Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Finał XVIII edycji Bielańskiego Konkursu „Prymus, czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”
28 maja w Szkole Podstawowej nr 293 odbył się finał XVIII edycji Bielańskiego Konkursu„Prymus, czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”.Po szkolnych eliminacjach do finału przystąpiło 11 uczniów z czterech bielańskich szkół podstawowych. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby finał konkursu przebiegł w miłej, przyjaznej atmosferze oraz stał się okazją do rzetelnego sprawdzenia wiadomości i umiejętności uczestników. Co więcej, burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Pan Grzegorz Pietruczuk ufundował cenne nagrody dla finalistów i laureatów, które zostały wręczone przez dyrektora szkoły Iwonę Krupińską i wicedyrektora Annę Janiec. Sam udział w finale stanowi wystarczający powód, by traktować wszystkich uczestników jak zwycięzców, którzy zdołali pokonać własne słabości i odważyli się podjąć wyzwanie. Jednak każdy konkurs ma na celu wyłonić tych najlepszych.Uczniowie reprezentujący naszą szkołę dzielnie odpowiadali na pytania, walcząc o tytuł Prymusa 2021. Udało się – zajęli całe podium!
I miejsce Stanisław Kołodziński z klasy 8b
II miejsce Hanna Dziedzic z klasy 8c
III miejsce Zoja Poręcka z klasy 6g
Dziękujemyi życzymy powodzenia w osiąganiu wielu sukcesów!
Ogólnopolski projekt "Muzyka - do czego inspirują nas dźwięki"
W roku szkolnym 2020/2021 klasa 2C brała udział w ogólnopolskim projekcie pt. "Muzyka - do czego inspirują nas dźwięki" w ramach programu Uniwersytet Dzieci. W trakcie realizacji lekcji uczniowie rozwijali kompetencje związane z odbiorem i ekspresją muzyczną. Wykonywali proste doświadczenia muzyczne i samodzielnie wyciągali wnioski. Dzięki muzyce poczuli swoje ciało, stworzyli własne instrumenty muzyczne i utworzyli własny taniec. Każdy mógł się poruszać inaczej. To było dla nich niezwykle przyjemne, muzyczne przeżycie i wspaniała zabawa.
Wyniki II edycji Szkolnego Konkursu Kaligraficznego MISTRZ KALIGRAFII
MISTRZEM KALIGRAFII w klasach I została Anna Zagalska.
Wyróżnienie: Dorota Spólnicka.
MISTRZEM KALIGRAFII w klasach II została Oliwia Piechocka.
Wyróżnienie: Klaudia Gawryś.
MISTRZEM KALIGRAFII w klasach III została Otylia Sugiera.
Wyróżnienie: Krzysztof Obuchowicz.
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Życzenia dla wszystkich Mam
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2021
Życzenia dla ósmoklasistów
V Memoriał Urszuli Marciniak
Dnia 27.03.2021 r odbyły się otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych.
Jest nam niezwykle miło poinformować, że uczniowie: Marcin Jaźwiński (klasa 4A) i Daniel Bereza (klasa 5A) zostali laureatami V Memoriału Urszuli Marciniak zdobywając odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Zawody mają na celu upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak, czyli szerzenia i popularyzowania logicznego myślenia i podniesienia kultury matematycznej wśród Polaków.
Organizatorem konkursu było XXII Liceum Ogólnokształcące im. Jose Marti w Warszawie.
Marcinowi i Danielowie jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
Tydzień Książki
“Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska
Mały Samorząd Uczniowski wraz ze świetlicą szkolną oraz przy wsparciu biblioteki szkolnej w ramach propagowania czytelnictwa zorganizował między 10.05 - 14.05 Tydzień Książki. Honorową postacią tego tygodnia był Grzegorz Kasdepke, autor licznych książek dla dzieci.
Głównym celem akcji było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, zapoznanie z różnorodną literaturą dziecięcą, poznawanie terminów i pojęć związanych z biblioteką i książką, wyrabianie nawyku czytania oraz zamiłowania do książek.
W ramach akcji czytelniczej wychowawcy klas przy wsparciu wychowawców świetlicy i bibliotekarzy podejmowali różnorodne działania. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, kto jest potrzebny do jej stworzenia, poznały rolę autora/pisarza, ilustratora, wydawcy, redaktora, tłumacza, drukarni, introligatora.
Uczniowie klasy 1 c wraz z wychowawcą czytali fragmenty książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej, które były zaznaczone wykonanymi własnoręcznie bardzo ciekawymi zakładkami.
W klasie 2a odbyła się lekcja biblioteczna pt. „W świecie alfabetu”. Dzieci w grupach miały możliwość pracy z książką oraz uczestniczenia w różnych zabawach ze słowem.
Podczas rozmów nie zabrakło nawiązania w postaci prezentacji interaktywnej do obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich ustanowionego na dzień 23 kwietnia przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.
Opiekunowie Małego Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla uczniów do wysłuchania nagrania książki Grzegorza Kasdepke, pt. „Wakacje Detektywa Pozytywki”, które dzieci miały możliwość wysłuchania podczas lekcji oraz w czasie pobytu w świetlicy. Dodatkowo mogły również posłuchać nagrań kolegów, którzy wzięli udział w projekcie czytelniczym w efekcie, którego powstał audiobook książki Grzegorza Kasdepke, pt. „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”.
Podczas tego tygodnia nie zabrakło działań plastycznych. Powstawały ilustracje bohaterów książki Wakacje Detektywa Pozytywki, plakaty dotyczące twórczości Grzegorza Kasdepke oraz portrety autora, który jak się okazało jest pisarzem znanym i bardzo lubianym przez młodych czytelników.
Realizacja projektu pokazała, że uczniowie bardzo chętnie biorą udział w zajęciach czytelniczych, zwłaszcza, gdy mają atrakcyjną, zróżnicowaną formę i charakteryzują się dużą dynamiką.
Głośne i codziennie czytanie uczy myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa. Pomaga również odnosić sukcesy w szkole, ułatwia naukę i uczy wartości moralnych…
… DLATEGO CZYTAJMY KSIĄŻKI!!!
Projekt Aktywnie zarażeni - zdrowe przekąski
Projekt AKTYWNIE ZARAŻENI proponuje nam wiele ciekawych zadań i wyzwań. Ostatnio zastanawialiśmy się, czym zastąpić słodycze, które zawierają mnóstwo niezdrowego cukru. Ustaliliśmy, że słodycze można zastąpić zdrowymi przekąskami, które są świetną alternatywą dla słodkości. Wszyscy wiemy, że słodycze zawierają w sobie nie tylko niezdrowy cukier, ale również wiele innych substancji dodatkowych, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.
Aby zrezygnować ze słodyczy, dobrze jest sięgnąć po zdrowe zamienniki cukru. Są nimi świeże i suszone owoce, zdrowe słodycze przygotowywane w domu, owocowe koktajle, a także desery przygotowywane z daktyli, awokado, migdałów, orzechów.
Propozycje zdrowych przekąsek przysłali uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Gromadzka 6b, Piotr Galatowicz 6b, Maciej Zabawa 5a, Nina Traczyk 4a, Wiktor Sochocki 8c, Gabriela Kucińska 5a, Emlia Semla 6g, Marcel Krupa 7b, Matylda Piątek 6a, Kornelia Lech 6a, Aleksandra Zieniewicz 7b.
A oto ich propozycje zdrowych przekąsek:
- pieczone jabłko,
- kulki z daktyli i różnych orzechów obsypane kakao,
- pyszny zielony koktajl ze szpinaku, jarmużu, ogórka zielonego, jabłka, gruszki, selera naciowego i natki pietruszki, banana,
- orzechy, migdały,
- pestki słonecznika, dyni,
- marchewki,
- szaszłyki owocowe,
- suszone owoce,
- sałatka owocowa,
- sorbet truskawkowy.
Dziękujemy za ciekawe i smaczne pomysły zdrowych przekąsek. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Nauczyciele wychowania fizycznego SP 293
Klasa 2a robi lapbooki!
W miesiącu kwietniu dzieci z klasy 2a wykonywały własne lapbooki na temat zabytków, które warto odwiedzić w Polsce.
Lapbooki to własnoręcznie wykonane prace w formie książki, gromadzące informacje na wybrany temat, które można stale rozbudowywać i wzbogacać o nowsze elementy.
Podczas pracy uczniowie dowiedzieli się więcej, np. o latarniach morskich, kopalni soli w Wieliczce, zamkach i zabytkach Warszawy.
Projekt - "Odkrywaj świat jak naukowiec”
Uczniowie klasy 6c uczestniczyli w projekcie rozwijającym kompetencje przyrodnicze uczniów "Odkrywaj świat jak naukowiec”, realizowanym przez Stowarzyszenie "ROZWIŃ SIĘ" Edukacja, Kultura, Sport i dofinansowanymze środków m.st. Warszawy.
Podczas trzech warsztatów edukacyjnych online prowadzący zaznajomili uczniów z metodą naukową jako sposobem poznawania świata. Wykorzystaniem jej w poznawaniu i rozumieniu zjawisk, które możemy obserwować w życiu codziennym, uczeniu obserwacji i weryfikacji informacji.
Uczniowie klasy 4a zamienili się w projektantów!
„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna”
Seneka Młodszy
Na lekcji języka polskiegopod kierunkiem nauczyciela, pani Joanny Strzałkowskiej, uczniowie zamienili się w projektantów. Ich zadaniem było stworzenie znaczka pocztowego, który barwami nawiązywałby do kolorów flagi oraz do miejsc, elementów krajobrazu charakterystycznych dla Polski. Powstały małe arcydzieła sztuki, których nie powstydziłaby się Poczta Polska.
Sukces Amelii Jędrzejczyk w Warszawskim Konkursie Poetyckim „Złota Biedronka”
Miło nam poinformować, że uczennica klasy 8 b Amelia Jędrzejczyk uzyskała wyróżnienie w Warszawskim Konkursie Poetyckim „Złota Biedronka” w kategorii klas VII-VII.
Mimo pandemii na konkurs wpłynęła rekordowa liczba wierszy z całej Polski. W tym roku zadaniem Młodych Poetów było napisanie wiesza inspirowanego myślą księdza-poety - „Wszystko się pozmieniało…”- z wiersza „Nie mogę trafić”.
W wierszach dominował temat koronawirusa, który wywrócił życie każdego z nas do góry nogami. Jury było pod ogromnym wrażeniem refleksyjności, głębi i dojrzałości utworów.
Amelce jeszcze raz gratulujemy sukcesu!
Film z rozdania nagród można obejrzeć pod linkiem:
https://sp306.edupage.org/news/#news-847
A oto wiersz Amelki. Zapraszamy do lektury!
Wszystko się pozmieniało
Pośpiech, gonitwa, stres,
władza, kariera i sukces.
Gonisz, brniesz, często toniesz
i myślisz…spełniony jestem.
A może to bieg w miejscu,
a tajemnicą szczęścia jest umieć przystanąć.
Spojrzeć, zachwycić się, pokochać,
znaleźć czas na refleksje.
Nie potrafisz, ugrzęzłeś i brniesz dalej.
I nagle stop…i czas na zatrzymanie.
Wszystko się pozmieniało,
gdy pandemia świat opanowała,
każdemu coś z życia brutalnie zabrała.
Nie ma już gwarnych świąt
przy dużym rodzinnym stole,
nie ma uścisków dłoni,
czy tłumów na peronie.
Brakuje lekcji w klasach,
hałasu, który kiedyś tak męczył.
Każdy pyta i nie zna odpowiedzi,
jak długo wirus będzie nas dręczył?
Nie makijaż już teraz na twarzach mamy,
ale niepewność i lęk pod maską wypisany.
Wszystko się pozmieniało,
gdy nagle życie swe tempo zwolniło,
dostaliśmy czas, którego tak mało było.
To, co ważne na nowo odkrywamy,
drżymy o zdrowie bliskich, tęsknimy za spotkaniami.
I gdy wszystko na lepsze się kiedyś odmieni,
cieszmy się życiem, piękniejsi, mądrzejsi, zmianą doświadczeni.
Nic nie jest dane na zawsze, dobrze o tym wiemy.
Nie bądźmy zaskoczeni, kiedy znów się zmieni…
Zajęcia profilaktyczne w klasach drugich i trzecich
Klasy drugie i trzecie uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych przeprowadzonych przez przedstawiciela Straży Miejskiej.
Temat poruszany na spotkaniu obejmował zagadnienie: "Uczymy się żyć bez przemocy". Zajęcia miały na celu kształtowanie umiejętności komunikowania się z innymi, konstruktywne sposoby radzenia sobie ze złością oraz w sytuacji agresji i przemocy rówieśniczej.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w rozmowie i ćwiczeniach.
Ekologiczny pokaz mody
Mały Samorząd Uczniowski zaprasza do obejrzenia Ekologicznego Pokazu Mody, podczas, którego nasi uczniowie zaprezentowali stroje, które powstały z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu m. in. z tektury, foliowych worków, gazet, butelek plastikowych, kartonów, korków.
Małe „ekomodelki” i „ekomodele” zachwycają pomysłowością wykonanych "ekokreacji". Prezentują je odważnym i stylowym krokiem na wybiegu. Na pokazie można zobaczyć strój ekologiczny wieczorowy, wizytowy, sportowy, codzienny. Ciekawymi dodatkami są nakrycia głowy, biżuteria i buty z surowców wtórnych.
Jak widać dla uczestników tego pokazu to była świetna zabawa!
Dodatkowo wszyscy, którzy podjęli to wyzwanie otrzymali nagrodę w postaci ziół, takich jak: oregano, rozmaryn, bazylia, lubczyk, tymianek, szczaw, pietruszka, melisa, mięta, kolendra.
Gratulujemy pomysłów!
Klub Mieszkańców "Piaski"
Szanowni Państwo! W związku ze 100-leciem WSM od 1 maja startują w Klubie Piaski konkursy z nagrodami i serdecznie już teraz zapraszamy do wzięcia w nich udziału! Rozstrzygnięcie w połowie czerwca! Każdy znajdzie coś dla siebie!
Uruchomienie boisk od 4 maja 2021r.
Od dnia 4.05.2021 boiska Szkoły Podstawowej nr 293 zostaną udostępnione do użytku na warunkach podanych w „Zasadach udostępniania i korzystania z boisk szkolnych przy Szkole Podstawowej nr 293 im. Jana Kochanowskiego w Warszawie ul. Kochanowskiego 8 w trakcie obostrzeń związanych z występowaniem pandemii COVID-19”.
Korzystanie z boisk możliwe jest po dokonaniu rezerwacji poprzez aplikację na stronie www.ballsquad.pl lub korzystając z bezpośredniego linku do obiektów sportowych szkoły https://app.ballsquad.pl/#/court-bs/35/view.
Od dnia 4.05.2021 zorganizowane grupy Rodziców wraz z dziećmi i zorganizowane grupy mieszkańców mogą bezpłatnie skorzystać z boisk w godzinach:
poniedziałek
boisko do piłki nożnej
17.00 – 17.45
18.00 – 18.45
19.00 – 19.45
boisko do koszykówki
17.00 – 17.45
18.00 – 18.45
19.00 – 19.45
wtorek
boisko do piłki nożnej
17.00 – 17.45
boisko do koszykówki
17.00 – 17.45
18.00 – 18.45
środa
boisko do piłki nożnej
17.00 – 17.45
18.00 – 18.45
19.00 – 19.45
boisko do koszykówki
17.00 – 17.45
18.00 – 18.45
19.00 – 19.45
czwartek
boisko do koszykówki
17.00 – 17.45
18.00 – 18.45
piątek
boisko do piłki nożnej
17.00 – 17.45
18.00 – 18.45
19.00 – 19.45
boisko do koszykówki
17.00 – 17.45
18.00 – 18.45
19.00 – 19.45
po dokonaniu rezerwacji z użyciem kodu SP293FREE.
Boisko nie zarezerwowane bezpłatnie na 48 godzin przed dniem rozpoczęcia rezerwacji będzie udostępniane wszystkim chętnym na zasadach komercyjnych.
Aby jak najszersza liczba zainteresowanych mogła skorzystać z boiska, jedna osoba może zarezerwować nie więcej niż 2 bloki czasowe jednego dnia.
Boisko może zarezerwować tylko osoba pełnoletnia. Osoby odbierające rezerwacje będą weryfikowane pod kątem tożsamości i miejsca zamieszkania.
Dzień Sportu w klasach 3b i 3c
Każde dziecko o tym wie.
Chcesz być zdrowy - ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa,
Są reguły, jest zabawa....
Uczniowie klas 3b i 3c realizowali projekt - W krainie pięciu kółek olimpijskich, którego celem było rozwijanie i pogłębianie zainteresowania sportem i ideami olimpijskimi. W czasie nauki zdalnej uczniowie przygotowali i zaprezentowali plakaty o ulubionych dyscyplinach sportowych i znanych sportowcach, uczestniczyli w wycieczkach on-line dostępnych w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Dowiedzieli się, jak wyglądał dawny sprzęt sportowy, kiedy i gdzie Polacy zdobyli pierwsze medale olimpijskie, oraz gdzie znajduje się największa w Polsce Galeria Oryginalnych Medali Olimpijskich. Dzieci chętnie poznawały sportowe symbole, flagę olimpijską i hymn z zaciekawieniem wysłuchały historii olimpijskiego ognia.
Projekt został podsumowany wykonaniem plakatów. Klasa 3b pracując w zespołach przygotowała informacje dotyczące Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a klasa 3c zajęła się dyscyplinami sportowymi, które możemy podziwiać w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich. Kiedy wszystkie plakaty były gotowe uczniowie z ogromną radością udali się na boisko szkolne i do sali gimnastycznej, gdzie pod opieką swoich wychowawczyń wzięli udział w różnorodnych konkurencjach sportowych. Nie dało się ukryć, że w czasie nauki przed ekranami komputerów dzieci najbardziej odczuły brak ruchu i zdrowej sportowej rywalizacji w gronie rówieśników.
Pamiętajmy, że uprawianie sportu i ruch na świeżym powietrzu daje mnóstwo radości, poczucie satysfakcji, poprawia zdrowie fizyczne. Uczy też wytrwałości w dążeniu do celu, wiary w siebie i pokonywania własnej słabości.
Święta majowe w świetlicy szkolnej oraz edukacji wczesnoszkolnej
Wyzwanie „Jestem patriotą – wieszam flagę”
Wyzwanie „Patriotyczne śniadanie”
Z powodu pandemii po raz kolejny obchody świąt narodowych nie mogły być zorganizowane w taki sposób, jak we wcześniejszych latach. Mimo utrudnionych okoliczności uczniowie Szkoły Podstawowej 293 przystąpili jednak do wyzwania „Jestem patriotą – wieszam flagę”.
Wyzwanie to miało na celu przybliżenie wiedzy na temat świąt majowych. Podczas zdalnych i stacjonarnych zajęć edukacyjnych, które zostały przeprowadzone przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej uczniowie zapoznali się z tematycznymi prezentacjami multimedialnymi przygotowanymi przez wychowawców świetlicy. W ramach nauki hybrydowej wychowawcy świetlicy zaproponowali dzieciom wykonanie prac plastycznych. Wspólnie przygotowane zostały symbole narodowe – flagi i orły oraz kotyliony. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość wysłuchania patriotycznych piosenek, a ci, którzy uczestniczyli w zajęciach stacjonarnych w ostatni dzień przed majówką ubrani byli w stroje w kolorach barw narodowych. Dodatkowo w tym roku po raz drugi uczniowie mieli okazję wziąć udział w wyzwaniu pod hasłem „Patriotyczne śniadanie”. Zadaniem uczestników było przygotowanie pełnego witamin biało – czerwonego posiłku.
Głównym celem zaproponowanych przedsięwzięć było zachęcanie uczniów do wywieszania flagi państwowej w święta majowe oraz propagowanie polskich symboli narodowych. Uczniowie aktywnie włączyli się w promowanie akcji i chętnie brali udział w przygotowaniach. Cieszymy się bardzo z zaangażowania naszych uczniów i nauczycieli. Serdecznie dziękujemy za pomoc oraz aktywność!
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie