W sobotę 16. 04. 2016 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Dzieci filozofują”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 267, Stowarzyszenie „Aqueduct”, Żoliborski Klub Nauczycieli Humanistów oraz Wydawnictwo „Muchomor”. Uczestnicy turnieju mieli za zadanie przygotować pracę w kategorii plastycznej, literackiej lub filmowej. Myślą przewodnią wszystkich artystyczno-filozoficznych dzieł było stwierdzenie: „Odkryć siebie w innym”. Nasi uczniowie znaleźli się w gronie wyróżnionych, co bardzo cieszy, zwłaszcza że konkurowali z ponad 280 rówieśnikami z całej Polski. Jury doceniło i nagrodziło: Monikę Tomasik z klasy VI b za pracę literacką, Kajetana Markowskiego z klasy IV a za komiks, a także trzy uczennice z klasy Vd – Marię Tobołę, Julię Tobołę oraz Oliwię Wyrzykowską, które przygotowały film.
Podczas uroczystości goście obejrzeli wystawę prac plastycznych i literackich nadesłanych na konkurs. Duże zainteresowanie wzbudził również spektakl „Ci przemądrzali filozofowie” przygotowany przez uczniów SP nr 267. Zorganizowano też pokaz filmów konkursowych, zakończony przyznaniem nagrody publiczności. Podsumowanie konkursu „Dzieci filozofują” było ważnym, dostarczającym wielu wrażeń wydarzeniem.
Nasze osiągnięcia w Ogólnopolskim Konkursie „Dzieci filozofują”
Konkurs "Henryczek"
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Bielańskim Konkursie „Henryczek”. Reprezentacja klas drugich z naszej szkoły w składzie: Alan Smoliński 2a, Aleksandra Zieniewicz 2b, Nikola Zajbt 2c zdobyli wyróżnienie. Gratulujemy!
XI edycja Turnieju Wiedzy o Języku Polskim „Mądrej głowie dość dwie słowie”
W środę 13. 04. 2016 r. odbył się etap dzielnicowy konkursu polonistycznego zorganizowanego przez nasza szkołę. Wzięli w nim udział laureaci eliminacji szkolnych, przeprowadzonych w 10 bielańskich szkołach podstawowych. Uczestnicy rozwiązywali test opracowany w nawiązaniu
do dwóch tekstów literackich – opowiadania Henryka Sienkiewicza i wiersza Adama Asnyka. O ostatecznym sukcesie uczniów zadecyduje nie tylko wiedza ze wszystkich działów nauki o języku i literaturze, ale też umiejętność posługiwania się staranną, poprawną polszczyzną. Uroczystość, podczas której ogłoszone zostaną wyniki zmagań konkursowych, odbędzie się w maju.
Gala "Ośmiu Wspaniałych"
W dniu 12 kwietnia, w sali widowiskowej bielańskiego ratusza, odbyła się Gala Finałowa XXIII Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. W uroczystości, w obecności władz dzielnicy, uczestniczyli wyróżnieni uczniowie wraz z ich opiekunami. Wśród zaproszonych honorowych gości była obecna Pani Joanna Fabisiak, inicjatorka tego konkursu.
Tytuł „Wspaniałej Bielan”, w kategorii szkół podstawowych, otrzymała uczennica naszej szkoły - Weronika Marud z klasy 6d. Dziewczynka jest przewodniczącą szkolnego wolontariatu. Bardzo lubi zwierzęta, pomaga w stadninie koni oraz organizuje pomoc dla schronisk. Podejmuje liczne działania charytatywne realizowane na terenie szkoły. Szczególnie zaangażowała się w pomoc na rzecz dzieci w Kenii, organizując dla nich zbiórkę darów. Ponadto włącza się także w akcje niesienia pomocy osobom starszym i samotnym.Serdeczne gratulacje dla Weroniki!
Sprawdzian szóstoklasisty 2016
Piątego kwietnia o godzinie 9.00 uczniowie szóstych klas przystąpili do sprawdzianu kończącego edukację w szkole podstawowej.
Test składał się z dwóch części. Pierwsza z nich, trwająca 80 minut, obejmowała zadania wielokrotnego wyboru, z luką, prawda - fałsz z języka polskiego oraz matematyki. Ponadto dzieci musiały uruchomić swoją wyobraźnię, by zredagować wypowiedź w formie kartki z pamiętnika nt. Warto pomagać innym… Natomiast druga część dotyczyła języka angielskiego, miała formę zamkniętą i trwała 45 minut.Swoje wyniki szóstoklasiści poznają dopiero 27 maja. W dniu zakończenia roku szkolnego – 24 czerwca, wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej, otrzymają również wydane przez CKE zaświadczenia o uzyskanych wynikach. Zostaną one wyrażone w procentach, osobno z części pierwszej (z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki) i osobno z drugiej.
W opinii piszących uczniów egzamin ten był prostszy niż odbyte dotychczas próbne sprawdziany. Ważnym jest fakt, że wynik testu nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego, w przypadku wyboru innej szkoły, wynik może zdecydować czy będzie się on w niej uczył.
Oprócz emocji towarzyszących uczniom, można było także zauważyć zdenerwowanie wśród rodziców, uczących te dzieci nauczycieli oraz pośród wychowawców klas szóstych, do których w tym roku szkolnym należą Panie: Beata Jakubowska, Agata Idzikowska, Anna Stankowska oraz Pani Paulina Płatek. Wszystkie wychowawczynie trzymały kciuki za pomyślne napisanie egzaminu, a niektóre z nich miały możliwość towarzyszenia dzieciom podczas przerwy między pierwszą i drugą częścią sprawdzianu.
II edycja Dzielnicowego Konkursu „Wędrówka z legendą przez Polskę”
Już po raz drugi nasza szkoła zorganizowała Dzielnicowy Konkurs dla uczniów klas III „Wędrówka z legendą przez Polskę”.
W pierwszym etapie – szkolnym – uczniowie indywidualnie wykonali pracę plastyczną „Mój ulubiony bohater legendy”. W drugim i trzecim etapie uczniowie rozwiązywali zadania w oparciu o przeczytane legendy.
Oto laureaci:
I miejsce – Wojciech Hanf – Szkoła Podstawowa nr 289
II miejsce – Amelia Jędrzejczyk – Szkoła Podstawowa nr 293
III miejsce – Nina Mularczyk SP 289, Natalia Kowalczyk SP 187, Szymon Kowalczyk SP 187.
Dodatkowo za interpretację plastyczną wybranego bohatera nagrodziliśmy: Maję Przeździecką SP 293, Amelię Jędrzejczyk SP 293, Igę Elbe SP 293, Ninę Mularczyk SP 289, Emila Bereda SP 289, Oliwię Berne SP 273.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Szkolny konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną
Według polskiego zwyczaju palmy wielkanocne mogły być wykonane z gałązek wierzbowych, ozdobionych wstążkami i kwiatami, gdyż wierzba była uznawana za roślinę „miłującą życie”. Używano też gałązek innych roślin, np. cisu, borówek, bukszpanu, barwinka oraz tui. Poświęconymi
w kościele palmami kropiono domostwa, obejścia, zwierzęta a następnie przechowywano z szacunkiem do następnej Wielkanocy.W naszej szkole o podtrzymanie polskiej tradycji zadbała Pani Krystyna Cywińska, nauczycielka techniki i Pani Mirosława Jeziorska, nauczycielka plastyki, organizując konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Te, w wykonaniu uczniów klas 4-6, zostały przygotowane z materiałów ekologicznych oraz z surowców wtórnych, tj. filc, korek, sznurek, plastik, nakrętki w połączeniu z barwnymi, suszonymi kwiatami, ziołami i …słomą.
Pomysłowość uczniów wsparta inicjatywą rodziców sprawiła, że wystawowy kosz palm prezentował się niezwykle i miał okazję być podziwianym przez całą społeczność szkolną, zaś wyróżnieni za swoje prace uczniowie otrzymali w nagrodę oceny celujące.
W gronie nagrodzonych znaleźli się:
Mateusz Chmiel – klasa 5a,
Karolina Wolska – klasa 5a,
Mateusz Wolski – klasa 5a,
Stefania Ozga – klasa 5c.
Wyróżnionym uczniom gratulujemy!
Pierwszy Dzień Wiosny
Wiosna to szczególna pora roku, nastraja nas optymistycznie, aż chce się śpiewać i tańczyć.
„Wiosna w błękitnej sukience
bierze krokusy na ręce.
Wykąpie je w rosie świeżej
i w nowe płatki ubierze.”Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązywały do wydarzeń w naszej szkole 21 marca, kiedy to wspólnie przywitaliśmy wiosnę. Ten dzień to jeden z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Wtedy to zgodnie z tradycją szkoły, czyli wśród barwnej dekoracji, kolorowych strojów i z uśmiechem na twarzach Pani dyrektor Barbara Warda symbolicznie przekazała klucz szkoły swoim uczniom.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego – Weronkę Lomott i Ulę Gawkowską reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji cieszyły się „wiosenki” z klas: VIb, Vd oraz Ve.
Ponadto dostarczono uczniom dodatkowych wrażeń poprzez zapowiedź wyczekiwanej prezentacji talentów. Dzieci bardzo się starały, aby jak najlepiej wyeksponować to, nad czym pracowały przez ostatnie tygodnie. Można było podziwiać układy taneczne i gimnastyczne, popisy wokalne, grę na gitarach, usłyszeć skecze oraz zachwycać się techniką układania kostki Rubic Snake
z zasłoniętymi oczami przez ucznia klasy VI B Krzysztofa Gajewiaka. Wzbudziło ono największe uznanie szkolnego jury w postaci przyznania I miejsca. Zdobywczynią II miejsca okazała się Justyna Draczyńska z klasy Vb, która zadziwiła widownię pokazem tanecznym. Natomiast III miejsce przypadło uczniom z klasy Vc, którzy wykonali piosenkę przy akompaniamencie gitar basowych.Po tak radosnym i energicznym dniu wszyscy jesteśmy pewni, że wiosna w tym roku zawita do nas bardzo szybko i przywita nas równie ciepło i przyjemnie jak my ją.
Kiermasz Wielkanocny
W dniach 14, 15, 16 marca 2016 r. w naszej szkole został zorganizowany przez wychowawców świetlicy KIERMASZ WIELKANOCNY.
Opiekunowie grup wspólnie z uczniami z dużym wyprzedzeniem czasowym i wielkim zaangażowaniem wykonali przepiękne prace przeznaczone na KIERMASZ ŚWIĄTECZNY.
Prześlicznie wykonane zające, kurczaki, baranki, pisanki, koszyki, serwetki, kartki, palemki, ozdoby na drzwi i okna w postaci wianków zrobione różnymi technikami plastycznymi wzbudziły zachwyt osób oglądających i kupujących.
Można było również poczuć w pełni smak nadchodzących ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY kupując i smakując świeżutkie, pyszne i pachnące babeczki drożdżowe.
KIERMASZ WIELKANOCNY cieszył się olbrzymim zainteresowaniem dzieci i dorosłych, a pieniądze zebrane ze sprzedaży ozdób świątecznych zostaną przeznaczone na doposażenie placu zabaw.
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Wielkanocna ozdoba świąteczna"
Wyniki konkursu „Wielkanocna ozdoba świąteczna”
W naszej świetlicy został zorganizowany przez panią Joannę Kukułowicz i panią Magdalenę Znajdek Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem „WIELKANOCNA OZDOBA ŚWIĄTECZNA”. Celem uczestnictwa dzieci w konkursowych zmaganiach było: rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, ćwiczenie umiejętności wykorzystywania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych, kształtowanie estetyki i smaku artystycznego. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 0 - IV. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Decyzja o tym kogo wyróżnić nie należała do łatwych. Każda ozdoba była piękna, jedyna w swoim rodzaju.
Komisja w składzie pani Joanna Kukułowicz, pani Karina Chmielewska, pani Magdalena Kaczmarczyk, pani Ewa Kwaśny i pani Magdalena Znajdek oceniała prace w kategoriach: klasa 0 - I oraz klasa II - IV.
Poniżej przedstawiamy listę osób nagrodzonych w konkursie „Wielkanocna ozdoba świąteczna":
Kategoria: klasa 0 - I
Mateusz Wodzyński, SP 209
Alicja Krawczak, SP 209
Bartosz Tchórzewski , SP 209
Lena Lipińska, SP 209
Tymek Pielak, SP 209
Zuzanna Olesiak, SP 273
Kategoria: klasa II - IV
Julia Trębicka, SP 209
Oliwia Wronkiewicz, SP 209
Julia Żmuda, SP 209
Lista osób wyróżnionych w konkursie „Wielkanocna ozdoba świąteczna":
Antonina Przybysz, SP 209
Alina Golnik, SP 273
Anna Grądziel, SP 209
Agnieszka Śledziak, SP 209
Natalia Śmiechowska, SP 273
Oliwia Wysocka, SP 273
Klara Cambo, SP 273
Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy i gratulujemy bardzo ciekawych pomysłów.
Spotkanie z pszczelarzem
3 i 4 marca do naszej szkoły przyjechał prawdziwy pszczelarz, który podczas swoich zajęć edukacyjnych przeniósł uczestników w niezwykły świat pszczół oraz w ciekawy sposób przy użyciu wielu rekwizytów zaprezentował ich zwyczaje. Uczniowie klas młodszych z zaciekawieniem słuchali opowiadania o tym, jak pracowitymi stworzeniami są pszczoły, poznali hierarhię panującą w ulu oraz rozmieszczenie tzw. "pokoików". Dzieci przez lupę miały możliwość obejrzenia umieszczonych w szklanym ulu owadów oraz usłyszeć dobiegających z niego ich odgłosów. Podczas warsztatów każdy uczeń własnoręcznie wykonał świeczkę z plastra pszczelego wosku. Wrażenia? Było ciekawie, no i słodko.
Zajęcia z dzwonkami
Dnia 24 lutego uczniowie z klas pierwszych i drugich uczestniczyli w warsztatach muzycznych, podczas których uczyli się gry na specjalnych kolorowych rurkach boomwhackers. W trakcie zajęć dzieci nie tylko zapoznały się z nowymi instrumentami, ale także ćwiczyły kreatywność, pomysłowość, inwencję twórczą i poczucie rytmu. Frajdą okazała się gra na specjalnych dzwonkach, których kolory odpowiadały barwom tub w danej tonacji. To było niesamowite, jak już po kilkunastu minutach nauki, usłyszeliśmy melodie znanych piosenek dziecięcych w wykonaniu naszych zdolnych małych artystów.
XIV Bielański Konkurs Wiedzy Ogólnej "Prymus"
W piątek, 4 marca 2016 roku, w naszej szkole odbył się finał XIV edycji konkursu „PRYMUS, czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”. Za organizację turniejowych zmagań był odpowiedzialny zespół nauczycieli bloku matematyczno-przyrodniczego.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VI bielańskich szkół podstawowych, którzy mogli wykazać się nie tylko wiedzą zdobytą podczas zajęć lekcyjnych, ale także zaprezentować wiadomości z innych kręgów tematycznych. Finaliści wyłonieni podczas dwóch etapów konkursu mieli za zadanie odpowiadać na losowo wybrane pytania w obecności publiczności, którą stanowiły rodziny, nauczyciele, koleżanki i koledzy.
W tym roku wyłoniono trzech laureatów. Pierwsze miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 263 im. Powstańców Wielkopolskich, drugie zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 80 im. M. Kownackiej, natomiast wielką radość i dumę przyniosła trzecia lokata reprezentanta naszej szkoły.
Finał tegorocznej edycji konkursu „Prymus” uświetnił występ wokalno-instrumentalny dzieci z klasy IIIc, przygotowany pod kierunkiem Pani Moniki Hass. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok do udziału w XV edycji konkursu.
Świetlicowy turniej szachowy
Turniej został zorganizowany przez pana Krzysztofa Jakubowskiego dla dzieci klas IV i V zapisanych na zajęcia świetlicowe. Rozpoczął się w październiku 2015r i trwał do końca lutego 2016r. Uczestnicy rozgrywali partie szachowe w dwóch turach systemem „każdy z każdym”. Wszyscy zawodnicy otrzymali drobne upominki. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc: Kozaczewski Antoni, Abramczyk Kuba, Kowalik Kacper, otrzymali pamiątkowe nagrody.
Zmiana dzwonków od 22.02.2016r.
Szanowni Państwo, od dnia 22 lutego 2016r. będą obowiązywać nowe dzwonki lekcyjne. Zostaje skrócona przerwa po 6 godzinie lekcyjnej o 10 minut.
Dzwonki lekcyjne od 22.02.2016r.
Apel Samorządu Uczniowskiego
Po powrocie z ferii zimowych, w czwartek 18 lutego 2016r. odbył się apel zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, który miał na celu przedstawienie wyników rywalizacji poszczególnych klas w I półroczu, a także nagrodzenie laureatów konkursów wiedzowych. Podczas spotkania członkowie prezydium samorządu: Miłosz Jagiełło, Weronika Lomott oraz Ula Gawkowska zaprezentowali dokonania w minionym okresie, jednocześnie podkreślając,
że wydarzenia organizowane w szkole to zasługa wszystkich jej uczniów. W szczególności wymienili, m.in. akcje charytatywne, konkursy, zbiórki, plebiscyty, akademie. Na szczególną uwagę zasłużyły takie imprezy jak: Konkurs poetycki „Mikołaj”, Światowy Dzień Tolerancji, Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, Światowy Dzień Pluszowego Misia i mikołajki.Ponadto uczniowie mieli sposobność dowiedzieć się, które klasy osiągnęły najwyższe wyniki w poszczególnych kategoriach. Biorąc pod uwagę osiągnięcia w nauce, dyscyplinę oraz zaangażowanie w prace społeczne najlepsza okazała się klasa IVa. Za nią uplasowały się: klasa IVb, VIb, Vc i Vb.
Druga część apelu została poświęcona uhonorowaniem przez dyrektor szkoły, Panią Barbarę Wardę, uczniów stypendiami szkolnymi za osiągnięcie bardzo dobrych wyników w nauce. Życzyła im dalszych sukcesów oraz radości i zadowolenia z dalszego pogłębiania wiedzy. Ponadto nauczyciele poszczególnych zespołów przedmiotowych przedstawili uczniów - laureatów konkursów organizowanych w I półroczu roku szkolnego 2015/2016. Ich ilość była zdumiewająca. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem za owocną współpracę.
Dzień Babci i Dziadka w świetlicy szkolnej
Z okazji Dnia Babci obchodzonego 21 stycznia i Dnia Dziadka 22 stycznia wychowawcy świetlicy we wszystkich grupach wiekowych przeprowadzili zajęcia mające na celu wzmacnianie i rozwijanie więzi rodzinnych, emocjonalnych miedzy wnukami,a dziadkami. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w tych zajęciach. Wnuczęta opowiadały o swoich babciach i dziadkach, o ich hobby, zainteresowaniach, o rożnych sposobach spędzania wolnego czasu. Opowiadały również, o tym za co kochają swoich dziadków i co z nimi najbardziej lubią robić.
Następnie dzieci przystępowały do wykonania okazjonalnych prezentów w postaci ozdobnych styropianowych słoneczek na patyczkach, laurek, przestrzennych bibułowych kwiatów, ramek do zdjęć, materiałowych maskotek, kompozycji roślinnych w formie obrazków do powieszenia na ścianę, pisały życzenia płynące prosto z serca na ozdobnych kartkach. Dodatkowo wszystkie grupy świetlicowe wykonywały portrety babci i dziadka,
a efekty pracy dzieci można było podziwiać na wystawie świetlicowej zorganizowanej w naszej szkole.
Wyjazd do schroniska dla zwierząt
Zima to najtrudniejsza pora roku dla porzuconych przez ludzi zwierząt spowodowana zimnem i brakiem pokarmu. Ciężko jest również zwierzakom w schroniskach. Samorząd Uczniowski postanowił odpowiedzieć na apel wolontariuszy ze schroniska w Józefowie i przeprowadził na terenie naszej szkołyakcję na rzecz czworonogich przyjaciół. Zebrano koce, kołdry, suchy pokarm i wszystko to, co może polepszyć ich warunki życia. Tym razem dary ze zbiórkiprzekazali uczniowie klasVIb i VId pod opieką wychowawców: Pani Agaty Idzikowskiej i Pani Pauliny Płatek. Dziękujemy wszystkim przyjaciołom zwierząt za okazaną pomoc.
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
„Zorza polarna w objęciach fizyki”
W dniu 20 marca odbył się finał konkursu wojewódzkiego plastyczno-fizycznego „Fraktal”. Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej nawiązującej do zjawiska, teorii lub prawa fizycznego oraz jego naukowe wyjaśnienie.
Michał podczas prezentacji swojej pracy „Zorza polarna w objęciach fizyki” wykazał, że fizyka i sztuka są ze sobą powiązane - zarówno fizycy, jak i artyści starają się zrozumieć i zinterpretować otaczający nas świat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Powitanie wiosny
Przyszła do nas wiosna - wiosenka
Zielona panienka - panienka
Przyszła o poranku
W sasankowym wianku...
Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązują do wydarzeń naszej szkoły z 21 marca, kiedy to cała uczniowska brać powitała wiosnę. To szczególna pora roku, która napawa wszystkich optymizmem, a jej pierwszy dzień jest jednym z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani na zielono, a tradycyjny plecak lub tornister zamienili na inne nosidło. Książki, zeszyty i przybory szkolne zostały przyniesione, m.in. w walizkach, poszewkach, koszykach, koszach, tekturowych pudełkach, garnkach, a nawet... w sejfie. Ponadto dzieci i młodzież włączyli się do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. Przedsięwzięcie polegało na założeniu na siebie tych elementów garderoby – w różnych barwach na każdą nogę oraz pokolorowaniu papierowej skarpetki i zawieszeniu jej na drzwiach swojej pracowni lub na specjalnie przygotowanych do tego celu sznurach, by po raz kolejny pobić rekord utworzenia najdłuższego sznura wyjątkowych skarpetek.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji, której przewodniczył wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, cieszyły się „wiosenki” z klas: 5a i 8c.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie dla wszystkich źródłem dodatkowej energii.
Sukces w XX Olimpiadzie Matematycznej Juniorów
Miło nam poinformować, że Stanisław Krzywicki uczeń klasy 8B został finalistą XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzięki temu osiągnięciu Stanisław uzyskał uprawnienia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do szkoły ponadpodstawowej.
GRATULUJEMY!!!
Sukces sportowy naszych uczniów
W dniach 10-14 marca 2025 r., w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6, odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w kategorii młodzieży szkół podstawowych o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany. Organizatorem imprezy był Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy.
Na zawody zgłosiło się 13 bielańskich szkół podstawowych, które drogą losowania zostały podzielone na 4 grupy. Grając systemem „każdy z każdym”, wyłoniono kolejność w poszczególnych grupach. Za wygrany mecz zespół otrzymywał 2 pkt., za przegrany 1 pkt. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów – każdy do 25 pkt.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce, a reprezentowali ją chłopcy z klas 7-8:
Patryk Sumiński z klasy 8c, Maciej Daniszenko z klasy 8d, Mateusz Dymek z klasy 8d, Michał Krasnodębski z klasy 8c, Maciej Paluch z klasy 7b, Antoni Bartczak z klasy 7c, Wiktor Krzyżanowski z klasy 7c, Aleksander Kopka z klasy 8c, Nikodem Kucisz z klasy 8b, Filip Saniewski z klasy 8c.
Gratulacje dla naszych siatkarzy !!!
Archiwum Aktualności