Wiadomości
Dzień sportu
„Drużyna na 6!”
We wtorek 4 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 154 przy ul. Leśnej Polanki w Warszawie odbyły się finały LII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w Szachach Chłopców i Dziewcząt zorganizowane przez Szkolny Związek Sportowy. Do rywalizacji pod okiem sędziego głównego, Pana Ryszarda Królikowskiego, przystąpiły szkoły walczące o miano najlepszej drużyny w stolicy.
Chociaż tytuł wywalczyła reprezentacja szkoły podstawowej z Bemowa, to nasza drużyna uplasowała się na bardzo dobrym, 6. miejscu. W składzie reprezentacji znaleźli się: 1. Tomasz Rumiński z klasy 6C, 2. Bartosz Kozłowski z klasy 5F, 3. Łukasz Szerszeń z klasy 6D i na 4. szachownicy - najmłodsza zawodniczka - Ewa Kozłowska z klasy 1C.Ogromne gratulacje dla wspaniałych szachistów!
Podsumowanie akcji Rowerowy Maj
Rowerowy Maj już za nami. Nasza szkoła uczestniczyła w rywalizacji z innymi warszawskimi placówkami. W IV edycji wzięło udział ponad 200 stołecznych szkół i przedszkoli.
Ranking warszawskich placówek odbył się w kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe małe, szkoły podstawowe średnie i szkoły podstawowe duże. Nasza szkoła zakwalifikowana została do kategorii: szkoły podstawowe duże i w ostatecznym rankingu wśród szkół z tej kategorii zajęliśmy 8 miejsce. Frekwencja SP 293 w akcji Rowerowy Maj wyniosła 57,8%. Najlepsze klasy w naszej szkole to: 4 c – frekwencja 90,86%, 4 d – 89, 54% i 4 a – 88,37%.
Już 16.06.2019r. w Wilanowie odbędzie się piknik podsumowujący kolejną udaną edycję Rowerowego Maja. Wspólny przejazd rolkarsko - hulajnogowo - rowerowy ruszy spod Stadionu PGE Narodowy. Po 12 kilometrach odbędzie się ogłoszenie wyników kampanii, rozdane zostaną nagrody i będzie masa atrakcji!
TRASA I ORIENTACYJNE GODZINY SPOTKANIA:
START PGE Narodowy 10:00
Rondo de Gaulle'a 10:10
Plac Unii Lubelskiej 10:25
Okolice Toru Stegny 10:45
Skrzyżowanie ul. Sobieskiego/al. Wilanowska 10:55
META Plaża Wilanów 11:15
Na mecie uczestników czeka Piknik!
Projekt "Matematyczne przygody".
Uczniowie klas IVa, b oraz c uczestniczą w projekcie "Matematyczne przygody. Warsztaty rozwijające zainteresowania naukowe uczniów szkół podstawowych”. Głównym celem warsztatów jest wsparcie uczniów w obszarze matematyki oraz takie pokazanie matematyki, aby wzbudzić zainteresowanie nią uczniów. Metodą pracy stosowaną podczas warsztatów jest praca zespołowa nad odpowiednio dobranymi problemami matematycznymi. Program warsztatów został przygotowany przez ekspertów Stowarzyszenia ROZWIŃ SIĘ Edukacja, Kultura, Sport.
Spotkanie z psem przewodnikiem
30 maja naszą szkołę odwiedziła Pani Agnieszka Kwolek ze swoim psem przewodnikiem. W czasie zajęć Pani Agnieszka pokazała dzieciomjak wygląda alfabet Braille’a i książka wydrukowana w takim zapisie, a ponadto zaprezentowała urządzenia, które pomagają osobom niewidomym w życiu codziennym, takie jak: elektroniczna lupa, specjalne pudełko na monety, sygnalizator do nalewania płynów. Ale największe zainteresowanie wzbudził pies rasy labrador, który czujnie obserwował wszystko co działo się dookoła.
Uczniowie dowiedzieli się, że psy przewodnicy zastępują osobom niewidomym oczy. Dzięki pomocy wyszkolonego czworonoga niewidomi mogą dużo bezpieczniej i szybciej przemieszczać się w terenie, niż jest to możliwe przy pomocy białej laski. Pies pomaga w ominięciu przeszkody, zawsze zatrzymuje się przed krawężnikiem, wie gdzie jest przejście dla pieszych, potrafi odnaleźć wolne miejsce w autobusie. A przy tym nie szczeka na inne psy, nie ugania się za kotami, czy ptakami. Przebywanie z psem pozytywnie oddziałuje na samopoczucie osoby niewidomej. Wzbudza w niej pewność siebie, ułatwia kontakty z innymi ludźmi oraz umożliwia prowadzenie aktywniejszego trybu życia. Bardzo często pies przewodnik nie tylko jest oddanym pomocnikiem, ale i najwierniejszym przyjacielem.
Uwaga!
Widząc psa przewodnika pamiętaj, że jest on w pracy, więc mu nie przeszkadzaj! Nie nawiązuj z psem kontaktu. Nie mów do niego i nie próbuj głaskać. Nie rozpraszaj go, gdyż osoba którą prowadzi ten pies całkowicie na nim polega.
Karmela Fantoli w gronie laureatów Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.K. Baczyńskiego i Pokolenia Kolumbów
W dniu 29 maja br. w Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się finał XVI edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.K. Baczyńskiego i Pokolenia Kolumbów. Jego celem była przede wszystkim popularyzacja poezji twórców należących do Pokolenia Kolumbów, krzewienie patriotyzmu lokalnego młodzieży warszawskiej, prezentacja umiejętności recytatorskich
i aktorskich oraz rozwój świadomości kulturalnej uczniów. Uroczysta gala wręczenia nagród została połączona z koncertem, podczas którego laureaci recytowali przygotowane utwory. Wśród licznej publiczności znalazło się wielu powstańców warszawskich, dla których wysłuchanie wierszy
polskich poetów z okresu wojny i okupacji było wyjątkowym przeżyciem. Organizatorzy podkreślili wysoki poziom konkursowych zmagań, zachwycając się jednocześnie poziomem aktorskich umiejętności młodzieży.W tym zaszczytnym gronie znalazła się Karmela Fantoli – uczennica klasy 8B, zdobywając wyróżnienie.
Serdeczne gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów!
Podsumowanie konkursy "Chemia i fizyka w fotografii"
W dniu 29 maja odbyło się uroczyste podsumowanie warszawskiego konkursu „Chemia i fizyka w fotografii”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło ok. 400 zdjęć. Miło nam poinformować, że uczennica Julia Barańska z klasy 8 f zajęła II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Matki w klasie 2b
W poniedziałek 27 maja 2019 r.o godzinie 18.00 w klasie 2b odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Matki”. Pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Tkaczyk uczniowie przygotowali ciekawy program artystyczny przeplatany pięknymi piosenkami o mamie. W pięknie udekorowanej sali wspaniale prezentowały się kwiaty wykonane przez dzieci dla swoich mam. Po występie zostały mamy zaproszone na smakowity poczęstunek. Uroczystość sprawiła wszystkim wiele radości. Nie zabrakło okazji do wzruszeń i niejedna łezka zakręciła się w oku gościom podczas występu ich pociech. Było to bardzo miłe popołudnie zarówno dla zaproszonych mam, jak również dla dzieci, które włożyły wiele trudu w to, aby uroczyście uczcić tak ważne dla nich święto.
Konkurs z języka niemieckiego
27 maja odbył się pierwszy szkolny konkurs gramatyczno - leksykalny z języka niemieckiego dla uczniów klas VII i VIII. Celem konkursu było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań językiem niemieckim, pogłębienie motywacji do nauki języka niemieckiego oraz promocja języka niemieckiego. Upominki dla uczestników konkursu ufundowała Ambasada Niemiec w Warszawie. Konkursowi przyświecało hasło "Przyjaźń + Freundschaft = w obu językach znaczy to samo".
Wśród uczniów klas VII najlepsi okazali się:
I miejsce- Inga Szacka z klasy VII B
II miejsce - Antoni Bednarczyk z klasy VII B
III miejsce - Witold Ameljańczyk z klasy VII B
W klasach ósmych nagrodzeni zostali:
I miejsce - Weronika Lomott z klasy VIII A
II miejsce - Małgorzata Ptaszyńska z klasy VIII A
III miejsce - Adrian Olszyna z klasy VIII A
Gratulujemy sukcesów.
Wyróżnienie Alicji Majkowskiej w dzielnicowych eliminacjach do Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”
W środę 22 maja 2019 r. o godz. 18:00, w Bielańskim Ośrodku Kultury, odbył się Finał Finałów 2019, podczas którego rozdano nagrody eliminacji dzielnicowych 42. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnienie młodych talentów recytatorskich oraz wyrabianie nawyku czytania i popularyzacji literatury wśród dzieci i młodzieży.
Warto podkreślić, że w konkursie wzięło udział bardzo wielu recytatorów z bielańskich szkół i placówek oświatowych. Uczestnicy stanęli przed zadaniem polegającym na zaprezentowaniu dwóch tekstów literackich (dwóch wierszy lub jednego wiersza i jednego fragmentu prozy) o dowolnej tematyce. Jury brało pod uwagę przede wszystkim dobór repertuaru, interpretację utworów, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny.
W tegorocznej edycji uznanie znalazła uczennica z naszej szkoły:
Alicja Majkowska z klasy 4F
Gratulacje dla wspaniałej recytatorki!
Akcja szkolnego wolontariatu
Szkolny wolontariat,w ramach współpracy z Młodzieżowym Klubem Ośmiu działającym przy Szkole Podstawowej nr 364 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie, przeprowadził w maju akcję zbiórki odblasków. Kolorowe opaski i odblaski zostaną przekazane dzieciom z afrykańskiej wioski Jambiani. Była to już kolejna inicjatywa obu szkół, po tym jak w roku ubiegłym wolontariusze zorganizowali zbiórkę artykułów szkolnych.
Dziękujemy za okazaną pomoc i przekazane dary.
Sukces w konkursie szachowym - „SzachMaks”
W I edycji Internetowego Konkursu Szachowego - „SzachMaks” laureatem ogólnopolskim w swojej kategorii wiekowej został Szymon Kozłowski z klasy 8c, a dobre wyniki osiągnęli: Daniel Bereza z klasy 3a, Bartosz Kozłowski z klasy 5f i Tomasz Rumiński z klasy 6c.
Wielkie Gratulacje dla wszystkich uczestników i zapraszamy do udziału w październiku 2019 w II edycji konkursu SzachMaks!
Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”
Już po raz 26. odbyła się gala kończąca stołeczną edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”,mającego na celu upowszechnianie pozytywnych, prospołecznych postaw
i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia oraz promowaniezachowańsłużących przeciwdziałaniu agresji. Młodzi ludzie stanowią bardzo dobry przykład dla innych, poświęcając bezinteresownie swój czas tym, którzy tej pomocy potrzebują.21 maja 2019 roku w Teatrze Komedia w Warszawie odbyła się uroczysta XXVI Stołeczna Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, organizowana przez Fundację „Świat na Tak”. Niecodzienne spotkanie zaszczycili swoją obecnością znamienici goście, wśród których znaleźli się: była Prezydent Warszawy - Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Burmistrz Dzielnicy Bielany - Pan Grzegorz Pietruczuk.
Tytuł laureatki w kategorii „Ósemeczka” otrzymała Daria Matysiak z klasy VID, zaś wyróżnienie Amelia Jędrzejczyk z klasy VIB. W tym roku jury postanowiło uhonorować również pracę opiekunów szkolnych klubów wolontariatu. W gronie nagrodzonych tytułem„Wspaniałego Opiekuna Klubów Ośmiu” Fundacji „Świat na Tak” znalazła się Pani Anna Łachańska, którą doceniono za wieloletnią opiekę nad wolontariuszami oraz szerzenie idei pomocy.
Gratulacje i życzenia wytrwałości w podejmowanych działaniach!
Rowerowy maj - warsztaty
W ramach kampanii „Rowerowy maj” uczniowie klas 0 i I brali udział w ciekawych warsztatach. Dzieci poznały budowę roweru oraz wyposażenie rowerzysty. W prosty sposób zapoznane zostały z przepisami ruchu drogowego i znakami drogowymi, które dotyczą wszystkich rowerzystów.
Warsztaty Młodego Naukowca
20 maja uczniowie klas I – III brali udział w Warsztatach Młodego Naukowca. Zajęcia pobudzały i rozwijały wyobraźnię, a także zapoznały dzieci ze światem chemii i fizyki. Podczas warsztatów dzieci miały okazję obejrzeć ciekawe doświadczenia, które zostały omówione i wyjaśnione w prosty sposób. Uczniowie mieli okazję sami przygotować w parach proste doświadczenia. Mieszali i przelewali płyny, które zmieniały barwę. Wykorzystane zostały bezpieczne substancje i odczynniki spotykane w każdym domu, co spowodowało, że doświadczenia były całkowicie bezpieczne.
Wielki sukces naszych uczennic w Warszawskim Konkursie Recytatorsko – Fotograficznym „Czytam, więc jestem”
16 maja 2019r. w Szkole Podstawowej nr 139 im. Ludwiki Wawrzyńskiej odbyła się uroczystość rozdania nagród Laureatom Konkursu Recytatorsko – Fotograficznego „Czytam, więc jestem”. Już wiadomo, że nasze uczennice osiągnęły wyjątkowy sukces, zajmując wszystkie czołowe lokaty!
W części recytatorskiej:
Alicja Majkowska z klasy IVF – laureatka 1. miejsca
Amelia Jędrzejczyk z klasy VIB – laureatka 2. miejsca
Karmela Fantoli z klasy VIIIB – laureatka 3. miejsca
W części fotograficznej:
Zofia Golonka z klasy IVG – wyróżnienie
Warto podkreślić, że podczas gali rozdania nagród Alicja Majkowska wraz z Amelią Jędrzejczyk zostały poproszone o powtórne wyrecytowanie swoich utworów. Ich deklamacje zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Gratulacje dla znakomitych recytatorek!
Amelia Jędrzejczyk laureatką VI edycji konkursu plastycznego „Bądź EKO na Bielanach” pod hasłem „ZERO WASTE – zaczynam od siebie”
W dniu 14 maja br., w siedzibie Urzędu Dzielnicy Bielany, ogłoszone zostały wyniki VI edycji konkursu plastycznego „Bądź EKO na Bielanach” pod hasłem „Zero waste – zaczynam od siebie”, organizowanego przez Dzielnicę Bielany oraz Fundację „Żyj z Pasją”. Zadaniem, z którym zmierzyli się jego uczestnicy było wykonanie plakatu edukacyjnego promującego koncepcję „zero waste”, czyli minimalizację ilości odpadów produkowanych w domu, a także stosowanie zasady 5R (refuse – odmawiaj, reduce – ograniczaj, reuse – używaj ponownie, recycle – segreguj i przetwarzaj, rot – kompostuj). Spośród kilkudziesięciu dzieł artystycznych uznanie w oczach jury znalazła praca Amelii Jędrzejczyk z klasy 6B, która została laureatką tegorocznej edycji i wygrała pobyt na „wakacjach z pasją” w Zakopanem. Ogromny powód do dumy ma także opiekun uczennicy, nauczyciel plastyki Pan Mariusz Seń.
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów i wyróżnionych odbyło się podczas pikniku „Dzień Dziecka na Chomiczówce" w sobotę 1 czerwca br.
Brawo Amelia!
Konkurs czytelniczo - fotograficzny
Zapraszamy do udziału w konkursie czytelniczo - fotograficznym
„PRZYŁAPANI NA CZYTANIU –
Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY”
Egzamin na kartę rowerową
Cała Polska czyta dzieciom
W dobie społeczeństwa informacyjnego istotnego znaczenia nabiera wychowanie do czytania, które obecnie stało się zadaniem dość trudnym. Obserwujemy, że książka została wyparta przez telefony, tablety, komputery oraz inny sprzęt elektroniczny. Nie zapominajmy jednak, iż to właśnie czytanie ma ogromny wpływ na rozwój intelektualny młodego czytelnika, kształtuje jego wyobraźnię i postawę twórczą, podnosi poziom mowy, procesów poznawczych oraz myślenia.
Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu, co sprzyja podejmowaniu działań mających na celu wzmacnianie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Wpisując się w ten trend Szkoła Podstawowa nr 293 im. Jana Kochanowskiego, podtrzymując tradycję, kolejny raz bierze udział w kampanii czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom”. Nasi uczniowie i nauczyciele wraz z osobami ze świata kultury prezentują wybrane bajki społeczności szkolnej.
W tym roku na spotkanie czytelnicze zaproszenie od Małego Samorządu Uczniowskiego przyjęli: aktor filmowy i teatralny – pan Maciej Stuhr oraz Burmistrz Dzielnicy Bielany – pan Grzegorz Pietruczuk. Dobrym duchem tego spotkaniabyła również pani Aleksandra Górska – Szajewska.
Tegoroczna obsada w fenomenalny sposób zinterpretowała opowiadanie Oskara Wilde’a, pt. „Syn Gwiazdy”. Uczniowie z dużą uwagą wysłuchali treści utworu, który pokazywał, co jest dobrem i prawdziwą miarą piękna. Podkreślił wartość rodziny i istotę relacji z najbliższymi.
Dodatkowo nasz gość specjalny pan Maciej Stuhr znany także, jako osoba, która użycza głosu znanym postaciom z bajek animowanych przybliżył uczniom rolę osoby zajmującej się dubbingiem. Na naszą prośbę odegrał fragment z filmu „Kurczak Mały” śpiewając głosem bohatera: „Jestem zwycięzcą to wiem. Nie poddam się nigdy o nie…”. Uczniowie słysząc to od razu zareagowali z entuzjazmem rozpoznając postać z animacji.
Całe przedsięwzięcie było dla wszystkich wielkim wydarzeniem. Mamy nadzieję, że taka forma spotkań z książką zaszczepi u dzieci chęć częstego spędzania z nią czasu.
Wykaz podręczników na rok szkolny 2025/2026
Wykaz podręczników na rok szkolny 2025/2026 zakupiony w ramach dotacji (darmowych):
Wykaz podręczników do religii.
Przypominamy, że podręczniki do religii nie podlegają pod dotację - każdy rodzic zakupuje samodzielnie.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2024/2025
W piątek, 27 czerwca br., uczniowie klas I–VII oficjalnie zakończyli rok szkolny 2024/2025 i rozpoczęli dwumiesięczną przerwę wakacyjną. Uroczystości zakończenia roku szkolnego odbyły się w kilku częściach - przeznaczonych dla uczniów klas I–III, które poprowadziła wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska oraz dedykowanych klasom IV–VII, którym przewodniczył wicedyrektor Pan Piotr Śmiałkowski.
Podczas swoich wystąpień dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, podziękowała uczniom za całoroczny wysiłek, zaangażowanie w naukę, reprezentowanie szkoły w konkursach, zawodach i przeglądach artystycznych, a także za okazywany szacunek, odpowiedzialną postawę oraz dbałość o atmosferę w szkolnej społeczności. Słowa uznania i wdzięczności skierowała również do Grona Pedagogicznego, Pracowników Szkoły oraz Rodziców – za profesjonalizm, zaangażowanie, troskę o rozwój uczniów oraz wkład w życie szkoły.
Pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia spokojnych, bezpiecznych i radosnych wakacji, zachęcając do odpoczynku i regeneracji sił przed nowym rokiem szkolnym. Przypomniała jednocześnie o konieczności zachowania rozwagi i ostrożności podczas letniego wypoczynku.
Z serdecznymi słowami do zebranych zwróciły się także przedstawicielki Rady Rodziców: Pani Sylwia Traczyk, Pani Agnieszka Siemaszko oraz Pani Katarzyna Waksmundzka. Podziękowały nauczycielom i wychowawcom za całoroczny trud włożony w edukację i wychowanie młodego pokolenia, wyrażając wdzięczność za ich codzienną pracę i poświęcenie. Na zakończenie złożyły wszystkim uczniom życzenia udanych, bezpiecznych i pełnych słońca wakacji.
W trakcie akademii wręczone zostały nagrody za najwyższe wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Uczniowie klas III otrzymali odznaki „Brązowej Tarczy”, a ich rodzice – listy gratulacyjne. Ci, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,50 oraz ocenę z zachowania nie niższą niż bardzo dobrą, zostali uhonorowani stypendiami naukowymi.
Dzieci objęte Programem Wspierania Uczniów Uzdolnionych „Wars i Sawa” otrzymały najnowszy, trzynasty już tom publikacji pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, zawierający ich prace na temat: „Piękna nasza Polska cała”.
Po zakończeniu części oficjalnej wychowawcy wręczyli uczniom świadectwa promujące ich do kolejnej klasy.
Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom życzymy słonecznych, spokojnych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji!
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2024/2025 uczniów klas ósmych
„Trudno się rozstać, ale już trzeba – na pożegnanie uśmiech mi daj. Te chwile, które tu przeżyliśmy, zostaną w sercu przez wiele lat.” Słowa tej znanej piosenki trafnie oddają atmosferę uroczystości zakończenia roku szkolnego 2024/2025 oraz zwieńczenia edukacji na poziomie szkoły podstawowej przez uczniów klas ósmych.
Uroczystość, zgodna z ceremoniałem szkoły, odbyła się 26 czerwca 2025 r. w obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. Akademię poprowadził wicedyrektor szkoły, Pan Piotr Śmiałkowski.
W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, serdecznie powitała wszystkich zebranych, ze szczególnym ciepłem zwracając się do tegorocznych absolwentów. Podkreśliła, że zakończenie nauki w szkole podstawowej to ważny moment w życiu młodego człowieka – pełen emocji, refleksji, ale też nadziei na nowe wyzwania. Zwróciła uwagę na wartość lat spędzonych w murach szkoły, które – poprzez zdobywaną wiedzę, rozwijane umiejętności oraz kształtowane postawy – przygotowały uczniów do dalszej edukacyjnej i życiowej drogi.
Pani dyrektor wyraziła przekonanie, że osiągnięcia ósmoklasistów, ich rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny stanowią powód do dumy i będą procentować w przyszłości. Podziękowała uczniom za wspólnie spędzony czas, zaangażowanie, aktywność i współtworzenie atmosfery wzajemnego szacunku oraz wspólnoty. Z uznaniem mówiła także o wkładzie nauczycieli i rodziców w proces wychowawczo-dydaktyczny, podkreślając, że sukcesy uczniów są także ich zasługą.
W imieniu Rady Rodziców głos zabrała przedstawicielka prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk, która serdecznie podziękowała dyrekcji i nauczycielom za wszystkie lata wspólnej pracy, wsparcia i troski o dzieci.
Absolwentom natomiast pogratulowała ukończenia szkoły podstawowej oraz życzyła odwagi, radości z odkrywania świata i wiary we własne możliwości.
W kolejnej części uroczystości Pani dyrektor Iwona Krupińska wraz z Panem wicedyrektorem Piotrem Śmiałkowskim oraz przedstawicielką Rady Rodziców, Panią Sylwią Traczyk, wręczyli wyróżnionym uczniom nagrody za wysokie wyniki w nauce, w tym odznaki „Srebrnej” i „Brązowej Tarczy”, a ich rodzicom listy gratulacyjne.
Uczniowie, którzy spełnili określone kryteria – uzyskali „Srebrną Tarczę” po klasie ósmej, średnią ocen co najmniej 5,30, wzorowe zachowanie, wykazali się szczególnymi osiągnięciami w działalności szkolnej i pozaszkolnej oraz aktywnie mobilizowali innych do działania – otrzymali najwyższe wyróżnienie przyznawane absolwentom Szkoły Podstawowej nr 293: „Absolwent Roku – Złote Pióro Mistrza Jana”.
Ponadto uczniowie, których średnia ocen wyniosła 5,50 lub więcej oraz którzy uzyskali co najmniej bardzo dobre zachowanie, zostali uhonorowani stypendiami naukowymi.
Uczniom objętym Programem Wspierania Uczniów Uzdolnionych „Wars i Sawa” wręczono trzynastą część publikacji pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, zawierającą autorskie prace na temat: „Piękna nasza Polska cała”.
Po zakończeniu części oficjalnej ósmoklasiści udali się do pracowni na ostatnie spotkania ze swoimi wychowawcami.
„Do widzenia, Przyjaciele – wspólnych spraw mieliśmy wiele. Dziś ta nitka się urywa, coś się kończy, a coś się zaczyna.”
Apel podsumowujący pracę klas 1–3 oraz Małego Samorządu Uczniowskiego
26 czerwca br. odbył się uroczysty apel, podczas którego podsumowano całoroczną pracę uczniów klas 1–3. Był to wyjątkowy moment pełen radości, dumy oraz refleksji nad osiągnięciami i wspólnymi sukcesami minionego roku szkolnego.
Podczas uroczystości uczniowie zostali wyróżnieni dyplomami, nagrodami oraz podziękowaniami za swoje dokonania w wielu konkursach, obejmujących różnorodne dziedziny – od matematyki i języka polskiego, przez wiedzę przyrodniczą, aż po rozwijanie talentów plastycznych i muzycznych. Gratulacje należą się wszystkim nagrodzonym, w podziękowaniu za ich zaangażowanie, wytrwałość oraz pasję, które przyczyniły się do licznych sukcesów. Miniony rok był bowiem pełen nie tylko osiągnięć, ale także pięknych wspomnień, które na długo pozostaną w pamięci.
W trakcie apelu nie zabrakło również wyrazów uznania dla przedstawicieli Małego Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie aktywnie zaangażowani w pracę samorządu szkolnego zostali uhonorowani pamiątkowymi podziękowaniami oraz symbolicznymi upominkami – słodkimi czekoladami, które są wyrazem wdzięczności za ich całoroczną aktywność, kreatywne pomysły oraz chęć działania na rzecz całej szkolnej społeczności.
Apel był pięknym zwieńczeniem wspólnej, rocznej pracy oraz inspiracją i dobrym startem do kolejnych wyzwań. Życzymy wszystkim, aby po wakacjach powrócili z nową energią, pomysłami i entuzjazmem do dalszego działania na rzecz naszej szkoły.
Podziękowanie
Podsumowanie działalności Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2024/2025
W roku szkolnym 2024/2025 Samorząd Uczniowski aktywnie realizował zadania wynikające z rocznego planu pracy, angażując uczniów w życie szkoły oraz wspierając inicjatywy rozwijające samorządność, odpowiedzialność i integrację społeczności uczniowskiej.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem zrealizowano szereg zaplanowanych działań, z których część została dostosowana do aktualnych potrzeb i uwarunkowań organizacyjnych. Członkowie Samorządu wykazali się dużym zaangażowaniem, odpowiedzialnością i inicjatywą. Wspierani przez nauczycieli i wychowawców, podejmowali liczne działania na rzecz całej społeczności szkolnej. Ich aktywność przyczyniła się do budowania pozytywnej atmosfery w szkole oraz do rozwoju kompetencji w zakresie współpracy, organizacji i komunikacji.
Dzięki życzliwości i wsparciu Rady Rodziców możliwe było wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez Samorząd Uczniowski. Okazana hojność i zaangażowanie umożliwiły uhonorowanie wysiłku i kreatywności uczniów.
Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w licznych konkursach przedmiotowych, językowych, plastycznych i muzycznych, a także w działaniach wolontariatu. Ich zaangażowanie zostało dostrzeżone i nagrodzone.
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Samorządu Uczniowskiego był coroczny konkurs klas – całoroczne współzawodnictwo, które sprzyja integracji uczniów, motywuje do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz promuje odpowiedzialność, kulturę osobistą i współpracę zespołową. Po podsumowaniu wyników: I miejsce zajęła klasa 5d, II miejsce – klasa 4c, III miejsce – klasa 8c.
Zwycięska klasa 5d otrzymała bilety do kina – nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców. Wręczenia nagród i gratulacji dokonała Pani Dyrektor Iwona Krupińska.
Był to szczególny moment, w którym uhonorowano nie tylko sukcesy szkolne, lecz również codzienne zaangażowanie uczniów i ich wkład w życie społeczności szkolnej.
Szkoła to nie tylko uczniowie – to również nauczyciele, którzy swoją pasją i oddaniem wspierają młodych ludzi w rozwoju i realizacji ich zainteresowań. Z inicjatywy uczniów, w roku szkolnym 2024/2025 tytuł Najlepszego Nauczyciela otrzymała Pani Anna Janiec. Wyróżnieni zostali także: Pani Aldona Ćwiek, Pan Tadeusz Stasiak, a tytuł Super Nauczyciela przypadł Panu Mariuszowi Seniowi.
Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań, refleksji oraz pożegnań. W szczególny sposób wyrażono wdzięczność Hani Donat z klasy 8c za pięć lat zaangażowanej, owocnej pracy na rzecz Samorządu
Uczniowskiego. Hania była nie tylko aktywną członkinią, ale również cennym wsparciem i inspiracją dla całej społeczności szkolnej.
Serdeczne podziękowania zostały także skierowane do wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców oraz Dyrekcji Szkoły za współpracę, życzliwość i otwartość na wspólne działania.
Wszystkim nauczycielom, pracownikom oraz uczniom należy życzyć spokojnych, radosnych i bezpiecznych wakacji, pełnych zasłużonego odpoczynku po całorocznym wysiłku. Niech ten czas będzie okazją do regeneracji sił, odkrywania nowych pasji i przeżywania wielu inspirujących chwil.
Do zobaczenia po wakacjach!
Sukces naszych uczniów w V Dzielnicowym Konkursie „Europejskie Omnibusy”
Z przyjemnością informujemy o sukcesach naszych uczniów w V Dzielnicowym Konkursie „Europejskie Omnibusy”, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 214. Konkurs ten, o charakterze drużynowym, poświęcony jest wiedzy z zakresu geografii oraz kultury wybranych krajów europejskich.
Nasi uczniowie wykazali się znakomitym przygotowaniem i zaangażowaniem, osiągając znakomite wyniki. Wojciech Bidziński oraz Michał Grzeszuk z klasy 7b zdobyli zaszczytne I miejsce, natomiast Jan Marciniak i Julian Obuchowicz, również reprezentujący klasę 7b, uplasowali się na III miejscu.
Serdecznie gratulujemy obu drużynom nie tylko doskonałej wiedzy merytorycznej, ale także wyjątkowej współpracy i zaangażowania, które przyczyniły się do tego sukcesu. Jesteśmy niezwykle dumni z osiągnięć naszych uczniów i życzymy im dalszych sukcesów na arenie edukacyjnej.
„Kanapki z sercem” – wolontariat uczniów klasy 4c dla Fundacji „Daj Herbatę”
23 czerwca uczniowie klasy 4c wzięli udział w wyjątkowej akcji wolontariackiej „Kanapki z sercem”, przygotowując posiłki dla osób w kryzysie bezdomności we współpracy z Fundacją „Daj Herbatę”.
Podczas zajęć uczniowie samodzielnie przygotowali 200 kanapek, które później zostały przekazane fundacji razem z dodatkowymi przekąskami – owocami, musami, batonikami i ciastkami. Dzieci pracowały zespołowo, tworząc prawdziwą linię produkcyjną: smarowały pieczywo, dokładały wędliny, ser, warzywa, a następnie każdą kanapkę pakowały osobno.
Akcja rozpoczęła się krótkim wprowadzeniem, podczas którego dzieci dowiedziały się, czym jest kryzys bezdomności, kto może się w takiej sytuacji znaleźć i dlaczego warto pomagać mądrze i z empatią.
Wolontariat to nie tylko pomoc – to również działanie z sercem, uważność na potrzeby innych oraz docenianie tego, co mamy na co dzień. Uczniowie klasy 4c, wraz z panią Joanną Kowalską oraz kilkorgiem zaangażowanych rodziców pokazali, że mają w sobie wiele wrażliwości i chęci niesienia dobra.
Zaświadczenie
Udział reprezentacji naszej szkoły w ORLEN TERMIKA TURNIEJ FINAŁOWY 2025 Ogólnopolski Projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole”
Siedmioosobowa reprezentacja naszej szkoły, złożona z uczniów klas II i III, wzięła udział w ORLEN TERMIKA TURNIEJ FINAŁOWY 2025, będącym częścią ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Wydarzenie odbyło się 18 czerwca 2025 r. w Centralnym Ośrodku Sportu – TORWAR w Warszawie.
Turniej obejmował 7 rund, rozgrywanych tempem 10 minut na zawodnika, co wymagało od uczestników wysokiej koncentracji, szybkiego myślenia oraz umiejętności podejmowania trafnych decyzji pod presją czasu.
W zawodach wzięły udział 72 szkoły z całej Polski, a nasi młodzi szachiści, wykazując się ogromnym zaangażowaniem i duchem fair play, wywalczyli 36. miejsce – co stanowi znaczące osiągnięcie w tak prestiżowej rywalizacji.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły!
Podziękowanie
Podziękowanie
Albumy o Berlinie – projekt uczniów klas VI–VIII
Uczniowie klas VI–VIII przygotowali na lekcjach języka niemieckiego albumy o atrakcjach turystycznych Berlina. W swoich pracach opisali m.in. Bramę Brandenburską, Mur Berliński i Wyspę Muzeów. Projekt pozwolił im nie tylko poznać zabytki Niemiec, ale też rozwinąć umiejętności językowe.
Zajęcia pozalekcyjne „Sprawne rączki”
Podczas ostatnich zajęć pozalekcyjnych „Sprawne rączki” uczestniczki wykonały letnie torebeczki z filcu, przeznaczone dla małych elegantek. Każda z prac została ozdobiona według własnego pomysłu – uczennice wykorzystały kolorowe naszywki, kwiatki oraz koraliki, co pozwoliło im wyrazić swoją kreatywność i indywidualny styl.
Zajęcia „Sprawne rączki” mają na celu rozwijanie sprawności manualnej i motoryki małej uczniów poprzez wykonywanie różnorodnych prac plastycznych i technicznych. Poprzez praktyczne działania uczestnicy uczą się precyzji, cierpliwości oraz rozwijają swoje zdolności artystyczne.
Zajęcia realizowane są w ramach ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej „Laboratoria Przyszłości”, której celem jest wspieranie nowoczesnej edukacji poprzez rozwijanie kompetencji praktycznych oraz twórczego myślenia u dzieci i młodzieży.
Sukces ucznia Michała Krasnodębskiego z klasy VIIIc w Warszawskim Konkursie Przyrodniczo – Informatycznym
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu prezentacji multimedialnej z zakresu nauk przyrodniczych. Tematem przewodnim pracy Michała była Zorza polarna – świetlne arcydzieło natury, czyli fascynujące zjawisko zachodzące w górnych warstwach atmosfery. Michał wykazał się kreatywnością oraz solidną wiedzą z zakresu fizyki, tworząc interesującą i estetyczną prezentację.
Konkurs Druku 3D
Z radością informujemy, że w gronie nagrodzonych w II Bielańskim Konkursie Druku 3D dla uczniów szkół podstawowych z klas 4-8 znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Tematem tegorocznej edycji było zaprojektowanie i wykonanie podstawki pod telefon. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzyć projekt przy użyciu programu do modelowania 3D, a następnie wydrukowanie go w szkolnej pracowni.
Zwycięzcy konkursu:
Laureaci w kategorii klas 4-5:
I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 293 - Ania Zagalska z klasy 5c
Laureaci w kategorii klas 6-8:
I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 293 - Zosia Krajewska z klasy 6a
Wyróżnienia w kategorii klas 6-8:
Szkoła Podstawowa Nr 293 – Antoni Arent z klasy 7c
Szkoła Podstawowa Nr 293 - Michał Grzeszuk z klasy 7b
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Wasze prace były niezwykle kreatywne i dowiodły, że technologia druku 3D to świetne narzędzie do rozwijania wyobraźni i praktycznych umiejętności.
Gala Finałowa Bielańskiego Przeglądu Talentów „Artystycznie na Bielanach”
W dniu 11 czerwca w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej odbyła się uroczysta gala finałowa Bielańskiego Przeglądu Talentów „Artystycznie na Bielanach”. Wydarzenie to zgromadziło wielu młodych artystów z bielańskich szkół, prezentujących swoje pasje i umiejętności w różnych dziedzinach sztuki.
Naszą szkołę godnie reprezentowali niezwykle utalentowani uczniowie, którzy zachwycili publiczność swoimi występami, prezentując wysoki poziom artystyczny oraz ogromne zaangażowanie.
Irina Dikusar z klasy 1a, występująca w duecie z Tymurem Boichukiem, oczarowała widzów eleganckim i pełnym gracji tańcem towarzyskim. Waleria Karpińska i Lidia Witos, również z klasy 1a, zaprezentowały wzruszające wykonanie piosenki „A ja mam psa”, które poruszyło serca publiczności. Zuzanna Smolińska z klasy 8c zabrała widzów w niezwykłą, muzyczną podróż do świata baśni, wykonując utwór z filmu „Mała Syrenka”.
Wszyscy nasi reprezentanci zaprezentowali się z wielką klasą i pasją, dając wyraz swojej artystycznej wrażliwości oraz radości z tworzenia.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom udanych występów.
Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej
Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej
W dniu 10 czerwca br. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej, zorganizowana pod kierunkiem Pani Małgorzaty Sokołowskiej. Wydarzenie miało miejsce na II piętrze budynku szkolnego, gdzie specjalnie przygotowana przestrzeń konkursowa umożliwiła sprawne przeprowadzenie rywalizacji.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV–VIII, reprezentujący swoje oddziały w trzyosobowych zespołach.
Głównym celem wydarzenia było upowszechnienie wiedzy na temat krajów członkowskich Unii Europejskiej, jak również kształtowanie umiejętności samodzielnego wyszukiwania informacji oraz ich prezentacji przed publicznością. Uczestnicy musieli wykazać się m.in. znajomością symboliki flagi Unii Europejskiej, hymnu UE, geografii państw członkowskich, a także ciekawostek kulturowych i historycznych. Dodatkowym zadaniem było opracowanie oraz zaprezentowanie plakatu promującego wylosowane państwo członkowskie.
Konkursowi towarzyszyła barwna oprawa – uczniowie wystąpili w strojach nawiązujących do charakterystyki prezentowanych krajów, a także przygotowali liczne rekwizyty, foldery i ulotki. Całość wydarzenia przebiegała w niezwykle życzliwej i entuzjastycznej atmosferze, budząc emocje porównywalne z zawodami sportowymi.
Zwycięzcy konkursu:
W kategorii klas 4–5:
I miejsce zdobyła klasa 5d,
II miejsce – klasa 4a,
III miejsce przypadło ex aequo klasom 5c i 4b.
W kategorii klas 6–8:
I miejsce zajęła klasa 8c,
II miejsce – klasa 8d,
III miejsce – klasa 7b.
Wszystkie wyróżnione klasy otrzymały z rąk dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, pamiątkowe dyplomy w uznaniu za zaangażowanie i świetną pracę. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział!
Sukcesy uczniów w bielańskich konkursach
10 czerwca 2025 w XXXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Lotnictwa Polskiego odbyło się uroczyste podsumowanie dzielnicowych konkursów: polonistycznego „Nie udawaj Greka” oraz matematycznego "Maraton Matematyczny 2025".
Miło nam poinformować, że:
I miejsce w konkursie „Nie udawaj Greka” zdobyła Lena Kruk z klasy 6b,
natomiast w konkursie „Maraton Matematyczny”:
I miejsce zdobyła Katarzyna Dziedzic z klasy 8d
II miejsce zdobył Stanisław Krzywicki z klasy 8b
III miejsce zdobył Jan Wardak z klasy 8a.
GRATULUJEMY!
Sukces uczniów klasy VII A podczas Bielańskich Dni Młodzieży
Z wielką przyjemnością informujemy, że uczniowie klasy VII A odnieśli znaczący sukces, zdobywając wyróżnienie podczas tegorocznych Bielańskich Dni Młodzieży. Ich praca – plakat o tematyce „Self-care” – została doceniona przez jury za kreatywność, zaangażowanie oraz dojrzałe i inspirujące podejście do tematu troski o siebie.
Projekt uczniów w sposób oryginalny i przemyślany ukazał, jak ważne jest dbanie zarówno o zdrowie fizyczne, jak i dobry stan psychiczny. Praca była efektem wspólnej refleksji i pracy zespołowej, a jej przekaz spotkał się z uznaniem nie tylko komisji konkursowej, ale również szerszego grona odbiorców.
Serdecznie gratulujemy uczniom klasy VII A i życzymy dalszych sukcesów w realizowaniu kolejnych inicjatyw.
Archiwum Aktualności