W kolejnym cyklu zajęć w ramach programu „Sprawne rączki”, uczennice klasy 2a uszyły wiosenne, czerwone kwiatuszki z filcu. Zapewne będą służyły do ozdobienia okna, jak również mogą być wykorzystane jako broszka. Szycie i inne prace ręczne to doskonała zabawa oraz okazja do ćwiczenia sprawności ręki.
"Żywa Flaga" na Bielanach
Od siedmiu lat na warszawskich Bielanach obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w sposób wyjątkowy, ktorego pomysłodawcą jest Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie. 8 maja uczniowie klas trzecich reprezentowali naszą szkołę w projekcie patriotycznym „Żywa Flaga”.
Sukces naszych uczniów w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży
W dniu 7 maja 2024r. odbyła się Warszawska Olimpiada Młodzieży w lekkiej atletyce dziewcząt i chłopców w kategorii młodzież, na szczeblu dzielnicowym. Imprezę zorganizował Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Naszą szkołę reprezentowała 18 - osobowa drużyna dziewcząt i chłopców z klas VII i VIII. W rywalizacji sportowej wzięło udział 9 szkół podstawowych w tym szkoła sportowa.
Uczniowie naszej szkoły zdobyli 8 medali w konkurencjach indywidualnych. Niestety, w tym roku nie udało się zdobyć medalu w biegach sztafetowych 4x100 i sztafecie olimpijskiej.
W biegu na dystansie 200m złoty medal zdobyła Lena Markowicz (kl. 7a), a srebrny Nina Traczyk (kl.7a). Dwa medale nasi sportowcy zdobyli również na dystansie 300m – złoto wygrała Kinga Daniluk (kl.7b), a brąz Hanna Bednarczyk (kl.8a). Kolejne trofea wywalczyli uczniowie na dystansie 600m – złoto zdobył Patryk Sumiński (kl.7c), a brąz Gabriela Kucińska (kl.8a).
W konkurencjach technicznych kolejne dwa srebrne medale przypadły Natalii Hołubowicz (kl.7b) w pchnięciu kulą i Kornelii Rydel (kl.7c) w skoku w dal.
Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom dziękujemy za udział w zawodach, a medalistom gratulujemy awansu do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży i życzymy dalszych sukcesów.
Podsumowanie bielańskich konkursów językowych: Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach „Mądrej głowie dość dwie słowie” oraz Konkursu Języka Angielskiego „Grammar Genius”.
9 maja 2024 r. odbyło się podsumowanie dwóch bielańskich konkursów organizowanych przez nauczycieli naszej szkoły. W uroczystości wzięli udział uczestnicy VI edycji Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach i I edycji konkursu języka angielskiego „ Grammar Genius”. Zebranych przywitała Dyrektor Szkoły, Pani Iwona Krupińska. Skierowała do nich słowa uznania za gotowość do podejmowania wyzwań i wytrwałość w dążeniu do celu. Następnie po krótkim programie artystycznym organizatorzy ogłosili wyniki. Laureaci otrzymali wartościowe nagrody, a finaliści i nauczyciele podziękowania za udział w konkursowych zmaganiach. Wśród osób nagrodzonych nie zabrakło także uczniów naszej szkoły. Stanisław Krzywicki z klasy VII b został laureatem I miejsca w konkursie „Grammar Genius”, natomiast w Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach I miejsce zajęła Zuzanna Witosławska z klasy VI a. Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesów.
Dzielnicowy Turniej Czytelniczo-Językowy
Dnia 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny odbył się finał Dzielnicowego Turnieju Czytelniczo – Językowego. Trzecio- i drugoklasiści musieli wykazać się znajomością lektur oraz sprawnością ortograficzną. Tegoroczny temat konkursu to „Zwierzęta jako bohaterowie książek”. W tym roku odnieśliśmy duży sukces. II miejsce zajęła Zofia Witosławska z klasy III a, natomiast III miejsce Joanna Gromiec z klasy III c. Za interpretację plastyczną nagrodzona została Julia Filipiak z klasy II a.
Laureatkom gratulujemy!
Sukces szachowy w "Złoty Skoczek"
W dniu 7 maja w Szkole Podstawowej nr 369 im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego w Warszawie odbył się turniej szachowy "Złoty Skoczek" dla klas I-VIII. To wydarzenie zgromadziło pasjonatów szachów z różnych szkół naszej dzielnicy, którzy w duchu sportowej rywalizacji zmierzyli się ze sobą na szachownicach.
W kategorii klas młodszych, nasza szkoła mogła poszczycić się imponującym sukcesem, gdyż wszystkie trzy czołowe miejsca zajęli uczniowie klasy 3b. Na najwyższym stopniu podium stanął Artur Brzeziński, który zdobył komplet punktów, prezentując przy tym znakomitą technikę i konsekwencję w grze. Drugie miejsce przypadło Wiktorowi Oblińskiemu, a na trzecim miejscu uplasował się Janek Zajdel.
W kategorii klas starszych (4-8), drugie miejsce zajął Daniel Bereza, uczeń klasy 8a z minimalną stratą 0,5 punktu do zwycięzcy turnieju. Na trzecim miejscu znalazł się Julian Obuchowicz, a tuż za podium uplasował się Krzysztof Obuchowicz, obaj z klasy 6b.
Wszyscy nasi zawodnicy zagrali wiele dobrych partii. Na szczególną uwagę zasługuje partia Antka Chromińskiego z klasy 7d, który jako jedyny zdołał odebrać 0,5 punktu zwycięzcy turnieju.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i pasji oraz życzymy dalszych sukcesów w szachowej rywalizacji.
PIKNIK RODZINNY - FAJER NA TRAWIE
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Rada Rodziców
zapraszają na
"Piknik rodzinny - Fajer na trawie"który odbędzie się
25 maja 2024 r. – sobota w godz. 10:00 – 13:00
na boisku szkolnym.Na uczestników czeka wiele atrakcji:
- występy artystyczne w wykonaniu uczniów oraz iluzjonisty KACPRA MYSIORKA;
- zabawy integracyjne;
- turniej "Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora";
- Rodzinny Turniej Szachowy;
- wyścigi w układaniu na czas Kostki Rubika;
- spacer z alpakami;
- giełda kwiatowa;
- pchli targ;
- kawiarenki, a w nich – ciasta, napoje, potrawy kuchni europejskich.
I WIELE, WIELE INNYCH ATRAKCJI!!!
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dniu Trzeci Maja, dniu nam święty,
Hołd ci należy nieść, choć dziś narodu cel wytknięty,
Pamięci twojej cześć!W. Dalewska
Konstytucja 3 Maja 1791 r. była pierwszą w Europie, zaś na świecie zyskała miano drugiej ustawy regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uczczenie 233. rocznicy jej uchwalenia podtrzymuje pamięć o kluczowych wydarzeniach dla historii naszego państwa.
Dla przywołania tej ważnej daty w historii Polski, w naszej szkole została zorganizowana tematyczna wystawa, podkreślająca znaczenie Konstytucji Majowej dla państwowości polskiej. Ekspozycja zawiera również prace uczniów z klas 4-8, przygotowane w ramach realizacji szkolnego projektu edukacyjnego, w którym zadaniem było wykonanie historycznego lapbooka, komiksu czy plakatu pod hasłem "Konstytucja 3 Maja". Można w nich znaleźć informacje, m.in. na temat tego, czym jest Konstytucja, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do jej uchwalenia, jakie zmiany wprowadzała oraz kim byli jej twórcy, zwolennicy i przeciwnicy.
Wystawa upamiętniająca tak istotne wydarzenie historyczne przypomina uczniom naszej szkoły, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa OJCZYZNA i PATRIOTYZM oraz to, czym jest WOLNOŚĆ.
Sukcesy w I Bielańskim Konkursie Druku 3D
W I BIELAŃSKIM KONKURSIE DRUKU 3D, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły jury doceniło najlepsze prace. W kategorii klas 4-5 trzecie miejsce ex aequo zajęły uczennice z klasy 5a: Zosia Krajewska i Kasia Jedynasty. Natomiast w kategorii klas 6-8 sukces osiągnęli uczniowie klasy 6b. Drugie miejsce zajęła Maja Wołoszczak, a Michał Grzeszuk otrzymał wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!
Wasze osiągnięcia są doskonałym przykładem talentu i zaangażowania.
Dziękujemy za udział w konkursie i inspirujące prace.
Projekt językowo-informatyczny
Podczas dwóch kwietniowych lekcji uczniowie klasy 6B doskonalili swoje kompetencje informatyczno- językowe tworząc ulubione przepisy kulinarne w programie Canva. Praca w parach, poza utrwalaniem słownictwa poznanego podczas lekcji języka angielskiego, sprzyjała również rozwijaniu w uczniach kreatywności i pomysłowości.
XV Bielańskie Targi Edukacyjne
24 kwietnia klasy ósme odwiedziły XV Bielańskie Targi Edukacyjne. Przyszli absolwenci naszej szkoły zapoznali się z ofertami szkół ponadpodstawowych. Ponadto odbyły się spotkania z doradcami zawodowymi, spotkania przedstawiające różne zawody.
Wynik Konkursu Logicznego Myślenia 2024
Miło nam poinformować, że w Konkursie Logicznego Myślenia
Dyplom „Mistrza Logicznego Myślenia” otrzymali:
Katarzyna Dziedzic z klasy 7d
Stanisław Krzywicki z klasy 7bDyplomy „Eksperta Logicznego Myślenia” otrzymali:
Dorota Spólnicka z klasy 4c
Mikołaj Szczepański z klasy 5b
Lena Kruk z klasy 5b
Michał Grzeszuk z klasy 6b
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
22 kwietnia - Dzień Ziemi
W poniedziałek 22 kwietnia br. obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, któremu przyświecało przewodnie hasło: Planeta vs. Plastik. Na zajęciach z wychowawcami młodzież dyskutowała na temat recyklingu i segregacji odpadów. Uczniowie starali się odpowiedzieć na zasadnicze pytania: Czy rzeczywiście przywiązujemy wagę do tych zagadnień? Czy zdajemy sobie sprawę, jak faktycznie wpływamy na środowisko? Czy mamy świadomość, że kilka pozytywnych zmian w codziennych nawykach może znacznie przyczynić się do ochrony środowiska?
Dodatkowo uczniowie klas IV i V przygotowali EKO-Ludki, na których złożyli swoje obietnice o planowanych działaniach ekologicznych, które będą podejmować dla dobra Ziemi. Natomiast klasy VI-VIII przygotowały plakat pod hasłem: Co mogę zrobić dla Ziemi? Ponadto młodzież w tym dniu ubrała się na zielono.
Święto to jest wspaniałą okazją, by promować proekologiczne postawy w społeczeństwie oraz budować wspólną odpowiedzialność za naszą planetę.
Sukces w międzyszkolnym konkursie języka angielskiego TEA- Time for English Adventure
Zuzanna Witosławski kl.6a i Tymon Rekowski kl.6b zostali laureatami międzyszkolnego konkursu języka angielskiego TEA- Time for English Adventure.
Polscy nobliści – warto Ich znać.
Uczniowie z klasy 3b przygotowując projekt, poznali najważniejsze fakty z życia, twórczości i dokonań polskich laureatów Nagrody Nobla. To zaszczytne wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi na rzecz pokoju na świecie. Zespoły w krótkich wystąpieniach zaprezentowały swoim koleżankom i kolegom ciekawostki z życia wybitnych Polaków: Marii Skłodowskiej - Curie, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy. Przygotowane prezentacje w formie lapbooków i plakatów zostały umieszczone na wystawie w klasie.
Ostatnie pożegnanie
„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
ks. Jan Twardowski
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci nauczycielki Wiesławy Zaborskiej, wychowawcy wielu pokoleń dzieci i młodzieży, naszej koleżanki.
Odszedł wspaniały człowiek i nauczyciel przez kilkadziesiąt lat związany z bielańską oświatą. Dziś nasze współczucie okazujemy wszystkim, których ta śmierć dotknęła, łącząc się w smutku, żalu i modlitwie.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Społeczność Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie
Szkolny Konkurs "Mam Talent"
17 kwietnia w naszej szkole odbył się finał III edycji szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Różnorodność występów była bardzo duża. Trzynastu finalistów zaprezentowało m.in. gimnastykę, akrobatykę, śpiew, grę na instrumentach.
Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy uczestnicy konkursu pokazali nieprzeciętny talent, a wspaniała publiczność dopingowała i wspierała ze wszystkich sił.
Wybór najlepszych był bardzo trudny, z uwagi na wysoki poziom artystyczny, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury po wspólnych obradach wyłoniło zwycięzców, którymi zostali:
- w kategorii klas I-III
I miejsce – zespół taneczny MARIO - taniec
II miejsce – Florentyna Maniewska z klasy 1b – akrobatyka
III miejsce – Adrian Kołodziejczyk 3b - gra na saksofonie
- w kategorii klas IV- VIII
I miejsce – Veronika Karpińska z klasy 4b - śpiew
II miejsce – Julianna Pulikowska z klasy 7b – śpiew
III miejsce – Antonina Kozioł z klasy 4b - śpiew
Słowa uznania i statuetki laureaci otrzymali z rąk Pani Dyrektor Iwony Krupińskiej. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy wytrwałości w doskonaleniu swoich nieprzeciętnych zdolności.
Ogromne podziękowania niezastąpionej Radzie Rodziców za wsparcie finansowe w zakupie nagród dla zwycięzców konkursu oraz wszystkich finalistów i innych uczestników.
Jak widać wzajemne wsparcie daje ogrom radości dzieciom i poczucie, że RAZEM możemy więcej.
https://drive.google.com/.../1UVGVRu5rzZBSQ8hgQrf.../view...
Sukces Daniela Berezy z klasy 8a
Miło nam poinformować, że Daniel Bereza z klasy 8a został laureatem przedmiotowego konkursu z matematyki, którego organizatorem jest Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli na zlecenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Link do wyników.
Gratulujemy!
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
„Zorza polarna w objęciach fizyki”
W dniu 20 marca odbył się finał konkursu wojewódzkiego plastyczno-fizycznego „Fraktal”. Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej nawiązującej do zjawiska, teorii lub prawa fizycznego oraz jego naukowe wyjaśnienie.
Michał podczas prezentacji swojej pracy „Zorza polarna w objęciach fizyki” wykazał, że fizyka i sztuka są ze sobą powiązane - zarówno fizycy, jak i artyści starają się zrozumieć i zinterpretować otaczający nas świat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Powitanie wiosny
Przyszła do nas wiosna - wiosenka
Zielona panienka - panienka
Przyszła o poranku
W sasankowym wianku...
Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązują do wydarzeń naszej szkoły z 21 marca, kiedy to cała uczniowska brać powitała wiosnę. To szczególna pora roku, która napawa wszystkich optymizmem, a jej pierwszy dzień jest jednym z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani na zielono, a tradycyjny plecak lub tornister zamienili na inne nosidło. Książki, zeszyty i przybory szkolne zostały przyniesione, m.in. w walizkach, poszewkach, koszykach, koszach, tekturowych pudełkach, garnkach, a nawet... w sejfie. Ponadto dzieci i młodzież włączyli się do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. Przedsięwzięcie polegało na założeniu na siebie tych elementów garderoby – w różnych barwach na każdą nogę oraz pokolorowaniu papierowej skarpetki i zawieszeniu jej na drzwiach swojej pracowni lub na specjalnie przygotowanych do tego celu sznurach, by po raz kolejny pobić rekord utworzenia najdłuższego sznura wyjątkowych skarpetek.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji, której przewodniczył wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, cieszyły się „wiosenki” z klas: 5a i 8c.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie dla wszystkich źródłem dodatkowej energii.
Sukces w XX Olimpiadzie Matematycznej Juniorów
Miło nam poinformować, że Stanisław Krzywicki uczeń klasy 8B został finalistą XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzięki temu osiągnięciu Stanisław uzyskał uprawnienia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do szkoły ponadpodstawowej.
GRATULUJEMY!!!
Sukces sportowy naszych uczniów
W dniach 10-14 marca 2025 r., w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6, odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w kategorii młodzieży szkół podstawowych o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany. Organizatorem imprezy był Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy.
Na zawody zgłosiło się 13 bielańskich szkół podstawowych, które drogą losowania zostały podzielone na 4 grupy. Grając systemem „każdy z każdym”, wyłoniono kolejność w poszczególnych grupach. Za wygrany mecz zespół otrzymywał 2 pkt., za przegrany 1 pkt. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów – każdy do 25 pkt.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce, a reprezentowali ją chłopcy z klas 7-8:
Patryk Sumiński z klasy 8c, Maciej Daniszenko z klasy 8d, Mateusz Dymek z klasy 8d, Michał Krasnodębski z klasy 8c, Maciej Paluch z klasy 7b, Antoni Bartczak z klasy 7c, Wiktor Krzyżanowski z klasy 7c, Aleksander Kopka z klasy 8c, Nikodem Kucisz z klasy 8b, Filip Saniewski z klasy 8c.
Gratulacje dla naszych siatkarzy !!!
I Warszawski Turniej Szachowy „Zdobywcy z Matplanety"
14 marca 2025 r. w Centrum Edukacyjnym Matplaneta Ursynów odbył się I Warszawski Turniej Szachowy „Zdobywcy z Matplanety". Turniej skierowany był do uczniów klas IV-VIII i przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Rywalizacja toczyła się w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie 10’+2″ za każde posunięcie dla zawodnika.
Każda szkoła mogła wystawić maksymalnie 2 reprezentacje. Szkołę Podstawową nr 293 reprezentowali:
- w kategorii klas IV-VI: Artur Brzeziński, Bartosz Mamaj, Oliwier Jasiński, Piotr Orłowski, Wiktor Obliński
- w kategorii klas VII-VIII: Julian Obuchowicz, Jędrzej Weronko, Michał Grzeszuk, Ewa Kozłowska, Antonii Chromiński
Walka o miejsca na podium oraz czołowe lokaty w turnieju toczyła się do ostatniej partii zawodów. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 293 walczyli bardzo dzielnie zajmując wysokie pozycje.
Miło nam poinformować, że w grupie klas VII -VIII drugie miejsce zajął uczeń klasy VII b Julian Obuchowicz.
Najlepsi indywidualni gracze w każdej grupie otrzymali medale i puchary, a wszyscy uczestniczy pamiątkowe dyplomy oraz zestawy upominków.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom, gratulujemy osiągniętych wyników i zachęcamy do podnoszenia poziomu „królewskiej gry.”
W dniu turnieju można było również porozmawiać z jednym z najwybitniejszych polskich szachistów – Mistrzem Międzynarodowym Janem Adamskim, uznawanym za jednego z najbardziej utalentowanych polskich graczy okresu powojennego.
Dzień Motyla w naszej szkole
Już wkrótce zawita do nas wiosna. W oczekiwaniu na przyjście tej pory roku, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Motyla, który przypada na 14 marca. Zazwyczaj motyle kojarzą się nam z delikatnością, pięknem, lekkością i wolnością. Dla wielu z nas ten owad stanowi symbol przemiany, zastąpienie słabości pięknem, wrażliwością i siłą. Dlatego Dzień Motyla nazwany jest również Dniem Wrażliwości, który jest poświęcony dzieciom zmagającym się z Epidermolysis Bullosa (EB), tzw. chorobą dzieci motyli.
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, tego dnia uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody święta i przygotowali własnoręcznie motyle, która ozdobiły drzwi sal lekcyjnych. Młodsze dzieci przyszły do szkoły w kolorowych strojach lub ubraniach z motywem motyla oraz uczestniczyły w zajęciach plastycznych, tworząc piękne prace inspirowane tymi owadami. Ponadto obejrzały prezentację dotyczącą problemów dzieci chorych na EB, dzięki której mogły lepiej zrozumieć ich codzienne zmagania.
Dzień Motyla upłynął przepełniony empatią i radością.
Wyjście do Sejmu RP
Uczennice naszej szkoły, które opiekowały się podopiecznymi Fundacji „Świat na Tak” w czasie XXVII Balu Integracyjnego, który odbył się 2 marca br., zostały zaproszone do Sejmu przez Prezes Fundacji, Panią Joannę Fabisiak. Spotkanie odbyło się w Sali Kolumnowej, po którym wolontariusze zwiedzili salę plenarną Sejmu.
Zaproszenie do Parlamentu stanowiło formę podziękowania za ich trud i poświęcony czas w niedzielę, aby ułatwić zabawę niepełnosprawnej młodzieży. Pani Prezes przekazała wolontariuszom wyrazy wdzięczności od podopiecznych, którzy z niecierpliwością i nadzieją czekają przez cały rok na ten wyjątkowy bal, licząc na wspaniałą zabawę. Dzięki ludziom dobrego serca, inni mogą nie tylko cieszyć się ze spotkania, lecz także czuć się bezpiecznie.
Wyniki Międzyszkolnego konkursu plastycznego ,, Kwiaty dla Babci i Dziadka”
Przedstawiamy wyniki Międzyszkolnego konkursu plastycznego ,, Kwiaty dla Babci i Dziadka” zorganizowanego przez świetlicę Szkoły Podstawowej nr 293.
1 miejsce
Wojciech Sadura kl. 1d SP nr 80
Aleksandra Brudzińska kl. 1 SP nr 263
Helena Ostaszewska kl. 2c SP nr 293
Antoni Orłowski kl. 2c SP nr 293
Anna Rusiecka kl. 3b SP nr 293
Lena Przychocka kl. 3d SP nr 80
2 miejsce
Marcel Markiewicz kl. 1c SP nr 293
Valerie Karpińska kl.1a SP nr 293
Hanna Makowska kl. 2a SP nr 53
Małgorzata Różańska kl. 2a SP nr 133
Julia Filipiak kl. 3a SP nr 293
Sofiya Savitskaja kl. 3 nr SP 263
3 miejsce
Aleksandra Kawecka kl. 1b SP nr 408
Jan Sochacki kl. 1b SP nr 293
Karolina Sosor kl. 2b SP nr 80
Martyna Anisimowicz kl. 2a SP nr 77
Magdalena Buczek kl. 3b SP nr 80
Maja Żal kl. 3b SP nr 133
Wyróżnienia
Anita Ostrek 1b
Maria Luberek 1b
Anna Zahreba 1
Elizaveta Torop 1a
Helena Ciesielska 1a
Amelia Bardzińska 1b
Patrycja Hyszko 1c
Hanna Jadczak 1a
Ignacy Śliwiński 1a
Natalia Makowska 1c
Wojciech Krajewski 1a
Eliza Hryniawska 1a
Zofia Magin 2a
Lidia Bednarczyk 2a
Liwia Jaworska 2a
Zuzanna Król 2j
Weronika Leska 2c
Laura Bienias 2b
Julia Wiśniewska 2a
Nadia Posiadły 2b
Aleksandra Żuchowska 2a
Anna Groblewska 2b
Fabian Mamaj 2c
Izabela Wojciechowska 2b
Nadia Oberemok 3b
Maria Krzywicka 3b
Weronika Dorsz 3
Wiktoria Berłożecka 3a
Kaja Gajewska 3b
Zofia Gerlach 3c
Asia Krysińska 3a
Michalina Szewczuk- Romanowska 3a
Małgorzata Wierzejska 3
Liliana Grycz 3b
Zuzanna Banaszek 3b
Maja Domżak 3a
Weronika Świetlik 3a
Oliwia Wróblewska 3b
Lena Biernat 3b
Julia Pielak 3a
Marcelina Osial 3a
Dzień Kobiet
„Być kobietą, być kobietą-
marzę ciągle, będąc dzieckiem…”
8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Każda kobieta jest wyjątkowa, ale w tym dniu chce wyglądać szczególnie zjawiskowo. W Samorządzie Uczniowskim powstała inicjatywa, aby upiększyć chętne dziewczynki i w tym szczególnym dniu wykonać im niezwykle fantazyjne fryzury.
Zadanie polegało na wykazaniu się kreatywnością z wykorzystaniem różnorodnych dodatków, takich jak: kolorowe wstążki, kwiaty, pióra, biżuteria i inne akcesoria, aby nadać fryzurze blask i unikalny charakter.
Jury bacznym okiem obserwowało zmagania młodych adeptów fryzjerstwa i wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęły klasy: 5A i 8C, na drugim miejscu uplasował się duet z klasy 8B. Jury doceniło również pracę mistrzów fryzjerstwa z klas 5B i 7A.
Zwycięzcom gratulujemy! Może wśród naszych uczestników konkursu będą przyszli mistrzowie nożyczek?
Akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W dniu 6 marca 2025 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie słowno-muzyczne z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zostało poświęcone bohaterom, którzy w trudnych czasach powojennych walczyli o wolność i niepodległość Polski, przeciwko sowieckiej dominacji.
Wydarzenie uświetniły występy uczniów z klas V-VIII, którzy poprzez śpiew, taniec, recytacje wierszy i inscenizację przybliżyli sylwetki tych niezwykłych postaci. Młodzież z zaangażowaniem oddała hołd tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej, w obliczu komunistycznego reżimu, kontynuowali walkę o suwerenność naszego kraju.
Dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w organizacji uroczystości. Wierzymy, że wspólne uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych pozostanie na długo w naszej pamięci i stanie się inspiracją dla kolejnych pokoleń.
„Ponieważ żyli prawem wilczym / Historia o nich głucho milczy” [Z.Herbert].
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia oraz do refleksji nad historią.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Tym razem podczas zajęć pozalekcyjnych „Sprawne rączki”, uczniowie uszyli błękitnego pieska – przytulankę. Dzięki manualnym predyspozycjom, dzieci stworzyły wyjątkowy przedmiot, który z pewnością umili im czas spędzony poza szkołą, a przede wszystkim sprawi ogromną radość.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do kształcenia zdolności praktycznych!
Podsumowanie akcji "Tydzień z Łamigłówką"
W dniach 24 - 28 lutego br., po raz trzeci został zorganizowany przez nauczycieli matematyki "Tydzień z Łamigłówką". Tegoroczna akcja skierowana była do wszystkich uczniów z klas I – VIII, do nauczycieli, a także rodziców.
Uczniowie codziennie mieli za zadanie, na długich przerwach, rozwiązać jedną z łamigłówek: W poniedziałek był to "Piramidy”, we wtorek - "Architekt", w środę - "Od 0 do 9", w czwartek - "Malowane liczbami" i na koniec, w piątek, "Wielokropka". Stawka była wysoka, bo każdy uczeń, który prawidłowo rozwiązał wszystkie zadania, otrzymywał z matematyki dodatkową ocenę celującą. Natomiast za cztery poprawne rozwiązania - ocenę bardzo dobrą, zaś za trzy prawidłowo wykonane łamigłówki - ocenę dobrą. Do zadań przystąpiło 109 uczniów, którzy przynajmniej raz uczestniczyli w konkursie.
Zmaganiom matematycznym towarzyszyły ogromne emocje, uczniowie rozmawiali na temat sposobów rozwiązywania łamigłówek, tłumaczyli sobie wzajemnie zasady obliczania oraz ćwiczyli na wcześniej udostępnionych materiałach.
Również nauczyciele i rodzice mieli codzienny dostęp do łamigłówki poprzez dziennik elektroniczny. Już od wczesnych godzin porannych pojawiały się rozwiązania. Emocje towarzyszące uczniom, udzieliły się także dorosłym. W matematycznej zabawie wzięło udział 32 rodziców oraz 12 nauczycieli.Podsumowanie:
Najwięcej uczniów wzięło udział z klasy 8b.
Najłatwiejszą łamigłówką okazała się ta, która przypadła we wtorek - rozwiązało je 95% uczestników, natomiast najtrudniejsza była w piątek - poprawne rozwiązania stanowiły 86%.
Dodatkową ocenę celującą z matematyki otrzymało 34 uczniów, 13 - bardzo dobrą, 12 - dobrą.
Rozwiązywanie łamigłówek cieszyło się dużym zainteresowaniem.Uczniowie z klas I - III, którzy rozwiązali poprawnie 4 łamigłówki:
1. Jan Pulikowski – klasa 3a
2. Julia Zagalska – klasa 3aUczniowie, którzy rozwiązali wszystkie łamigłówki:
1. Franciszek Śliwiński - klasa 4a
2. Anna Zagalska - klasa 5c
3. Klaudia Gawryś - klasa 6a
4. Piotr Orłowski - klasa 6a
5. Bartosz Parys - klasa 6a
6. Oliwia Piechocka- klasa 6a
7. Mikołaj Szczepański - klasa 6b
8. Kinga Baran - klasa 7a
9. Aleksandra Gebel - klasa 7a
10. Maria Leszczyńska - klasa 7a
11. Nina Luto - klasa 7a
12. Zuzanna Witosławska - klasa 7a
13. Paulina Bednarz - klasa 7b
14. Michał Grzeszuk - klasa 7b
15. Jan Marciniak - klasa 7b
16. Julian Obuchowicz - klasa 7b
17. Krzysztof Obuchowicz - klasa 7b
18. Antek Arent - klasa 7c
19. Wanda Drumlewska - klasa 7c
20. Ewa Kozłowska - klasa 7c
21. Jan Wardak - klasa 8a
22. Michał Burdziakowski – klasa 8b
23. Natalia Hołubowicz - klasa 8b
24. Stanisław Krzywicki - klasa 8b
25. Nikodem Kucisz – klasa 8b
26. Jan Opyrchał - klasa 8b
27. Julianna Pulikowska - klasa 8b
28. Liliana Różycka - klasa 8b
29. Michał Sroczyński - klasa 8b
30. Milena Tor – klasa 8b
31. Zuzanna Walczyk – klasa 8b
32. Kornelia Rydel – klasa 8c
33. Wiktoria Józefiak – klasa 8d
34. Maja Marciniak – klasa 8dRodzice, którzy rozwiązali wszystkie łamigłówki:
1. Pani Anna Bednarska
2. Panie Kinga i Iga Elbe
3. Pani Małgorzata Gawryś
4. Pani Ewelina Grzesiuk - Mazurek
5. Pani Małgorzata Gumowska
6. Pani Aleksandra Idzikowska
7. Pani Karina Jasińska
8. Pani Ewa Karpińska
9. Pani Małgorzata Kowalczyk
10. Pani Agnieszka Kowalska
11. Pan Igor Kruk
12. Pan Marcin Kukulski
13. Pani Katarzyna Kwiatkowska
14. Pani Monika Milińska
15. Pani Urszula Paszewska
16. Pani Marta Piechocka
17. Pani Anna Podsiadły
18. Pani Anna Polnicka
19. Pani Agnieszka Siemaszko
20. Pan Łukasz Śliwiński
21. Pan Rafał Zagalski
22. Pani Małgorzata WszędyrównyNauczyciele, którzy rozwiązali wszystkie łamigłówki:
1. Pani Małgorzata Badeńska - Onyśk
2. Pani Maryla Dąbrowska
3. Pani Katarzyna Domańska
4. Pani Agata Idzikowska
5. Pani Katarzyna Kowalska
6. Pani Anna Łachańska
7. Pani Eliza Łyżwińska
8. Pani Renata Piłat
9. Pani Aleksandra Stopyra
10. Pani Joanna Strzałkowska
11. Pani Paulina Wiśniewska
Gratulacje dla tych, którzy zmierzyli się z tak trudnym wyzwaniem!
Wszyscy uczestnicy "Tygodnia z Łamigłówką" otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Bieg Patriotyczny na dystansie 1963m.
W dniu 28 lutego odbył się w naszej szkole bieg „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na dystansie 1963 metry. Brali w nim udział uczniowie z klas IV-VIII. Odległość ta ma wymiar symboliczny i nawiązuje do śmierci ostatniego Żołnierza Niezłomnego. W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 roku.
Wyniki biegu Tropem Wilczym zostaną ogłoszone 6 marca podczas uroczystej akademii upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych.
Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Archiwum Aktualności