W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
„Zorza polarna w objęciach fizyki”
W dniu 20 marca odbył się finał konkursu wojewódzkiego plastyczno-fizycznego „Fraktal”. Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej nawiązującej do zjawiska, teorii lub prawa fizycznego oraz jego naukowe wyjaśnienie.
Michał podczas prezentacji swojej pracy „Zorza polarna w objęciach fizyki” wykazał, że fizyka i sztuka są ze sobą powiązane - zarówno fizycy, jak i artyści starają się zrozumieć i zinterpretować otaczający nas świat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Powitanie wiosny
Przyszła do nas wiosna - wiosenka
Zielona panienka - panienka
Przyszła o poranku
W sasankowym wianku...
Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązują do wydarzeń naszej szkoły z 21 marca, kiedy to cała uczniowska brać powitała wiosnę. To szczególna pora roku, która napawa wszystkich optymizmem, a jej pierwszy dzień jest jednym z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani na zielono, a tradycyjny plecak lub tornister zamienili na inne nosidło. Książki, zeszyty i przybory szkolne zostały przyniesione, m.in. w walizkach, poszewkach, koszykach, koszach, tekturowych pudełkach, garnkach, a nawet... w sejfie. Ponadto dzieci i młodzież włączyli się do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. Przedsięwzięcie polegało na założeniu na siebie tych elementów garderoby – w różnych barwach na każdą nogę oraz pokolorowaniu papierowej skarpetki i zawieszeniu jej na drzwiach swojej pracowni lub na specjalnie przygotowanych do tego celu sznurach, by po raz kolejny pobić rekord utworzenia najdłuższego sznura wyjątkowych skarpetek.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji, której przewodniczył wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, cieszyły się „wiosenki” z klas: 5a i 8c.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie dla wszystkich źródłem dodatkowej energii.
Sukces w XX Olimpiadzie Matematycznej Juniorów
Miło nam poinformować, że Stanisław Krzywicki uczeń klasy 8B został finalistą XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzięki temu osiągnięciu Stanisław uzyskał uprawnienia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do szkoły ponadpodstawowej.
GRATULUJEMY!!!
Sukces sportowy naszych uczniów
W dniach 10-14 marca 2025 r., w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6, odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w kategorii młodzieży szkół podstawowych o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany. Organizatorem imprezy był Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy.
Na zawody zgłosiło się 13 bielańskich szkół podstawowych, które drogą losowania zostały podzielone na 4 grupy. Grając systemem „każdy z każdym”, wyłoniono kolejność w poszczególnych grupach. Za wygrany mecz zespół otrzymywał 2 pkt., za przegrany 1 pkt. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów – każdy do 25 pkt.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce, a reprezentowali ją chłopcy z klas 7-8:
Patryk Sumiński z klasy 8c, Maciej Daniszenko z klasy 8d, Mateusz Dymek z klasy 8d, Michał Krasnodębski z klasy 8c, Maciej Paluch z klasy 7b, Antoni Bartczak z klasy 7c, Wiktor Krzyżanowski z klasy 7c, Aleksander Kopka z klasy 8c, Nikodem Kucisz z klasy 8b, Filip Saniewski z klasy 8c.
Gratulacje dla naszych siatkarzy !!!
I Warszawski Turniej Szachowy „Zdobywcy z Matplanety"
14 marca 2025 r. w Centrum Edukacyjnym Matplaneta Ursynów odbył się I Warszawski Turniej Szachowy „Zdobywcy z Matplanety". Turniej skierowany był do uczniów klas IV-VIII i przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Rywalizacja toczyła się w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie 10’+2″ za każde posunięcie dla zawodnika.
Każda szkoła mogła wystawić maksymalnie 2 reprezentacje. Szkołę Podstawową nr 293 reprezentowali:
- w kategorii klas IV-VI: Artur Brzeziński, Bartosz Mamaj, Oliwier Jasiński, Piotr Orłowski, Wiktor Obliński
- w kategorii klas VII-VIII: Julian Obuchowicz, Jędrzej Weronko, Michał Grzeszuk, Ewa Kozłowska, Antonii Chromiński
Walka o miejsca na podium oraz czołowe lokaty w turnieju toczyła się do ostatniej partii zawodów. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 293 walczyli bardzo dzielnie zajmując wysokie pozycje.
Miło nam poinformować, że w grupie klas VII -VIII drugie miejsce zajął uczeń klasy VII b Julian Obuchowicz.
Najlepsi indywidualni gracze w każdej grupie otrzymali medale i puchary, a wszyscy uczestniczy pamiątkowe dyplomy oraz zestawy upominków.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom, gratulujemy osiągniętych wyników i zachęcamy do podnoszenia poziomu „królewskiej gry.”
W dniu turnieju można było również porozmawiać z jednym z najwybitniejszych polskich szachistów – Mistrzem Międzynarodowym Janem Adamskim, uznawanym za jednego z najbardziej utalentowanych polskich graczy okresu powojennego.
Dzień Motyla w naszej szkole
Już wkrótce zawita do nas wiosna. W oczekiwaniu na przyjście tej pory roku, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Motyla, który przypada na 14 marca. Zazwyczaj motyle kojarzą się nam z delikatnością, pięknem, lekkością i wolnością. Dla wielu z nas ten owad stanowi symbol przemiany, zastąpienie słabości pięknem, wrażliwością i siłą. Dlatego Dzień Motyla nazwany jest również Dniem Wrażliwości, który jest poświęcony dzieciom zmagającym się z Epidermolysis Bullosa (EB), tzw. chorobą dzieci motyli.
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, tego dnia uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody święta i przygotowali własnoręcznie motyle, która ozdobiły drzwi sal lekcyjnych. Młodsze dzieci przyszły do szkoły w kolorowych strojach lub ubraniach z motywem motyla oraz uczestniczyły w zajęciach plastycznych, tworząc piękne prace inspirowane tymi owadami. Ponadto obejrzały prezentację dotyczącą problemów dzieci chorych na EB, dzięki której mogły lepiej zrozumieć ich codzienne zmagania.
Dzień Motyla upłynął przepełniony empatią i radością.
Wyjście do Sejmu RP
Uczennice naszej szkoły, które opiekowały się podopiecznymi Fundacji „Świat na Tak” w czasie XXVII Balu Integracyjnego, który odbył się 2 marca br., zostały zaproszone do Sejmu przez Prezes Fundacji, Panią Joannę Fabisiak. Spotkanie odbyło się w Sali Kolumnowej, po którym wolontariusze zwiedzili salę plenarną Sejmu.
Zaproszenie do Parlamentu stanowiło formę podziękowania za ich trud i poświęcony czas w niedzielę, aby ułatwić zabawę niepełnosprawnej młodzieży. Pani Prezes przekazała wolontariuszom wyrazy wdzięczności od podopiecznych, którzy z niecierpliwością i nadzieją czekają przez cały rok na ten wyjątkowy bal, licząc na wspaniałą zabawę. Dzięki ludziom dobrego serca, inni mogą nie tylko cieszyć się ze spotkania, lecz także czuć się bezpiecznie.
Wyniki Międzyszkolnego konkursu plastycznego ,, Kwiaty dla Babci i Dziadka”
Przedstawiamy wyniki Międzyszkolnego konkursu plastycznego ,, Kwiaty dla Babci i Dziadka” zorganizowanego przez świetlicę Szkoły Podstawowej nr 293.
1 miejsce
Wojciech Sadura kl. 1d SP nr 80
Aleksandra Brudzińska kl. 1 SP nr 263
Helena Ostaszewska kl. 2c SP nr 293
Antoni Orłowski kl. 2c SP nr 293
Anna Rusiecka kl. 3b SP nr 293
Lena Przychocka kl. 3d SP nr 80
2 miejsce
Marcel Markiewicz kl. 1c SP nr 293
Valerie Karpińska kl.1a SP nr 293
Hanna Makowska kl. 2a SP nr 53
Małgorzata Różańska kl. 2a SP nr 133
Julia Filipiak kl. 3a SP nr 293
Sofiya Savitskaja kl. 3 nr SP 263
3 miejsce
Aleksandra Kawecka kl. 1b SP nr 408
Jan Sochacki kl. 1b SP nr 293
Karolina Sosor kl. 2b SP nr 80
Martyna Anisimowicz kl. 2a SP nr 77
Magdalena Buczek kl. 3b SP nr 80
Maja Żal kl. 3b SP nr 133
Wyróżnienia
Anita Ostrek 1b
Maria Luberek 1b
Anna Zahreba 1
Elizaveta Torop 1a
Helena Ciesielska 1a
Amelia Bardzińska 1b
Patrycja Hyszko 1c
Hanna Jadczak 1a
Ignacy Śliwiński 1a
Natalia Makowska 1c
Wojciech Krajewski 1a
Eliza Hryniawska 1a
Zofia Magin 2a
Lidia Bednarczyk 2a
Liwia Jaworska 2a
Zuzanna Król 2j
Weronika Leska 2c
Laura Bienias 2b
Julia Wiśniewska 2a
Nadia Posiadły 2b
Aleksandra Żuchowska 2a
Anna Groblewska 2b
Fabian Mamaj 2c
Izabela Wojciechowska 2b
Nadia Oberemok 3b
Maria Krzywicka 3b
Weronika Dorsz 3
Wiktoria Berłożecka 3a
Kaja Gajewska 3b
Zofia Gerlach 3c
Asia Krysińska 3a
Michalina Szewczuk- Romanowska 3a
Małgorzata Wierzejska 3
Liliana Grycz 3b
Zuzanna Banaszek 3b
Maja Domżak 3a
Weronika Świetlik 3a
Oliwia Wróblewska 3b
Lena Biernat 3b
Julia Pielak 3a
Marcelina Osial 3a
Dzień Kobiet
„Być kobietą, być kobietą-
marzę ciągle, będąc dzieckiem…”
8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Każda kobieta jest wyjątkowa, ale w tym dniu chce wyglądać szczególnie zjawiskowo. W Samorządzie Uczniowskim powstała inicjatywa, aby upiększyć chętne dziewczynki i w tym szczególnym dniu wykonać im niezwykle fantazyjne fryzury.
Zadanie polegało na wykazaniu się kreatywnością z wykorzystaniem różnorodnych dodatków, takich jak: kolorowe wstążki, kwiaty, pióra, biżuteria i inne akcesoria, aby nadać fryzurze blask i unikalny charakter.
Jury bacznym okiem obserwowało zmagania młodych adeptów fryzjerstwa i wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęły klasy: 5A i 8C, na drugim miejscu uplasował się duet z klasy 8B. Jury doceniło również pracę mistrzów fryzjerstwa z klas 5B i 7A.
Zwycięzcom gratulujemy! Może wśród naszych uczestników konkursu będą przyszli mistrzowie nożyczek?
Akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W dniu 6 marca 2025 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie słowno-muzyczne z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zostało poświęcone bohaterom, którzy w trudnych czasach powojennych walczyli o wolność i niepodległość Polski, przeciwko sowieckiej dominacji.
Wydarzenie uświetniły występy uczniów z klas V-VIII, którzy poprzez śpiew, taniec, recytacje wierszy i inscenizację przybliżyli sylwetki tych niezwykłych postaci. Młodzież z zaangażowaniem oddała hołd tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej, w obliczu komunistycznego reżimu, kontynuowali walkę o suwerenność naszego kraju.
Dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w organizacji uroczystości. Wierzymy, że wspólne uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych pozostanie na długo w naszej pamięci i stanie się inspiracją dla kolejnych pokoleń.
„Ponieważ żyli prawem wilczym / Historia o nich głucho milczy” [Z.Herbert].
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia oraz do refleksji nad historią.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Tym razem podczas zajęć pozalekcyjnych „Sprawne rączki”, uczniowie uszyli błękitnego pieska – przytulankę. Dzięki manualnym predyspozycjom, dzieci stworzyły wyjątkowy przedmiot, który z pewnością umili im czas spędzony poza szkołą, a przede wszystkim sprawi ogromną radość.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do kształcenia zdolności praktycznych!
Podsumowanie akcji "Tydzień z Łamigłówką"
W dniach 24 - 28 lutego br., po raz trzeci został zorganizowany przez nauczycieli matematyki "Tydzień z Łamigłówką". Tegoroczna akcja skierowana była do wszystkich uczniów z klas I – VIII, do nauczycieli, a także rodziców.
Uczniowie codziennie mieli za zadanie, na długich przerwach, rozwiązać jedną z łamigłówek: W poniedziałek był to "Piramidy”, we wtorek - "Architekt", w środę - "Od 0 do 9", w czwartek - "Malowane liczbami" i na koniec, w piątek, "Wielokropka". Stawka była wysoka, bo każdy uczeń, który prawidłowo rozwiązał wszystkie zadania, otrzymywał z matematyki dodatkową ocenę celującą. Natomiast za cztery poprawne rozwiązania - ocenę bardzo dobrą, zaś za trzy prawidłowo wykonane łamigłówki - ocenę dobrą. Do zadań przystąpiło 109 uczniów, którzy przynajmniej raz uczestniczyli w konkursie.
Zmaganiom matematycznym towarzyszyły ogromne emocje, uczniowie rozmawiali na temat sposobów rozwiązywania łamigłówek, tłumaczyli sobie wzajemnie zasady obliczania oraz ćwiczyli na wcześniej udostępnionych materiałach.
Również nauczyciele i rodzice mieli codzienny dostęp do łamigłówki poprzez dziennik elektroniczny. Już od wczesnych godzin porannych pojawiały się rozwiązania. Emocje towarzyszące uczniom, udzieliły się także dorosłym. W matematycznej zabawie wzięło udział 32 rodziców oraz 12 nauczycieli.Podsumowanie:
Najwięcej uczniów wzięło udział z klasy 8b.
Najłatwiejszą łamigłówką okazała się ta, która przypadła we wtorek - rozwiązało je 95% uczestników, natomiast najtrudniejsza była w piątek - poprawne rozwiązania stanowiły 86%.
Dodatkową ocenę celującą z matematyki otrzymało 34 uczniów, 13 - bardzo dobrą, 12 - dobrą.
Rozwiązywanie łamigłówek cieszyło się dużym zainteresowaniem.Uczniowie z klas I - III, którzy rozwiązali poprawnie 4 łamigłówki:
1. Jan Pulikowski – klasa 3a
2. Julia Zagalska – klasa 3aUczniowie, którzy rozwiązali wszystkie łamigłówki:
1. Franciszek Śliwiński - klasa 4a
2. Anna Zagalska - klasa 5c
3. Klaudia Gawryś - klasa 6a
4. Piotr Orłowski - klasa 6a
5. Bartosz Parys - klasa 6a
6. Oliwia Piechocka- klasa 6a
7. Mikołaj Szczepański - klasa 6b
8. Kinga Baran - klasa 7a
9. Aleksandra Gebel - klasa 7a
10. Maria Leszczyńska - klasa 7a
11. Nina Luto - klasa 7a
12. Zuzanna Witosławska - klasa 7a
13. Paulina Bednarz - klasa 7b
14. Michał Grzeszuk - klasa 7b
15. Jan Marciniak - klasa 7b
16. Julian Obuchowicz - klasa 7b
17. Krzysztof Obuchowicz - klasa 7b
18. Antek Arent - klasa 7c
19. Wanda Drumlewska - klasa 7c
20. Ewa Kozłowska - klasa 7c
21. Jan Wardak - klasa 8a
22. Michał Burdziakowski – klasa 8b
23. Natalia Hołubowicz - klasa 8b
24. Stanisław Krzywicki - klasa 8b
25. Nikodem Kucisz – klasa 8b
26. Jan Opyrchał - klasa 8b
27. Julianna Pulikowska - klasa 8b
28. Liliana Różycka - klasa 8b
29. Michał Sroczyński - klasa 8b
30. Milena Tor – klasa 8b
31. Zuzanna Walczyk – klasa 8b
32. Kornelia Rydel – klasa 8c
33. Wiktoria Józefiak – klasa 8d
34. Maja Marciniak – klasa 8dRodzice, którzy rozwiązali wszystkie łamigłówki:
1. Pani Anna Bednarska
2. Panie Kinga i Iga Elbe
3. Pani Małgorzata Gawryś
4. Pani Ewelina Grzesiuk - Mazurek
5. Pani Małgorzata Gumowska
6. Pani Aleksandra Idzikowska
7. Pani Karina Jasińska
8. Pani Ewa Karpińska
9. Pani Małgorzata Kowalczyk
10. Pani Agnieszka Kowalska
11. Pan Igor Kruk
12. Pan Marcin Kukulski
13. Pani Katarzyna Kwiatkowska
14. Pani Monika Milińska
15. Pani Urszula Paszewska
16. Pani Marta Piechocka
17. Pani Anna Podsiadły
18. Pani Anna Polnicka
19. Pani Agnieszka Siemaszko
20. Pan Łukasz Śliwiński
21. Pan Rafał Zagalski
22. Pani Małgorzata WszędyrównyNauczyciele, którzy rozwiązali wszystkie łamigłówki:
1. Pani Małgorzata Badeńska - Onyśk
2. Pani Maryla Dąbrowska
3. Pani Katarzyna Domańska
4. Pani Agata Idzikowska
5. Pani Katarzyna Kowalska
6. Pani Anna Łachańska
7. Pani Eliza Łyżwińska
8. Pani Renata Piłat
9. Pani Aleksandra Stopyra
10. Pani Joanna Strzałkowska
11. Pani Paulina Wiśniewska
Gratulacje dla tych, którzy zmierzyli się z tak trudnym wyzwaniem!
Wszyscy uczestnicy "Tygodnia z Łamigłówką" otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Udział w projekcie Biznes Kids
Biznes Kids to nieodpłatny ogólnopolski projekt dla uczniów szkół podstawowych w wieku 11-14 lat. Celem projektu jest kształtowanie u uczniów umiejętności rozporządzania swoim budżetem, oszczędzania i planowania wydatków. Uczniowie klas 5a i 8a uczestniczyli w interaktywnych warsztatach on-line realizowanych za pośrednictwem platformy edukacyjnej w dwóch tematach – „Zaplanuj swój budżet”, „Bądź Panem swoich danych”.
Zielniki klasy 3a
Klasa 3a w swoich Zielnikach zamknęła ostatnie tegoroczne wspomnienie jesieni. Umieszczone w nich rośliny umożliwiły uczniom pogłębienie wiedzy na temat świata przyrodniczego. Prezentacja efektów wykonanego zadania podczas wystąpienia przed zespołem klasowym była doskonałą okazją do rozwijania kompetencji społeczno-językowych.
Jubileusz 50-lecia Naszej Szkoły
Bije zegar godziny, my wtedy mawiamy:
Jak ten czas szybko mija – a to my mijamy…
Stanisław Jachowicz
Cytat Stanisława Jachowicza uświadamia nam, że właśnie mija 50 lat, gdy przy ulicy Kochanowskiego 8, powstała nowa Szkoła Podstawowa nr 293, której nieprzerwanie patronuje Jan Kochanowski. Wszystko zaczęło się 1 września 1973 roku, kiedy to odbyła się pierwsza w historii szkoły inauguracja nowego roku szkolnego. Natomiast 24 listopada 1984 roku, miało miejsce nadanie szkole imienia Jana Kochanowskiego.
Jubileusz to niepowtarzalna okazja do przypomnienia jej historii, którą tworzą dokonania dyrektorów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, to czas podsumowania pracy i osiągnięć, to również czas spotkań i wspomnień…
Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono zacnych gości, byłych, a także obecnych nauczycieli i pracowników, absolwentów oraz przyjaciół i sympatyków Szkoły.
Gala Jubileuszowa z ceremoniałem szkoły miała miejsce 23 listopada 2023 roku, w sali gimnastycznej, o godzinie 10.00. Uroczystość rozpoczął wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, który na wstępie poprosił o zabranie głosu gospodarza obchodów jubileuszu, Panią Iwonę Krupińską. Dyrektor szkoły powitała wszystkich zacnych gości, wśród których znaleźli się Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk wraz z ze swoimi zastępcami: Panią Sylwią Lacek, Panem Włodzimierzem Piątkowskim oraz Panem Andrzejem Maliną. Swoją obecnością zaszczycili także: naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania – Pani Zofia Gajewicz, radni Dzielnicy Bielany: Pani Alicja Chęcińska, Pani Monika Szadkowska, Pani Aleksandra Szymańczyk, Pan Wojciech Borkowski oraz Pan Ryszard Zakrzewski, proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego - ksiądz Sławomir Nowakowski i kapelan Sejmu RP – ksiądz Andrzej Sikorski, dyrektorzy bielańskich placówek oświatowych, a także przedstawicielki Prezydium Rady Rodziców – Pani Sylwia Traczyk i Pani Katarzyna Waksmundzka.
W swoim wystąpieniu Pani Iwona Krupińska zwróciła uwagę, że przez minione 50 lat „(…) dziesiątki osób współtworzyło to wyjątkowe miejsce, a nadrzędnym celem wszystkich działań SP 293 była i jest troska o rozwój osobowości, zdolności i zainteresowań uczniów, rozwijanie ich talentów i pasji. To w szkole znajdują zrozumienie, wsparcie i pomoc, a dzięki pracy i zaangażowaniu nauczycieli odnoszą sukcesy w zawodach sportowych oraz konkursach o zasięgu dzielnicowym, wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim. Przestrzeń do kreatywności, wychowanie w wartościach patriotycznych i przekazywanie wiedzy o świecie to główne narzędzia inspirujące dzieci do aktywności i poszukiwań”.
Po przemówieniu dyrektor szkoły zostały wręczone gościom pamiątkowe wydania publikacji „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, przygotowane w ramach realizacji Programu „Wars i Sawa”.
Następnie, na ręce Pani dyrektor, popłynęły ciepłe słowa od zaproszonych gości: Pana Grzegorza Pietruczuka, Pana Ryszarda Zakrzewskiego oraz Pani Sylwii Traczyk, którzy odnosząc się do wybitnej postaci patrona szkoły, wyrazili podziękowania wszystkim, którzy ją tworzyli, życząc jednocześnie dalszych sukcesów i inspiracji w procesie edukacji, które dają satysfakcję i radość. Ponadto przedstawiciele władz Dzielnicy oraz Rady Rodziców przekazali roboty edukacyjne SkriBot, które z pewnością zostaną wykorzystane w ramach realizowanego projektu „Laboratoria Przyszłości”.
W dalszej odsłonie uroczystości jej uczestnicy odbyli, za sprawą pokazu multimedialnego, podróż w czasie, poznając najciekawsze wydarzenia z historii szkoły, zaprezentowane przez Panią Renatę Piłat. Następnie miała miejsce część artystyczna, którą zapoczątkował „Jesienny taniec” z wykorzystaniem kolorowych wstęg nawiązujących barwami do złotej pory roku, przygotowany pod nadzorem Pani Małgorzaty Graczyk. Dużymi
brawami zostały nagrodzone występy wokalne przyjaciół szkoły: Państwa Olgi i Bogdana Żołek oraz Pani Katarzyny Barszczowskiej i Pana Zbigniewa Starnawskiego.
W dalszej kolejności uczniowie wykonali piosenkę, stanowiącą nawiązanie do przedstawienia pt. „Szachy”, przygotowanego pod kierunkiem Pani Elżbiety Milej oraz Pani Beaty Piszczatowskiej, w którym godna podkreślenia była gra aktorska, a także barwna oprawa. Mimo, iż dzieci stanęły przed nie lada wyzwaniem, sprostały mu w sposób imponujący, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem gości. Na zakończenie wystąpił Pan Krzysztof Michalski, który wykonał piosenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego pt. „Lubię wracać tam, gdzie byłem już”.
Na ten jeden dzień, dzięki ogromnemu zaangażowaniu wychowawców świetlicy, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli plastyki oraz techniki, łącznik i sala gimnastyczna naszej szkoły stały się swoistymi Salami Pamięci utrzymanymi w jesiennej tonacji, w których odwiedzający mogli zapoznać się z kronikami i zdjęciami z różnych ważnych momentów historii szkoły. Dla upamiętnienia tych chwil została wystawiona także księga pamiątkowa, w której złożone wpisy świadczą o radości i wzruszeniach, jakie wyzwoliło spotkanie po latach. Na zakończenie uroczystych obchodów Jubileuszu Szkoły wszyscy goście otrzymali pamiątkowe upominki w postaci grafiki szkoły oraz biuletynu „Fraszka”.
W dniu 24 listopada br. jubileuszowe obchody były skierowane do całej społeczności szkolnej. Temu wydarzeniu przewodniczyła dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska.
Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 293 zostanie zapewne w pamięci wszystkich jako dzień kultywowania fundamentalnych wartości, o które dbają uczniowie, nauczyciele i rodzice, tworząc wspólnie historię placówki.
Dokarmiajmy ptaki zimą_akcja Samorządu Uczniowskiego
W okresie zimowym bardzo trudno ptakom znaleźć pożywienie. Samorząd Uczniowski (mały i duży) postanowił zorganizować zbiórkę karmników, które będą pełnić funkcję ptasich stołówek. Majsterkowicze przygotowali tradycyjne, drewniane karmniki, miłośnicy ekologii wykorzystali butelki, puszki, kartony.
Rozwiesiliśmy je wokół szkoły, a pomogli nam w tym panowie konserwatorzy. Ziarno i przysmaki dla ptaków otrzymaliśmy z Urzędu Dzielnicy Bielany.
Mamy nadzieję, że nawet mroźna zima nie będzie straszna dla naszych skrzydlatych przyjaciół.
W przyszłym tygodniu tym razem młodsi uczniowie planują wyjście poza teren szkoły w celu rozłożenia pokarmu w inne miejsca.
Nie bądźmy obojętni, dokarmiajmy ptaki zimą!
Zapisy na bezpłatną lekcję próbną z programowania
Giganci Programowania zapraszają na bezpłatne zajęcia z programowania online oraz stacjonarnie w naszym mieście łączące naukę z uwielbianym przez najmłodszych światem gier. Dokładne terminy i lokalizacje sprawdzicie na naszym wydarzeniu i stronie internetowej www.giganciprogramowania.edu.pl.
W trakcie warsztatów nauczycie się m.in. programować w języku Scratch oraz poznacie środowiska jak Minecraft Education Edition, Python, C#, C++ oraz App Inventor.
Przygotujcie się z nami do niesamowitej zabawy!
Czekamy na Was!
Więcej informacji i formularz zapisów znajdziecie tutaj: Giganci Programowania
Spotkanie z Przemysławem Jakóbczykiem
Spotkanie zorganizowane przez szkolną bibliotekę z Przemysławem Jakóbczykiem, autorem książek przygodowych dla dzieci i młodzieży z elementami survivalu. Pokazują one czytelnikom jak sobie radzić w obliczu zagrożenia. Spotkanie bardzo zainteresowało dzieci, zadawały dużo pytań naszemu gościowi a po spotkaniu ustawiały się w kolejce, aby kupić jego książkę z dedykacją.
Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej
25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Biblioteka szkolna również przyłączyła się do tego wesołego wydarzenia. Została zorganizowana wystawka książek poświęcona misiom w literaturze. Wśród przedstawionych zbiorów można zobaczyć m.in. książki: "Kubuś Puchatek", "Miś Uszatek"," Miś Yogi" czy " Niedźwiedź Wojtek". Poza beletrystyką na wystawce zgromadzono książki popularnonaukowe, które przybliżają czytelnikom zwyczaje i umiejętności niedźwiedzi.
Dzień Pluszowego Misia
Tuli do snu, dodaje otuchy, pociesza w smutku, towarzyszy w zabawie. 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia, najmilszej zabawki, wiernego przyjaciela i towarzysza dzieciństwa.
Z tej okazji w naszej szkole wybraliśmy w konkursie międzyklasowym najsympatyczniejszego misia.
Najwięcej głosów zdobył miś przyniesiony przez uczniów klasy 7C, drugie miejsce- pluszak klasy 5C, a miejsce trzecie miś klasy 2A.
Sukces naszych uczniów w Konkursie Literackim
Uczniowie naszej szkoły ponownie wzięli udział w Konkursie Literackim pod hasłem "Gdy szanujesz wzrok w młodości, nie oślepniesz do starości". Turniej tradycyjnie został zorganizowany przez SPZZLO Warszawa – Żoliborz oraz redakcję kwartalnika „Zdrowie Pacjenta”, a skierowany był do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zadanie uczestników polegało na zredagowaniu krótkiego wiersza, fraszki lub limeryku nawiązującego do tematu konkursu.
Wśród laureatów znalazło się aż 12 uczniów naszej szkoły: Dziedzic Katarzyna kl.7d, Kaczmarek Matylda kl. 6c, Krajewska Zofia kl. 5a, Jakub Krawczyk 7a, Luto Nina kl. 6a, Nwaike Chimnonyerem Gracious kl. 5c, Opyrchał Jan kl. 7b, Piechocka Oliwia kl. 5a, Polnicka Zofia kl. 8b, Rydel Kornelia kl. 7c, Traczyk Nina kl. 7a, Wójcik Marek kl. 8b.
Wielkie gratulacje!
Jesteśmy Szachowymi Mistrzami Dzielnicy Bielany !!!
W dniu 17 XI w Szkole Podstawowej nr 289 odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy w szachach dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach dzieci i młodzież. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund w tempie gry 10 minut na partię. Celem imprezy było wyłonienie mistrzowskich zespołów szachowych spośród uczniów bielańskich szkół.
Miło nam poinformować, że w obu kategoriach najlepiej spisały się drużyny z naszej szkoły w następujących składach:
I miejsce w kategorii dzieci: Ewa Kozłowska 6c, Artur Brzeziński 3b, Julian Obuchowicz 6b, Michał Grzeszuk 6b
I miejsce w kategorii młodzież: Katarzyna Dziedzic 7d, Mateusz Dymek 7d, Maciej Bidziński 8a, Daniel Bereza 8a
Obie drużyny będą reprezentować Dzielnicę Bielany w finałach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.
Serdeczne gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
17 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Podczas przerw uczennice klas 4 sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród nauczycieli oraz chętnych uczniów naszej społeczności szkolnej. Ponadto dzięki zaangażowaniu uczniów klasy 7B mogliśmy na czas sprawdzić w jakim tempie rozwiązujemy działania na mnożenie. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Spotkanie z hejnalistą z Zamku Królewskiego
Klasy III wzięły udział w spotkaniu z hejnalistą z Zamku Królewskiego. Pan Radosław Gralczyk bardzo ciekawie przedstawił historię powstania hejnałów. Zaprezentował hejnał krakowski i hejnał z Zamku Królewskiego w Warszawie. Uczniowie zgadywali melodie wygrywane przez pana Radosława a następnie wspólnie odśpiewali hymn polski z akompaniamentem trąbki.
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości do Ojczyzny i patriotyzmu, walki o wolność, a także wiary i zwycięstwa. To święto skłania do zadumy i refleksji nad wartością wolności i niepodległości.
Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, w dniu 10 listopada 2023 r., w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczennice klas siódmych zaśpiewały utwory patriotyczne, których przesłaniem było wyrażenie dumy z bycia Polakami, natomiast dziewczynki z klasy 6a zaprezentowały układ taneczny z wykorzystaniem szarf gimnastycznych do piosenki patriotycznej Janusza Szczepkowskiego pt. „Niepodległa, niepokorna”. W oparciu o wiersz Edwarda Słońskiego pt. „Ta co nie zginęła”, chłopcy z klasy szóstej, wcielając się w rolę żołnierzy, zaprezentowali tragiczny los naszych rodaków, których zaborcy zmusili do służby we wrogich sobie obozach, co nierzadko doprowadzało do sytuacji, że na froncie walczyli przeciwko sobie. Społeczność szkolna mogła także obejrzeć animację, której celem było przedstawienie trudnej drogi do niepodległości naszej ojczyzny. Uroczystość zakończyło wspólne wykonanie pieśni powstałej w czasach Legionów Polskich pt. „Szara piechota”. Poprzez śpiew, taniec oraz inscenizację uczniowie wyrazili hołd dla Wolnej i Niepodległej Polski.
Przedstawienie było bardzo interesującą lekcją historii, przygotowaną przez nauczycielkę historii, Panią Wiolettę Kokot. Nad oprawą muzyczną czuwał nauczyciel muzyki, Pan Tadeusz Stasiak, natomiast barwne, tematyczne dekoracje przygotowały wychowawczynie świetlicy.
Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.
Niepodległa, niepokorna
już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska, Polska ma.
(Janusz Szczepkowski, „Niepodległa, niepokorna”)
Obchody Święta Niepodległości w klasach I-III
10 listopada 2023 roku, już po raz siódmy, uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I - III uroczyście obchodzili Święto Odzyskania Niepodległości. Razem z gościem honorowym, Burmistrzem Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, Panem Grzegorzem Pietruczukiem, o godzinie 11.11 odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. Ponadto, chłopcy ubrani w białe koszule, a dziewczynki w czerwone bluzki utworzyli "żywą flagę".
Pan Burmistrz podkreślił, że 11 listopada jest bardzo ważnym świętem dla każdej Polki i każdego Polaka, bo upamiętnia odzyskanie wolności w 1918 roku. Podkreślił, że Polska obchodzi w tym roku 105. rocznicę niepodległości, do której wiodła trudna droga. Zwrócił też uwagę, że w czasie pokoju należy oddawać szacunek symbolom narodowym, bo w ten sposób oddajemy go wszystkim Polakom, bohaterom, którzy walczyli za naszą wolność.
Dzielnicowy Festiwal "Wiem, co jem"
8.11.2023 r. w hali sportowej Szkoła Podstawowa nr 263 im. Powstańców Wielkopolskich w Warszawie odbył się dzielnicowy festiwal organizowany dla wszystkich bielańskich szkół z cyklu „Wiem, co jem” pod hasłem "Zdrowo i kolorowo". Celem wydarzenia jest promowanie zdrowego stylu odżywiania u uczniów. Kolorami przewodnimi naszej szkoły były kolory zielony i biały. Przygotowaliśmy zielony orzeźwiający smoothie z limonką i szpinakiem, zielone sałatki z brokułem, humus.
Wszystko było pyszne i bardzo zdrowe! Imprezie towarzyszyła wesoła i przyjazna atmosfera oraz bardzo duże zaangażowanie ze strony uczniów. Było kolorowo, energetycznie oraz bardzo kreatywnie!
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W związku ze świętem Bibliotek Szkolnych nauczyciele bibliotekarze zorganizowali w październiku dwie akcje czytelnicze i dwa konkursy- filmowy i literacki. Wyróżnienia otrzymali:
- akcja „Książka na życzenie" - Maja Czarnecka kl.4a, Matylda Kaczmarek kl.6c,
- akcja „ Czytam i koloruję"- Julia Filipiak kl.2a, Maria Krzywicka kl.2b, Joanna Gromiec kl.3c,
- konkurs filmowy- Alan Florczak kl.4c,
- konkurs literacki- Oliwia Gerlach kl.6c..
Uczniowie wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy!
#Włącz historię!_zakończenie projektu BohaterON
Kampania #Bohateron dobiegła końca. Efekt finalny naszego projektu to film nagrany przez uczniów z klasy VIIC. Piosenka jest śpiewającą promocją trwającej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej BohaterON w Twojej Szkole.
Energetyczna muzyka i inspirujące słowa pozwoliły na bliższe poznanie historii, na odkrycie cennych wartości i symboli.
Podziękowanie dla uczniów za kreatywność i zaangażowanie w akcję.
Opiekunowie Wolontariatu
Podziękowanie
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich
W sobotę 4 listopada w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. W zawodach wzięły udział dwie reprezentacje naszej szkoły w składzie: I zespół - Daniel Bereza 8a, Julian Obuchowicz 6b, Artur Brzeziński 3b, Ewa Kozłowska 6c oraz II zespół – Michał Grzeszuk 6b, Adam Biernacki 8a, Krzysztof Obuchowicz 6b, Urszula Mędrzecka 7c. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika.
Pierwsza drużyna uplasowała się na 23 miejscu, a druga zajęła 35 miejsce na 60 startujących zespołów.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Archiwum Aktualności