21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki.
Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Pokazują różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.
Budzenie świadomości, tolerancji, empatii i zrozumienia drugiego człowieka powinno kształtować się już od najmłodszych lat. Nasze świetliczaki chcąc zaznaczyć swoją solidarność wobec osób z zespołem Downa bardzo chętnie przyłączyły się do akcji zakładając dwie różne skarpetki.
Podczas Tygodnia Kolorowej Skarpetki obchodzonego w murach naszej szkoły, dzieci uczestniczyły w pogadankach edukacyjnych, zapoznały się z opowiadaniem terapeutycznym „Tajemnica znikających ciasteczek”, szyły skarpetkowe pacynki, malowały i kolorowały skarpety według swoich indywidualnych pomysłów. Nie przeszkodziło nam również w realizacji akcji zdalne nauczanie. Uczniowie z zaangażowaniem przesyłali zdjęcia kolorowych skarpetek. Jedno jest pewne – ilości kolorowych skarpetek w naszej szkole nie dało się nie zauważyć.
Mały Samorząd Uczniowski przygotował dla klas I-III prezentację multimedialną, która zapoznała uczniów z tematyką dotyczącą osób z zespołem Downa. Dzieci wraz z wychowawcami przygotowali oprawę plastyczną tego szczególnego dnia – kolorowe skarpetki powieszone na drzwiach sal lekcyjnych. Również podczas lekcji zdalnych na edukacji plastycznej uczniowie wykonali własnoręcznie piękne skarpetki nie do pary, a efekty prac przesłali wychowawcom w formie zdjęć.
Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zakończyły się klasowym wyzwaniem dla wszystkich naszych uczniów. W geście solidarności nauczyciele i wychowankowie narysowali na swoich dłoniach linię prostą, symbolizującą bruzdę na dłoniach osób z zespołem Downa!