Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Łączy nas pamięć – Akcja „Żonkile”
Corocznie uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, zainicjowanej w 2012 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Żonkile są symbolem pamięci o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w dniach 19 kwietnia – 16 maja 1943r. w getcie warszawskim, bo „pamięć to życie” – przypomina Agnieszka Holland, jedna z ambasadorek akcji. Kwiaty te związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim, dostawał je od anonimowej osoby.
Na lekcjach uczniowie mogli zapoznać się ze słuchowiskami: "Było - nie ma - jest " (przeznaczone dla klas 1-3) oraz „Takich dwóch, jak nas trzech” (przeznaczone dla klas 4-6), a także obejrzeć film „Zdążyć przed Panem Bogiem” (dedykowany dla klas 7-8).
Narracja w filmie opartym na motywach książki pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall toczy się na trzech płaszczyznach czasowych - w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku - w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall, opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez reporterkę, jak i samego Edelmana stanowią oś przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści, podobnie jak czerwona nić...
Uczniowie z uwagą zapoznali się z prezentowanymi im materiałami.
Również nauczyciele matematyki zaakcentowali pamięć o powstaniu, wykorzystując podczas proponowanych uczniom łamigłówek, w ramach Tygodnia Logicznego Myślenia, których rozwiązania nawiązywały do symboli związanych z tym wydarzeniem.
Tego dnia nie mogło zabraknąć papierowych żonkili, wykonanych przez dzieci, stanowiących dekoracje drzwi sal lekcyjnych.
#Łączynaspamięć
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
18 kwietnia br. w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla oddziału przedszkolnego, klas: I-III oraz IV-VIII. Różnorodność występów była bardzo duża. Czternastu finalistów przedstawiło popisy akrobatyczne, wokalne, a także grę na instrumentach.
Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy uczestnicy turnieju zaprezentowali się świetnie, wykazując przed widownią nieprzeciętny talent. Wspaniała publiczność dopingowała i wspierała ich ze wszystkich sił, doceniając niezwykłe predyspozycje młodych artystów i ogromną odwagę.
Wybór najlepszych był niezwykle trudny, z uwagi na wysoki poziom artystyczny, jaki prezentował każdy z uczestników.
Ostatecznie jury w składzie:
Pani Beata Chrzanowska – wicedyrektor szkoły, przewodnicząca jury
Pani Iwona Krupińska – dyrektor szkoły, członek jury
Pani Ewa Kwaśny – kierownik świetlicy, członek juryPani Katarzyna Barszczowska – członek jury
Uczennice klasy 7a – Hanna Bednarczyk i Gabriela Kucińska
ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”:
w kategorii klas I-III:
I miejsce – Adrian Kołodziejczyk z klasy 1b – gra na saksofonie
II miejsce – Milena Lubańska z oddziału przedszkolnego – gimnastyka artystyczna
III miejsce – Veronika Karpińska z klasy 3b - wokalw kategoria klas IV- VIII:
I miejsce – Wojciech Celmer z klasy 8a – gra na fortepianie
II miejsce – Jagoda Chadaj z klasy 6b – wokal
III miejsce – Julianna Pulikowska z klasy 6b - wokal
Przedstawicielki jury, Pani wicedyrektor Beata Chrzanowska oraz Pani dyrektor Iwona Krupińska wręczyły wszystkim uczestnikom turnieju dyplomy i nagrody pocieszenia, a zwycięzcom statuetki.
Dzięki szkolnemu konkursowi „Mam Talent” odkrywanie talentów okazało się fascynująca przygodą i wspaniałą zabawą. Ponadto to wydarzenie pokazało, że w każdym drzemie jakiś ukryty talent - trzeba go tylko w sobie odnaleźć.
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.Podziękowania kierujemy także w stronę Pana Zbigniewa Starnawskiego za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewy Kwaśny za wystrój sali, Hanny Donat i Barbary Daszczuk z klasy 6c za pełnienie funkcji konferansjerek, Rady Rodziców za sfinansowanie nagród oraz opiekunów Samorządów Uczniowskich, Pani Małgorzaty Graczyk i Pani Żanety Kołodzińskiej, które zajęły się organizacją konkursu.
Organizatorzy: Mały Samorząd Uczniowski oraz Samorząd Uczniowski klas IV-VIII
Zapraszamy do obejrzenia filmu Film
Szkolny Konkurs z Języka Niemieckiego
19 kwietnia uczniowie klas VIII zmierzyli się z zadaniami leksykalno - gramatycznymi w Szkolnym Konkursie z Języka Niemieckiego. I miejsce zajęła Zoja z klasy VIII G, II miejsce Klara z klasy VIII G, a III miejsce Antek z klasy VIII E. Nagrody dla uczestników konkursu ufundowała Ambasada Niemiec w Warszawie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Sukces w Konkursie Matematycznym
Miło nam poinformować, że DANIEL BEREZA z klasy 7a i JEREMI ROSIŃSKI z klasy 8c zostali finalistami konkursu matematycznego organizowanego przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy współpracy z Kuratorium.
GRATULUJEMY!!!
Turniej czytelniczo-językowy
17 kwietnia 2023 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w trzecim etapie Turnieju czytelniczo-językowego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie. Rozstrzygnięcie okazało się pomyślne dla naszych uczestniczek. Hanna Kwiatkowska z klasy 2c zdobyła 2. miejsce na poziomie klas 2., Anna Zagalska z klasy 3c - 3. miejsce na poziomie klas 3, Natalia Rokita z klasy 3d oraz Maria Kamińska z klasy 2c zostały wyróżnione za jedne z najlepszych prac plastycznych.
Wiosna w kwadratach i trójkątach
Dzieci z naszej szkoły wzięły udział w konkursie plastycznym "Wiosna w kwadratach i trójkątach". Celem konkursu było m.in: rozwijanie kreatywności, wyobraźni oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wykonanie pięknych prac, które mozna obejrzeć na pierwszym piętrze. Jury wyłoniło laureatów biorąc pod uwagę: kreatywność, zgodność pracy z tematem konkursu, walory estetyczne, jakość wykonanej pracy oraz oryginalność. Poniżej przedstawiamy laureatów: 1 miejsce: Bartosz O. klasa 2b oraz Wiktoria K. klasa 1b 2 miejsce: Oliwier J. klasa 2b oraz Wiktora S. klasa 2b 3 miejsce: Alicja C. klasa 2b Gratulujemy i zachęcamy do udziału u kolejnych konkursach!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W czwartek, 13 kwietnia br., od wczesnych godzin porannych trwały zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-4, wystartowało 18 uczestników, którzy rozegrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Artur Brzeziński z klasy 2b z dorobkiem 5 punktów. Drugie miejsce zajął Bartosz Mamaj z klasy 4a, a trzecie Wiktor Obliński z klasy 2b. Najlepszą zawodniczką klas 1-4 okazała się Oliwia Piechocka z klasy 4a.
W drugiej grupie, czyli starszych uczniów z klas 5-8, wzięło udział aż 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Pierwsza dwójka osiągnęła identyczny wynik 5,5 punktów z 6 partii, a o miejscach na podium zadecydowała punktacja dodatkowa. Zwycięzcą zawodów został Julian Obuchowicz z klasy 5b, drugie miejsce zajął Jędrzej Weronko z klasy 5a, a trzecie Ignacy Sałek z klasy 8a. W grupie klas 5-8 tytuł najlepszej zawodniczki przypadł Zoi Poręckiej z klasy 8g.
Po zakończonych zmaganiach wicedyrektorzy, Pani Beata Chrzanowska oraz Pan Piotr Śmiałkowski wręczyli wszystkim uczestnikom turnieju dyplomy, słodki „zajączkowy” upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki zaangażowaniu Pana Mariusza Senia i Pani Żanety Kołodzińskiej oraz wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Dzielnicowym Konkursie Czytelniczym „Henryczek”
W Międzyszkolnym Dzielnicowym Konkursie Czytelniczym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 289 uczennice klas III zdobyły miejsce drugie, a uczennice klas II otrzymały wyróżnienie. Gratulujemy Zofii Krzemińskiej, Antoninie Kozioł, Hannie Majnert, Zofii Witosławskiej, Matyldzie Grzeszczak, Joannie Gromiec. Dziewczynki wykazały się dużą znajomością literatury dziecięcej.
Sukces Urszuli Mędrzeckiej w 46. Konkursie Recytatorskim
Miło nam poinformować o wyróżnieniu, jakie otrzymała w dzielnicowym etapie 46. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” uczennica klasy 6C, Urszula MĘDRZECKA. Ula wzruszyła i zaintrygowała jury wspaniałą recytacją wiersza Juliana Tuwima, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie szóstoklasistki jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników.
Serdecznie gratulujemy Uli sukcesu oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich.
Wystawa prac uczniów uzdolnionych
Pragniemy poinformować, że na klatce schodowej pomiędzy parterem a pierwszym piętrem została przygotowana kolejna wystawa prac uczniów objętych Programem „Wars i Sawa”, nawiązująca do tematu: „Ekologia to jest wszystko, dbaj o swoje środowisko”. Jest to również jedna z form realizacji warszawskich priorytetów edukacyjnych uwzględnionych w roku szkolnym 2022/2023. Uczniowie, poprzez swoje prace literackie z języka polskiego i języka angielskiego, zadania matematyczne oraz logiczne, jak również prace przyrodnicze i artystyczne zaprezentowali różne sposoby dbania o środowisko. Ponadto w tym roku szkolnym prace uczniów uzdolnionych będzie można znaleźć w XI publikacji pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Klasa 3d tworzy ortograficzne lapbooki
Podczas zajęć rozwijających kreatywność oraz edukacji polonistycznej uczniowie klasy 3d wykonali ortograficzne lapbooki. Tego rodzaju forma pracy nie tylko rozwija czujność ortograficzną, koncentrację, kreatywność, ale pomaga uporządkować wiedzę oraz uczy organizacji pracy.
Loteria fantowa w szkolnej bibliotece
Co roku, 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie, zapadają głęboko w pamięć i zostają w niej przez całe dorosłe życie.
Z tej okazji nauczycielki biblioteki, Pani Anna Zięba oraz Pani Renata Wojda zorganizowały, 3 kwietnia br., loterię fantową dla uczniów pierwszych i drugich klas. Z „zaczarowanego pudełka” dzieci ciągnęły losy, które skrywały nagrody w postaci książeczki lub zakładki do książki.
Loteria cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i sprawiła jej uczestnikom wiele radości, szczególnie tym, którym dopisało szczęście.
Wymiana pocztówkowa z Przedszkolem nr 105
Dzieci z naszej szkoły w ramach zajęć terapii pedagogicznej oraz zajęć rewalidacyjnych wzięły udział w wymianie pocztówkowej z sąsiednim Przedszkolem nr 105 przy ulicy Kochanowskiego 10. Dzieci wykonały przepiękne kartki świąteczne, które trafiły w ręce przedszkolaków. Uczniowie naszej szkoły otrzymali od młodszych kolegów i koleżanek własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną z życzeniami.
Spotkanie wielkanocne z bielańskimi Seniorami
"To są znaki tradycyjnej Wielkanocy
Kiedy życie się odradza do swej mocy
To są znaki rozbudzonej świeżo wiosny
Świat się staje znów zielony i radosny
Świat radosny
Radosny
Świat radosny"
3 kwietnia br. w naszej szkole odbyło się spotkanie wielkanocne z Seniorami, zorganizowane przez Radę i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Osiedla "Piaski" oraz Społeczność SP 293. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zarządu Dzielnicy Bielany – burmistrza, Pana Grzegorza Pietruczuka, jego zastępcy, Pana Włodzimierza Piątkowskiego oraz radnej, Pani Moniki Szadkowskiej, którzy wraz z dyrektor szkoły, Panią Iwoną Krupińską, złożyli wszystkim uczestnikom świąteczne życzenia. Była to kolejna, sprzyjająca okazja do spotkania kilku pokoleń w jednym miejscu.
W wiosenny, wielkanocny nastrój wprowadził gości występ dzieci realizujących zajęcia "Laboratoria Przyszłości", podczas których uczą się, m.in. rytmiki i muzyki. Efekty swojej pracy zaprezentowały bielańskim Seniorom. Po części oficjalnej na wszystkich czekał pyszny poczęstunek.
Dziękujemy za spotkanie i jeszcze raz życzymy Wesołych Świąt!
Warsztaty chemiczne w klasie 2c
Już po raz kolejny w klasie II c odbyły się warsztaty chemiczne prowadzone przez mamę jednego z uczniów. Na początku marca uczniowie przygotowywali świeczki, które były wspaniałym prezentem z okazji Dnia Kobiet. Pod koniec miesiąca zastanawialiśmy się, co było najpierw: Jajko czy kura? Braliśmy udział w wielu eksperymentach. Sprawdzaliśmy wytrzymałość jajka, badaliśmy, jak można rozpoznać, czy jajko jest świeże oraz które jest ugotowane, a które surowe.
Jak zawsze, zajęcia bardzo się podobały i już nie możemy się doczekać kolejnych.
Lekcja fizyki i chemii w Instytucie Chemii Fizycznej PAN
Dnia 3 kwietnia uczniowie klasy 8 a i 8 c uczestniczyli w lekcji pokazowej „Gazy, ciecze i ciała stałe” w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Lekcja opierała się na licznych doświadczeniach przygotowanych przez pracownika instytutu dr Romana Luboradzkiego: skraplanie tlenu zawartego w powietrzu za pomocą ciekłego azotu, nadmuchiwanie balonika za pomocą suchego lodu, chłodzenia baloników wypełnionych CO2, powietrzem i helem oraz zmiany zabarwienia roztworu pod wpływem dodawania kwasu lub zasady.
Uczniowie z chęcią asystowali podczas doświadczeń poznając w ten sposób właściwości suchego lodu, ciekłego azotu oraz helu.
Zabytki polskich miast - projekt klas drugich
W marcu w klasach drugich został zrealizowany projekt edukacyjny ,, Zabytki polskich miast’’. Uczniowie poznali takie miasta jak: Warszawa, Łódź, Toruń, Gdańsk, Poznań, Wrocław oraz Kraków. Projekt miał na celu rozwijanie zainteresowania historią naszego kraju, architekturą, zdobyczami kultury, a także budowanie dziecięcej wiedzy o otaczającym nas świecie. Dzieci uczyły się twórczego działania w zespołach oraz umiejętności prezentacji zdobytej wiedzy swoim rówieśnikom. Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli się tego zadania.
Finał XX edycji Bielańskiego Konkursu
„Prymus czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”
Dwadzieścia lat minęło to piękny wiek,
Dwadzieścia lat i może jeden dzień?!30 marca w Szkole Podstawowej nr 293 odbył się finał XX edycji Bielańskiego Konkursu „Prymus czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”. Po dwóch etapach eliminacyjnych do finału przystąpiło 15 uczniów z siedmiu bielańskich szkół podstawowych. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby cały konkurs przebiegł w miłej, przyjaznej atmosferze oraz stał się okazją do rzetelnego sprawdzenia wiadomości i umiejętności uczestników. Wszyscy uczniowie biorący udział w finale z rąk wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 293 pana Piotra Śmiałkowskiego otrzymali dyplomy oraz upominki, a laureaci cenne narody w formie kart podarunkowych ufundowane przez burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Pana Grzegorza Pietruczuka.
W czasie, kiedy komisja konkursowa zliczała punkty z II etapu pisemnego oraz finału na scenie zaprezentowały się uczennice klasy 7a i 4c recytując wiersze.
Oto najlepsi z najlepszych:
I miejsce Zoja P. ze Szkoły Podstawowej nr 293
II miejsce Zofia S. ze Szkoły Podstawowej nr 209
III miejsce Jakub H. ze Szkoły Podstawowej nr 223
Wszystkim życzymy powodzenia w osiąganiu wielu sukcesów!
Organizatorzy
GALA KONKURSU „OŚMIU WSPANIAŁYCH”
30 marca 2023r. odbyła się Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. W tegorocznej edycji konkursu statuetki i dyplomy „Wspaniała Bielan” otrzymały: Nina Traczyk z klasy 6a, z klasy 6c Hania Donat, Basia Daszczuk, Kornelia Rydel oraz Hania Bednarczyk z klasy 7a. Gratulując laureatom odniesionych sukcesów. Zachęcamy do dalszego wysiłku i zaangażowania.
Wielkie gratulacje dla naszych wolontariuszy!
IX edycja Dzielnicowego Konkursu „Wędrówka z legendą przez Polskę”
W dniach 13 i 20 marca już po raz dziewiąty odbył się Dzielnicowy Konkurs dla uczniów klas III „Wędrówka z legendą przez Polskę”.
W tym roku laureatami zostali:
I miejsce – Alicja B. – SP 80,
II miejsce – Jan O. – SP 80,
III miejsce Stanisław N. – SP 293
Wyróżnienia: Kalina K. – SP 293 i Natalia W. – SP 80.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Archiwum Aktualności