W dniu 23 kwietnia odbyła się prezentacja papierowego teatrzyku Kamishibai pt. „O wróbelku Fryderyku”. Przedstawienie powstawało w ciągu kilku miesięcy tego roku szkolnego w bibliotece. Projekt realizowany był w ramach zajęć czytelniczych przez uczennice z klasy Vb: Igę Elbe, Amelkę Jędrzejczyk, Zuzię Lewandowską i Maję Wnuk. Efekty swojej pracy dziewczynki zaprezentowały pani dyrektor Iwonie Krupińskiej. Następnie teatrzyk zawita do grup przedszkolnych i klas pierwszych.
Oszustwa Pchły Szachrajki na szkolnej scenie
20 kwietnia Rodzice sprawili uczniom z klasy 3a nie lada niespodziankę. Przyznać trzeba, że zobaczyć swoją mamę w roli Pchły Szachrajki lub tatę w roli Sędziego, przebranych, ucharakteryzowanych, tańczących i śpiewających, to wielka atrakcja. Zaskoczenie niektórych dzieci nie mijało do końca spektaklu. Pchła Szachrajka to tytułowa postać wiersza Jana Brzechwy, która oszukuje i płata figle spotykanym postaciom. A to niepostrzeżenie wyssie krem z wszystkich rurek w cukierni, a to sprytnie ukradnie wzory z jedwabiu, a to po szelmowsku zaśpiewa operową arię włączając ukryty gramofon, a to wreszcie wykorzysta naiwną uczennicę i nauczy ją, odpłatnie, języka pchlego, zamiast języka angielskiego. A przy tym pełna jest wdzięku i elegancji. Wydaje się, że kolejne kłamstewka uchodzą jej na sucho. Jednak z każdym szachrajstwem Pchle przybywa wrogów. Pchłą sprawia przykrość nawet swoim przyjaciółkom, którym podstawia lustro mające zamiast zwierciadła - zdjęcie krowy. Łatwo się domyślić, że elegantki nie zobaczyły w lustrze swojego odbicia.
Pasmo oszustw Pchły Szachrajki przerwało jednak aresztowanie na podstawie skarg oszukanych. Spektakl zakończył się sceną procesu i orzeczenia wobec Pchły sprawiedliwego wyroku. Adaptację Pchły Szachrajki opracowała i wyreżyserowała wychowawczyni klasy 3a - pani Małgorzata Graczyk. Wśród aktorów na szczególne wyróżnienie zasłużyła pani Małgorzata Szczypek, grająca tytułową rolę z wdziękiem, ale i szelmowskim błyskiem w oku. Pozostali rodzice wypadli świetnie, każdy do swojej roli dodał charakterystyczne elementy (wydatny brzuszek Cukiernika) lub gesty (naiwne miny piegowatej Kiki uczącej się angielskich, a właściwie pchlich, słówek) podkreślających kreację. Spektakl zagrany był w tempie, każdy z aktorów znał swoje miejsce na scenie, kostiumy zamieniły rodziców w postaci z wiersza.
Nagrodą dla zespołu był zaskoczenie i zachwyt dzieci, które zobaczyły rodziców w niecodziennych rolach. Grad oklasków i szczere słowa podziwu z ust Pani Dyrektor dopełniły uznania dla aktorów i reżysera. Próby do spektaklu i samo przedstawienie były z kolei świetną okazją do bliższego poznania się przez rodziców w niezwykłej atmosferze. Sztuka była efektem przyjaznego klimatu doprawionego szczyptą dobrego humoru. Każdy aktor dał coś z siebie na rzecz wspólnego przedsięwzięcia i był usatysfakcjonowany tym, że wziął w nim udział. Żal odczuli natomiast ci z rodziców, którzy nie zgłosili swego udziału, bo ominęła ich świetna zabawa. Oni, i wszystkie dzieci, z niecierpliwością czekają na następny teatr rodziców.W przedstawieniu udział wzięli:
Magdalena Fabisak (Narrator), Sylwia Ambroziak-Zaręba (Bryczka), Monika Wnuk (Bryczka), Agnieszka Chmiel (Gość), Joanna Tymczyszyn (Narrator), Sergiusz Płachecki (Cukiernik), Karolina (Podróżny) i Tomasz (Kelner) Kowalscy, Małgorzata (Pchła Szachrajka) i Grzegorz (Sędzia) Szczypek, Paweł Sałek (Kelner), Joanna (Koleżanka) i Artur (Kelner) Kukułowicz, Grzegorz Kobek (Kupiec), Anna Pielak (Koleżanka), Agnieszka Bolesta (Koleżanka), Joanna Celmer (Koleżanka), Łukasz Różycki (Podróżny – Policjant), Kamil Górski (Podróżny), Aleksandra Bitner (Panna Kika).
Obchody Światowego Dnia Ziemi
Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, które jest obchodzone od 1970 roku w prawie dwustu państwach. W Polsce jego kultywowanie zapoczątkowano w 1990 roku.
Dzień Ziemi to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Również i w naszej szkole uczciliśmy to święto w dniu 20 kwietnia br. Jego organizacją zajął się Samorząd Uczniowski. Aby zyskać miano przyjaciół przyrody, poszczególne klasy miały ozdobić drzwi swojej pracowni tematycznym plakatem lub innymi elementami dekoracji związanymi z Ziemią. Ponadto dzieci miały za zadanie napisać ekologiczne hasła, które przyklejone zostały do ich zielonych strojów, obowiązujących tego dnia w szkole.
Wszystkie te inicjatywy miały na celu rozbudzenie wśród uczniów współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia, w którym żyjemy. Uczniowie ciągle mogą podziwiać swoje prace na drzwiach sal lekcyjnych oraz pozostałych pomieszczeń w budynku szkoły.
Turniej Czytelniczo-Językowy
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym Turnieju Czytelniczo-Językowym, organizowanym od 2006 r. przez Szkołę Podstawową nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie dla dzieci z bielańskich szkół. Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, półfinału i finału. Jego hasłem przewodnim były „Ulubione zabawy dzieci”. Do ostatniego etapu, który odbył się 16 kwietnia 2018 r. zakwalifikowały się cztery uczennice z naszej szkoły: Liliana Pawłowska, Zuzanna Szczęsna z klasy 2a, Aleksandra Starnawska z klasy 3e oraz Nina Kaczkan z klasy 3f. Podczas zmagań wykonywały zadania ortograficzne oraz opowiadały o ciekawych zabawach bohaterów wybranych wcześniej pozycji książkowych, takich jak: „Kuba i Buba”, „Drzewo do samego nieba”, „Pippi”, „Karolcia”, „Oto jest Kasia”, „Pilot i ja”, „Dzieci z Bullerbyn”. Wszystkie finalistki wspaniale zaprezentowały się przed komisją. Wykazały się doskonałą czujnością ortograficzną oraz pięknie zaprezentowały wypowiedzi. Zuzanna Szczęsna z klasy 2a zajęła II miejsce w kategorii klas drugich, natomiast Nina Kaczkan z klasy 3e zajęła III miejsce w kategorii klas trzecich. Gratulacje dla wszystkich finalistek. Dziękujemy rodzicom oraz nauczycielom za ich wkład w rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów.
Kawiarenka pełna słodkości…
Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nieważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi.
Jan Paweł II
Zebrania z rodzicami i dni otwarte to nierozerwalny element współpracy rodziców ze szkołą. Aby umilić im czas oczekiwania na spotkania z wychowawcami oraz dyżurującymi nauczycielami, szkolny wolontariat, co miesiąc, przeprowadza słodką i przyjemną akcję mającą na celu sprzedaż domowych wypieków. Na stołach znajdujących się na parterze szkoły królują mufinki, pączki, babeczki, wafle, biszkopty, serniki oraz wiele innych słodkości. Pozyskane w ten sposób środki są przeznaczane na działalność dobroczynną najbardziej potrzebującym. Godnym podkreślenia jest fakt, że niektóre klasy, takie jak: 5b, 5d, 4d i 4f angażują się w to przedsięwzięcie bardzo regularnie. Opiekunowie szkolnego wolontariatu zachęcają pozostałe klasy do podjęcia trudu wspierania w ten sposób potrzebujących.
"Pokazy bez skazy" dla klas III
19 kwietnia 2018r. po spotkaniu z autorką książki p. Małgorzatą Sobieszczak – Marciniak mogliśmy uczestniczyć w pokazie naukowym z dziedziny chemii i fizyki dla dzieci. “Pokazy bez skazy” to inicjatywa, której głównym celem jest dotrzeć do naturalnej ciekawości dzieci i rozbudzić tą ciekawość. Prowadzący warsztaty z wykorzystaniem doświadczeń, eksperymentów i demonstracji naukowych bawią się nauką i uczą przez zabawę. Ich celem jest pokazanie, że chemia czy fizyka to nie tylko nazwy przedmiotów w szkole, ale również fascynujące dziedziny wiedzy ludzkiej, pozwalające lepiej i głębiej zrozumieć otaczający nas świat. Dziedziny, w których można znaleźć dużo radości i satysfakcji.
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie „Pokazów bez skazy”, p. Mateuszowi Drumlewskiemu za przygotowanie wspaniałej dekoracji i p. Karolinie Komornickiej z Trzeciej Strefy – Centrum Twórczego Rozwoju dla Dzieci i Dorosłych za organizację „Pokazów bez skazy”. Dzięki zaangażowaniu wielu osób mogliśmy zorganizować ciekawe wydarzenie na terenie naszej szkoły.
Obchody Dnia książki
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska
Książki inspirują, pokazują drogi rozwoju, nadają sens, wyznaczają kierunki. O tym, że czytanie książek jest bardzo ważne i potrzebne w życiu każdego człowieka wiemy wszyscy.
Mały Samorząd Uczniowski z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 19 kwietnia 2018r. na terenie naszej szkoły dla oddziałów I – III zorganizował spotkanie z autorką książki dla dzieci p. Małgorzatą Sobieszczak – Marciniak, która w latach 1994 - 2014 była dyrektorem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, wiceprezesem Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, członkiem zarządu Prezydium Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Warszawie. W roku 2004 była konsultantką przy realizacji filmu Bohdana Rączkowskiego „Maria Skłodowska-Curie”. Jest autorką książki „Maria Skłodowska Curie”, zawierającej najważniejsze informacje, które każdy młody Polak powinien wiedzieć o Marii Skłodowskiej-Curie oraz książki „Maria Skłodowska-Curie. Kobieta wyprzedzająca epokę.”
Spotkanie uroczyście otworzyła p. Iwona Krupińska – dyrektor naszej szkoły. Później głos zabrał obecny na naszej imprezie Zastępca Burmistrz Dzielnicy Bielany p. Grzegorz Pietruczuk. Po spotkaniu z autorką odbyły się „Pokazy bez skazy”.
Dyskusja panelowa nt. II wojna światowa w literaturze dziecięcej
W naszej szkole, 18 kwietnia 2018 roku, odbyła się dyskusja panelowa na temat: II wojna światowa w literaturze dziecięcej, zorganizowana z inicjatywy nauczycielki historii, Pani Sylwii Kowalczyk przy współudziale nauczycielek ze szkolnej biblioteki: Pani Alicji Mazurek i Pani Anny Zięby. Uczestniczyli w niej uczniowie klas piątych i szóstych. Nad przebiegiem spotkania czuwała dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska. Zadbano o to, żeby dyskusja odbyła się zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami. Ponadto wzięli w niej udział eksperci, którzy dużo wcześniej przygotowywali się do tego spotkania, czytając polecone książki tematycznie nawiązujące do wydarzeń z okresu II wojny światowej. W gronie słuchaczy znaleźli się uczniowie klasy 5b, którzy w drugiej części spotkania często zabierali głos, opowiadając wspomnienia o doświadczeniach wojennych członków ich rodzin. Zadawali też różne, ciekawe pytania.
Uczniowie biorący udział w rozważaniach dotyczących II wojny światowej w literaturze dziecięcej byli pod wrażeniem jej przebiegu. Według nich dyskusja była bardzo ciekawa i niezwykle pouczająca.
Konkurs pieśni patriotycznej
Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna.
Seneka Młodszy
Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 18 kwietnia br. w naszej szkole odbył się Konkurs pieśni patriotycznej. W zmaganiach wzięli udział prawie wszyscy uczniowie, zarówno z oddziałów przedszkolnych, jak i klas 1-7. Wszystkich uczestników powitała dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, podkreślając rolę pieśni historycznych w walce narodowo-wyzwoleńczej, zaś turniej poprowadziła wicedyrektor Anna Janiec.
Młodzi wykonawcy najczęściej występowali zespołowo, wykonując popularne i łatwo wpadające w ucho piosenki żołnierskie, ale także prezentowali te mało znane i bardzo trudne do wykonania pieśni o tematyce patriotycznej. Wydarzenie było okazją do przedstawienia ich talentów oraz uzdolnień wokalnych, ale przede wszystkim, sposobem na przypomnienie i ocalenie od niepamięci twórczości artystycznej, niosącej bogate treści patriotyczne. W wielu przypadkach również stroje i rekwizyty uczestników interesująco i trafnie nawiązywały do tematyki konkursu. Większość uczniów prezentowała utwory z podkładem muzycznym, ale byli też tacy, którzy zaśpiewali a cappella. Poziom turnieju stał na wysokim poziomie, a wyłonienie zwycięzców okazało się być niełatwym zadaniem dla nauczycielek religii, Pani Renaty Wojdy i Pani Beaty Piszczatowskiej, które tym razem wystąpiły w charakterze jurorów.
Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:
- Oddziały przedszkolne i klasy I-III: Oc, Ic, IIIa, IIIf;
- Klasy IV-VII: IVa, IVb, Vb, VIc, VIIc.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy wyróżnienia, natomiast zwycięzcom w I grupie wiekowej dodatkowo wręczono słodycze, zaś w grupie II pamiątkowe pinsy (metalowe przypinki) tematycznie związane z obchodami Roku dla Niepodległej.
Konkurs dostarczył wielu wzruszeń i emocji. Pieśni patriotyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży zachęciły do refleksji nad naszą historią i do kultywowania pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy Ojczyzny.
Mistrzostwa w szachach
W poniedziałek 16 kwietnia br. odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Bielan Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich, które jednocześnie stanowiły eliminacje do finałów 51. Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Był to debiut naszej reprezentacji w tej imprezie a zarazem wielki sukces, gdyż nasza drużyna została Mistrzami Dzielnicy! W jej składzie znaleźli się: Tomasz Rumiński (kl. 5c), Bartosz Kozłowski (kl. 4f), Łukasz Szerszeń (kl. 5d) oraz Ania Wszoła (kl. 6a). Znakomicie spisała się cała drużyna, ale szczególne gratulacje należy skierować do Ani, która zadebiutowała zdobywając aż 4 punkty w 5 partiach. Wygrane eliminacje dały prawo reprezentowania szkół bielańskich w ścisłym finale i jednocześnie rywalizacji z najlepszymi zawodnikami Warszawy. Odbyły się one kolejnego dnia w Szkole Podstawowej nr 154 na Białołęce. W tych zmaganiach młoda reprezentacja wywalczyła 11. miejsce, wzbogacając się o kolejne doświadczenia szachowe oraz zdobywając punkty w klasyfikacji szkół biorących udział w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży.
Podziękowania całej drużynie za znakomitą postawę!
Prawo Archimedesa...
W XXI wieku mogłoby się wydawać, że o prawach fizyki odkrytych w dawnych czasach nie warto już dyskutować, bo zapewne straciły one swoją wartość. Jednak to założenie w żadnym wymiarze nie dotyczy prawa Archimedesa, które jest podstawą do wielu badań naukowych w zachodzących zjawiskach występujących w codziennym życiu.
W dniu 17 kwietnia 2018 r. w murach naszej szkoły gościł profesor Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego Pan Andrzej Wysmołek, który na wykładzie starał się udowodnić m.in., że gdy ciecz zostanie umieszczona w warunkach nieważkości to siła wyporu zniknie! Nie ma potrzeby przemieszczenia się w tym celu na orbitę okołoziemską, ale wystarczy jedynie wykonać odpowiednie doświadczenie w sali gimnastycznej. Podczas zajęć siódmoklasiści dowiedzieli się także, dlaczego podczas słonecznego dnia chłodna bryza wieje od morza, a wieczorem kierunek wiatru się zmienia. To tylko wybrane zagadnienia związane z omawianym prawem Archimedesa, które poruszono na zajęciach.
Podczas lekcji jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć niezwykłe eksperymenty, których nie da się wykonać na co dzieńw warunkach szkolnych, ale również i takie, które przy pomocy najprostszych środków można przeprowadzić nawet w domu.
Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem,a jej uczestnicy zapewne opuścili salę bogatsi o doświadczenia, jak również pełni nadziei, że to nie było ostatnie spotkanie z fizyką.
Warto zobaczyć:
http://www.fuw.edu.pl/wo/?id=103
Warsztaty - Rowerowy maj
7 maja 2018r. rusza trzecia edycja kampanii Rowerowy Maj. Przygotowania do rozpoczęcia akcji trwają.
16, 17 i 18 kwietnia 2018r. na terenie naszej szkoły odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów przygotowujące do bezpiecznego udziału w akcji.
Kampania jest świetną okazją do edukowania przez zabawę. Jej celem jest dostarczanie radości i zdrowej rywalizacji, ale także wyrabianie dobrych nawyków i pokazywanie dobrych manier na drodze. Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna. Celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Zachęcamy, żeby we wszystkie majowe dni szkolne dotrzeć na lekcje aktywnie, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce.
Trzynastka na wesoło!!!
Szczęśliwy piątek trzynastego! Takim okrzykiem, ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich, uczniowie naszej szkoły zostali powitani podczas jednej z godzin lekcyjnych przez uczestników barwnego korowodu prowadzonego wspólnie przez dyrektor i wicedyrektor szkoły. Pani Iwona Krupińska swoim ubiorem utożsamiła się z Szarą Realną Rzeczywistością Szkolną, natomiast Pani Anna Janiec przebrana była za Lorda Vadera.
Ostatnio 13. dzień miesiąca przypadał w piątek,w październiku 2017r. i tradycyjnie, zgodnie z założeniami Samorządu Uczniowskiego, został upamiętniony przez niecodzienne, zaskakujące stroje. Każda klasa wybierała swojego najciekawiej przebranego reprezentanta, który uczestniczył w ww. korowodzie. Wśród przebrań dominowały różnokolorowe nakrycia głowy, nietypowe okulary, kostiumy znanych postaci filmowych i bajkowych, jak również piżamy, szlafroki czy… obrusy.
Aby upamiętnić to niecodzienne wydarzenie, wykonano wiele pamiątkowych fotografii, a sama zabawa z pewnością pozostanie na długo w pamięci jej uczestników. Mimo, iż był to piątek 13., najczęściej utożsamiany z pechem, to w naszej szkole przesąd ten nie obowiązywał, a wręcz przeciwnie, dzień ten był pełen uśmiechów i dobrego humoru, zarówno wśród eksponujących własne stroje, jak i podziwiających paradę.
Sukces naszych uczniów w finale Konkursu Recytatorskiego – Wierszyki Łamiące Języki
10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 187 odbył się finał Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego - Wierszyki Łamiące Języki. Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentować się w konkursie wymagającym nienagannej dykcji i umiejętności aktorskich. Do zmagań konkursowych przystąpili uczniowie: Paweł Szerszeń – klasa 1c, Nikodem Kucisz – klasa 1b, Hanna Bednarczyk – klasa 2a, Matylda Piątek – klasa 3a, Alicja Majkowska – klasa 3f.
Alicja Majkowska recytując wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Róża i cebula” zajęła I miejsce w kategorii klas II – III. Paweł Szerszeń interpretując utwór Danuty Wawiłow „Kałużyści” zajął III miejsce wśród uczniów klas I.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu umiejętności recytatorskich i talentu aktorskiego.
Konkurs Opowiadamy Legendy
Piąta edycja powiatowego konkursu „Opowiadamy legendy” przeszła już do historii. Będziemy ją wspominać wyjątkowo dobrze, ponieważ trzy uczennice naszej szkoły zdobyły wyróżnienia. Wśród laureatów znalazły się: Inga Szacka, Agata Wiktorowicz i Zofia Socha. Pozostali uczniowie reprezentujący naszą szkołę otrzymali dyplomy za udział w tym niełatwym turnieju. Uroczysta gala odbyła się 6 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Sióstr Zmartwychwstanek przy ul. Krasińskiego w Warszawie. Gości powitała Dyrektor siostra Hanna Filipkowska. Następnie zebrani wysłuchali legend opowiadanych kolejno przez wszystkich laureatów. Na koniec wręczono nagrody, dyplomy i podziękowania uczestnikom konkursu i ich opiekunom. Uroczystość upłynęła w bardzo serdecznej atmosferze. Pamiątkowe zdjęcie stanowiło zwieńczenie tej ciekawej przygody, która doprowadziła do spotkania uczniów z wielu mazowieckich szkół.
Apel czekoladowy
W piątek, 6 kwietnia 2018r., zgodnie z tradycją szkoły, miał miejsce kolejny apel poświęcony sukcesom uczniów. Pani dyrektor Iwona Krupińska, z ogromną radością, przedstawiła ostatnie sukcesy dzieci odniesione zarówno w konkursach przedmiotowych, jak i zmaganiach sportowych. Zwróciła uwagę, na fakt, że zdobyte tytuły to duży wysiłek i systematyczna praca wyróżnionych, które mogą być wzorem dla rówieśników. W nagrodę dzieci zostały uhonorowane słodkościami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
Druga część apelu dotyczyła przestrzegania zasad bezpieczeństwa i właściwego zachowania na terenie placówki. Pani Dyrektor uświadomiła uczniom możliwe skutki wynikające z beztroskiego zachowania, szczególnie podczas przerw. Wskazała również na potrzebę empatii i odpowiedzialności w stosunku do koleżanek i kolegów. Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły przypomniała sposób postępowania w przypadku pojawienia się niepożądanego zdarzenia.
Certyfikat Prezydenta m. st. Warszawy WARS i SAWA
6 kwietnia 2018 roku odbyła się uroczystość, podczas której Pani Dyrektor Iwona Krupińska odebrała dla naszej szkoły Certyfikat Prezydenta m. st. Warszawy WARS i SAWA, zaktualizowany po wdrożeniu zmian w polskim prawie oświatowym.
Nimniejszy certyfikat stanowi dziś swoisty "znak rozpoznawczy", potwierdzający osiągnięcia przez szkołę określonego, pożądanego standardu w obszarze wspierania uczniów uzdolnionych.
Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w badmintonie
W dniu 27 marca 2018 roku, w hali sportowej przy ul. Staffa, odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w badmintonie. Zawody organizowane były w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowały: Zuzanna Paluch (klasa 7f), Agata Wiktorowicz (klasa 6b) i Maria Konador (klasa 7e). Zespół chłopców tworzyli: Mateusz Jurek (klasa 7f) i Antoni Bednarczyk (klasa 6b).
Ze względu na wysoką frekwencję bielańskich szkół, turniej rozegrano systemem pucharowym do dwóch przegranych meczów. Spośród 12 reprezentacji chłopięcych nasz zespół zajął miejsca 8 - 10. Lepiej powiodło się naszym zawodniczkom, które na 11 zespołów zajęły 2. miejsce, ulegając zwyciężczyniom turnieju w grze deblowej.
Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i życzymy sukcesów na kolejnych zawodach.
Weronika Lomott finalistką XVIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Ortografia na Medal”
W dniu 10 marca 2018 r. uczennica klasy 7a Weronika Lomott uczestniczyła w finale XVIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Ortografia na Medal”, organizowanego pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Udział w tym etapie turnieju, który odbył się w Zespole Szkół Samochodowych im. Czesława Orłowskiego w Warszawie, Weronika zagwarantowała sobie poprzez zdobycie I miejsca w Bielańskim Dyktandzie " O pióro gżegżółki i długopis burmistrza", który jednocześnie był rejonowym etapem ww. konkursu. W finale uczennica zmagała się z dyktandem i testem ortograficznym.
Niebawem, w sobotę 14 kwietnia 2018 r. odbędzie się uroczyste zakończenie konkursu z jednoczesnym wręczeniem nagród i dyplomów.
Brawo Weronika!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
„Zorza polarna w objęciach fizyki”
W dniu 20 marca odbył się finał konkursu wojewódzkiego plastyczno-fizycznego „Fraktal”. Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej nawiązującej do zjawiska, teorii lub prawa fizycznego oraz jego naukowe wyjaśnienie.
Michał podczas prezentacji swojej pracy „Zorza polarna w objęciach fizyki” wykazał, że fizyka i sztuka są ze sobą powiązane - zarówno fizycy, jak i artyści starają się zrozumieć i zinterpretować otaczający nas świat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Powitanie wiosny
Przyszła do nas wiosna - wiosenka
Zielona panienka - panienka
Przyszła o poranku
W sasankowym wianku...
Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązują do wydarzeń naszej szkoły z 21 marca, kiedy to cała uczniowska brać powitała wiosnę. To szczególna pora roku, która napawa wszystkich optymizmem, a jej pierwszy dzień jest jednym z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani na zielono, a tradycyjny plecak lub tornister zamienili na inne nosidło. Książki, zeszyty i przybory szkolne zostały przyniesione, m.in. w walizkach, poszewkach, koszykach, koszach, tekturowych pudełkach, garnkach, a nawet... w sejfie. Ponadto dzieci i młodzież włączyli się do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. Przedsięwzięcie polegało na założeniu na siebie tych elementów garderoby – w różnych barwach na każdą nogę oraz pokolorowaniu papierowej skarpetki i zawieszeniu jej na drzwiach swojej pracowni lub na specjalnie przygotowanych do tego celu sznurach, by po raz kolejny pobić rekord utworzenia najdłuższego sznura wyjątkowych skarpetek.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji, której przewodniczył wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, cieszyły się „wiosenki” z klas: 5a i 8c.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie dla wszystkich źródłem dodatkowej energii.
Sukces w XX Olimpiadzie Matematycznej Juniorów
Miło nam poinformować, że Stanisław Krzywicki uczeń klasy 8B został finalistą XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzięki temu osiągnięciu Stanisław uzyskał uprawnienia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do szkoły ponadpodstawowej.
GRATULUJEMY!!!
Sukces sportowy naszych uczniów
W dniach 10-14 marca 2025 r., w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6, odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w kategorii młodzieży szkół podstawowych o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany. Organizatorem imprezy był Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy.
Na zawody zgłosiło się 13 bielańskich szkół podstawowych, które drogą losowania zostały podzielone na 4 grupy. Grając systemem „każdy z każdym”, wyłoniono kolejność w poszczególnych grupach. Za wygrany mecz zespół otrzymywał 2 pkt., za przegrany 1 pkt. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów – każdy do 25 pkt.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce, a reprezentowali ją chłopcy z klas 7-8:
Patryk Sumiński z klasy 8c, Maciej Daniszenko z klasy 8d, Mateusz Dymek z klasy 8d, Michał Krasnodębski z klasy 8c, Maciej Paluch z klasy 7b, Antoni Bartczak z klasy 7c, Wiktor Krzyżanowski z klasy 7c, Aleksander Kopka z klasy 8c, Nikodem Kucisz z klasy 8b, Filip Saniewski z klasy 8c.
Gratulacje dla naszych siatkarzy !!!
Archiwum Aktualności