W dniu 28 listopada uczniowie klas IVa i IV c spędzili wspólnie miłe popołudnie. Tematem przewodnim były gry planszowe i wróżby andrzejkowe. Uczniowie chętnie integrowali się ze sobą i rywalizowali podczas gier stolikowych. W przerwach czekał na nich słodki poczęstunek wróżby andrzejkowe. Wszyscy uczestnicy bardzo zaangażowali się w przygotowanie spotkania i z niecierpliwością czekają na następne.
Dzień Pluszowego Misia w klasach I - III i oddziale przedszkolnym
Dzień 25 listopada ustanowiony został na całym świecie Dniem Pluszowego Misia. W związku z tym Szkoła Podstawowa nr 293, zaplanowała i zrealizowała szereg działań związanych z ulubioną zabawką każdego dziecka.
Już od rana, wraz z dziećmi pojawiły się w szkole misie – misie małe, średnie, duże i te bardzo, bardzo duże. Po krótkim powitaniu i przedstawieniu swoich pupili, uczniowie klas 0-3 obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła im historię powstania pluszowego misia oraz bohaterów znanych bajek, książek i filmów. Następnie wraz ze swoimi misiami uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych. Dzieci wykonały portrety swoich ulubionych Przytulanek, które można podziwiać na wystawie.
Tego dnia Wolontariat zorganizował Loterię Pluszaków, Świetlica Szkolna oraz Biblioteka konkursy, których głównym bohaterem był Miś.
Dzieciom dziękujemy za zaangażowanie, gratulujemy pięknie wykonanych prac i zwycięstw w konkursie.
29
Dzień Pluszowego Misia
Tuli do snu, dodaje otuchy, pociesza w smutku, towarzyszy w zabawie. 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia, najmilszej zabawki, wiernego przyjaciela i towarzysza dzieciństwa. Z tej okazji każdy uczeń mógł przyjść do szkoły ze swoim ukochanym misiem lub innym pluszakiem, przebrać się za misia czy inną ulubioną postać z bajki. Odbyły się również międzyklasowe Wybory Pluszowych Misiów. Wszystkie pluszowe zwierzątka urzekały miękkością i kolorami. Komisja składająca się z Dyrekcji szkoły oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wyłoniła zwycięzców. Oto wyniki, czyli pluszaki, które skradły serca jury:
I miejsce – Miś świnka – z klasy 8a
II miejsce – Miś brunatny – z klasy 6a
III miejsce – Miś borsuk – z klasy 4a oraz Miś kibic – z klasy 8c
Wyróżnienia: Miś z klasy 1b, 6b, 6c, 6d
Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie! Czy to jutro, czy to dziś każdemu potrzebny jest miś!
Samorząd Uczniowski
Turniej w "Dwa Ognie" usportowione
W październiku katedra nauczycieli w-f przeprowadziła dla klas 4-tych Turniej w "Dwa Ognie" usportowione. Celem turnieju było rozpropagowanie, popularyzacja gry w "Dwa Ognie" i przygotowanie uczniów do gry w piłkę ręczną.
19.10. zawody rozegrali chłopcy a w drugiej turze dziewczęta. Rywalizacja była bardzo emocjonująca.
W grupie chłopców na I miejscu znalazła się drużyna z klasy 4c, II miejsce zajął zespół klasy4b a III miejsce zdobyli chłopcy z klasy 4 a. Wśród dziewcząt miejsca ulokowały się podobnie.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy a zespoły, które zajęły I miejsca nagrodzono przechodnimi pucharami. Puchary te z końcem roku szkolnego wrócą do Katedry nauczycieli w-f.
Młodzieżowy Budżet Obywatelski
22 listopada w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej odbyła się Gala Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, podczas której ogłoszono wyniki II edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Niestety, nasz projekt pt. „Pokój spokoju” nie znalazł się w gronie zwycięzców.
Bardzo dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie podczas głosowania.
Samorząd Uczniowski
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Główną ideą Dnia Życzliwości i Pozdrowień, który przypada w dniu 21 listopada jest przypomnienie o tym, że wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania dobrych relacji między ludźmi. Uśmiech, ciepłe słowo, krótkie pozdrowienie wystarczy, aby wokół wszystkim żyło się lepiej, radośniej.
Z tej okazji na korytarzu szkolnym „wyrosło” Drzewo Życzliwości, na którym na przygotowanych wcześniej kolorowych listkach uczniowie mogli przekazać życzliwe, miłe słowa swoim koleżankom i kolegom.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tak szczytnej akcji.
Samorząd Uczniowski
Wycieczka zawodoznawcza
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas ósmych biorą udział w wycieczkach zawodoznawczych organizowanych przez doradcę zawodowego w ramach realizacji projektu "Sięgnij po więcej". W listopadzie uczniowie odwiedzili Telewizję Polsat. Mlodzież zobaczyła charakteryzatornię, reżyserki i studia telewizyjne. Uczniowie choć przez chwilę wcielili się w rolę prowadzących programy, dowiedzieli się jak pracują charakteryzatorzy, kostiumolodzy i operatorzy kamer oraz dźwiękowcy. Wyjscie było świetną okazją do zapoznania się ze specyfiką różnych zawodów.
Szkolne miasteczko zawodów
Poznanie świata zawodów może być niezwykle pasjonujące, o czym mogli przekonać się uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. W listopadzie dzieci uczestniczyły w wydarzeniach zorganizowanych przez szkolnego doradcę zawodowego panią Annę Szumel. Uczniowie klas młodszych i oddziału przedszkolnego wykonali przepiękne prace plastyczne zatytułowane "Mój wymarzony zawód". I miejsce w konkursie zdobył Antoni Łojewski. Uczniowie klas ósmych rywalizowali w szkolnym konkursie wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego. Zwyciężyła klasa VIII A. 23 listopada uczniowie zaprezentowali przebrania różnych przedstawicieli zawodów. W tej konkurencji zwyciężyła klasa V B reprezentowana przez Aleksandrę Lewandowską. Na korytarzach szkolnych zobaczyć można było pielęgniarkę, lakiernika samochodowego, panią ochroniarz, policjantkę, panią mechanik pojazdów samochodowych, żołnierza i stewardessę. W listopadzie uczniowie klasy VIII F odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące im. B. Limanowskigo. Na zajęciach prowadzonych przez wychowawców klas dzieci odgadywały zagadki zawodoznawcze, grały w kalambury, poznały zawody wymierajace, poszukiwane i zawody przyszłości. W poznawaniu świata zawodów pomocna okazała się platforma multimedialna Mapa Karier. Na zajęciach z informatyki dzieci przygotowały wspólnie z panią Małgorzatą Badeńską- Onyśk plakaty w programie Canva o wymarzonych zawodach. Na zakończenie Szkolnego miasteczka zawodów uczniowie klas ósmych udali się do Telewizji Polsat Games w ramach realizacj projektu "Sięgnij po więcej " i poznali tajniki pracy w telewizji.
Mój przyjaciel Miś
25 listopada w Światowym Dniu Pluszowego Misia biblioteka szkolna rozstrzygnęła konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3,, Mój przyjaciel Miś" Uczniowie wykonali wiele ciekawych prac przedstawiających postać ulubionego misia-bohatera literatury dziecięcej.
Oto wyniki konkursu:
Klasy 1
1 miejsce- Kaja Gajewska 1b, Maria Krzywicka 1b
2 miejsce- Iga Suchodolska 1b, Helena Podsiębierska 1b
3 miejsce -Julia Filipiak 1a, Jan Pulikowski 1a
Klasy 2:
1 miejsce- Amelia Olszewska 2b, Antek Chłopecki 2a
2 miejsce -Zosia Kostecka 2c, Jagoda Duralska 2b
3 miejsce- Angela Ye 2b
Klasy 3:
1 miejsce- Maja Czarnecka 3a, Paulina Sumińska 3a, Olga Pankiv 3b
2 miejsce- Natalia Rokita 3d, Ola Ampulska 3a
3 miejsce- Hana Kamińska 3a
Serdecznie gratulujemy laureatom!
"Papieroplastyka-składam i wycinam"
W naszej szkole prowadzona jest innowacja pedagogiczna „Papieroplastyka-składam i wycinam”. Zajęcia są odpowiedzią na potrzeby rozwojowe i zainteresowania uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Papieroplastyka ma na celu poszerzenie umiejętności, zarówno w zakresie operowania nożyczkami, jak i materiałami plastycznymi, poznanie różnych form składania papieru, a także rozwijanie twórczego i kreatywnego myślenia. Prace plastyczne wymagają nie tylko odwzorowywania, lecz skłaniają uczestnika zajęć do szukania własnych rozwiązań i pomysłów konstrukcyjnych. Zajęcia są doskonałą okazją do stymulowania rozwoju wyobraźni przestrzennej, kreatywnego myślenia, rozwijania fantazji. To wszystko składa się na kształtowanie osobowości uczniów. Od września wykonano wiele ciekawych prac. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i są prowadzone przez Panią Beatę Jońską.
Innowacja pedagogiczna "Z legendą przez Polskę"
Od września br. w naszej szkole prowadzona jest innowacja pedagogiczna „Z legendą przez Polskę”. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej, którzy wykazują zainteresowania czytelniczo-plastyczne. Ogromny wpływ na rozwój dziecka ma obcowanie z literaturą, które pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość na otaczający nas świat oraz służy rozwojowi wiedzy ogólnej. Obcowanie z książką niesie więc szereg pozytywów.
Innowacja pedagogiczna „Z legendą przez Polskę” łączy różne edukacje w celu osiągnięcia jak największej efektywności zajęć. Uczniowie, oprócz aktywnego omawiania polskich legend, poznają miejsca na mapie Polski związane z danym tekstem. Nie od dziś wiadomo, że człowiek zapamiętuje i uczy się najskuteczniej przez działanie. Zatem dzieci nie tylko poznają legendy, ale także wykonują do nich ilustracje.
Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i są prowadzone przez Panią Beatę Jońską.
Wizyta w I Liceum Ogólnokształcącym - doradztwo zawodowe
W dniu 22.11. uczniowie klasy VIII F udali się na wycieczkę do I Liceum Ogólnokształcącego im B. Limanowskigo zorganizowaną przez doradcę zawodowego. Uczniowie spotkali się z nauczycielem wychowania fizycznego panem Piotrem Kaczmarczykiem oraz uczennicami klasy 1a, którzy zapoznali naszą młodzież z budynkiem szkoły i opowiedzieli o niej. Uczniom przedstawiona zostala oferta edukacyjna liceum oraz zasady obowiązujące w trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Wieczór Pieśni Patriotycznych w SP 187
Wieczór Pieśni Patriotycznych to tradycyjne wydarzenie, które od 10 lat odbywa się w Szkole Podstawowej nr 187 im. Adama Mickiewicza. W dniu 21 listopada br. miała miejsce jego kolejna edycja, ale w nowej odsłonie, z uwagi na fakt, że nasza szkoła po raz pierwszy pełniła rolę współorganizatora.
Podczas wieczoru z udziałem Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Andrzeja Maliny, Radnego Dzielnicy Bielany, Pana Ryszarda Zakrzewskiego, rodziców i uczniów, naszą szkołę reprezentowała dyrektor, Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski. W trakcie spotkania można było usłyszeć wiele ciekawych interpretacji utworów patriotycznych, które służą pielęgnowaniu pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych, wzmacnianiu uczuć do własnego kraju oraz niejednokrotnie podkreślają trudną drogę do odzyskania suwerenności.
W przeglądzie pieśni wystąpiły także uczennice z naszej szkoły. Natalia Dziekan i Marianna Wojtkowska zaśpiewały utwór pt. „Szara Piechota”, Kalina Sobczyńska zaprezentowała piosenkę pt. „Dziewczyna z granatem”, a Magdalena Belina-Brzozowska wystąpiła z pieśnią „O mój rozmarynie”. Do uświetnienia spotkania włączyli się także nasi wolontariusze, którzy pod opieką Pani Małgorzaty Badeńskiej-Onyśk oraz Pani Anny Szumel przygotowali kawiarenkę.
Wieczór Pieśni Patriotycznych dostarczył zebranym dużo emocji, co potwierdza zasadność kultywowania pamięci o przodkach, rozbudzania zainteresowań historią oraz symbolami narodowymi.
Pierwsza pomoc w świetlicy szkolnej
W dniach od 14 do 18 listopada zostały przeprowadzone w świetlicy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach uczestniczyły wszystkie dzieci uczęszczające do świetlicy. Celem było zaznajomienie uczniów z podstawami teoretycznymi i praktycznymi udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego .Program zajęć był dostosowany pod względem merytorycznym i metodycznym indywidualnie do każdej grupy wiekowej. Dzieci zapoznały się z następującymi tematami: jakie są numery ratunkowe, jak prawidłowo wzywać pomoc, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, co zrobić gdy, ktoś się zakrztusi, jak postąpić w przypadku omdlenia i krwotoków z nosa. W bieżącym roku dzieci uczyły się wykonywania ucisków ratowniczych na fantomie ( ze względu na dużą zachorowalność dzieci w tym okresie ćwiczenia oddechów ratowniczych na fantomie nie były przeprowadzone). Dzieci chętnie i aktywnie brały udział w przeprowadzonych zajęciach. Nauka udzielania pierwszej pomocy jest prowadzona od 16 lat w naszej świetlicy. Instruktaż z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest realizowany na podstawie programu edukacyjne WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Sprawdzianem i utrwaleniem nabytych umiejętności było wykonanie prac plastycznych, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, oraz testu zadań. Zajęcia te zawsze są przygotowane i prowadzone przez wychowawców w sposób atrakcyjny i cieszą się dużym zainteresowaniem, mają one na celu przygotowanie dzieci do udzielania pierwszej pomocy, pozbawienie ich lęku i stresu w sytuacji zagrożenia życia oraz kształtowanie postawy empatii i odpowiedzialności.
Akcje ze zwierzakami w roli głównej
W listopadzie br. zorganizowano dwie cieszące się dużym zainteresowaniem akcje. Pierwsza z nich to „Pokaż swojego zwierzaka”. Wielu uczniów i nauczycieli przyniosło zdjęcia swoich pupili. Wśród nich znalazły się psy, koty, myszy domowe, chomiki, a nawet iguana. Akcja miała na celu pokazać jak wiele osób ma zwierzęta, troszczy się o nie i zajmuje się ich pielęgnacją. Opieka nad pupilami wymaga dużego zaangażowania, czasu i energii. Cieszymy się, że tak wiele osób podjęło te wyzwanie.
Drugie przedsięwzięcie to „Dzień domowego zwierzaka”, który odbył się 17 listopada. Uczniowie nie zawiedli i chętnie przebrali się za ulubione zwierzaki. Swoim strojem pokazali, że zwierzęta są bliskie naszym sercom.
Pamiętajmy, że są to bezbronne istoty, które potrzebują naszej pomocy.
Spotkanie autorskie
17 listopada 2022 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Panią Barbarę Szelągowską, autorkę książek dla dzieci, wierszy, zagadek, zabaw ruchowych, inscenizacji i opowiadań, współpracującą od wielu lat z wydawnictwami oświatowymi, a tym samym z nauczycielami.
Wraz z Panią Barbarą zawitała do nas Pani Monika Jędrychowska – ilustratorka, autorka logotypów, kolaży, plakatów oraz ulotek, współautorka instalacji przestrzennych.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III. Dowiedziały się na czym polega praca obydwu Pań, jak długo powstaje książka, skąd autorka czerpie pomysły oraz jakie techniki ilustracji można wykorzystać, aby publikacja była atrakcyjna i ciekawa.
Młodsze dzieci spotkały się ze Stonogą Jadzią, która jest bohaterką jednej z książek autorstwa Pani Barbary. Ponadto, wszyscy mogli wziąć udział w szukaniu odpowiedzi na zagadki, które wspólnie tworzyły hasło. Nie brakowało także wesołej zabawy ruchowej oraz sesji pytań, która miała zaspokoić ciekawość młodych czytelników.
Chętne dzieci miały możliwość zakupu książek autorstwa naszych Gości wraz z autografem stanowiącym wspaniałą pamiątkę spotkania. Na dowód wdzięczności Pani Barbara i Pani Monika otrzymały wiele laurek i podziękowań wykonanych przez uczniów naszej szkoły.
Bardzo dziękujemy naszym Gościom za wspaniałe spotkanie z kulturą, a także sponsorom wydarzenia: Burmistrzowi Dzielnicy Bielany (Projekt „Kulturalny Przedszkolaczek”), Radzie Rodziców przy Szkole nr 293 im. Jana Kochanowskiego, Miastu Stołecznemu Warszawa (Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa).
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r. z inicjatywy UNESCO.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny „Portret naszej klasy”. Klasy podczas zajęć z wychowawcą wykonały plakat, który miał pokazać, że każdy z nas jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny, a zarazem każda osoba wnosi coś do swojej klasy i wspólnie tworzymy zgrany zespół. Mamy nadzieję, że praca nad wspólnym plakatem stała się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób.
Dziękujemy klasom, które przyłączyły się do naszej akcji. Jury konkursu zdecydowało wyróżnić klasy: 2b, 2c, 4a, 6b, 6c, 7a, 8c i 8g.
Samorząd Uczniowski
Świetlicowe wyzwanie ODKRYWAMY MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wyzwania pt. "Odkrywamy miejsca pamięci narodowej".
Cieszy nas fakt, iż wielu z was w tym szczególnym dniu - Dniu Święta Niepodległości odwiedziło i upamiętniło szczególne miejsca w historii naszego kraju. Należały do nich zarówno cmentarze wojskowe, leśne groby żołnierskie, pomniki upamiętniające poległych w walkach o wolność Polski. Na wielu z nich znalazły się wiązanki kwiatów i zapalone znicze dające wyraz Waszej pamięci i dbałości o historię naszego kraju.
Wszystkie osoby, które podjęły świetlicowe wyzwanie zostaną nagrodzone punktami z zachowania za propagowanie postawy patriotycznej.
Uczniowie, którzy podjęli wyzwanie to :
Zofia Kosteczka 2c
Joanna Kowalewska 4a
Oliwia Piechocka 4a
Karolina Siemaszko 4c
Maksymilan Siemaszko 5c
Maciej Sitkiewicz 5c
Nina Dziarmakowska 5a
Franciszek Kaczmarczyk 5b
Miłosz Kukułowicz 8a
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
„Zorza polarna w objęciach fizyki”
W dniu 20 marca odbył się finał konkursu wojewódzkiego plastyczno-fizycznego „Fraktal”. Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej nawiązującej do zjawiska, teorii lub prawa fizycznego oraz jego naukowe wyjaśnienie.
Michał podczas prezentacji swojej pracy „Zorza polarna w objęciach fizyki” wykazał, że fizyka i sztuka są ze sobą powiązane - zarówno fizycy, jak i artyści starają się zrozumieć i zinterpretować otaczający nas świat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Powitanie wiosny
Przyszła do nas wiosna - wiosenka
Zielona panienka - panienka
Przyszła o poranku
W sasankowym wianku...
Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązują do wydarzeń naszej szkoły z 21 marca, kiedy to cała uczniowska brać powitała wiosnę. To szczególna pora roku, która napawa wszystkich optymizmem, a jej pierwszy dzień jest jednym z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani na zielono, a tradycyjny plecak lub tornister zamienili na inne nosidło. Książki, zeszyty i przybory szkolne zostały przyniesione, m.in. w walizkach, poszewkach, koszykach, koszach, tekturowych pudełkach, garnkach, a nawet... w sejfie. Ponadto dzieci i młodzież włączyli się do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. Przedsięwzięcie polegało na założeniu na siebie tych elementów garderoby – w różnych barwach na każdą nogę oraz pokolorowaniu papierowej skarpetki i zawieszeniu jej na drzwiach swojej pracowni lub na specjalnie przygotowanych do tego celu sznurach, by po raz kolejny pobić rekord utworzenia najdłuższego sznura wyjątkowych skarpetek.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji, której przewodniczył wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, cieszyły się „wiosenki” z klas: 5a i 8c.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie dla wszystkich źródłem dodatkowej energii.
Sukces w XX Olimpiadzie Matematycznej Juniorów
Miło nam poinformować, że Stanisław Krzywicki uczeń klasy 8B został finalistą XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzięki temu osiągnięciu Stanisław uzyskał uprawnienia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do szkoły ponadpodstawowej.
GRATULUJEMY!!!
Sukces sportowy naszych uczniów
W dniach 10-14 marca 2025 r., w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6, odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w kategorii młodzieży szkół podstawowych o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany. Organizatorem imprezy był Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy.
Na zawody zgłosiło się 13 bielańskich szkół podstawowych, które drogą losowania zostały podzielone na 4 grupy. Grając systemem „każdy z każdym”, wyłoniono kolejność w poszczególnych grupach. Za wygrany mecz zespół otrzymywał 2 pkt., za przegrany 1 pkt. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów – każdy do 25 pkt.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce, a reprezentowali ją chłopcy z klas 7-8:
Patryk Sumiński z klasy 8c, Maciej Daniszenko z klasy 8d, Mateusz Dymek z klasy 8d, Michał Krasnodębski z klasy 8c, Maciej Paluch z klasy 7b, Antoni Bartczak z klasy 7c, Wiktor Krzyżanowski z klasy 7c, Aleksander Kopka z klasy 8c, Nikodem Kucisz z klasy 8b, Filip Saniewski z klasy 8c.
Gratulacje dla naszych siatkarzy !!!
I Warszawski Turniej Szachowy „Zdobywcy z Matplanety"
14 marca 2025 r. w Centrum Edukacyjnym Matplaneta Ursynów odbył się I Warszawski Turniej Szachowy „Zdobywcy z Matplanety". Turniej skierowany był do uczniów klas IV-VIII i przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Rywalizacja toczyła się w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie 10’+2″ za każde posunięcie dla zawodnika.
Każda szkoła mogła wystawić maksymalnie 2 reprezentacje. Szkołę Podstawową nr 293 reprezentowali:
- w kategorii klas IV-VI: Artur Brzeziński, Bartosz Mamaj, Oliwier Jasiński, Piotr Orłowski, Wiktor Obliński
- w kategorii klas VII-VIII: Julian Obuchowicz, Jędrzej Weronko, Michał Grzeszuk, Ewa Kozłowska, Antonii Chromiński
Walka o miejsca na podium oraz czołowe lokaty w turnieju toczyła się do ostatniej partii zawodów. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 293 walczyli bardzo dzielnie zajmując wysokie pozycje.
Miło nam poinformować, że w grupie klas VII -VIII drugie miejsce zajął uczeń klasy VII b Julian Obuchowicz.
Najlepsi indywidualni gracze w każdej grupie otrzymali medale i puchary, a wszyscy uczestniczy pamiątkowe dyplomy oraz zestawy upominków.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom, gratulujemy osiągniętych wyników i zachęcamy do podnoszenia poziomu „królewskiej gry.”
W dniu turnieju można było również porozmawiać z jednym z najwybitniejszych polskich szachistów – Mistrzem Międzynarodowym Janem Adamskim, uznawanym za jednego z najbardziej utalentowanych polskich graczy okresu powojennego.
Dzień Motyla w naszej szkole
Już wkrótce zawita do nas wiosna. W oczekiwaniu na przyjście tej pory roku, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Motyla, który przypada na 14 marca. Zazwyczaj motyle kojarzą się nam z delikatnością, pięknem, lekkością i wolnością. Dla wielu z nas ten owad stanowi symbol przemiany, zastąpienie słabości pięknem, wrażliwością i siłą. Dlatego Dzień Motyla nazwany jest również Dniem Wrażliwości, który jest poświęcony dzieciom zmagającym się z Epidermolysis Bullosa (EB), tzw. chorobą dzieci motyli.
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, tego dnia uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody święta i przygotowali własnoręcznie motyle, która ozdobiły drzwi sal lekcyjnych. Młodsze dzieci przyszły do szkoły w kolorowych strojach lub ubraniach z motywem motyla oraz uczestniczyły w zajęciach plastycznych, tworząc piękne prace inspirowane tymi owadami. Ponadto obejrzały prezentację dotyczącą problemów dzieci chorych na EB, dzięki której mogły lepiej zrozumieć ich codzienne zmagania.
Dzień Motyla upłynął przepełniony empatią i radością.
Wyjście do Sejmu RP
Uczennice naszej szkoły, które opiekowały się podopiecznymi Fundacji „Świat na Tak” w czasie XXVII Balu Integracyjnego, który odbył się 2 marca br., zostały zaproszone do Sejmu przez Prezes Fundacji, Panią Joannę Fabisiak. Spotkanie odbyło się w Sali Kolumnowej, po którym wolontariusze zwiedzili salę plenarną Sejmu.
Zaproszenie do Parlamentu stanowiło formę podziękowania za ich trud i poświęcony czas w niedzielę, aby ułatwić zabawę niepełnosprawnej młodzieży. Pani Prezes przekazała wolontariuszom wyrazy wdzięczności od podopiecznych, którzy z niecierpliwością i nadzieją czekają przez cały rok na ten wyjątkowy bal, licząc na wspaniałą zabawę. Dzięki ludziom dobrego serca, inni mogą nie tylko cieszyć się ze spotkania, lecz także czuć się bezpiecznie.
Wyniki Międzyszkolnego konkursu plastycznego ,, Kwiaty dla Babci i Dziadka”
Przedstawiamy wyniki Międzyszkolnego konkursu plastycznego ,, Kwiaty dla Babci i Dziadka” zorganizowanego przez świetlicę Szkoły Podstawowej nr 293.
1 miejsce
Wojciech Sadura kl. 1d SP nr 80
Aleksandra Brudzińska kl. 1 SP nr 263
Helena Ostaszewska kl. 2c SP nr 293
Antoni Orłowski kl. 2c SP nr 293
Anna Rusiecka kl. 3b SP nr 293
Lena Przychocka kl. 3d SP nr 80
2 miejsce
Marcel Markiewicz kl. 1c SP nr 293
Valerie Karpińska kl.1a SP nr 293
Hanna Makowska kl. 2a SP nr 53
Małgorzata Różańska kl. 2a SP nr 133
Julia Filipiak kl. 3a SP nr 293
Sofiya Savitskaja kl. 3 nr SP 263
3 miejsce
Aleksandra Kawecka kl. 1b SP nr 408
Jan Sochacki kl. 1b SP nr 293
Karolina Sosor kl. 2b SP nr 80
Martyna Anisimowicz kl. 2a SP nr 77
Magdalena Buczek kl. 3b SP nr 80
Maja Żal kl. 3b SP nr 133
Wyróżnienia
Anita Ostrek 1b
Maria Luberek 1b
Anna Zahreba 1
Elizaveta Torop 1a
Helena Ciesielska 1a
Amelia Bardzińska 1b
Patrycja Hyszko 1c
Hanna Jadczak 1a
Ignacy Śliwiński 1a
Natalia Makowska 1c
Wojciech Krajewski 1a
Eliza Hryniawska 1a
Zofia Magin 2a
Lidia Bednarczyk 2a
Liwia Jaworska 2a
Zuzanna Król 2j
Weronika Leska 2c
Laura Bienias 2b
Julia Wiśniewska 2a
Nadia Posiadły 2b
Aleksandra Żuchowska 2a
Anna Groblewska 2b
Fabian Mamaj 2c
Izabela Wojciechowska 2b
Nadia Oberemok 3b
Maria Krzywicka 3b
Weronika Dorsz 3
Wiktoria Berłożecka 3a
Kaja Gajewska 3b
Zofia Gerlach 3c
Asia Krysińska 3a
Michalina Szewczuk- Romanowska 3a
Małgorzata Wierzejska 3
Liliana Grycz 3b
Zuzanna Banaszek 3b
Maja Domżak 3a
Weronika Świetlik 3a
Oliwia Wróblewska 3b
Lena Biernat 3b
Julia Pielak 3a
Marcelina Osial 3a
Dzień Kobiet
„Być kobietą, być kobietą-
marzę ciągle, będąc dzieckiem…”
8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Każda kobieta jest wyjątkowa, ale w tym dniu chce wyglądać szczególnie zjawiskowo. W Samorządzie Uczniowskim powstała inicjatywa, aby upiększyć chętne dziewczynki i w tym szczególnym dniu wykonać im niezwykle fantazyjne fryzury.
Zadanie polegało na wykazaniu się kreatywnością z wykorzystaniem różnorodnych dodatków, takich jak: kolorowe wstążki, kwiaty, pióra, biżuteria i inne akcesoria, aby nadać fryzurze blask i unikalny charakter.
Jury bacznym okiem obserwowało zmagania młodych adeptów fryzjerstwa i wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęły klasy: 5A i 8C, na drugim miejscu uplasował się duet z klasy 8B. Jury doceniło również pracę mistrzów fryzjerstwa z klas 5B i 7A.
Zwycięzcom gratulujemy! Może wśród naszych uczestników konkursu będą przyszli mistrzowie nożyczek?
Archiwum Aktualności