• PIKNIK RODZINNY - FAJER NA TRAWIE

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Rada Rodziców
            zapraszają na 
            "Piknik rodzinny - Fajer na trawie"

            który odbędzie się 
            25 maja 2024 r. – sobota w godz. 10:00 – 13:00 
            na boisku szkolnym.

            Na uczestników czeka wiele atrakcji:
            - występy artystyczne w wykonaniu uczniów oraz iluzjonisty KACPRA MYSIORKA; 
            - zabawy integracyjne;
            - turniej "Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora";
            - Rodzinny Turniej Szachowy;
            - wyścigi w układaniu na czas Kostki Rubika;
            - spacer z alpakami;
            - giełda kwiatowa;
            - pchli targ;
            - kawiarenki, a w nich – ciasta, napoje, potrawy kuchni europejskich.


            I WIELE, WIELE INNYCH ATRAKCJI!!!
             

          • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            Dniu Trzeci Maja, dniu nam święty,
            Hołd ci należy nieść, choć dziś narodu cel wytknięty,
            Pamięci twojej cześć!

            W. Dalewska

             

            Konstytucja 3 Maja 1791 r. była pierwszą w Europie, zaś na świecie zyskała miano drugiej ustawy regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uczczenie 233. rocznicy jej uchwalenia podtrzymuje pamięć o kluczowych wydarzeniach dla historii naszego państwa.

            Dla przywołania tej ważnej daty w historii Polski, w naszej szkole została zorganizowana tematyczna wystawa, podkreślająca znaczenie Konstytucji Majowej dla państwowości polskiej. Ekspozycja zawiera również prace uczniów z klas 4-8, przygotowane w ramach realizacji szkolnego projektu edukacyjnego, w którym zadaniem było wykonanie historycznego lapbooka, komiksu czy plakatu pod hasłem "Konstytucja 3 Maja". Można w nich znaleźć informacje, m.in. na temat tego, czym jest Konstytucja, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do jej uchwalenia, jakie zmiany  wprowadzała oraz kim byli jej twórcy, zwolennicy i przeciwnicy.

            Wystawa upamiętniająca tak istotne wydarzenie historyczne przypomina uczniom naszej szkoły, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa OJCZYZNA i PATRIOTYZM oraz to, czym jest WOLNOŚĆ.

        • 22 kwietnia - Dzień Ziemi
          • 22 kwietnia - Dzień Ziemi

            W poniedziałek 22 kwietnia br. obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, któremu przyświecało przewodnie hasło: Planeta vs. Plastik. Na zajęciach z wychowawcami młodzież dyskutowała na temat recyklingu i segregacji odpadów. Uczniowie starali się odpowiedzieć na zasadnicze pytania: Czy rzeczywiście przywiązujemy wagę do tych zagadnień? Czy zdajemy sobie sprawę, jak faktycznie wpływamy na środowisko? Czy mamy świadomość, że kilka pozytywnych zmian w codziennych nawykach może znacznie przyczynić się do ochrony środowiska?

            Dodatkowo uczniowie klas IV i V przygotowali EKO-Ludki, na których złożyli swoje obietnice o planowanych działaniach ekologicznych, które będą podejmować dla dobra Ziemi. Natomiast klasy VI-VIII przygotowały plakat pod hasłem: Co mogę zrobić dla Ziemi? Ponadto młodzież w tym dniu ubrała się na zielono.

            Święto to jest wspaniałą okazją, by promować proekologiczne postawy w społeczeństwie oraz budować wspólną odpowiedzialność za naszą planetę.

        • Polscy nobliści – warto Ich znać.
          • Polscy nobliści – warto Ich znać.

            Uczniowie z klasy 3b przygotowując projekt, poznali najważniejsze fakty z życia, twórczości i dokonań polskich laureatów Nagrody Nobla. To zaszczytne wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi na rzecz pokoju na świecie. Zespoły w krótkich wystąpieniach zaprezentowały swoim koleżankom i kolegom ciekawostki z życia wybitnych Polaków: Marii Skłodowskiej - Curie, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy. Przygotowane prezentacje w formie lapbooków i plakatów zostały umieszczone na wystawie w klasie.

            WIĘCEJ

        • Ostatnie pożegnanie
          • Ostatnie pożegnanie

            „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

            ks. Jan Twardowski

             

            Z głębokim smutkiem i  żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci nauczycielki Wiesławy Zaborskiej, wychowawcy wielu pokoleń dzieci i młodzieży, naszej koleżanki.

            Odszedł wspaniały człowiek i nauczyciel przez kilkadziesiąt lat związany z bielańską oświatą. Dziś nasze współczucie okazujemy wszystkim, których ta śmierć dotknęła, łącząc się w smutku, żalu i modlitwie.

             

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Społeczność Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie

        • Szkolny Konkurs "Mam Talent"
          • Szkolny Konkurs "Mam Talent"

            17 kwietnia w naszej szkole odbył się finał III edycji szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Różnorodność występów była bardzo duża. Trzynastu finalistów zaprezentowało m.in. gimnastykę, akrobatykę, śpiew, grę na instrumentach.

            Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy uczestnicy konkursu pokazali nieprzeciętny talent, a wspaniała publiczność dopingowała i wspierała ze wszystkich sił.

            Wybór najlepszych był bardzo trudny, z uwagi na wysoki poziom artystyczny, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury po wspólnych obradach wyłoniło zwycięzców, którymi zostali:

            - w kategorii klas I-III

            I miejsce – zespół taneczny MARIO - taniec

            II miejsce – Florentyna Maniewska z klasy 1b – akrobatyka

            III miejsce – Adrian Kołodziejczyk 3b - gra na saksofonie

            - w kategorii klas IV- VIII

            I miejsce – Veronika Karpińska z klasy 4b - śpiew

            II miejsce – Julianna Pulikowska z klasy 7b – śpiew

            III miejsce – Antonina Kozioł z klasy 4b - śpiew

            Słowa uznania i statuetki laureaci otrzymali z rąk Pani Dyrektor Iwony Krupińskiej. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy wytrwałości w doskonaleniu swoich nieprzeciętnych zdolności.

            Ogromne podziękowania niezastąpionej Radzie Rodziców za wsparcie finansowe w zakupie nagród dla zwycięzców konkursu oraz wszystkich finalistów i innych uczestników.

            Jak widać wzajemne wsparcie daje ogrom radości dzieciom i poczucie, że RAZEM możemy więcej.

            https://drive.google.com/.../1UVGVRu5rzZBSQ8hgQrf.../view...

            WIĘCEJ

        • Warsztaty w klasach ósmych
          • Warsztaty w klasach ósmych

            W środę 10.04 klasy 8a i 8b wzięły udział w warsztatach o dawstwie krwi i szpiku, które przygotowały uczennice liceum ogólnokształcącego im. J. Lelewela, prowadzące projekt społeczny: ,,Prezent na 18-stkę" w ramach olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii". Dziewczęta pokazały, że czas 18 urodzin nie musi kojarzyć się tylko z zabawą, ponieważ dorosłość daje nam ogromny przywilej pomocy innym. Opowiedziały o nowotworze krwi zwanym białaczką oraz lekarstwie na nią zawartym w naszym szpiku - krwiotwórczych komórkach macierzystych krwi. Przedstawiły jak ważne jest zapisanie się do bazy fundacji DKMS, dzięki czemu możemy uratować życie naszemu bliźniakowi genetycznemu.
            Zostanie dawcą krwi oraz szpiku może być naszym prezentem dla innych ludzi i świata (nie tylko na osiemnastkę).
             

        • Wielkanocny Turniej Szachowy
          • Wielkanocny Turniej Szachowy

            W dniu 4 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 18 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został  Wiktor Obliński z klasy 3b z dorobkiem 5 punktów. Drugie miejsce zajął Jan Zajdel z klasy 3b, a trzecie Jan Machciński z klasy 3c. 

            W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 36 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.

            Zwycięzcą turnieju został Daniel Bereza z klasy 8a, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Antoni Chromiński z klasy 7 d, a trzecie Julian Obuchowicz  z klasy 6b. Najlepszą zawodniczką turnieju została  Jaśmina Jarek z klasy 7c.

            Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary oraz gry planszowe.

            Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!

            WIĘCEJ

        • Góra Grosza
          • Góra Grosza

            Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku szkolnym nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Została zorganizowana przez Towarzystwo Nasz Dom, a jej celem jest zbieranie funduszy na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom, które nie wychowują się w swoich rodzinach.

            Dzieci z naszej szkoły nie pozostały obojętne na krzywdę innych, przynosząc monety na tak szczytny cel. Po zakończeniu akcji prezydium Samorządu Uczniowskiego zważyło oraz podliczyło wszystkie pieniądze. Udało się zebrać ponad 53,6 kg monet o nominałach od 1 grosza do 5 złotych na rekordową kwotę 993,53 zł. To prawie trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

            Wszystkim darczyńcom gorąco dziękujemy za zaangażowanie w przedsięwzięcie. Szczególne podziękowania należą się dla oddziału przedszkolnego, który zebrał 15,79 kg, dla klasy 6A, której uczniowie zebrali 7,13 kg oraz dla klasy 4A za przyniesienie 5,82 kg bilonu.

            Pieniądze zostały wysłane na adres organizatora.

            Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy, mając nadzieję, że w następnej edycji nasi uczniowie też chętnie wezmą w niej udział.

        • Dzień Na TAK
          • Dzień Na TAK

            21 marca to dla Wolontariuszy ważny dzień. W ramach obchodów "Dnia na Tak" rozdawali słodkości i umilali dzień dobrym słowem całej społeczność szkolnej. Tego dnia również grupa wolontariuszy razem z Fundacją „Świat na Tak” wzięła udział w warsztatach kulinarnych. Pod okiem szefów kuchni przygotowywali wielkanocne dania. Poznali również zasady savoir vivre’u. Na zakończenie warsztatów była uczta dla podniebienia z przygotowanych przez wolontariuszy dań.

            WIĘCEJ

          • Sukces uczniów edukacji wczesnoszkolnej

          • Uczniowie klas I - III brali udział w Ogólnopolskim Konkursie "Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej". Nasi podopieczni udowodnili, że posiadają ogromną wiedzę. Dowodem na to są wyjątkowe osiągnięcia.

            Wśród uczniów klas pierwszych tytuł laureatki, z czwartym miejscem w kraju, zdobyła uczennica klasy 1b Ewa Dziewulska. Tytuł laureata uzyskali: Jan Pulikowski oraz Julia Zagalska z klasy 1a, osiągając odpowiednio 13. i 17. miejsce w kraju.

            W klasach drugich niesamowitym wyróżnieniem może poszczycić się uczennica klasy 2c, Joanna Gromiec, która zdobyła tytuł laureatki i drugie miejsce w kraju. Laureatami zostali także uczniowie klasy 2a, Piotr Dziedzic i Maksymilian Dobrzycki, plasując się odpowiednio na 11. i 12. miejscu w kraju oraz Hanna Kwiatkowska i Antoni Opyrchał z klasy 2c z 16. i 19. lokatą.

            Uczniowie klas trzecich osiągnęli również wysokie miejsca. Laureatki - Kalina Kuzawińska z 3c oraz Hanna Majnert z 3a zajęły 18. miejsce w kraju, a Anna Zagalska z 3c uplasowała się na miejscu 20.

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

            Dodatkowym wyróżnieniem dla szkoły jest Certyfikat Placówki Rozwijającej Talenty! 

        • Klasa 1a na zajęciach „Sprawne rączki”
          • Klasa 1a na zajęciach „Sprawne rączki”

          • Na zajęciach "Sprawne rączki", w ramach realizowanego w szkole Programu "Laboratoria Przyszłości", uczniowie klasy 1a wykonali wiosenne ptaszki z niebieskiego filcu. Do zrobienia oczka posłużył koszulowy guziczek, który został własnoręcznie przez nich przyszyty. Ponadto dzieci trenowały szycie z wykorzystaniem ściegu krzyżykowego, co nie było łatwym zadaniem.

            Dla pierwszoklasistów zajęcia stanowiły wspaniałą okazję do wykorzystania własnej wyobraźni, ale także doskonaliły praktyczne umiejętności posługiwania się igłą i nitką.

            WIĘCEJ

        • Wyniki warszawskiego konkursu „MOJA ZABAWKA”
          • Wyniki warszawskiego konkursu „MOJA ZABAWKA”

          • W tym roku w corocznym konkursie "MOJA ZABAWKA" organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury "Ochota" naszej szkole przypadła jedna nagroda, którą otrzymał Stanisław Rataj z kl. 8E i 3 wyróżnienia dla : Karolina Bednarz, kl. 8E Nina Traczyk, kl. 6A Szymon Głębocki, kl. 8F

            Wszystkim serdecznie gratulujemy !

            Bożena Imasz

            WIĘCEJ

        • Projekt "Olimpiada letnia" w klasie II c
          • Projekt "Olimpiada letnia" w klasie II c

          • W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 2c realizowali projekt "Olimpiada letnia". Podczas zajęć wzięli udział w lekcjach on-line w Muzeum Sportu i Rekreacji. Dzięki nim poznali historię nowożytnych igrzysk olimpijskich, symbolikę flagi olimpijskiej, znaczenie znicza olimpijskiego oraz przypomnieli sobie sukcesy polskich olimpijczyków. Podsumowaniem projektu było zaprezentowanie przez każdego ucznia ciekawostek o niektórych dyscyplinach sportowych, rozgrywanych podczas letnich igrzysk olimpijskich.

            WIĘCEJ

        • LONDON WEEK w naszej szkole
          • LONDON WEEK w naszej szkole

          • Ubiegły tydzień, 8-12 maja 2023, obchodziliśmy pod hasłem: London Week. Każdego dnia uczniowie mogli wziąć w różnych działaniach, które miały na celu pogłębianie wiedzy o kulturze angielskiego obszaru językowego, w połączeniu z dobrą zabawą.

            W poniedziałek na korytarzu szkolnym pojawiła się wystawa, dzięki której mogliśmy dowiedzieć się ciekawostek o Londynie. Dodatkową atrakcją były kody QR do zeskanowania i zobaczenia wyjątkowych miejsc lub usłyszenia londyńskich dźwięków.

            We wtorek na korytarzach królowały barwy flagi brytyjskiej. Kolorem swojego stroju uczniowie zaakcentowali obchodzony w tym dniu Union Jack’s Day.  Dzięki zaangażowaniu poszczególnych klas, drzwi sal lekcyjnych przyciągały uwagę niezwykłymi dekoracjami prezentującymi charakterystyczne londyńskie budowle, pojazdy  i symbole.

            W czwartek natomiast, podczas długiej przerwy, uczniowie mieli okazję degustować angielską herbatkę. Dodatkową atrakcją była ścianka zdjęciowa, na której wszyscy chętni wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia.

            Podsumowaniem całego tygodnia był piątkowy quiz o Londynie, dzięki któremu mogliśmy sprawdzić, czy zapamiętaliśmy  wszystkie fakty z wystawy.

            Cały londyński tydzień okazał się być wspaniałą okazją do integracji społeczności szkolnej.

            WIĘCEJ

        • Konkurs wojewódzki „Mikrokosmos. Moje podwórko”
          • Konkurs wojewódzki „Mikrokosmos. Moje podwórko”

          • Miło nam poinformować, że wśród laureatów konkursu, w którym zgłoszono 325 prac, znalazł się uczeń klasy 8c Igor Duralski. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej podwórko, te prawdziwe lub te wymarzone.

            Gratulujemy!

            WIĘCEJ

        • Kobiety z pasją- wystawa książek o nietuzinkowych bohaterkach
          • Kobiety z pasją- wystawa książek o nietuzinkowych bohaterkach

          • Nauczyciele bibliotekarze zorganizowali w bibliotece szkolnej wystawę książek, których bohaterkami są wyjątkowe kobiety. Pośród książkowych pozycji czytelnicy znajdą biografie wybitnych kobiet (artystek, naukowców, władczyń, sportowców, podróżniczek), mnóstwo ciekawostek związanych z epoką historyczną, w jakiej przyszło im żyć, czy książki poświęcone działalności młodych bohaterek, które jeszcze będąc dziećmi sprawiły, że świat stał się lepszy.

            WIĘCEJ

        • Projekt „Liczę się z energią”
          • Projekt „Liczę się z energią”

          • Podczas warsztatów poprowadzonych przez trenerkę z Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., uczniowie klas szóstych poznali proste i skuteczne sposoby, dzięki którym mogą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej podczas codziennych czynności. Dowiedzieli się, jak dosłownie, liczyć się z energią. Przeanalizowali m.in., które urządzenia zużywają najwięcej energii elektrycznej oraz ile drzew potrzeba, by pochłonąć wytworzony przez nas dwutlenek węgla.

            Pamiętajmy! Oszczędzanie energii to nie tylko kwestia finansowych oszczędności, to przede wszystkim dbałość o nasze środowisko.

            WIĘCEJ

        • „Żywa Flaga”
          • „Żywa Flaga”

          • 9 maja 2023 r. Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie zorganizowała obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt „Żywa Flaga”, jak co roku, jest ogromnym przedsięwzięciem, z uwagi na liczbę uczniów, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz nauczycieli z bielańskich placówek oświatowych, która tym razem wyniosła blisko 1900 osób.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas: IIb i IIc wraz z wychowawczyniami – Panią Marylą Dąbrowską i Panią Renatą Piłat oraz Pani Monika Szadkowska - Radna Dzielnicy Bielany, która na co dzień jest pracownikiem naszej szkoły.

            Podczas uroczystości wszyscy uczestnicy, ubrani na biało lub czerwono, utworzyli „żywą flagę” oraz odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego.

            Było nam miło, że mogliśmy wziąć udział w prawdziwej lekcji patriotyzmu.

            WIĘCEJ

        • Sukces sportowy naszych uczniów
          • Sukces sportowy naszych uczniów

          • W dniu 9 maja br., na Stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w Lekkiej Atletyce dziewcząt i chłopców (kategoria młodzież). Organizatorem imprezy był Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Naszą szkołę w poszczególnych konkurencjach sportowych reprezentowało 13 uczniów z klas VII-VIII. Sportowcy walczyli w różnych dyscyplinach o najwyższe lokaty i awans do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

            W biegu na dystansie 100 m III miejsce zdobył Stanisław ZARĘBA z klasy 8a.

            W konkurencji biegowej na 200 m uczennice klasy 8b: Lena KORCZYŃSKA oraz Lena PALUCH zdobyły odpowiednio złoty i srebrny medal.

            Sztafeta 4x100 m dziewcząt w składzie: Maja WOJNO (klasa 8a), Lena PALUCH (klasa 8b), Kalina SOBCZYŃSKA (klasa 8e), Lena KORCZYŃSKA (klasa 8b) zdobyła I miejsce i awans do WOM-u.

            Sztafeta 4x100m chłopców w składzie: Wojciech Celmer (klasa 8a), Bartosz Kicki (klasa 8e), Stanisław Zaręba (klasa 8a) i Fabian Mozol (klasa 8c) wywalczyła srebrny medal.

            Wszystkim zawodnikom dziękujemy i gratulujemy udanych występów sportowych.

            Trzymamy kciuki za kolejne starty naszych uczniów w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży.

            WIĘCEJ

        • Konkurs fotograficzny „Święta Majowe – ja i barwy narodowe”
          • Konkurs fotograficzny „Święta Majowe – ja i barwy narodowe”

          • Za nami czas trzech świat majowych, które są szczególnie ważne w historii Polski: 1 maja - Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji.

            Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs fotograficzny „Święta Majowe – ja i barwy narodowe”. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.

            Oto wyniki konkursu:

            I miejsce Karolina Siemaszko z klasy 4c i Maksymilian Siemaszko z klasy 5c

            II miejsce Zofia Krajewska z klasy 4a i Joanna Krajewska z klasy 2a

            III miejsce Oliwia Piechocka z klasy 4a

            III miejsce Piotr Galatowicz z klasy 8b

            Wyróżnienie: Jan Pokora z klasy 5a

            Wyróżnienie: Maciej Sitkiewicz z klasy 5c

            Gratulujemy!

            WIĘCEJ

        • Wyniki konkursu czytelniczego
          • Wyniki konkursu czytelniczego

          • W dniu 25 kwietnia br. nauczycielki szkolnej biblioteki zorganizowały konkurs czytelniczy ze znajomości książki Justyny Bednarek pt. „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”.

            Z ogromną przyjemnością informujemy, że jego laureatkami zostały: 1. miejsce - Matylda Grzeszczak z klasy 2b 2. miejsce - Hanna Majnert z klasy 3a 3. miejsce - Aleksandra Ampulska z klasy 3a Uczennice otrzymały nagrody książkowe.

            Wielkie gratulacje!

            WIĘCEJ

        • Wiosenne kanapki uczniów klasy 1a
          • Wiosenne kanapki uczniów klasy 1a

          • W dniu 28 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 1a, w ramach realizowanego w naszej szkole programu "Laboratoria Przyszłości", przygotowywali wiosenne kanapki. Do ich wykonania posłużyły przyniesione przez dzieci kolorowe, zielone, pełne zdrowia i witamin produkty. Wspólne przygotowywanie smakołyków przyniosło wszystkim wiele radości i satysfakcji. W trakcie zajęć, oprócz doskonalenia umiejętności pracy w zespole, uczniowie pogłębili wiedzę dotyczącą odpowiednich nawyków żywieniowych oraz zasad higieny podczas sporządzania posiłków. Mali kucharze, degustując własnoręcznie wykonane pyszności, przekonali się, że smakują one najlepiej. Kulinarne laboratorium to także sposobność do pobudzenia własnej wyobraźni i kreatywności.

            Zdaniem uczniów zajęcia były “bardzo smakowite”.

            WIĘCEJ

          • Wynik Konkursu Logicznego Myślenia 2023

          • Miło nam poinformować, że w Konkursie Logicznego Myślenia

             

            Grawerowany dyplom „Arcymistrza Logicznego Myślenia” oraz nagrodę książkową otrzymał:

            Franciszek Jagiełło z klasy 8b

             

            Dyplom „Mistrza Logicznego Myślenia” oraz nagrodę książkową otrzymali:

            Dorota Spólnicka z klasy 3c

            Marcin Jaźwiński z klasy 6a

            Jeremi Rosiński z klasy 8c

             

            Dyplom „Mistrza Logicznego Myślenia” otrzymali:

            Hanna Majnert z klasy 3a

            Katarzyna Dziedzic z klasy 6d

             

            Dyplomy „Eksperta Logicznego Myślenia” otrzymali:

            Piotr Spólnicki z klasy 2a

            Stanisław Krzywicki z klasy 6b

            Nina Luto z klasy 5a

             

            Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

        • Podsumowanie „Tygodnia z Łamigłówką”
          • Podsumowanie „Tygodnia z Łamigłówką”

          • W dniach 17 - 21 kwietnia br., z inicjatywy nauczycieli matematyki naszej szkoły, został zorganizowany, „Tydzień z Łamigłówką”. Uczniowie codziennie, na długich przerwach, mieli za zadanie rozwiązać jedną z zagadek. W poniedziałek był to "Wąż prosty", we wtorek - "Architekt", w środę - "Piramidy", w czwartek - "Od 0 do 9", natomiast w piątek "Wielokropka".

            Stawka była wysoka, ponieważ każdy uczeń, który prawidłowo rozwiązał wszystkie zadania, otrzymywał z matematyki dodatkową ocenę celującą, za cztery rozwiązane zadania ocenę bardzo dobrą, zaś za trzy prawidłowo wykonane łamigłówki ocenę dobrą.

            Do zadań przystąpiło 119 uczniów, którzy przynajmniej raz przyszli na konkurs. Emocje były ogromne. Każdego dnia pod salą 213 i 214 uczestnicy zmagań rozmawiali, tłumacząc sobie nawzajem sposoby rozwiązywania łamigłówek, jak również namawiali mniej odważnych kolegów do podjęcia wyzwania.

            W czwartek z zadaniami zmierzyła się dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która bezbłędnie rozwiązała łamigłówkę "Od 0 do 9". W ostatnim dniu „matematycznego tygodnia” do szkoły przybył gość specjalny - Pani Danuta Marciniak - wydawca i twórca łamigłówek "Logi", która udzielała wskazówek uczniom na temat rozwiązywania „Wielokropki”. Opowiedziała także o swojej pracy jako wydawcy oraz o tym, w jaki sposób powstają tego typu zadania.

             

            Podsumowanie:

            W rozwiązywaniu zadań najwięcej uczniów, bo aż 90%, wzięło udział z klasy 8c.

            Najłatwiejszą łamigłówką okazała się ta, która była w czwartek - rozwiązało ją 80% uczestników, natomiast najtrudniejsza była w środę - rozwiązało ją 41% uczniów.

            Dodatkową ocenę celującą z matematyki otrzymało 22 uczniów, 17 - bardzo dobrą, 20 - dobrą.

            Rozwiązywanie łamigłówek wszystkim bardzo się podobało, o czym świadczą pytania dzieci o kolejne, matematyczne zmagania.

             

            Uczniowie, którzy rozwiązali wszystkie zadania:

             

            1. Piechocka Oliwia – klasa 4A

            2. Parys Bartosz – klasa 4A

            3. Pabis Filip – klasa 4B

            4. Witosławska Zuzanna – klasa 5A

            5. Luto Nina – klasa 5A

            6. Leszczyńska Maria – klasa 5A

            7. Gebel Aleksandra – klasa 5A

            8. Opyrchał Jan – klasa 6B

            9. Krzywicki Stanisław – klasa 6B

            10. Joachimiak Marta – klasa 6B

            11. Hołubowicz Natalia – klasa 6B

            12. Jurek Patrycja – klasa 6D

            13. Dziedzic Katarzyna – klasa 6D

            14. Zaręba Stanisław – klasa 8A

            15. Pielak Błażej – klasa 8A

            16. Celmer Wojciech – klasa 8A

            17. Szufel Krzysztof – klasa 8B

            18. Kowalczyk Mikołaj – klasa 8B

            19. Szczepański Mateusz – klasa 8C

            20. Rekowski Bruno – klasa 8C

            21. Belina-Brzozowska Magdalena – klasa 8E

            22. Bednarz Karolina – klasa 8E

            Wszyscy uczestnicy „Tygodnia z Łamigłówką” otrzymają dyplomy.

            Gratulacje dla tych, którzy zmierzyli się z tak trudnym wyzwaniem!

            WIĘCEJ

        • Jesteś piękna jak z obrazka, Warszawo!
          • Jesteś piękna jak z obrazka, Warszawo!

          • Miło nam poinformować, że wśród 8 osób wyróżnionych w wojewódzkim konkursie fotograficznym „Jesteś piękna jak z obrazka, Warszawo!” znalazła się uczennica klasy 8e Kalina Sobczyńska. Zadaniem uczestników konkursu było ukazanie stolicy Polski jako miasta, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce.

            Gratulujemy i życzymy samych udanych kadrów!

            WIĘCEJ

        • Łączy nas pamięć – Akcja „Żonkile”
          • Łączy nas pamięć – Akcja „Żonkile”

          • Corocznie uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, zainicjowanej w 2012 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

            Żonkile są symbolem pamięci o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w dniach 19 kwietnia – 16 maja 1943r. w getcie warszawskim, bo „pamięć to życie” – przypomina Agnieszka Holland, jedna z ambasadorek akcji. Kwiaty te związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim, dostawał je od anonimowej osoby.

            Na lekcjach uczniowie mogli zapoznać się ze słuchowiskami: "Było - nie ma - jest " (przeznaczone dla klas 1-3) oraz „Takich dwóch, jak nas trzech” (przeznaczone dla klas 4-6), a także obejrzeć film „Zdążyć przed Panem Bogiem” (dedykowany dla klas 7-8).

            Narracja w filmie opartym na motywach książki pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall toczy się na trzech płaszczyznach czasowych - w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku - w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall, opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez reporterkę, jak i samego Edelmana stanowią oś przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści, podobnie jak czerwona nić...

            Uczniowie z uwagą zapoznali się z prezentowanymi im materiałami.

            Również nauczyciele matematyki zaakcentowali pamięć o powstaniu, wykorzystując podczas proponowanych uczniom łamigłówek, w ramach Tygodnia Logicznego Myślenia, których rozwiązania nawiązywały do symboli związanych z tym wydarzeniem.

            Tego dnia nie mogło zabraknąć papierowych żonkili, wykonanych przez dzieci, stanowiących dekoracje drzwi sal lekcyjnych.

            #Łączynaspamięć

            WIĘCEJ