W klasie 2B uczniowie bardzo lubią grać na dzwonkach chromatycznych. Potrafią już zagrać kilka krótkich utworów. Fascynujące jest też poznawanie nowych instrumentów. Na ostatniej lekcji muzyki, przed feriami Pan Tadeusz Stasiak – nauczyciel muzyki w naszej szkole, zaprezentował uczniom gitarę klasyczną. Mogliśmy się dużo dowiedzieć na temat tego fascynującego instrumentu. Śpiewaliśmy, graliśmy i tańczyliśmy. Spokojne dźwięki gitary pozwoliły nam przenieść się w wymarzone miejsca. Lubimy takie niezwykłe lekcje muzyki.
Warsztaty Wear and Care w klasie 4C
W dniu 7 lutego 2023 roku uczniowie klasy 4C mieli okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych z inicjatywy absolwentek naszej szkoły- czyli zespołu Wear and Care. Dziewczynki poprowadziły zajęcia w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Spotkanie miało na celu pokazanie jak można zaoszczędzić pieniądze na garderobie, urozmaicić swój styl ubierania, a także rozwinąć kreatywne umiejętności. Prowadzące przeprowadziły pogadankę, popartą prezentacją, na temat ekologicznej mody i wskazały ciekawe pomysły, aby dać swoim ubraniom drugie życie. Poruszyły także zjawisko Fast Fashion i jego wpływu na środowisko.
W drugiej części uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać maskotkę ze skrawków materiału. Uczestnicy wykazali się wyobraźnią i z zapałem tworzyli swoje ośmiorniczki. Warsztaty spotkały się z ogromnym entuzjazmem wśród czwartoklasistów.
Świetlicowe wyzwanie "Zdrowe drugie śniadanie"
Dziękujemy za udział w świetlicowym wyzwaniu "Zdrowe drugie śniadanie". Nadesłane zdjęcia przedstawiają apetycznie wyglądające śniadaniówki, pełne kolorowych, soczystych warzyw i przekąsek. Wiele zdjęć zwraca uwagę na kompozycję przedstawionych posiłkow oraz dbałość o szczegóły. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do galerii.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa- projekt klas 6
W ramach NPRC klasa 6b zakończyła swój projekt''W świecie powieści fantasy". Efektem pracy uczniów było przygotowanie lapbooków. Powstało wiele ciekawych prac, można je oglądać w bibliotece szkolnej.
Tak powstawała dekoracja sali na bal karnawałowy.
Scenografię ZIMOWEGO MIASTA stworzyli wspólnie uczniowie całej naszej szkoły, zaczynając od klasy 0 do klas siódmych.
ZIMOWE DRZEWA i BAŁWANKI przygotowali uczniowie klas 4 - 6, pracując w grupach na lekcjach plastyki a LATARNIE klasy 7.
KAMIENICZKI powstały na lekcjach techniki w klasach 5 i 6 i na kole technicznym , na które uczęszczają dziewczynki z klas 4 . Aby powstały prace tak dużego formatu, pierwszym krokiem było przygotowanie okien o ujednoliconych wymiarach, metodą „krok po kroku” podczas której uczniowie uczyli się odmierzania na kartce i podziału płaszczyzny. Na kolejnej lekcji okna zostały przyklejone do kolorowych kartonowych ścian oraz dodano inne ozdobne elementy elewacji.
Całość dekoracji dopełniła duża ilość ŚNIEŻYNEK wykonanych przez dzieci klas 0 - 3 pod kierunkiem wychowawców.
Efekt tej kilku tygodniowej pracy wszyscy podziwiali podczas balu, dzieci mogły odnaleźć elementy wykonane przez siebie a Radzie Rodziców dziękujemy za zakup materiałów plastycznych.
Bożena Imasz i Mariusz Seń
Bezpieczne ferie
Ferie zimowe to wyczekiwany przez uczniów czas odpoczynku i dobrej zabawy. Członkowie Małego Samorządu Uczniowskiego w ramach akcji Bezpieczne Ferie chcieli przypomnieć swoim koleżankom i kolegom o zasadach bezpiecznego spędzania ferii. Szkolne korytarze zostały ozdobione przez ciekawe plakaty w formie znaków drogowych. Prace plastyczne wykonali uczniowie klas młodszych. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami bezpiecznej zabawy podczas zbliżających się ferii zimowych.
Życzymy miłego wypoczynku!
Opiekunowie i przedstawiciele MSU
Realizacja programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły
W pierwszym półroczu r. szk. 2022/2023 w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły pedagog szkolny i psychologowie zorganizowali zajęcia z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej:
w oddziale przedszkolnym- „Zasady bezpiecznej zabawy”
w kl. I – „Spotkanie z nieznajomym”
w kl. II- „Bezpieczna droga do szkoły’
w kl. III- „Jestem przyjacielem zwierząt”
w kl. III- „ Obcy niebezpieczny, potrafię mówić nie”.
w kl. IV- „Dyskryminacja rówieśnicza , jej formy oraz umiejętności przeciwdziałania zachowaniom dyskryminacyjnym”
w kl. V- „Komunikacja bez przemocy”
w kl. VI – „Bezpieczeństwo w sieci”
w kl. VII i VIII- „Odpowiedzialność prawa nieletnich m.in. związana z zażywaniem rozprowadzaniem substancji psychoaktywnych .
Zajęcia miały na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów i nabycie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach .
W klasach 3a, 4a, 6d i 7b odbyły się również warsztaty profilaktyczne realizowane przez EPSILON , które miały na celu kształtowanie postaw społecznych i właściwych relacji rówieśniczych
Zorganizowano dla rodziców uczniów kl. VIII prelekcję pracownika Wydziału Profilaktyki Uzależnień z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej dotyczącą informacji na temat działania środków psychoaktywnych, symptomów ich zażywania oraz miejsc gdzie można uzyskać pomoc w sytuacjach zagrożenia uzależnieniem.
Bal karnawałowy
Karnawał to szalony okres pełen zabaw i wrażeń, kolorów i dźwięków, nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Zawsze dostarcza wiele pozytywnych przeżyć i wywołuje uśmiech na twarzy. Tak też było w dniu 3 lutego 2023r., który od rana zapowiadał się niezwykle, gdyż począwszy od godziny 9.00 odbywały się bale karnawałowe, stanowiące swoistą tradycję naszej szkoły. Motywem przewodnim tegorocznej zabawy było „MIASTO ZIMĄ”, w które zmieniła się w piątkowy dzień sala gimnastyczna. Dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli plastyki i techniki, rodziców, a także uczniów, wszyscy mogli się bawić w przepięknej scenerii, pełnej miejskich kamieniczek, ośnieżonych drzew, latarni, śnieżynek, bałwanków, pingwinów oraz gwiazdek, znajdujących się wśród setek biało-niebieskich balonów. Urok wystroju magicznego miasta został pogłębiony przez kolorowe i pomysłowe stroje uczestników balu. Przy dźwiękach muzyki, a także efektach specjalnych, takich jak dym i kolorowe światła, dzieci mogły uczestniczyć w zabawie ze szkolnymi koleżankami i kolegami w towarzystwie dyrekcji, nauczycieli i wychowawców. Były korowody, kółeczka, pociągi, węże oraz tańce w parach, a nawet konkursy z nagrodami, ufundowanymi przez głównego organizatora - Radę Rodziców naszej szkoły. Szaleństwo na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpywały siły tancerzy, dlatego też wszyscy uczniowie mieli zapewniony poczęstunek przygotowany przez rodziców w poszczególnych klasach. Ponadto młodsi uczestnicy piątkowego balu mieli wykonywane pamiątkowe fotografie, które zapewne nie pozwolą zapomnieć tej niepowtarzalnej atmosfery.
Nasze przedszkolaki w Bielańskim Centrum Wsparcia Seniora Senior+
31 stycznia 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego 0a miały zaszczyt gościć w Bielańskim Centrum Wsparcia Seniora. Dzieci przygotowały występ artystyczny pt: „Jak za dawnych lat”, w trakcie którego wybrzmiały takie utwory jak: „ Brunetki, blondynki”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Autostop”, czy „Wesołe jest życie staruszka”. Wspaniała publiczność śpiewała razem z uczniami naszej szkoły, a na koniec nagrodziła naszych artystów gromkimi brawami. Było to cudowne międzypokoleniowe spotkanie, którego uczestników połączyła muzyka.
Bezpieczne zabawy zimą
Zbliżają się ferie zimowe. W każdej z klas w edukacji wczesnoszkolnej odbyły się pogadanki dotyczące bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Uczniowie zwracali uwagę na miejsca, w których można, a w których nie można się bawić. Podczas zajęć komputerowych, pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści wykonali prace plastyczne w poznanych programach graficznych. Z najpiękniejszych prac powstała niezwykle piękna wystawa.
Dzień otwarty
1 lutego w naszej szkole odbył się dzień otwarty. Przyszli uczniowie wraz z rodzicami mogli odwiedzić progi szkoły, poznać nauczycieli, wychowawców świetlicy, obejrzeć sale lekcyjne.
O godzinie 17.00 zostało zorganizowane spotkanie informujące z panią dyrektor szkoły Iwoną Krupińską. Pani Dyrektor poinformowała Rodziców o rekrutacji i organizacji roku szkolnego. Specjaliści – p. pedagog, logopeda, terapeuta przekazali krótkie informacje dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, p. Ewa Kwaśny – kierownik świetlicy przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania świetlicy szkolnej. W krótkiej prezentacji p. Renata Piłat – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej - pokazała w jaki sposób odbywają się zajęcia w oddziale przedszkolnym i młodszych klasach, jakie prowadzone są zajęcia dodatkowe. Zwróciła również uwagę na uroczystości i tradycje związane z naszą szkołą.
W tym samym czasie przybyłe dzieci brały udział w szeregu zajęć przygotowanych przez nauczycieli naszej placówki. Mogli obserwować zajęcia chemiczne i powstanie wulkanu oraz pasty do zębów dla słonia. Podczas zajęć z języka angielskiego wykonywali pracę plastyczną związaną z zimą oraz nauczyli się kilku nowych słówek. Dzieci brały udział w zajęciach komputerowych i szachowych. Przygotowane zostały również zajęcia plastyczne i sportowe. Dzieci rywalizowały w wyścigach rzędów. Niezwykle atrakcyjną okazała się kreatywna podłoga. Taka zabawa wzbudziła niesamowite emocje.
Dzień Babci i Dziadka w klasach drugich
Babcia i Dziadek zajmują szczególne miejsce w sercach dzieci.
31 stycznia uczniowie klas drugich gościli w szkole swoich kochanych Dziadków. Z okazji ich niedawnego Święta przygotowali program artystyczny i własnoręcznie wykonali upominki. W ten sposób podziękowali babciom i dziadkom za ich miłość, troskę, dobroć i wyrozumiałość. Był też wspólny taniec w kręgu i słodki poczęstunek. Atrakcją wieczoru okazały się warsztaty manualne. Babcie, dziadkowie i wnuczęta wycinali i ozdabiali brokatem papierowe płatki śniegu, które zostały wykorzystane do dekoracji sali gimnastycznej podczas balu karnawałowego.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.
PS Kochamy Was!
Zajęcia warsztatowe "Wiem co jem"
Prawidłowe żywienie i zdrowy styl życia są jednymi z najważniejszych czynników wpływających na rozwój dziecka i utrzymanie przez niego dobrego stanu zdrowia. Ma ono szczególne znaczenie u dzieci i młodzieży ze względu na bardzo intensywne procesy wzrastania i dojrzewania zachodzące w ich życiu. Bardzo ważne jest, by dzieci były tego świadome, potrafiły wybrać aktywny styl życia oraz zdrowszy i wartościowszy posiłek.
Mając to na uwadze, klasy drugie naszej szkoły na przełomie stycznia i lutego wzięły udział w kampanii społecznej m.st. Warszawy przeprowadzonej w formie warsztatów pt. „Wiem, co jem” dotyczącej zdrowego stylu życia. Warsztaty obejmowały cykl trzech spotkań, w tym warsztaty o zasadach prawidłowego żywienia (I) – piramida zdrowego żywienia, warsztaty o zdrowym śniadaniu (II) oraz warsztaty o aktywności fizycznej (III). Dzieci otrzymały materiały edukacyjne, w tym tygodniową tabelę spożywania warzyw i owoców oraz piramidę żywieniową z naklejkami. Zadaniem uczniów było właściwe uzupełnienie pustych pięter piramidy oraz wykazanie spożywania warzyw i owoców.
Zajęcia były bardzo atrakcyjne, wartościowe i ciekawe. Uczniowie utrwalali swoją wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania się i stylu życia, w którym bardzo ważne miejsce zajmuje aktywność fizyczna.
Przedstawienie Koła Teatralnego dla pierwszoklasistów
Dnia 30.01.2023 roku nasz szkolny teatr ,,Kurtyna w górę” wystąpił z przedstawieniem pt."Świat Bajek" dla przedszkolaków z dzielnicy Bielany. Małym widzom bardzo podobało się przedstawienie, które nagrodzili gromkimi oklaskami. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i ich opiekunom za przybycie do naszej szkoły na przedstawienie i docenienie pracy szkolnego teatru.
Beata Piszczatowska oraz uczniowie-aktorzy Szkoły Podstawowej numer 293
Warsztaty filmowe w klasie 2c
W styczniu, w klasie 2c odbyły się Warsztaty Filmowe przeprowadzone przez rodziców jednej z uczennic. Uczniowie dowiedzieli się kilku informacji związanych z historią powstania kamery i filmu. Dzięki panu Jerzemu, który jest kamerzystą, dzieci poznały budowę kamery oraz miały okazję pracy przed kamerą. Odgrywały scenki, w których wcielali się w rolę dziennikarzy. Cennych wskazówek udzielała pani Joanna, która jest dziennikarka. Zajęcia bardzo się uczniom podobały, tym bardziej, że mogły potem obejrzeć wytwór swojej „dziennikarskiej pracy”.
Warsztaty chemiczne w klasie 2c
W grudniu i styczniu uczniowie klasy 2c mieli po raz kolejny okazję uczestniczyć w warsztatach chemicznych prowadzony przez mamę jednego z uczniów. W czasie zajęć zawsze przestrzegane są zasady bezpieczeństwa.
Podczas grudniowych zajęć uczniowie poznali suchy lód. Badali jego właściwości, obserwowali, jak powstają bańki i sztuczna mgła.
Na kolejnych zajęciach przy pomocy wody i poliakrylanu sodu wykonali sztuczny śnieg. Dosypywali barwników, aby pojawił się kolor. Drugim zadaniem tego dnia była rafa koralowa, którą zrobili wykorzystując roztwór szkła wodnego imitującego wody oceaniczne i barwne kryształki. W wyniku reakcji wytworzyły się różnokolorowe drzewiaste struktury przypominające rafę koralową.
Jak zawsze zajęcia bardzo się podobały, a pani Emilia w sposób czytelny, dostosowany do wieku, przekazała wiele ciekawych informacji.
Udział wolontariuszy w XXV Integracyjnym Balu Karnawałowym
W tym roku 28 stycznia odbył się XXV Integracyjny Bal Karnawałowy pt: „W krainie bajek i baśni”. Został zorganizowany przez Fundację „Świat na Tak”, z którą nasza szkoła aktywnie współpracuje już od wielu lat. Dlatego nasi wolontariusze wzięli w niej po raz kolejny udział. Podopiecznymi tej Fundacji są osoby niepełnosprawne i niesamodzielne, które w domach są pod opieką swoich rodziców. Udział w takim balu jest dla nich niesamowitą atrakcją, ale potrzebują osób które będą mogły im pomagać. To jednak nie wszystko, ponieważ taki bal należy przygotować, sprzątać podczas niego, aby uczestnicy mogli w komfortowych warunkach miło spędzać czas a po balu trzeba również posprzątać. Stąd tyle zadań dla wolontariuszy. Nasi uczniowie ze swoich zadań wywiązali się wzorowo, za co bardzo im dziękujemy, ponieważ w pozytywny sposób reprezentują naszą szkołę.
Sukces naszych szóstoklasistek w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym
Już po raz 19. Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty zorganizowały Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy. Tym razem został poświęcony upamiętnieniu Roku Romantyzmu Polskiego oraz uczczeniu 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Turniej odbył się w Muzeum Niepodległości w Warszawie, gdzie jego uczestnicy zmagali się z wygłoszeniem z pamięci samodzielnie przygotowanego przemówienia na jeden z dwóch tematów. Pierwszy dotyczył próby odpowiedzi na pytanie: Dlaczego Adama Mickiewicza zaliczamy do narodowych wieszczów? - odwołaj się do biografii i poety i jego tekstów. W drugim zaś należało przygotować i zaprezentować wystąpienie na temat roli poety w życiu narodu, odwołując się do tekstów Adama Mickiewicza lub Juliusza Słowackiego.
Naszą szkołę reprezentowały aż 3 uczennice z klasy 6C: Jaśmina JAREK, Urszula MĘDRZECKA oraz Lena PODSIADŁY. Jury, oceniając zalety merytoryczne wystąpienia, jego kompozycję oraz kunszt oratorski, uhonorowało wszystkie dziewczynki. Tytuły laureatek III miejsca w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych zdobyły: Jaśmina i Lena, natomiast Ula otrzymała wyróżnienie.
Uroczyste wręczenie dyplomów i medali w XIX Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym odbyło się 26 stycznia 2023 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów recytatorskich!
Afryka Kazika w klasie 3a
Afryka Kazika to lektura, która uczniów wprowadziła w podróż po kontynencie afrykańskim. Książka dostarczyła wielu ciekawych informacji o Afryce i jej mieszkańcach, a całą podróż można było śledzić na załączonej do książki mapie. Afryka Kazika to książka podróżnicza, która zapoznaje dzieci z postacią Kazimierza Nowaka, czyli prawdziwym podróżnikiem i jego prawdziwymi przygodami. Efektem wspólnego przeżywania przygód bohatera jest wystawa prac.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
„Zorza polarna w objęciach fizyki”
W dniu 20 marca odbył się finał konkursu wojewódzkiego plastyczno-fizycznego „Fraktal”. Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej nawiązującej do zjawiska, teorii lub prawa fizycznego oraz jego naukowe wyjaśnienie.
Michał podczas prezentacji swojej pracy „Zorza polarna w objęciach fizyki” wykazał, że fizyka i sztuka są ze sobą powiązane - zarówno fizycy, jak i artyści starają się zrozumieć i zinterpretować otaczający nas świat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Powitanie wiosny
Przyszła do nas wiosna - wiosenka
Zielona panienka - panienka
Przyszła o poranku
W sasankowym wianku...
Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązują do wydarzeń naszej szkoły z 21 marca, kiedy to cała uczniowska brać powitała wiosnę. To szczególna pora roku, która napawa wszystkich optymizmem, a jej pierwszy dzień jest jednym z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani na zielono, a tradycyjny plecak lub tornister zamienili na inne nosidło. Książki, zeszyty i przybory szkolne zostały przyniesione, m.in. w walizkach, poszewkach, koszykach, koszach, tekturowych pudełkach, garnkach, a nawet... w sejfie. Ponadto dzieci i młodzież włączyli się do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. Przedsięwzięcie polegało na założeniu na siebie tych elementów garderoby – w różnych barwach na każdą nogę oraz pokolorowaniu papierowej skarpetki i zawieszeniu jej na drzwiach swojej pracowni lub na specjalnie przygotowanych do tego celu sznurach, by po raz kolejny pobić rekord utworzenia najdłuższego sznura wyjątkowych skarpetek.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji, której przewodniczył wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, cieszyły się „wiosenki” z klas: 5a i 8c.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie dla wszystkich źródłem dodatkowej energii.
Sukces w XX Olimpiadzie Matematycznej Juniorów
Miło nam poinformować, że Stanisław Krzywicki uczeń klasy 8B został finalistą XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzięki temu osiągnięciu Stanisław uzyskał uprawnienia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do szkoły ponadpodstawowej.
GRATULUJEMY!!!
Sukces sportowy naszych uczniów
W dniach 10-14 marca 2025 r., w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6, odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w kategorii młodzieży szkół podstawowych o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany. Organizatorem imprezy był Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy.
Na zawody zgłosiło się 13 bielańskich szkół podstawowych, które drogą losowania zostały podzielone na 4 grupy. Grając systemem „każdy z każdym”, wyłoniono kolejność w poszczególnych grupach. Za wygrany mecz zespół otrzymywał 2 pkt., za przegrany 1 pkt. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów – każdy do 25 pkt.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce, a reprezentowali ją chłopcy z klas 7-8:
Patryk Sumiński z klasy 8c, Maciej Daniszenko z klasy 8d, Mateusz Dymek z klasy 8d, Michał Krasnodębski z klasy 8c, Maciej Paluch z klasy 7b, Antoni Bartczak z klasy 7c, Wiktor Krzyżanowski z klasy 7c, Aleksander Kopka z klasy 8c, Nikodem Kucisz z klasy 8b, Filip Saniewski z klasy 8c.
Gratulacje dla naszych siatkarzy !!!
I Warszawski Turniej Szachowy „Zdobywcy z Matplanety"
14 marca 2025 r. w Centrum Edukacyjnym Matplaneta Ursynów odbył się I Warszawski Turniej Szachowy „Zdobywcy z Matplanety". Turniej skierowany był do uczniów klas IV-VIII i przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Rywalizacja toczyła się w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie 10’+2″ za każde posunięcie dla zawodnika.
Każda szkoła mogła wystawić maksymalnie 2 reprezentacje. Szkołę Podstawową nr 293 reprezentowali:
- w kategorii klas IV-VI: Artur Brzeziński, Bartosz Mamaj, Oliwier Jasiński, Piotr Orłowski, Wiktor Obliński
- w kategorii klas VII-VIII: Julian Obuchowicz, Jędrzej Weronko, Michał Grzeszuk, Ewa Kozłowska, Antonii Chromiński
Walka o miejsca na podium oraz czołowe lokaty w turnieju toczyła się do ostatniej partii zawodów. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 293 walczyli bardzo dzielnie zajmując wysokie pozycje.
Miło nam poinformować, że w grupie klas VII -VIII drugie miejsce zajął uczeń klasy VII b Julian Obuchowicz.
Najlepsi indywidualni gracze w każdej grupie otrzymali medale i puchary, a wszyscy uczestniczy pamiątkowe dyplomy oraz zestawy upominków.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom, gratulujemy osiągniętych wyników i zachęcamy do podnoszenia poziomu „królewskiej gry.”
W dniu turnieju można było również porozmawiać z jednym z najwybitniejszych polskich szachistów – Mistrzem Międzynarodowym Janem Adamskim, uznawanym za jednego z najbardziej utalentowanych polskich graczy okresu powojennego.
Dzień Motyla w naszej szkole
Już wkrótce zawita do nas wiosna. W oczekiwaniu na przyjście tej pory roku, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Motyla, który przypada na 14 marca. Zazwyczaj motyle kojarzą się nam z delikatnością, pięknem, lekkością i wolnością. Dla wielu z nas ten owad stanowi symbol przemiany, zastąpienie słabości pięknem, wrażliwością i siłą. Dlatego Dzień Motyla nazwany jest również Dniem Wrażliwości, który jest poświęcony dzieciom zmagającym się z Epidermolysis Bullosa (EB), tzw. chorobą dzieci motyli.
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, tego dnia uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody święta i przygotowali własnoręcznie motyle, która ozdobiły drzwi sal lekcyjnych. Młodsze dzieci przyszły do szkoły w kolorowych strojach lub ubraniach z motywem motyla oraz uczestniczyły w zajęciach plastycznych, tworząc piękne prace inspirowane tymi owadami. Ponadto obejrzały prezentację dotyczącą problemów dzieci chorych na EB, dzięki której mogły lepiej zrozumieć ich codzienne zmagania.
Dzień Motyla upłynął przepełniony empatią i radością.
Wyjście do Sejmu RP
Uczennice naszej szkoły, które opiekowały się podopiecznymi Fundacji „Świat na Tak” w czasie XXVII Balu Integracyjnego, który odbył się 2 marca br., zostały zaproszone do Sejmu przez Prezes Fundacji, Panią Joannę Fabisiak. Spotkanie odbyło się w Sali Kolumnowej, po którym wolontariusze zwiedzili salę plenarną Sejmu.
Zaproszenie do Parlamentu stanowiło formę podziękowania za ich trud i poświęcony czas w niedzielę, aby ułatwić zabawę niepełnosprawnej młodzieży. Pani Prezes przekazała wolontariuszom wyrazy wdzięczności od podopiecznych, którzy z niecierpliwością i nadzieją czekają przez cały rok na ten wyjątkowy bal, licząc na wspaniałą zabawę. Dzięki ludziom dobrego serca, inni mogą nie tylko cieszyć się ze spotkania, lecz także czuć się bezpiecznie.
Wyniki Międzyszkolnego konkursu plastycznego ,, Kwiaty dla Babci i Dziadka”
Przedstawiamy wyniki Międzyszkolnego konkursu plastycznego ,, Kwiaty dla Babci i Dziadka” zorganizowanego przez świetlicę Szkoły Podstawowej nr 293.
1 miejsce
Wojciech Sadura kl. 1d SP nr 80
Aleksandra Brudzińska kl. 1 SP nr 263
Helena Ostaszewska kl. 2c SP nr 293
Antoni Orłowski kl. 2c SP nr 293
Anna Rusiecka kl. 3b SP nr 293
Lena Przychocka kl. 3d SP nr 80
2 miejsce
Marcel Markiewicz kl. 1c SP nr 293
Valerie Karpińska kl.1a SP nr 293
Hanna Makowska kl. 2a SP nr 53
Małgorzata Różańska kl. 2a SP nr 133
Julia Filipiak kl. 3a SP nr 293
Sofiya Savitskaja kl. 3 nr SP 263
3 miejsce
Aleksandra Kawecka kl. 1b SP nr 408
Jan Sochacki kl. 1b SP nr 293
Karolina Sosor kl. 2b SP nr 80
Martyna Anisimowicz kl. 2a SP nr 77
Magdalena Buczek kl. 3b SP nr 80
Maja Żal kl. 3b SP nr 133
Wyróżnienia
Anita Ostrek 1b
Maria Luberek 1b
Anna Zahreba 1
Elizaveta Torop 1a
Helena Ciesielska 1a
Amelia Bardzińska 1b
Patrycja Hyszko 1c
Hanna Jadczak 1a
Ignacy Śliwiński 1a
Natalia Makowska 1c
Wojciech Krajewski 1a
Eliza Hryniawska 1a
Zofia Magin 2a
Lidia Bednarczyk 2a
Liwia Jaworska 2a
Zuzanna Król 2j
Weronika Leska 2c
Laura Bienias 2b
Julia Wiśniewska 2a
Nadia Posiadły 2b
Aleksandra Żuchowska 2a
Anna Groblewska 2b
Fabian Mamaj 2c
Izabela Wojciechowska 2b
Nadia Oberemok 3b
Maria Krzywicka 3b
Weronika Dorsz 3
Wiktoria Berłożecka 3a
Kaja Gajewska 3b
Zofia Gerlach 3c
Asia Krysińska 3a
Michalina Szewczuk- Romanowska 3a
Małgorzata Wierzejska 3
Liliana Grycz 3b
Zuzanna Banaszek 3b
Maja Domżak 3a
Weronika Świetlik 3a
Oliwia Wróblewska 3b
Lena Biernat 3b
Julia Pielak 3a
Marcelina Osial 3a
Dzień Kobiet
„Być kobietą, być kobietą-
marzę ciągle, będąc dzieckiem…”
8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Każda kobieta jest wyjątkowa, ale w tym dniu chce wyglądać szczególnie zjawiskowo. W Samorządzie Uczniowskim powstała inicjatywa, aby upiększyć chętne dziewczynki i w tym szczególnym dniu wykonać im niezwykle fantazyjne fryzury.
Zadanie polegało na wykazaniu się kreatywnością z wykorzystaniem różnorodnych dodatków, takich jak: kolorowe wstążki, kwiaty, pióra, biżuteria i inne akcesoria, aby nadać fryzurze blask i unikalny charakter.
Jury bacznym okiem obserwowało zmagania młodych adeptów fryzjerstwa i wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęły klasy: 5A i 8C, na drugim miejscu uplasował się duet z klasy 8B. Jury doceniło również pracę mistrzów fryzjerstwa z klas 5B i 7A.
Zwycięzcom gratulujemy! Może wśród naszych uczestników konkursu będą przyszli mistrzowie nożyczek?
Archiwum Aktualności