Już po raz kolejny nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali dla uczniów z oddziałów I – III Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw Ruchowych. Rywalizacja sportowa odbyła się 29 listopada i 12 grudnia 2019r. Uczniowie najmłodszych klas brali udział w różnorodnych konkurencjach sportowych, mogli popisać się swoją zwinnością, szybkością i zręcznością. Podczas całego turnieju obowiązywała zasad fair play. Gry i zabawy miały dostarczyć wszystkim uczestnikom radości i miło spędzonego czasu. Każda klasa dała z siebie wszystko i dzielnie walczyła o zwycięstwo. Brawa i uznanie należą się wszystkim drużynom. Szczególnie jednak gratulujemy najlepszym klasom: 1c, 2c i 3d, które na swoich poziomach zdobyły pierwsze miejsce. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, a dla wszystkich Mikołaj przygotował coś słodkiego. Dziękujemy za wesołą atmosferę, zdrową rywalizację i zapraszamy za rok na kolejną edycję Mikołajkowego Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych dla klas I - III.
Wiadomości
Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw Ruchowych dla klas I - III
Sukces w Mistarzostwach Dzielnicy Bielany w tenisie stołowym
9 i 10 grudnia 2019r. odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców w kategorii dzieci i młodzież.
Naszą szkołę w kategorii dzieci reprezentowali:
Gabriela Kozaczewska 5c
Katarzyna Włoch 6f
Patryk Krzyżanowski 6f
Tomasz Rumiński 7c
Jan Jagiełło 7c.
W kategorii młodzież skład naszej drużyny prezentował się następująco:
Oliwia Konopka 7b
Aleksandra Nurzyńska 7b
Krzysztof Krzywicki 7b
Krzysztof Siwek 7b.
Mistrzostwa w tenisie stołowym zakończyły się dla nas sukcesem. W kategorii dzieci chłopcy zajęli I miejsca i awansowali do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. W kategorii młodzież dziewczęta zajęły III miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Klasa V A z wizytą w przedszkolu „Zielony Zakątek”
Uczniowie z klasy V A przygotowali inscenizację „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Wiedzą dotyczącą zasad zdrowego odżywiania, dbania o higienę osobistą i konieczności ruchu na co dzień postanowili podzielić się ze swoimi młodszymi kolegami z przedszkola.
Uczennice z klasy VII wykonywały ciekawe doświadczenia chemicznyczne np. karmiły słodyczami ze styropianu Ciasteczkowego Potwora, otrzymywały szczekający gaz, lampę lawę czy parowóz. Przedszkolaki chętnie asystowały przy eksperymentach. Zarówno przedstawienie jak i pokaz doświadczeń zrobiły na przedszkolakach duże wrażenie. W podziękowaniu dzieci zaśpiewały kilka piosenek o Warszawie.
Sukces w III Bielańskim Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej I can sing
VI Edycja Konkursu "Wędrówka z legendą przez Polskę"
Już po raz szósty, pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy pana Grzegorza Pietruczuka, odbył się Dzielnicowy Konkurs „Wędrówka z legendą przez Polskę”.
Uczniowie klas III bielańskich szkół, na przełomie listopada i grudnia, mieli za zadanie wykonać szereg zadań. W pierwszym etapie konkursu wykonali pracę plastyczną, wydzierankę, do wybranej legendy. W II i III indywidualnie rozwiązywali szereg zadań. Wśród nich były krzyżówki, układanie pytań do legend, rozpoznawanie bohaterów, miejsc na mapie związanych z legendami i wiele innych.
Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą.
Podsumowanie Konkursu odbędzie się w późniejszym terminie.
Mikołajki 2019
Dziadzio Mikołaj lasem wędruje, w okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci?
O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty.
Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…
6 grudnia każdego roku jest dniem, w którym wszyscy wspominają Świętego Mikołaja. Być może nie każdy wie, że był to wielki święty Kościoła starożytnego, który słynął z niesłychanej dobroci wobec ludzi. Dlatego do dziś dnia, na jego cześć, jest obchodzona tradycja obdarowywania się prezentami. Także w naszej szkole podtrzymujemy „mikołajkowy” zwyczaj. Od samego rana na korytarzach i w klasach można było spotkać dzieci ubrane w stroje ze świątecznym akcentem. Dotego grona dołączyła również dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska oraz niektórzy wychowawcy i nauczyciele. Każdy z uczniów nie mógł się doczekać, co otrzyma w prezencie.
Wspaniały gość, w towarzystwie uroczych śnieżynek, przybył jak zawsze z workami pełnymi prezentówi zawitał do każdej klasy, gdzie został przyjęty z wielką serdecznością. Nie sposób opisać emocji, które towarzyszyły dzieciom. Mikołaj spotkał się z uśmiechem na twarzy, spontanicznym okazywaniem radości, a nawet z odśpiewaniem ku jego czci kolęd, tworzących dodatkowo klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Wszyscy z utęsknieniem spodziewają się jeszcze jednej wizyty Świętego, która zapewne nastąpi
w wieczór wigilijny.
Sukces w Bielańskiej Olimpiadzie Językowej
5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 209 odbyło się uroczyste podsumowanie Bielańskiej Olimpiady Językowej wraz z wręczeniem nagród.
Gości oraz finalistów etapu dzielnicowego przywitała pani Małgorzata Miller, dyrektor szkoły, później głos zabrał organizator, którzy pochwalił uczestników za umiejętności językowe, analityczne myślenie. Na koniec nastąpił najbardziej oczekiwany moment każdego konkursu, czyli wręczenie nagród.
II miejsce ex aequo zajęli uczniowie naszej szkoły: z klasy 7b Marek Oczkowski przygotowywany pod kierunkiem pani Joanny Strzałkowskiej oraz Hanna Dziedzic przygotowana przez panią Luizę Miśkiewicz, zaś III miejsce przypadło Wojciechowi Lameckiemu, uczniowi klasy 7a, przygotowanemu przez panią Joannę Strzałkowską.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w potyczkach językowych i nie tylko.
Warsztaty mydlarskie w klasach drugich
Wewnątrzszkolny Turniej Tenisa Stołowego
W dniach 27 listopada oraz 2 grudnia br. nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły zorganizowali Wewnątrzszkolny Turniej Tenisa Stołowego w dwóch kategoriach: dzieci i młodzież.
W pierwszym terminie do zawodów przystąpiło 20 uczniów z klas VII i VIII, natomiast w drugim zmagały się dzieci z klas V i VI.
Wśród młodzieży najlepsze wyniki osiągnęli: Oliwia Konopka z kl. VIIB i Tomasz Rumiński z kl. VIIC.
W kategorii dzieci wygrali: Patryk Krzyżanowski z kl. VIF i Gabriela Kozaczewska z kl. VC.Turniej prowadzony był systemem pucharowym do dwóch przegranych meczów. Zwycięzcy wejdą
w skład szkolnej reprezentacjina Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w tenisie stołowym. Rozgrywkom towarzyszył duży entuzjazm i wiele sportowych emocji.Gratulacje dla zwycięzców i życzenia sukcesów w kolejnych startach!
Przedstawienie pt. „Bajki i bajeczki”
W pierwszych dniach grudnia 2019 roku, szkolny teatr „Kurtyna w górę” wystąpił z przedstawieniem pt. „Bajki i bajeczki” skierowanym do dzieci z klas 0-VI. Inscenizację dwunastu utworów Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy zaprezentowali uczniowie klas VI-VIII. Młodzi aktorzy wcielili się w role bohaterów bardzo dobrze wszystkim znanych wierszy, wśród których znalazły się: „Żuk”, „Żuraw i czapla”, „Leń”, „Zosia Samosia”, „Samochwała”, Grześ i ciocia”…
Szkolna publiczność, z ogromnym zainteresowaniem podziwiała poczynania aktorów przebranych w barwne stroje. Dzięki prowadzącej inscenizację, Pani Beacie Piszczatowskiej, z ochotą i spontaniczną reakcją włączała się do wspólnej recytacji wierszy poetów, które z upływem czasu nie tracą na popularności - nadal są zabawne, rozśmieszają, pouczają i przedstawiają piękno otaczającego dziecko świata.
Warsztaty florystyczno - plastyczne
W naszej szkole już 2 grudnia zagościł magiczny czas świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia, pod kierunkiem plastyczek, Pani Doroty Sucheckiej oraz Pani Elżbiety Lasockiej, po raz drugi zostały zorganizowane warsztaty florystyczno - plastyczne dla dzieci i ich rodziców. Patronat nad zajęciami objął burmistrz dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk oraz Wydział Ochrony Środowiska. Ich celem było kształtowanie wrażliwości na sztukę, rozwijanie zdolności artystycznych, a przede wszystkim wykonanie ozdób bożonarodzeniowych.
Podczas warsztatów rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zmieniały się w prawdziwych artystów. Wszyscy z zapałem wykonywali piękne stroiki bożonarodzeniowe w formie wiechy, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności.
Był to wspólnie spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice pogłębili potrzebę podtrzymywania polskich tradycji i zwyczajów świątecznych. Wszyscy uczestnicy mogli wykazać się też posiadaną wyobraźnią. Dzięki tym zajęciom dzieci mogły poczuć już teraz atmosferę zbliżających się świąt.
Spotkanie w ramach doradztwa zawodowego
W dniu 28 listopada odbyło się spotkanie uczniów klas VIII ze st. sierżant Aleksandrą Kalas, która opowiedziała o pracy policjanta. Uczniowie dowiedzieli się jakie trzeba mieć predyspozycje do pracy w zawodzie i jakie są przeciwwskazania zdrowotne do pracy w charakterze policjanta. Pani policjant opowiedziała o procesie rekrutacyjnym oraz o tym, jakich przedstawicieli innych zawodów zatrudniają Komendy Policji. Uczniowie zadawali pytania o wady i zalety pracy w Policji oraz w jakich pionach można zatrudnić się w Policji. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji programu doradztwa zawodowego i spotkań z przedstawicielami różnych zawodów.
III miejsce w IX Bielańskim Konkursie "Moja mała Ojczyzna".
W dniu 29 listopada w Szkole Podstawowej nr 80 odbył się coroczny bielański konkurs „Moja mała ojczyzna”
Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie: Natalia Hołubowicz kl. 3b, Nikodem Kucisz kl.3b, Oliwia Kozłowska kl.3d, Barbara Polnicka Kl.3d, Julianna Pulikowska kl.3b, przygotowani przez Panią Annę Tkaczyk.
W konkursie uczestniczyło 9 zespołów pięcioosobowych z bielańskich szkół.
Nasz zespół zajął trzecie miejsce. To wspaniały sukces dla naszej szkoły.
Andrzejki 2019
Zebrała się nasza gromada,
gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc,
bo dziś wróżb i magii moc.
Która pierwsza za mąż wyjdzie?
I do której szczęście przyjdzie?
Która dziś odpowiedź na pytanie znajdzie?
A która swą miłość odnajdzie?
Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,
ale na wyniki jeszcze poczekamy.Autor nieznany
Kiedyś andrzejki były traktowane jako obrzęd, który miał nieco inny charakter niż obecnie, gdyż było w nich więcej magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Teraz są wesołym spotkaniem towarzyskim, najczęściej w formie zabawy, dostarczającym wiele humoru i rozrywki, a wróżby traktowane są bardziej z przymrużeniem oka.
Upamiętniając zwyczaj wigilii św. Andrzeja, w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, tym razem w stylu retro. Pomysłodawczyniami tej idei były dziewczynki z klasy 8C, które zajęły się również przygotowaniem tematycznej playlisty. Uczniowie klasIV-VIII bawili się w czwartek, 29 listopada, na wspólnej dyskotece zorganizowanej w sali gimnastycznej. By umilić ich zabawę, przedstawiciele Rady Rodziców zapewnili dodatkowe efekty świetlne, rodzice uczniów poszczególnych klas przygotowali poczęstunki, a o wspaniałą muzykę, która po południu rozbrzmiewała w szkole, zadbał nauczyciel wychowania fizycznego, Pan Mariusz Jaguś.
Impreza andrzejkowa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, które najchętniej poprosiłyby o jej przedłużenie, aby jeszcze przez moment pozostać w tym magicznym nastroju. Ponadto dzieciaki przekonały się, że sale lekcyjne to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy i pisania sprawdzianów, ale także miejsce rozrywki i dobrej zabawy. Pozostając pod wrażeniem andrzejkowych atrakcji, wszyscy oczekują wigilijnych, klasowych spotkań.
Podziel się sercem z Zuzią Kamińską
„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,
ponieważ wszelkie dobro, które dajemy,
zatacza koło i wraca do nas.”
Flora Edwards
28 listopada z inicjatywy Małego Samorządu Uczniowskiego odbył się charytatywny kiermasz książek, z którego dochód został przeznaczony na pomoc chorej na serce Zuzannie Kamińskiej podopiecznej Fundacji „Patrz Sercem”.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu najmłodszych uczniów udało nam się zebrać kwotę 1357 zł, którą za pośrednictwem Rady Rodziców przekazaliśmy na dalszą diagnostykę i leczenie małej Zuzi.
Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli serce i czynnie włączyli się w naszą akcję.
Andrzejki u Seniorów
W środę 27. XI z okazji andrzejek , nasi wolontariusze z klasy VIII A i VIII C odwiedzili Bielański Ośrodek Wsparcia dla Seniorów nr 1 przy al. Zjednoczenia 13. Były wróżby, wspólne tańce, poczęstunek i ciekawe rozmowy łączące oba pokolenia . Na zakończenie spotkania młodzież naszej szkoły została obdarowana własnoręcznie wykonanymi upominkami przez pensjonariuszy Ośrodka. Uczniowie podziękowali za wspólne spędzanie czasu. Mimo różnic dzielących oba pokolenia, spotkania wokół wspólnych pasji dają poczucie partnerstwa, ułatwiają nawiązanie dialogu i wzajemne zrozumienie.
Wykład o zmianach klimatu
W dniu 26 listopada odbył się apel poswiecony zmianom klimatu na kuli ziemskiej w ramach realizowanego w szkole projektu "Klimat to temat".
Dzień Pluszowego Misia w klasach IV - VIII
PLUSZOWY MIŚ to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym ich przyjacielem.
Na dzień 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia. Nie jest to przypadkowa data i mało kto wie, że ta zabawka to symbol związany z niezwykłą historią. Stało się tak za sprawą prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Także w naszej szkole 25 listopada jest zawsze dniem niezwykle kolorowym i radosnym, z uwagi na fakt, że ukochane przytulanki towarzyszą uczniom podczas lekcji. Dodatkową atrakcją jest niewątpliwie plebiscyt na najsympatyczniejszego misia, podczas którego przedstawiciele klas, poprzez głosowanie, wybierają swoją ulubioną maskotkę. Pieczę nad jego prawidłowym przebiegiem sprawują członkowie prezydium Samorządu Uczniowskiego. Na wyniki tego sympatycznego konkursu musimy, niestety, zaczekać do apelu podsumowującego pracę Samorządu Uczniowskiego, który odbędzie się w styczniu 2020r.
Pierwsza pomoc w świetlicy
W dniach 18 - 22 listopada 2019 r. w klasach od pierwszej do czwartej naszej szkoły, już po raz kolejny, zostały przeprowadzone przez wychowawców świetlicy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.
Miały one na celu nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Zakres i tematyka zajęć była dostosowana do wieku dzieci. W celu utrwalenia wiedzy uczniowie obejrzeli również filmy instruktażowe, wykonali też prace plastyczne dotyczące tego tematu. Wspólnie z wychowawcami rozwiązywano lub układano rebusy i krzyżówki.
Pozytywnym efektem podjętych działań, poza nabyciem odpowiednich umiejętności, jest kształtowanie świadomości i nawyku niesienia pomocy poszkodowanym od najmłodszych lat i uczenie dzieci odpowiedzialności za siebie i innych.
Mamo, Tato zadbajmy razem o...
„Mamo, Tato zadbajmy razem o…” tymi słowami Mały Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich Rodziców do wsparcia kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi i wspólne zatroszczenie się o to, co dla każdego ucznia, rodzica i pracownika szkoły powinno być najważniejsze, czyli:
- BEZPIECZEŃSTWO,
- CZYSTOŚĆ,
- SAMODZIELNOŚĆ DZIECI,
- KOMFORT NAUKI.
Ulotka, która trafia w Państwa ręce wyraża troskę o ucznia i uwrażliwia na jego dobro.
Chociaż mało latek mamy,
po szkole chodzimy sami.
Obserwując pracę i zachowania uczniów zauważamy chęć i potrzebę ich samodzielnego radzenia sobie z różnymi wyzwaniami. Jak wiemy proces uczenia się jest najbardziej efektywny, wówczas, gdy dziecko metodą prób i błędów, jednakże samodzielnie, wykonuje powierzone mu zadania. Doświadczanie konsekwencji dokonanych wyborów i podjętych decyzji ma ogromny walor edukacyjny podczas wychowania młodego, odpowiedzialnego człowieka. Dlatego też, zapraszamy i zachęcamy Państwa do wspólnego wsparcia i zatroszczenia się o naukę samodzielności oraz zaradności uczniów główne podczas czynności samoobsługowych na terenie szkoły.
Szkołę czystą mamy, bo obuwie zmieniamy
i na to uwagę wszystkim zwracamy.
Mając na uwadze komfort nauki dzieci przypominamy także, iż zajęcia wychowania fizycznego oraz odpoczynek dzieci podczas przerw śródlekcyjnych odbywa się najczęściej na korytarzach. Szczególnie uświadomienie sobie tego faktu jest istotne w czasie jesienno-zimowym, kiedy pogoda bywa zmienna i chodzenie po szkole w mokrym, zabrudzonym obuwiu osób odprowadzających dzieci ma znaczący wpływ na warunki higieniczne, w jakich przebywają uczniowie. Kierujemy, więc do Państwa prośbę o zwrócenie większej uwagi na tę kwestię.
Bezpieczną szkołę mamy,
gdy na obecność „obcych” nie pozwalamy.
Od dłuższego czasu obserwujemy również, jak wiele osób dorosłych przemieszcza się po terenie szkoły. Nie wszystkie twarze odwiedzających naszą placówkę są dla dzieci i pracowników znane. Dlatego też mając na uwadze bezpieczeństwo, zrodziła się potrzeba zwrócenia uwagi na tę sytuację.
Prosimy wszystkich Rodziców o pozytywny odbiór naszych postulatów i wsparcie nas we wdrażaniu korzystnych zmian w naszej placówce.
Chcemy w oczach uczniów i Państwa zmieniać się na lepsze!
Wykaz podręczników na rok szkolny 2025/2026
Wykaz podręczników na rok szkolny 2025/2026 zakupiony w ramach dotacji (darmowych):
Wykaz podręczników do religii.
Przypominamy, że podręczniki do religii nie podlegają pod dotację - każdy rodzic zakupuje samodzielnie.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2024/2025
W piątek, 27 czerwca br., uczniowie klas I–VII oficjalnie zakończyli rok szkolny 2024/2025 i rozpoczęli dwumiesięczną przerwę wakacyjną. Uroczystości zakończenia roku szkolnego odbyły się w kilku częściach - przeznaczonych dla uczniów klas I–III, które poprowadziła wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska oraz dedykowanych klasom IV–VII, którym przewodniczył wicedyrektor Pan Piotr Śmiałkowski.
Podczas swoich wystąpień dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, podziękowała uczniom za całoroczny wysiłek, zaangażowanie w naukę, reprezentowanie szkoły w konkursach, zawodach i przeglądach artystycznych, a także za okazywany szacunek, odpowiedzialną postawę oraz dbałość o atmosferę w szkolnej społeczności. Słowa uznania i wdzięczności skierowała również do Grona Pedagogicznego, Pracowników Szkoły oraz Rodziców – za profesjonalizm, zaangażowanie, troskę o rozwój uczniów oraz wkład w życie szkoły.
Pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia spokojnych, bezpiecznych i radosnych wakacji, zachęcając do odpoczynku i regeneracji sił przed nowym rokiem szkolnym. Przypomniała jednocześnie o konieczności zachowania rozwagi i ostrożności podczas letniego wypoczynku.
Z serdecznymi słowami do zebranych zwróciły się także przedstawicielki Rady Rodziców: Pani Sylwia Traczyk, Pani Agnieszka Siemaszko oraz Pani Katarzyna Waksmundzka. Podziękowały nauczycielom i wychowawcom za całoroczny trud włożony w edukację i wychowanie młodego pokolenia, wyrażając wdzięczność za ich codzienną pracę i poświęcenie. Na zakończenie złożyły wszystkim uczniom życzenia udanych, bezpiecznych i pełnych słońca wakacji.
W trakcie akademii wręczone zostały nagrody za najwyższe wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Uczniowie klas III otrzymali odznaki „Brązowej Tarczy”, a ich rodzice – listy gratulacyjne. Ci, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,50 oraz ocenę z zachowania nie niższą niż bardzo dobrą, zostali uhonorowani stypendiami naukowymi.
Dzieci objęte Programem Wspierania Uczniów Uzdolnionych „Wars i Sawa” otrzymały najnowszy, trzynasty już tom publikacji pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, zawierający ich prace na temat: „Piękna nasza Polska cała”.
Po zakończeniu części oficjalnej wychowawcy wręczyli uczniom świadectwa promujące ich do kolejnej klasy.
Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom życzymy słonecznych, spokojnych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji!
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2024/2025 uczniów klas ósmych
„Trudno się rozstać, ale już trzeba – na pożegnanie uśmiech mi daj. Te chwile, które tu przeżyliśmy, zostaną w sercu przez wiele lat.” Słowa tej znanej piosenki trafnie oddają atmosferę uroczystości zakończenia roku szkolnego 2024/2025 oraz zwieńczenia edukacji na poziomie szkoły podstawowej przez uczniów klas ósmych.
Uroczystość, zgodna z ceremoniałem szkoły, odbyła się 26 czerwca 2025 r. w obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. Akademię poprowadził wicedyrektor szkoły, Pan Piotr Śmiałkowski.
W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, serdecznie powitała wszystkich zebranych, ze szczególnym ciepłem zwracając się do tegorocznych absolwentów. Podkreśliła, że zakończenie nauki w szkole podstawowej to ważny moment w życiu młodego człowieka – pełen emocji, refleksji, ale też nadziei na nowe wyzwania. Zwróciła uwagę na wartość lat spędzonych w murach szkoły, które – poprzez zdobywaną wiedzę, rozwijane umiejętności oraz kształtowane postawy – przygotowały uczniów do dalszej edukacyjnej i życiowej drogi.
Pani dyrektor wyraziła przekonanie, że osiągnięcia ósmoklasistów, ich rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny stanowią powód do dumy i będą procentować w przyszłości. Podziękowała uczniom za wspólnie spędzony czas, zaangażowanie, aktywność i współtworzenie atmosfery wzajemnego szacunku oraz wspólnoty. Z uznaniem mówiła także o wkładzie nauczycieli i rodziców w proces wychowawczo-dydaktyczny, podkreślając, że sukcesy uczniów są także ich zasługą.
W imieniu Rady Rodziców głos zabrała przedstawicielka prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk, która serdecznie podziękowała dyrekcji i nauczycielom za wszystkie lata wspólnej pracy, wsparcia i troski o dzieci.
Absolwentom natomiast pogratulowała ukończenia szkoły podstawowej oraz życzyła odwagi, radości z odkrywania świata i wiary we własne możliwości.
W kolejnej części uroczystości Pani dyrektor Iwona Krupińska wraz z Panem wicedyrektorem Piotrem Śmiałkowskim oraz przedstawicielką Rady Rodziców, Panią Sylwią Traczyk, wręczyli wyróżnionym uczniom nagrody za wysokie wyniki w nauce, w tym odznaki „Srebrnej” i „Brązowej Tarczy”, a ich rodzicom listy gratulacyjne.
Uczniowie, którzy spełnili określone kryteria – uzyskali „Srebrną Tarczę” po klasie ósmej, średnią ocen co najmniej 5,30, wzorowe zachowanie, wykazali się szczególnymi osiągnięciami w działalności szkolnej i pozaszkolnej oraz aktywnie mobilizowali innych do działania – otrzymali najwyższe wyróżnienie przyznawane absolwentom Szkoły Podstawowej nr 293: „Absolwent Roku – Złote Pióro Mistrza Jana”.
Ponadto uczniowie, których średnia ocen wyniosła 5,50 lub więcej oraz którzy uzyskali co najmniej bardzo dobre zachowanie, zostali uhonorowani stypendiami naukowymi.
Uczniom objętym Programem Wspierania Uczniów Uzdolnionych „Wars i Sawa” wręczono trzynastą część publikacji pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, zawierającą autorskie prace na temat: „Piękna nasza Polska cała”.
Po zakończeniu części oficjalnej ósmoklasiści udali się do pracowni na ostatnie spotkania ze swoimi wychowawcami.
„Do widzenia, Przyjaciele – wspólnych spraw mieliśmy wiele. Dziś ta nitka się urywa, coś się kończy, a coś się zaczyna.”
Apel podsumowujący pracę klas 1–3 oraz Małego Samorządu Uczniowskiego
26 czerwca br. odbył się uroczysty apel, podczas którego podsumowano całoroczną pracę uczniów klas 1–3. Był to wyjątkowy moment pełen radości, dumy oraz refleksji nad osiągnięciami i wspólnymi sukcesami minionego roku szkolnego.
Podczas uroczystości uczniowie zostali wyróżnieni dyplomami, nagrodami oraz podziękowaniami za swoje dokonania w wielu konkursach, obejmujących różnorodne dziedziny – od matematyki i języka polskiego, przez wiedzę przyrodniczą, aż po rozwijanie talentów plastycznych i muzycznych. Gratulacje należą się wszystkim nagrodzonym, w podziękowaniu za ich zaangażowanie, wytrwałość oraz pasję, które przyczyniły się do licznych sukcesów. Miniony rok był bowiem pełen nie tylko osiągnięć, ale także pięknych wspomnień, które na długo pozostaną w pamięci.
W trakcie apelu nie zabrakło również wyrazów uznania dla przedstawicieli Małego Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie aktywnie zaangażowani w pracę samorządu szkolnego zostali uhonorowani pamiątkowymi podziękowaniami oraz symbolicznymi upominkami – słodkimi czekoladami, które są wyrazem wdzięczności za ich całoroczną aktywność, kreatywne pomysły oraz chęć działania na rzecz całej szkolnej społeczności.
Apel był pięknym zwieńczeniem wspólnej, rocznej pracy oraz inspiracją i dobrym startem do kolejnych wyzwań. Życzymy wszystkim, aby po wakacjach powrócili z nową energią, pomysłami i entuzjazmem do dalszego działania na rzecz naszej szkoły.
Podziękowanie
Podsumowanie działalności Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2024/2025
W roku szkolnym 2024/2025 Samorząd Uczniowski aktywnie realizował zadania wynikające z rocznego planu pracy, angażując uczniów w życie szkoły oraz wspierając inicjatywy rozwijające samorządność, odpowiedzialność i integrację społeczności uczniowskiej.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem zrealizowano szereg zaplanowanych działań, z których część została dostosowana do aktualnych potrzeb i uwarunkowań organizacyjnych. Członkowie Samorządu wykazali się dużym zaangażowaniem, odpowiedzialnością i inicjatywą. Wspierani przez nauczycieli i wychowawców, podejmowali liczne działania na rzecz całej społeczności szkolnej. Ich aktywność przyczyniła się do budowania pozytywnej atmosfery w szkole oraz do rozwoju kompetencji w zakresie współpracy, organizacji i komunikacji.
Dzięki życzliwości i wsparciu Rady Rodziców możliwe było wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez Samorząd Uczniowski. Okazana hojność i zaangażowanie umożliwiły uhonorowanie wysiłku i kreatywności uczniów.
Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w licznych konkursach przedmiotowych, językowych, plastycznych i muzycznych, a także w działaniach wolontariatu. Ich zaangażowanie zostało dostrzeżone i nagrodzone.
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Samorządu Uczniowskiego był coroczny konkurs klas – całoroczne współzawodnictwo, które sprzyja integracji uczniów, motywuje do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz promuje odpowiedzialność, kulturę osobistą i współpracę zespołową. Po podsumowaniu wyników: I miejsce zajęła klasa 5d, II miejsce – klasa 4c, III miejsce – klasa 8c.
Zwycięska klasa 5d otrzymała bilety do kina – nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców. Wręczenia nagród i gratulacji dokonała Pani Dyrektor Iwona Krupińska.
Był to szczególny moment, w którym uhonorowano nie tylko sukcesy szkolne, lecz również codzienne zaangażowanie uczniów i ich wkład w życie społeczności szkolnej.
Szkoła to nie tylko uczniowie – to również nauczyciele, którzy swoją pasją i oddaniem wspierają młodych ludzi w rozwoju i realizacji ich zainteresowań. Z inicjatywy uczniów, w roku szkolnym 2024/2025 tytuł Najlepszego Nauczyciela otrzymała Pani Anna Janiec. Wyróżnieni zostali także: Pani Aldona Ćwiek, Pan Tadeusz Stasiak, a tytuł Super Nauczyciela przypadł Panu Mariuszowi Seniowi.
Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań, refleksji oraz pożegnań. W szczególny sposób wyrażono wdzięczność Hani Donat z klasy 8c za pięć lat zaangażowanej, owocnej pracy na rzecz Samorządu
Uczniowskiego. Hania była nie tylko aktywną członkinią, ale również cennym wsparciem i inspiracją dla całej społeczności szkolnej.
Serdeczne podziękowania zostały także skierowane do wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców oraz Dyrekcji Szkoły za współpracę, życzliwość i otwartość na wspólne działania.
Wszystkim nauczycielom, pracownikom oraz uczniom należy życzyć spokojnych, radosnych i bezpiecznych wakacji, pełnych zasłużonego odpoczynku po całorocznym wysiłku. Niech ten czas będzie okazją do regeneracji sił, odkrywania nowych pasji i przeżywania wielu inspirujących chwil.
Do zobaczenia po wakacjach!
Sukces naszych uczniów w V Dzielnicowym Konkursie „Europejskie Omnibusy”
Z przyjemnością informujemy o sukcesach naszych uczniów w V Dzielnicowym Konkursie „Europejskie Omnibusy”, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 214. Konkurs ten, o charakterze drużynowym, poświęcony jest wiedzy z zakresu geografii oraz kultury wybranych krajów europejskich.
Nasi uczniowie wykazali się znakomitym przygotowaniem i zaangażowaniem, osiągając znakomite wyniki. Wojciech Bidziński oraz Michał Grzeszuk z klasy 7b zdobyli zaszczytne I miejsce, natomiast Jan Marciniak i Julian Obuchowicz, również reprezentujący klasę 7b, uplasowali się na III miejscu.
Serdecznie gratulujemy obu drużynom nie tylko doskonałej wiedzy merytorycznej, ale także wyjątkowej współpracy i zaangażowania, które przyczyniły się do tego sukcesu. Jesteśmy niezwykle dumni z osiągnięć naszych uczniów i życzymy im dalszych sukcesów na arenie edukacyjnej.
„Kanapki z sercem” – wolontariat uczniów klasy 4c dla Fundacji „Daj Herbatę”
23 czerwca uczniowie klasy 4c wzięli udział w wyjątkowej akcji wolontariackiej „Kanapki z sercem”, przygotowując posiłki dla osób w kryzysie bezdomności we współpracy z Fundacją „Daj Herbatę”.
Podczas zajęć uczniowie samodzielnie przygotowali 200 kanapek, które później zostały przekazane fundacji razem z dodatkowymi przekąskami – owocami, musami, batonikami i ciastkami. Dzieci pracowały zespołowo, tworząc prawdziwą linię produkcyjną: smarowały pieczywo, dokładały wędliny, ser, warzywa, a następnie każdą kanapkę pakowały osobno.
Akcja rozpoczęła się krótkim wprowadzeniem, podczas którego dzieci dowiedziały się, czym jest kryzys bezdomności, kto może się w takiej sytuacji znaleźć i dlaczego warto pomagać mądrze i z empatią.
Wolontariat to nie tylko pomoc – to również działanie z sercem, uważność na potrzeby innych oraz docenianie tego, co mamy na co dzień. Uczniowie klasy 4c, wraz z panią Joanną Kowalską oraz kilkorgiem zaangażowanych rodziców pokazali, że mają w sobie wiele wrażliwości i chęci niesienia dobra.
Zaświadczenie
Udział reprezentacji naszej szkoły w ORLEN TERMIKA TURNIEJ FINAŁOWY 2025 Ogólnopolski Projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole”
Siedmioosobowa reprezentacja naszej szkoły, złożona z uczniów klas II i III, wzięła udział w ORLEN TERMIKA TURNIEJ FINAŁOWY 2025, będącym częścią ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Wydarzenie odbyło się 18 czerwca 2025 r. w Centralnym Ośrodku Sportu – TORWAR w Warszawie.
Turniej obejmował 7 rund, rozgrywanych tempem 10 minut na zawodnika, co wymagało od uczestników wysokiej koncentracji, szybkiego myślenia oraz umiejętności podejmowania trafnych decyzji pod presją czasu.
W zawodach wzięły udział 72 szkoły z całej Polski, a nasi młodzi szachiści, wykazując się ogromnym zaangażowaniem i duchem fair play, wywalczyli 36. miejsce – co stanowi znaczące osiągnięcie w tak prestiżowej rywalizacji.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły!
Podziękowanie
Podziękowanie
Albumy o Berlinie – projekt uczniów klas VI–VIII
Uczniowie klas VI–VIII przygotowali na lekcjach języka niemieckiego albumy o atrakcjach turystycznych Berlina. W swoich pracach opisali m.in. Bramę Brandenburską, Mur Berliński i Wyspę Muzeów. Projekt pozwolił im nie tylko poznać zabytki Niemiec, ale też rozwinąć umiejętności językowe.
Zajęcia pozalekcyjne „Sprawne rączki”
Podczas ostatnich zajęć pozalekcyjnych „Sprawne rączki” uczestniczki wykonały letnie torebeczki z filcu, przeznaczone dla małych elegantek. Każda z prac została ozdobiona według własnego pomysłu – uczennice wykorzystały kolorowe naszywki, kwiatki oraz koraliki, co pozwoliło im wyrazić swoją kreatywność i indywidualny styl.
Zajęcia „Sprawne rączki” mają na celu rozwijanie sprawności manualnej i motoryki małej uczniów poprzez wykonywanie różnorodnych prac plastycznych i technicznych. Poprzez praktyczne działania uczestnicy uczą się precyzji, cierpliwości oraz rozwijają swoje zdolności artystyczne.
Zajęcia realizowane są w ramach ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej „Laboratoria Przyszłości”, której celem jest wspieranie nowoczesnej edukacji poprzez rozwijanie kompetencji praktycznych oraz twórczego myślenia u dzieci i młodzieży.
Sukces ucznia Michała Krasnodębskiego z klasy VIIIc w Warszawskim Konkursie Przyrodniczo – Informatycznym
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu prezentacji multimedialnej z zakresu nauk przyrodniczych. Tematem przewodnim pracy Michała była Zorza polarna – świetlne arcydzieło natury, czyli fascynujące zjawisko zachodzące w górnych warstwach atmosfery. Michał wykazał się kreatywnością oraz solidną wiedzą z zakresu fizyki, tworząc interesującą i estetyczną prezentację.
Konkurs Druku 3D
Z radością informujemy, że w gronie nagrodzonych w II Bielańskim Konkursie Druku 3D dla uczniów szkół podstawowych z klas 4-8 znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Tematem tegorocznej edycji było zaprojektowanie i wykonanie podstawki pod telefon. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzyć projekt przy użyciu programu do modelowania 3D, a następnie wydrukowanie go w szkolnej pracowni.
Zwycięzcy konkursu:
Laureaci w kategorii klas 4-5:
I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 293 - Ania Zagalska z klasy 5c
Laureaci w kategorii klas 6-8:
I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 293 - Zosia Krajewska z klasy 6a
Wyróżnienia w kategorii klas 6-8:
Szkoła Podstawowa Nr 293 – Antoni Arent z klasy 7c
Szkoła Podstawowa Nr 293 - Michał Grzeszuk z klasy 7b
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Wasze prace były niezwykle kreatywne i dowiodły, że technologia druku 3D to świetne narzędzie do rozwijania wyobraźni i praktycznych umiejętności.
Gala Finałowa Bielańskiego Przeglądu Talentów „Artystycznie na Bielanach”
W dniu 11 czerwca w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej odbyła się uroczysta gala finałowa Bielańskiego Przeglądu Talentów „Artystycznie na Bielanach”. Wydarzenie to zgromadziło wielu młodych artystów z bielańskich szkół, prezentujących swoje pasje i umiejętności w różnych dziedzinach sztuki.
Naszą szkołę godnie reprezentowali niezwykle utalentowani uczniowie, którzy zachwycili publiczność swoimi występami, prezentując wysoki poziom artystyczny oraz ogromne zaangażowanie.
Irina Dikusar z klasy 1a, występująca w duecie z Tymurem Boichukiem, oczarowała widzów eleganckim i pełnym gracji tańcem towarzyskim. Waleria Karpińska i Lidia Witos, również z klasy 1a, zaprezentowały wzruszające wykonanie piosenki „A ja mam psa”, które poruszyło serca publiczności. Zuzanna Smolińska z klasy 8c zabrała widzów w niezwykłą, muzyczną podróż do świata baśni, wykonując utwór z filmu „Mała Syrenka”.
Wszyscy nasi reprezentanci zaprezentowali się z wielką klasą i pasją, dając wyraz swojej artystycznej wrażliwości oraz radości z tworzenia.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom udanych występów.
Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej
Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej
W dniu 10 czerwca br. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej, zorganizowana pod kierunkiem Pani Małgorzaty Sokołowskiej. Wydarzenie miało miejsce na II piętrze budynku szkolnego, gdzie specjalnie przygotowana przestrzeń konkursowa umożliwiła sprawne przeprowadzenie rywalizacji.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV–VIII, reprezentujący swoje oddziały w trzyosobowych zespołach.
Głównym celem wydarzenia było upowszechnienie wiedzy na temat krajów członkowskich Unii Europejskiej, jak również kształtowanie umiejętności samodzielnego wyszukiwania informacji oraz ich prezentacji przed publicznością. Uczestnicy musieli wykazać się m.in. znajomością symboliki flagi Unii Europejskiej, hymnu UE, geografii państw członkowskich, a także ciekawostek kulturowych i historycznych. Dodatkowym zadaniem było opracowanie oraz zaprezentowanie plakatu promującego wylosowane państwo członkowskie.
Konkursowi towarzyszyła barwna oprawa – uczniowie wystąpili w strojach nawiązujących do charakterystyki prezentowanych krajów, a także przygotowali liczne rekwizyty, foldery i ulotki. Całość wydarzenia przebiegała w niezwykle życzliwej i entuzjastycznej atmosferze, budząc emocje porównywalne z zawodami sportowymi.
Zwycięzcy konkursu:
W kategorii klas 4–5:
I miejsce zdobyła klasa 5d,
II miejsce – klasa 4a,
III miejsce przypadło ex aequo klasom 5c i 4b.
W kategorii klas 6–8:
I miejsce zajęła klasa 8c,
II miejsce – klasa 8d,
III miejsce – klasa 7b.
Wszystkie wyróżnione klasy otrzymały z rąk dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, pamiątkowe dyplomy w uznaniu za zaangażowanie i świetną pracę. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział!
Sukcesy uczniów w bielańskich konkursach
10 czerwca 2025 w XXXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Lotnictwa Polskiego odbyło się uroczyste podsumowanie dzielnicowych konkursów: polonistycznego „Nie udawaj Greka” oraz matematycznego "Maraton Matematyczny 2025".
Miło nam poinformować, że:
I miejsce w konkursie „Nie udawaj Greka” zdobyła Lena Kruk z klasy 6b,
natomiast w konkursie „Maraton Matematyczny”:
I miejsce zdobyła Katarzyna Dziedzic z klasy 8d
II miejsce zdobył Stanisław Krzywicki z klasy 8b
III miejsce zdobył Jan Wardak z klasy 8a.
GRATULUJEMY!
Sukces uczniów klasy VII A podczas Bielańskich Dni Młodzieży
Z wielką przyjemnością informujemy, że uczniowie klasy VII A odnieśli znaczący sukces, zdobywając wyróżnienie podczas tegorocznych Bielańskich Dni Młodzieży. Ich praca – plakat o tematyce „Self-care” – została doceniona przez jury za kreatywność, zaangażowanie oraz dojrzałe i inspirujące podejście do tematu troski o siebie.
Projekt uczniów w sposób oryginalny i przemyślany ukazał, jak ważne jest dbanie zarówno o zdrowie fizyczne, jak i dobry stan psychiczny. Praca była efektem wspólnej refleksji i pracy zespołowej, a jej przekaz spotkał się z uznaniem nie tylko komisji konkursowej, ale również szerszego grona odbiorców.
Serdecznie gratulujemy uczniom klasy VII A i życzymy dalszych sukcesów w realizowaniu kolejnych inicjatyw.
Archiwum Aktualności