, z których gracze układali nazwiska bohaterów. Gracze mieli trzy próby na zdobycie liter, ale musieli działać ostrożnie.
Po zebraniu wszystkich historii uczniowie przypisywali bohaterów do dwóch kategorii: tolerancyjnych i nietolerancyjnych, a ich nazwiska wpisywali w specjalne "paszporty".
Gra była świetną okazją do rozwijania logicznego myślenia i promowania wartości tolerancji wśród uczniów.
Pierwsze miejsce w grze zajęła drużyna Nimazuki w składzie: Nina Luto, Kinga Baran, Zuzia Witosławska i Marysia Leszczyńska z klasy 7a.Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Postacie Pozytywne w składzie: Lena Kruk i Mikołaj Szczepański z klasy 6b.Trzecie miejsce zdobył Krzysztof Obuchowicz (Star Wars) z klasy 7b.Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, zaangażowanie i chęć stania się częścią tej ważnej podróży, a Radzie Rodziców za ufundowanie nagród niespodzianek.
Do zobaczenia za rok😊
Organizatorzy: Justyna Kotwica, Wioletta Kokot i Mariusz Seń
Czytanie u Mistrza Jana
Zgodnie z tradycją, już po raz piąty w naszej szkole odbyło się spotkanie czytelnicze pod nazwą „Czytanie u Mistrza Jana”. To wyjątkowe wydarzenie, przygotowane przez Mały i Duży Samorząd Uczniowski przy współpracy z innymi nauczycielami, odbyło się 19 listopada br. Tym razem społeczność szkolna miała okazję wysłuchać bajki pt. „Wyprawa Poziomka, o tym gdzie można znaleźć szczęście”. W rolę bohaterów książki wcielili się specjalnie zaproszeni na tę okazję goście: dziennikarka i prezenterka telewizji – Pani Paulina Chylewska, Zastępcy Burmistrza dzielnicy Bielany – Pan Andrzej Malina oraz Pan Włodzimierz Piątkowski, Dyrektor Szkoły – Pani Iwona Krupińska, pedagog – Pani Jolanta Orybkiewicz oraz uczniowie – Aleksander Dryjański z klasy 8c i Jan Pulikowski z klasy 3a.
Spotkanie poprowadziła Pani Małgorzata Graczyk, natomiast barwną dekorację, która pozwoliła przenieść się w magiczny świat literatury, przygotowały nauczycielki świetlicy. Nie sposób nie wspomnieć o oprawie muzycznej spotkania czytelniczego przygotowanej przez uczniów klasy 1a oraz klasy 4a przy wsparciu uzdolnionego muzycznie rodzica, przyjaciela szkoły – Pana Zbyszka Starnawskiego.
Dzieci z dużą uwagą i zainteresowaniem wysłuchały treści utworu, a na zakończenie każde z nich otrzymało upominek w postaci słodkości i zakładki do książek, które przywołają miłe wspomnienia z wyjątkowego „Czytania u Mistrza Jana”.
Taka forma spotkań z książką z pewnością zaszczepi u wszystkich chęć częstego spędzania z nią czasu, dostarczy nie tylko nowej wiedzy, ale będzie początkiem fantastycznej zabawy i przygody czytelniczej.
Sukces uczniów naszej szkoły na Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w Szachach!
Z wielką radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły odnieśli ogromny sukces w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy w Szachach Dziewcząt i Chłopców w roku szkolnym 2024/2025. Nasza drużyna młodzieżowa sięgnęła po najwyższe laury, zdobywając I miejsce i zapewniając sobie awans do finałów LVIII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.
Zwycięska drużyna młodzieżowa to prawdziwa mieszanka talentu i determinacji. W skład zespołu weszli: Julian Obuchowicz z klasy 7b oraz Antoni Chromiński, Mateusz Dymek i Basia Polnicka z klasy 8d.
Gratulujemy naszym szachistom, którzy wykazali się nie tylko doskonałymi umiejętnościami strategicznymi, ale także niezwykłym duchem walki. Mateusz i Basia jako jedyni w turnieju zgromadzili komplet punktów.
Drużyna dziecięca również zasługuje na ogromne brawa za swoją postawę i solidną grę. W skład zespołu weszli: Artur Brzeziński z klasy 4b oraz Piotr Orłowski, Bartosz Parys i Oliwia Piechocka z klasy 6a.
Dziecięca drużyna zajęła wysokie IV miejsce, walcząc z pełnym zaangażowaniem i kończąc zawody z minimalną stratą do podium. To świetny wynik, który pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w młodszych szeregach naszych szachistów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za godne reprezentowanie naszej szkoły. Wasze sukcesy są inspiracją dla całej społeczności szkolnej.
Trzymamy kciuki za Was w finale!!!
Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Archiwum Aktualności