Bije zegar godziny, my wtedy mawiamy:
Jak ten czas szybko mija – a to my mijamy…
Stanisław Jachowicz
Cytat Stanisława Jachowicza uświadamia nam, że właśnie mija 50 lat, gdy przy ulicy Kochanowskiego 8, powstała nowa Szkoła Podstawowa nr 293, której nieprzerwanie patronuje Jan Kochanowski. Wszystko zaczęło się 1 września 1973 roku, kiedy to odbyła się pierwsza w historii szkoły inauguracja nowego roku szkolnego. Natomiast 24 listopada 1984 roku, miało miejsce nadanie szkole imienia Jana Kochanowskiego.
Jubileusz to niepowtarzalna okazja do przypomnienia jej historii, którą tworzą dokonania dyrektorów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, to czas podsumowania pracy i osiągnięć, to również czas spotkań i wspomnień…
Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono zacnych gości, byłych, a także obecnych nauczycieli i pracowników, absolwentów oraz przyjaciół i sympatyków Szkoły.
Gala Jubileuszowa z ceremoniałem szkoły miała miejsce 23 listopada 2023 roku, w sali gimnastycznej, o godzinie 10.00. Uroczystość rozpoczął wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, który na wstępie poprosił o zabranie głosu gospodarza obchodów jubileuszu, Panią Iwonę Krupińską. Dyrektor szkoły powitała wszystkich zacnych gości, wśród których znaleźli się Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk wraz z ze swoimi zastępcami: Panią Sylwią Lacek, Panem Włodzimierzem Piątkowskim oraz Panem Andrzejem Maliną. Swoją obecnością zaszczycili także: naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania – Pani Zofia Gajewicz, radni Dzielnicy Bielany: Pani Alicja Chęcińska, Pani Monika Szadkowska, Pani Aleksandra Szymańczyk, Pan Wojciech Borkowski oraz Pan Ryszard Zakrzewski, proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego - ksiądz Sławomir Nowakowski i kapelan Sejmu RP – ksiądz Andrzej Sikorski, dyrektorzy bielańskich placówek oświatowych, a także przedstawicielki Prezydium Rady Rodziców – Pani Sylwia Traczyk i Pani Katarzyna Waksmundzka.
W swoim wystąpieniu Pani Iwona Krupińska zwróciła uwagę, że przez minione 50 lat „(…) dziesiątki osób współtworzyło to wyjątkowe miejsce, a nadrzędnym celem wszystkich działań SP 293 była i jest troska o rozwój osobowości, zdolności i zainteresowań uczniów, rozwijanie ich talentów i pasji. To w szkole znajdują zrozumienie, wsparcie i pomoc, a dzięki pracy i zaangażowaniu nauczycieli odnoszą sukcesy w zawodach sportowych oraz konkursach o zasięgu dzielnicowym, wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim. Przestrzeń do kreatywności, wychowanie w wartościach patriotycznych i przekazywanie wiedzy o świecie to główne narzędzia inspirujące dzieci do aktywności i poszukiwań”.
Po przemówieniu dyrektor szkoły zostały wręczone gościom pamiątkowe wydania publikacji „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, przygotowane w ramach realizacji Programu „Wars i Sawa”.
Następnie, na ręce Pani dyrektor, popłynęły ciepłe słowa od zaproszonych gości: Pana Grzegorza Pietruczuka, Pana Ryszarda Zakrzewskiego oraz Pani Sylwii Traczyk, którzy odnosząc się do wybitnej postaci patrona szkoły, wyrazili podziękowania wszystkim, którzy ją tworzyli, życząc jednocześnie dalszych sukcesów i inspiracji w procesie edukacji, które dają satysfakcję i radość. Ponadto przedstawiciele władz Dzielnicy oraz Rady Rodziców przekazali roboty edukacyjne SkriBot, które z pewnością zostaną wykorzystane w ramach realizowanego projektu „Laboratoria Przyszłości”.
W dalszej odsłonie uroczystości jej uczestnicy odbyli, za sprawą pokazu multimedialnego, podróż w czasie, poznając najciekawsze wydarzenia z historii szkoły, zaprezentowane przez Panią Renatę Piłat. Następnie miała miejsce część artystyczna, którą zapoczątkował „Jesienny taniec” z wykorzystaniem kolorowych wstęg nawiązujących barwami do złotej pory roku, przygotowany pod nadzorem Pani Małgorzaty Graczyk. Dużymi
brawami zostały nagrodzone występy wokalne przyjaciół szkoły: Państwa Olgi i Bogdana Żołek oraz Pani Katarzyny Barszczowskiej i Pana Zbigniewa Starnawskiego.
W dalszej kolejności uczniowie wykonali piosenkę, stanowiącą nawiązanie do przedstawienia pt. „Szachy”, przygotowanego pod kierunkiem Pani Elżbiety Milej oraz Pani Beaty Piszczatowskiej, w którym godna podkreślenia była gra aktorska, a także barwna oprawa. Mimo, iż dzieci stanęły przed nie lada wyzwaniem, sprostały mu w sposób imponujący, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem gości. Na zakończenie wystąpił Pan Krzysztof Michalski, który wykonał piosenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego pt. „Lubię wracać tam, gdzie byłem już”.
Na ten jeden dzień, dzięki ogromnemu zaangażowaniu wychowawców świetlicy, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli plastyki oraz techniki, łącznik i sala gimnastyczna naszej szkoły stały się swoistymi Salami Pamięci utrzymanymi w jesiennej tonacji, w których odwiedzający mogli zapoznać się z kronikami i zdjęciami z różnych ważnych momentów historii szkoły. Dla upamiętnienia tych chwil została wystawiona także księga pamiątkowa, w której złożone wpisy świadczą o radości i wzruszeniach, jakie wyzwoliło spotkanie po latach. Na zakończenie uroczystych obchodów Jubileuszu Szkoły wszyscy goście otrzymali pamiątkowe upominki w postaci grafiki szkoły oraz biuletynu „Fraszka”.
W dniu 24 listopada br. jubileuszowe obchody były skierowane do całej społeczności szkolnej. Temu wydarzeniu przewodniczyła dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska.
Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 293 zostanie zapewne w pamięci wszystkich jako dzień kultywowania fundamentalnych wartości, o które dbają uczniowie, nauczyciele i rodzice, tworząc wspólnie historię placówki.