Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Szkolna foto-budka
Z okazji Dnia Kobiet biblioteka współorganizowała z panią Renatą Wojdą fotobudkę. W tym dniu w szkolnej czytelni było bardzo wesoło. Każdy kto skierował tutaj swoje kroki mógł wykonać zdjęcie. Wystarczyło wybrać nakrycie głowy, śmieszne wąsy, maskę lub inny rekwizyt i pstryk, zdjęcie gotowe.
Wspólne fotografowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Efekty dobrej zabawy widać na zdjęciach, więc zachęcamy do uśmiechu przy oglądaniu galerii. Niestety, z uwagi na dużą ilość wykonanych zdjęć, nie wszystkie mogliśmy zamieścićna stronie internetowej szkoły. Cała galeria zdjęć jest dostępna w bibliotece.
Dziękujemy za wspólna zabawę.
Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca.
W tym roku włączyliśmy się do działań z Polską Akcją Humanitarną. Hasło tegorocznego Światowego Dnia Wody to „Zróbmy szum wokół wody”. Celem projektu jest przekazanie wiedzy o globalnych zasobach wodnych i znaczeniu wody na świecie oraz uświadomienie problemu nierówności w dostępie i wykorzystaniu wody.
Na lekcjach chemii młodzież obejrzała animację „Oszczędzanie wody to za mało”, w aplikacji LearningApps łączyła wyzwania wodne z konkretnymi miejscami na świecie, sprawdzała swoje wiadomości w quizie „Woda jako globalne wyzwanie”, chętni uczniowie zmagali się z wodnym sudoku.
W tym wyjątkowym dniu klasa 5A wykonała kilka plakatów, abyście zwrócili uwagę Drodzy Uczniowie na to, jak ważna jest woda w życiu każdego z nas.
Pamiętajcie - oszczędzajcie wodę.
„PORTRETY ZNANYCH KOBIET” - wystawa
W marcu 2021r. w naszej szkole dużo uwagi poświęciliśmy sylwetkom znanych kobiet z różnych dziedzin życia, które osiągnęły bardzo wiele i zasługują na uznanie. Efektem naszych działań było zorganizowanie dwóch wystaw plastycznych, na których zostały zaprezentowane ich portrety. Wychowawcy świetlicy oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej prezentowali uczniom sylwetki znanych kobiet. Dzięki temu liczba prac, które wpłynęły była wyjątkowo duża. Mogliśmy podziwiać między innymi królową Elżbietę II, Wisławę Szymborską, Wandę Rutkiewicz, Igę Świątek, Coco Chanel, Fridę, Irenę Sendlerową, Emmę Watson, Annę Dymną, Marię Skłodowską - Curie, ale także Cleo, Viki Gabor, Roxi, Billie Eilish, Sanah.
W świetlicy szkolnej odbył się także konkurs plastycznypod hasłem „Portrety znanych kobiet”. Uczniowie mieli za zadanie dowolną techniką stworzyć portrety przedstawiające zarówno panie żyjące współcześnie jak i te sprzed lat. Ważne było, aby praca była pomysłowa, samodzielna i staranna. W tym przypadku zainteresowanie znacznie przerosło nasze oczekiwania. Wspaniałym jest fakt, że tak wielu uczniów chciało się zaangażować w nasze działania. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.
Podsumowanie kiermaszu wielkanocnego
Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie,
dziękujemy za udział w naszym kiermaszu. Ze sprzedaży dekoracji świątecznych oraz innych drobiazgów udało nam się uzyskać sumę 1611 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na doposażenie pomieszczeń świetlicy szkolnej.
Zespół wychowawców świetlicy
21 marca - Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki.
Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Pokazują różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.
Budzenie świadomości, tolerancji, empatii i zrozumienia drugiego człowieka powinno kształtować się już od najmłodszych lat. Nasze świetliczaki chcąc zaznaczyć swoją solidarność wobec osób z zespołem Downa bardzo chętnie przyłączyły się do akcji zakładając dwie różne skarpetki.
Podczas Tygodnia Kolorowej Skarpetki obchodzonego w murach naszej szkoły, dzieci uczestniczyły w pogadankach edukacyjnych, zapoznały się z opowiadaniem terapeutycznym „Tajemnica znikających ciasteczek”, szyły skarpetkowe pacynki, malowały i kolorowały skarpety według swoich indywidualnych pomysłów. Nie przeszkodziło nam również w realizacji akcji zdalne nauczanie. Uczniowie z zaangażowaniem przesyłali zdjęcia kolorowych skarpetek. Jedno jest pewne – ilości kolorowych skarpetek w naszej szkole nie dało się nie zauważyć.
Mały Samorząd Uczniowski przygotował dla klas I-III prezentację multimedialną, która zapoznała uczniów z tematyką dotyczącą osób z zespołem Downa. Dzieci wraz z wychowawcami przygotowali oprawę plastyczną tego szczególnego dnia – kolorowe skarpetki powieszone na drzwiach sal lekcyjnych. Również podczas lekcji zdalnych na edukacji plastycznej uczniowie wykonali własnoręcznie piękne skarpetki nie do pary, a efekty prac przesłali wychowawcom w formie zdjęć.
Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zakończyły się klasowym wyzwaniem dla wszystkich naszych uczniów. W geście solidarności nauczyciele i wychowankowie narysowali na swoich dłoniach linię prostą, symbolizującą bruzdę na dłoniach osób z zespołem Downa!
Nadeszła - WIOSNA - piękna i radosna
Z okazji nadejścia wiosny Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najciekawszy strój- Pana/Pani Wiosny. Budząca się do życia przyroda daje wiele możliwościna interesujące przebranie.Wasze stroje byłybardzo ciekawe, oryginalne iwspaniale symbolizują rozpoczynającą się porę roku. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem!
Wszystkie przebrania nam się bardzo podobały, dlatego postanowiliśmy nagrodzić każdego uczestnika.
Gratulujemy!
Samorząd Szkolny
Lidia Dryjeńska 1c
Paweł Weronko 1c
Natalia Rokita 1d
Oliwia Piechocka 2a
Jędrzej Weronko 3a
Milena Tor 4b
Lena Podsiadły 4c
Urszula Mędrzecka 4c
Wiktoria Józefiak 4d
Oliwia Wróblewska 5a
Hanna Bednarczyk 5a
Oliwia Bieńkowska 5a
Emilia Opęchowska 6c
Jan Bieńkowski 8b
Projekt – 7 cudów świata współczesnego
Przez ostatni miesiąc, uczniowie klas III b i III c realizowali Projekt „7 cudów świata współczesnego”. Wychowawczynie przygotowały szereg niespodzianek, zadań i wyzwań, dzięki którym ich podopieczni mogli poszerzyć swoją wiedzę. Pierwszym przystankiem było Koloseum w Rzymie. Wizytówka i symbol Wiecznego Miasta i jedyny z siedmiu cudów świata znajdujący się na terenie Europy. Kolejnym obiektem, który poznaliśmy była Chichen Itza - prekolumbijskie miasto Majów w Meksyku. Dalej udaliśmy się do Peru, aby obejrzeć Machu Picchu - zaginione miasto Inków ukryte w Andach. Kolejny przystanek, to Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio, wzniesiony na szczycie granitowej góry, największy tego typu posąg na świecie. Aby odwiedzić kolejne miejsce musieliśmy udać się na inny kontynent. Zwiedzaliśmy Petrę - ruiny starożytnego miasta wykutego w stromych wapiennych skałach, zabarwionych odcieniami różu i czerwieni. Następny, wyjątkowy obiekt, to Tadż Machal „Indyjska świątynia miłości” - zbudowana z białego marmuru. Ostatnim i największym cudem świata stworzonym przez człowieka jest Wielki Mur Chiński.
Podczas naszej wyprawy uczniowie poznali szereg przydatnych informacji, które mogą towarzyszyć podróżnym, m.in. tablice informacyjne na dworcach kolejowych, na lotniskach, terminy związane z transportem lotniczym. Pracowali z mapą świata i globusami, aby określić położenie tych zabytków. Rozwijali umiejętności związane z tworzeniem tekstów użytkowych. Pisali pozdrowienia z Rzymu, Machu Picchu. Adresowali kartki. Opisywali pomnik Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro. Zapisywali zaproszenie i ogłoszenie. Ułożone zostały specjalne opowiadania matematyczne, które podczas zajęć rozwiązywali. Trzecioklasiści malowali i rysowali prace plastyczne, z których powstała wystawa. Nasi uczniowie obejrzeli specjalnie przygotowaną dla nich prezentację i padlet, dzięki którym mogli zobaczyć zdjęcia i filmy poznanych obiektów, wysłuchali muzyki z tamtych rejonów światach. Dodatkowo utworzyli książki kucharskie zawierające przepisy na przysmaki z państw, w których znajdują się te niezwykłe zabytki. Zwieńczeniem projektu była praca pisemna, w której uczniowie opisywali swój cud - miejsce, które jest dla nich ważne i wyjątkowe.
Podziękowania za udział w akcji wolontariatu
W marcu uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w wielkanocną akcję zbiórki darów dla podopiecznych Fundacji "Świat na Tak". Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie oraz pomoc w dostarczeniu żywności i środków czystości do siedziby Fundacji. Wierzymy, że przekazane dary wywołają uśmiech na twarzach potrzebujących i będą nadzieją na lepsze jutro. Wesołych Świąt!
Klasa 2a tworzy lapbooki!
Uczniowie klasy 2a stworzyli lapbooki. To forma własnoręcznie wykonanych "książeczek", w których gromadzi się informacje na dowolny temat w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek lub ruchomych elementów. Klasa 2a wykonała lapbooki w formie zbioru wiadomości na temat wiosny. Uczniowie mogą swoje lapbooki stale rozbudowywać, wzbogacać o puzzle, gry, zagadki, krzyżówki, zdjęcia, itp. Pomagają one w usystematyzowaniu wiedzy. Ta kreatywna forma zaprezentowania informacji na temat wiosny wzbudziła zainteresowanie, zmotywowała do odkrywania ciekawostek, oraz ich gromadzenia.
Warsztaty historyczne
W dniach 17 i 18 marca uczniowie klas 2a, 2c, 3b i 3c wzięli udział w warsztatach historycznych pod hasłem „Początki państwa polskiego”. Uczestnicy zajęć mogli zapoznać się z historią Polski i pierwszych Piastów w odmienny, a zarazem bardzo interesujący sposób. Prowadzący w przebraniu średniowiecznego mieszkańca grodu przeniósł naszych uczniów w przeszłość. Zapoznał ich z wyposażeniem i uzbrojeniem dawnego wojownika, sposobami walki i wykorzystania poszczególnych rodzajów uzbrojenia. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tym, jak wyglądało życie codzienne naszych przodków, z czego budowali domy, jak się ubierali i czy mieli jakieś rozrywki. Pytaniom nie było końca. Wszystkie rekwizyty były oczywiście dostępne dla uczestników zajęć. Każdy mógł wziąć do ręki gliniane naczynia, elementy ozdobne strojów, miecz, tarczę i inne rodzaje uzbrojenia. Wszyscy odważni mogli też krzesać iskry przy pomocy krzesiwa i krzemienia.
Dzięki takim warsztatom przeszłość staje się bliższa i barwniejsza.
Podziękowanie od WOŚP
Świetlicowy kiermasz wielkanocny
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele
zapraszamy na coroczny KIERMASZ WIELKANOCNY, który odbędzie się w dniach 15.03 - 19.03.
W pogodnie dni będziemy z naszym stanowiskiem przed szkołą.
Zachęcamy do udziału w naszym kiermaszu, mamy do zaproponowania piękne ozdoby świąteczne oraz upominki na każdą okazję.
Wyróżniają nas konkurencyjne ceny oraz oryginalne rękodzielnicze ozdoby t.j.:
- makramy oraz dżinsowe pióra - dekoracje ścienne
- drewniane zawieszki dekoracyjne wykonane techniką decoupage
- filcowe pisanki, kury wielkanocne oraz zawieszki
- pisanki wykonane techniką decoupage
- ceramiczne zajączki oraz baranki
- wielkanocne magnesy ceramiczne
- zakładki do książek
- szydełkowe podkładki na stół oraz zawieszki do plecaka
- druciane zawieszki świąteczne
- tiulowe zawieszki dekoracyjne
- wełniane pompony zawieszki oraz owieczki
- kartki wielkanocne
- wiosenne bileciki prezentowe
- ażurowe serduszka
Zespół wychowawców świetlicy
Warsztaty florystyczne
Najbardziej radosne święta tuż, tuż w związku z tym uczniowie klas 1c, 1b, 2a, 3a, 3b i 3c wzięli udział w zajęciach florystycznych. Zadaniem uczestników było skomponowanie, ułożenie i ozdobienie stroika Wielkanocnego. Oprócz rozwijania sprawności manualnych, wyobraźni twórczej oraz pomysłowości uczniowie poznali ciekawostki oraz tradycje związane ze świętowaniem Wielkanocy. Efektem zajęć było wykonanie przez każdego uczestnika własnoręcznej ozdoby, która będzie stanowiła piękny i świąteczny element w każdym mieszkaniu.
Realizujemy program "Wiem co jem"
Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne w osiąganiu sukcesów w nauce. W związku z tym klasy II oraz III przystąpiły do programu „Wiem, co jem”. Podczas cyklu trzech zajęć przeprowadzonych w formie on-line (Microsoft Teams), uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania oraz piramidę zdrowego żywienia. Na zajęciach warsztatowych stworzyli „zdrowe talerze”, które będą propozycją na śniadania w domu i w szkole. Prowadzące zajęcia zaproponowały szereg ćwiczeń, które uczniowie poznali i chętnie wykonywali wspólnie w klasach. Drugo i trzecioklasiści już wiedzą, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania zdrowia.
Rozstrzygnięcie konkursu „Kotki, koteczki”
W ramach obchodów Światowego Dnia Kotabiblioteka szkolna współorganizowała z panią Renatą Wojdą konkurs „Kotki, koteczki”. Konkurs skierowany był do dzieci z oddziału „0” oraz uczniów klas I-III.
Do konkursu zgłoszono wiele prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach:
Grupy „0” i klasy I
I miejsce-Aleksandra Kukulska 1a
II miejsce - Lidia Dryjańska 1c
III miejsce - Wiktoria Kułakowska1b
Wyróżnienia - Barbara Mierzejewska „0”
Zofia Olechniewicz 1a
Klasy II
I miejsce- Zuzanna Stelmach 2a
II miejsce- Karolina Myśliwiec 2b
III miejsce- Klaudia Godlewska 2a
Wyróżnienie - Pola Lubas 2b
Klasy III
I miejsce- Antonina Gromadzka 3b
II miejsce- Otylia Sugiera 3b
III miejsce- Maja Wołoszczak 3b
Wyróżnienia -Paulina Bednarz 3b
Magdalena Świetlicka 3b
Wszystkim dziękujemy za udział, a Laureatom gratulujemy.
Podsumowanie Konkursu „Wędrówka z legendą przez Polskę”
„Taką legendę mi pokaż,
co siedzi wciąż
w jamie smoka
i kryje się w kopcu Kraka.
To jest legenda na plakat …”
10 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie VII edycji Dzielnicowego Konkursu „Wędrówka z legendą przez Polskę”.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III bielańskich szkół podstawowych. Rozbudzał on motywację czytania, propagował treści historyczne, rozwijał poczucie przynależności do regionu i kraju. Rozwijał także postawę patriotyczną. Uczniowie popularyzowali wiedzę o Polsce.
W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną, uczniowie dokonali interpretacji plastycznej – portret bohatera poznanej legendy – technika collage.
W konkursie brało udział 73 uczniów. Do finału dotarło 30 z dziesięciu bielańskich szkół. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Adam O. – SP 133
II miejsce – Zuzanna G. – SP 369
II miejsce – Julia Sz. – SP 80
III miejsce – Ewa K. – SP 293
III miejsce – Piotr K. – SP 223
Wyróżnienie – Maria Sz. – SP 133
Wyróżnienie – Mateusz W. – SP 214
Wyróżnienie – Milena P. – SP 223
Nagrody zostaną dostarczone do szkół po 15 marca 2021 r.
Wszystkim nagrodzonym gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.
Kwiaty dla Seniorek
Dzień Kobiet to święto obchodzone od 1910 roku i z upływem lat zmienia się to jak jest postrzegane i jak je świętujemy. Pandemia uniemożliwiła spotkania, ale Świetliczki znalazły sposób by uczcić to święto i sprawić przyjemność Paniom Seniorkom. Wykonały własnoręcznie kolorowe, wiosenne kwiaty, dołączając życzenia. Zostały one przekazane do Ośrodka Wsparcia dla Seniorów nr 1. Cieszymy się, że udało nam się sprawić trochę radości i wywołać uśmiech na ich twarzach Pensjonariuszek i pracownicy Domu Seniora ślą ciepłe pozdrowienia dla uczniów i nauczycieli z SP 293 w Warszawie.
Kobiety w literaturze - wystawa
Do 12 marca w bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę "Kobiety w literaturze".
Zapraszamy !
Wyniki konkursu plastycznego "Kwiaty dla kobiet, tych małych i dużych"
Biblioteka szkolna ogłasza wyniki konkursu plastycznego "Kwiaty dla kobiet, tych małych i dużych".
W konkursie wzięli udział uczniowie klas I - III. Przyznano pierwsze miejsca na każdym z poziomów:
- klasy I - Mateusz Szymczak 1A
- klasy II - Oliwia Piechocka 2A
W klasach trzecich przyznano dwie pierwsze nagrody, otrzymali je:
- Magdalena Świetlicka 3B
- Maksymilian Siemaszko 3C.
Dziękujemy za udział w konkursie. Gratulujemy laureatom.
Wystawa prac uczniów objętych Programem "Wars i Sawa"
„Carpe diem” znaczy „Chwytaj dzień”,
żyj każdą chwilą i każdą ceń.
Nie żyj przyszłością ani przeszłością,
baw się teraz, teraźniejszością.
Cytując fragment wiersza jednej z uczennic, przygotowaliśmy wystawę z pracami uczniów objętych Programem „Wars i Sawa”. W tym roku uczniowie tworzyli prace plastyczne, polonistyczne, z języka angielskiego i z matematyki wokół sentencji Horacego „Carpe diem” „Chwytaj dzień”.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie