Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Warsztaty w klasie 7b
Warsztaty balonowe
6 i 8 grudnia w trzech klasach: 1a, 2c i 4a odbyły się warsztaty balonowe. W mikołajkowym nastroju poprowadził je Skrzat Śmigiełko.
Celem zajęć było rozwinięcie u dzieci wyobraźni i sposobu postrzegania brył, kształtów i proporcji. Każdy uczestnik tego spotkania mógł stworzyć swojego balonowegopieska bądź jakiśinny kształt zaproponowany przez prowadzącego.
Zajęcia dostarczyły dzieciom dużo radości, odprężenia i satysfakcji z wykonanej samodzielnie dość trudnej pracy.
Lampiony adwentowe
Andrzejki w świetlicy
Andrzejki w klasach I-III
Nalejcie wosku na wodę,
Ujrzyjcie swoja przygodę…
Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała magiczną moc, pozwalającą poznać przyszłość. Świat realny łączył się ze światem czarów i wróżb. Dzisiaj andrzejki są wspaniałą okazją do zabawy, która sprzyja budowaniu szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają dziecięcą wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
W tym roku zabawa andrzejkowa odbyła się w klasach I-III w dniu 30 listopada. Panie wychowawczynie przygotowały dla swoich uczniów zestawy wróżbz których mogli dowiedzieć się, co czeka ich w bliższej i dalszej przyszłości: szczęście, pieniądze, podróż, czy może jakaś inna wspaniała niespodzianka. Uczniowie najbardziej byli zainteresowani zawodem, jaki będą wykonywać w przyszłości. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest tylko zabawą, dlatego należy traktować ją z przymrużeniem oka. Bo tak naprawdę nikt nie zna przyszłości, chociaż niektórzy uważają, że jest zapisana w gwiazdach…
Góra Grosza – podziękowania
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za udział w XXI edycji ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Razem zebraliśmy 330,55 zł na potrzeby dzieci, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.
Już po raz kolejny potwierdziło się motto przewodnie towarzyszące akcji
„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”
Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim o wielkim sercu za wsparcie akcji i zachęcamy do udziału w kolejnej!
Samorząd Uczniowski
Witajcie Aktywnie Zarażeni!!!
Zakończyliśmy już akcję „Jesień na kółkach”. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy aktywnie pożegnali się z jesienią.
Jak widać na zdjęciach jesień to piękna pora roku, a Aktywnie Zarażonym chłodniejsza aura nie przeszkadza w uprawianiu sportu. Brawo Wy!!!W akcji udział wzięli: Alicja Majkowska 7f, Matylda Ciborowska 4b, Maciej Sitkiewicz 4c, Ewa Kozłowska 4c, Adam Sokołowski 7b, Antonina Janiec 8a, Zofia Łozińska 8b, Juliusz Janiec 4a, Aleksandra Gromadzka 7b, Krzysztof Szufel7b, Antonina Gromadzka 4b, Zuzanna Witosławska 4a, Maciej Paluch 4b, Nikola Zajbt 8c, Hanna Bednarczyk 6a, Aleksander Jedynasty6a.
Współpraca z biblioteką austriacką
W krajach niemieckiego obszaru językowego rozpoczął się właśnie czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W ramach lekcji kulturoznawczych uczniowie klas VII i VIII uczestniczą na lekcjach języka niemieckiego w prelekcjach organizowanych przez Bibliotekę Austriacką (Österreich Bibliothek) w ramach cyklu "Biblioteka z klasą online". Uczniowie zapoznają się najpierw ze słownictwem, które przedstawione jest w prezentacji multimedialnej, a następnie wysłuchują prelekcji o tradycjach adwentowych w Niemczech, Austrii i w Szwajcarii. Na koniec uczniowie w grupach rozwiązują karty pracy przygotowane przez Bibliotekę Austriacką. Młodzież dyskutuje na temat podobieństw i różnic w sposobie obchodzenia świąt w krajach DACHL i w Polsce. Uczniowie chętni przygotowują kartki świąteczne z życzeniami w języku niemieckim. Frohe Weihnachten!
Dzień Pluszowego Misia w świetlicy
Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE - HISTORYCZNYM SYMBOLEM STOLICY POLSKI”
W bieżącym roku mija 50-ta rocznica odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
W związku z obchodami odbudowy Zamku Świetlica Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie zorganizowała konkurs plastyczno – techniczny pt. „Zamek królewski w Warszawie – historycznym symbolem stolicy polski”.
Konkurs miał na celu: poszerzanie wiedzy o historii Warszawy, zapoznanie z rolą i funkcją Zamku Królewskiego dla stolicy Polski, uczczenie 50-tej rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, rozbudzanie kreatywności i ekspresji twórczej u dzieci.
Do konkursu przystąpiły 4 szkoły bielańskie: Szkoła Podstawowa nr 273, Szkoła Podstawowa nr 209, Szkoła Podstawowa nr 263, Szkoła Podstawowa nr 293.
Nadesłano pięknie wykonane prace płaskie oraz przestrzenne. Uczestnicy wykazali się ogromnym talentem, pomysłowością. Wystawa nadesłanych prac zachęca do oglądania dzięki wielobarwności, estetyce oraz zróżnicowanym technikom.
Wszystkim nagrodzonym oraz wyróżnionym gratulujemy.
Miejsce IZuzanna WitosławskaSP nr 293
Laura Piotuch SP nr 293
Lena Kosek SP nr 273
Miejsce II
Maja Czarnecka SP nr 293
Dorota Spólnicka SP nr 293
Antonina Komar-Gołacka SP nr 273
Miejsce III
Emma Jakubowska SP nr 273
Maria Kamińska SP nr 293
Aleksandra AmpulskaSP nr 293
Nagroda specjalna
Zofia OlechniewiczSP nr 293
Barbara Mierzejewska SP nr 293
Warsztaty w świetlicy - "Las w słoiku"
Kontakt z naturą jest istotny pod wieloma względami. Obserwacja przyrody uspokaja i zapewnia oderwanie od miejskiego zgiełku. Ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na codzienny spacer po lesie i może doskwierać mu brak zieleni, przygotowaliśmy w świetlicy wyjątkowe warsztaty, wystarczyło wygospodarować trochę przestrzeni.
Każde dziecko przychodząc na warsztaty otrzymało przygotowany dla niego słoik, małe kamyczki, części kory, kasztany, żołędzie, różnego rodzaju szyszki, łupiny, gałązki sosny, świerku i tui, opiłki z drewna. W czasie zajęć dzieci rozwijały swoje zdolności manualne, w przyjemny sposób poznawały i zgłębiały zasady funkcjonowania roślin w przyrodzie, wykonały samodzielnie według wskazówek dziecięcy las w słoiku, który oczywiście dumnie zagościł na naszej wystawie.
Podsumowanie konkursu „Mój przyjaciel - Pluszowy Miś”
25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w oddziałach przedszkolnych został zorganizowany konkurs „Mój przyjaciel – Pluszowy Miś”. Prace, które dostarczono na konkurs były niezwykle kreatywne. Jury miało nie lada wyzwanie w wytypowaniu laureatów.
Główne nagrody otrzymali:
1 miejsce - Bartek Cieśla 0a
2 miejsce - Szymon Sobczyk 0a
3 miejsce - Tymoteusz Szymański 0a
Wyróżnienia:
Michał Bacik 0a
Julia Filipiak 0a
Oliwia Wróblewska 0a
Wiktoria Krzyczkowska 0a
Anita Sugiera 0a
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Dzień Pluszowego Misia
Tuli do snu, dodaje otuchy, pociesza w smutku, towarzyszy w zabawie. 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia, najmilszej zabawki, wiernego przyjaciela i towarzysza dzieciństwa. Z tej okazji każdy uczeń mógł przyjść do szkoły ze swoim ukochanym misiem, przebrać się za misia lub inną postać z bajki oraz wziąć udział w konkursie na najlepsze Misiowe przebranie oraz najładniejszy Bajkowy strój.
Oto wyniki konkursu:
Uczniowie klas I-III
Kategoria - Misiowe Przebranie
I miejsce: Paweł Weronko z klasy 2c
II miejsce: Zosia Kostecka z klasy 1c
III miejsce: Amelia Pawłowska z klasy 2c
Kategoria – Bajkowy strój
I miejsce: Maksymilian Kowalski z klasy 2c
II miejsce: Dorota Spólnicka z klasy 2c
Uczniowie klas IV-VIII
Kategoria - Misiowe Przebranie
I miejsce: Zuzanna Lyubashenko z klasy 6a
II miejsce: Marcel Gołąb z klasy 4b i Matylda Piątek z klasy 7a
III miejsce: Krystian Celiński - Mysław z klasy 7b
Kategoria – Bajkowy strój
I miejsce: Kornelia Lech z klasy 7a
II miejsce: Maja Górska z klasy 7a
III miejsce: Aleksandra Fabisiak z klasy 7a i Aleksander Kobek z klasy 7a
Wyróżnienia:
Oliwia Kozłowska z klasy 5d
Lena Ostaszewska- Kierat i Magda Abd El Aal z klasy 6b
Stanisław Czerski z klasy 7c
Warsztaty malarskie w świetlicy
W dniu 18 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty malarskie w ramach projektu finansowanego przez Biuro Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy. W projekcie realizowanym w listopadzie bierze udział 6 szkół.
Zajęcia przebiegały w 2 częściach. W części teoretycznej uczniowie poznali twórczość dwóch malarzy - Gustawa Klimenta oraz Edwarda Dwurnika. W części drugiej, praktycznej uczniowie malowali farbami akrylowymi na panelu malarskim zawieszonym na sztaludze. Temat pracy był dowolny. Chodziło o zabawę malarską czyli poznanie techniki, łączenie kolorów.
Zajęcia wzbudziły wiele emocji, „zabawa w malarzy” bardzo spodobała się świetliczakom. Powstały piękne, pełne kolorów prace. Mamy nadzieję na kolejne takie artystyczne spotkania.
Zawody w Taekwondo
Jako trener Taekwondo w szkole, chciałbym poinformować o wspaniałym sukcesie uczennic z SP293.
Trójka dziewcząt: Zofia Kucińska, Maja Wojno oraz Gabriela Kucińska brały udział w miniony Weekend w Pucharze Polski P2, który odbył się w Warszawie. W turnieju brało udział ponad 300 zawodników. Cała trójka zdobyła złote medale wygrywając swoje kategorie wagowe pokonując zawodniczki z całej Polski.
Jest to ogromny sukces-dzięki nim nasz klub zajął pierwsze miejsce drużynowo w kategori Kadeta.
Ponadto tydzień wcześniej tj. 13-14.11 odbył się turniej mniejszej rangi - Otwarte Mistrzostwa Warszawy, gdzie również uczniowie SP293 pokazali swoje umiejętności.
Złote medale zdobyli: w kategori walk Ekene Eze, Zofia Kucińska, Maja Wojno, Nina Traczyk (brąz). W konkurencjach sprawnościowych medale zdobyły również Klara Żarnecka oraz Nikola Boczula.
Michał Łoniewski
Działania szkolnego wolontariatu
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wolontariat uczniowski wznowił swoje działania, a wolontariusze angażują się w szereg akcji na rzecz potrzebujących. Celem naszych działań jest zaangażowanie ludzi młodych do świadomej, bezinteresownej pomocy innym. Praca na rzecz potrzebujących kształtuje w wolontariuszach postawę otwartości, a także empatii. Opiekunowie poprzez działania wolontariatu rozwijają kreatywność uczniów i wskazują alternatywne formy spędzania czasu wolnego. We wrześniu przeprowadziliśmy zbiórkę przyborów szkolnych dla podopiecznych Fundacji "Świat na Tak", za którą otrzymaliśmy dyplom i podziękowania od pracowników Fundacji. W październiku wolontariusze zaangażowani byli w realizację projektu "BohaterON w twojej szkole", przeprowadzono lekcje na temat Powstania, uczniowie klasy 5B oraz 8F wykonali kartki z życzeniami dla Powstańców i sprzątali wspólnie kwatery żołnierzy na Cmentarzu Powązki Wojskowe. Szkolne koło wolontariatu włączyło się również do działań grupy "Pomocne Bielany". Uczniowie przekazali książki na kiermasz, a wolontariusze z klasy 8C i 8F uczestniczyli w przygotowaniach i organizacji kiermaszu na rzecz Oliwki, mieszkanki Bielan. Uczniowie z naszej szkoły włączyli się do zbiorki ubrań dla uchodźców z Afganistanu. W listopadzie wolontariusze zorganizowali akcję zbiórki szczoteczek do zębów, które przesłane zostały do Fundacji "Redemptoris Missio. Akcja "Kup Pan Szczotkę" cieszyła się ogromną popularnością, a ilość zebranych darów- szczoteczek- przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania! Wolontariusze organizuję cykliczne kiermasze ciast, wspierając w ten sposób chorych z hospicjów w ramach akcji "Pola Nadziei". Przed budynkiem szkoły posadziliśmy kolejne już żonkilowe pole kwiatów. Wraz z nadejściem jesieni panowie dozorcy wybudowali domek dla kota, który odwiedza regularnie nasze szkolne podwórko, a wolontariusze dbają o zapewnienie karmy dla zwierzaka. Nieustanie prowadzona jest zbiórka nakrętek dla potrzebującej pomocy Ady. W ramach rozwoju edukacji ekologicznej przekazujemy też potrzebującym używane ubrania. Nadal współpracujemy z klubem wolontariatu ze SP 364 na warszawskim Bemowie. Aktualnie prowadzimy zbiórkę żywności długoterminowej, kosmetyków i środków czystości, z których utworzone zostaną paczki dla podopiecznych Fundacji "Świat na Tak". Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i przekazane dary. Zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach szkolnego wolontariatu, które zamieszczane będę na tablicy ogłoszeń w dzienniku Librus. Pamiętajmy, okazane dobro powraca ze zdwojoną siłą! Warto pomagać!
Sukces w Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Szkół Podstawowych
W dniu 21 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej Nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach dziewcząt i chłopców. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Celem imprezy było przede wszystkim wyłonienie Drużynowego Mistrza Mazowsza.
Miło nam poinformować, że wysokie czwarte miejsce zajęła drużyna z naszej szkoły w następującym składzie:1. Oliwier Laubsztejn 8d
2. Bartosz Kozłowski 8f
3. Daniel Bereza 6a
4. Ewa Kozłowska 4cSukces szachistów to ogromny powód do dumy dla naszej szkoły.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Zbiórka artykułów szkolnych i gier planszowych dla dzieci ze świetlicy w Laskach, w gminie Warka
W październiku wzięliśmy udział w akcji charytatywnej przeprowadzonej przez klasę 5 D pod opieką wychowawcy Anny Kuklik-Petrykowskiej na rzecz świetlicy w Warce. Dla podopiecznych z Warki zebraliśmy różnego rodzaju artykuły szkolne i gry edukacyjne, tym samym pomagając im w ciekawy sposób spędzić czas na świetlicy. Skala pomocy przerosła nasze oczekiwania. Po raz kolejny udowodniliśmy, że społeczność Szkoły Podstawowej nr 293 ma wspaniałe serca!
Dziękujemy!
Spotkanie z lekturą - cykl zajęć realizowanych w świetlicy
W ramach cyklu zajęć ,,Spotkanie z lekturą’’ zakończyliśmy czytanie książki, pt. ,,Plastusiowy Pamiętnik’’. Jest to pierwsza lektura, którą pierwszoklasiści omawiają w ramach edukacji polonistycznej. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o zabawnych i nieoczekiwanych losach Plastusia i jego przyjaciół z piórnika. Przeczytane rozdziały chętnie omawiały, odpowiadały na zadawane pytania, komentowały, wymieniały się spostrzeżeniami.
Na podsumowanie przeczytanej książki uczniowie wykonali postać Plastusia, wykorzystując do tego celu plastelinę. Powstałe bardzo piękne prace, będące uzupełnieniem wysłuchanej lektury. Dzieci bardzo chętnie prezentowały swoje dzieła, które wiernie przedstawiały głównego bohatera, co można zaobserwować na wykonanych zdjęciach.
Celem realizowanych tego typu zajęć jest przede wszystkim pomoc dzieciom w zapoznaniu się z lekturami, które obowiązują w klasie pierwszej, jak również wzbogacanie słownictwa, kształtowanie wrażliwości, rozwijanie wyobraźni i pasji czytania. Chcemy, aby książka była przyjacielem naszych dzieci, by uczniowie chętnie po nią sięgali i dzielili się swoją pasją czytelniczą z innymi.
Udzielamy pierwszej pomocy
W dniach od 15 do 19 listopada zostały przeprowadzone w świetlicy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach uczestniczyły wszystkie dzieci uczęszczające do świetlicy. Program zajęć był dostosowany pod względem merytorycznym i metodycznym indywidualnie do każdej grupy wiekowej. Dzieci zapoznały się z następującymi tematami: jakie są numery ratunkowe, jak prawidłowo należy dzwonić na pogotowie, ułożenia poszkodowanego wpozycjibezpiecznej, co zrobić gdy, ktoś się zakrztusi, jak postąpić w przypadku omdlenia i krwotoków z nosa. Ze względu na występującą pandemię instruktaż wykonania resuscytacji krążeniowo – oddechowej został pokazany na filmie. Dzieci chętnie i aktywnie brały udział w przeprowadzonych zajęciach. Nauka udzielania pierwszej pomocy jest prowadzona od 15 lat w naszej świetlicy. Instruktaż z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest realizowany na podstawie programu edukacyjne WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Sprawdzianem i utrwaleniem nabytych umiejętności było wykonanie prac plastycznych, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, oraz testu zadań. Zajęcia te zawsze są przygotowane i prowadzone przez wychowawców w sposób atrakcyjny i cieszą się dużym zainteresowaniem, mają one na celu przygotowanie dzieci do udzielania pierwszej pomocy, pozbawienie ich lęku i stresu w sytuacji zagrożenia życiaoraz kształtowanie postawy empatii i odpowiedzialności.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie