Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka"
Uczniowie klas I – III wiedzą, że obcowanie z poezją dostarcza pięknych przeżyć i wzruszeń. Chętnie poznają poetów, czytają wiersze i uczestniczą w konkursach recytatorskich.
W tegorocznej, 44 edycji Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka” nagrodę w eliminacjach dzielnicowych zdobył uczeń klasy Ic Paweł Weronko, recytując wiersz Joanny Papuzińskiej „Wakacje”. W konkursie wzięły również udział Oliwia Piechota z klasy IIa, która przedstawiła wiersz Tadeusz Kubiaka „Wiślana Syrenka”oraz Ewa Kozłowska z klasy IIIc, recytując wiersz Jerzego Ficowskiego „Latarnie i księżyc”.
Laureatowi i uczestniczkom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wyjątkowy sukces Michała Niestrzębskiego!
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że Michał Niestrzębski z klasy 8b został finalistą XVI Olimpiady Matematycznej Juniorów. Jest to jedyna olimpiada przedmiotowa z matematyki na poziomie szkoły podstawowej wpisana na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej olimpiad uprawniających do przyjmowania laureatów i finalistów w pierwszej kolejności do szkół ponadpodstawowych. Ponadto sukces ten uprawnia ucznia do otrzymania rocznej oceny celującej z matematyki, zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu, co jest równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku.
Michał Niestrzębski, przystępując do olimpiady matematycznej, stanął przed ogromnym wyzwaniem, bowiem musiał zmierzyć się trójstopniowymi zawodami matematycznymi o wysokim standardzie merytorycznym. Niektóre z zadań znacznie wykraczały poza poziom szkół ponadpodstawowych.
Sukces Michała to również ogromna satysfakcja dla jego rodziców, dyrektora szkoły oraz nauczycielki matematyki - Pani Anny Janiec. To także powód do dumy dla całej społeczności szkolnej!
Ogromne gratulacje i życzenia matematycznych sukcesów w nowej szkole!!!
Audiobook
Niebawem będzie dostępny dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Natomiast już teraz zapraszamy do wysłuchania zapowiadającej go piosenki "Kiedy dręczy Cię nuda", którą napisał pan Zbyszek Starnawski i wykonał wraz z panią Katarzyną Barszczowską. Utwór powstał na potrzeby realizacji projektu czytelniczego Małego Samorządu Uczniowskiego i stała się jego częścią.
W ramach promocji audiobooka, a także szerzej - czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży niech ta piosenka rozbudzi ciekawość i zachęci wszystkich słuchających do jego nabycia.
Kosmetyki dla Afryki
W imieniu Fundacji Dzieci Afryki oraz Własnym bardzo dziękujemy Wam oraz Waszym rodzicom za udział w akcji charytatywnej Kosmetyki do Afryki. Kosmetyki trafią do dziewcząt z sierocińca w Ayos w Kamerunie.
Dziękujemy za wrażliwość, za Wasze dobre serca!
Jesteśmy bardzo mile i pozytywnie zaskoczeni!
Samorząd szkolny
Akcja żonkile
Dnia 19 kwietnia obchodziliśmy niezwykle ważne wydarzenie dla każdego Warszawiaka. W tym roku bowiem wypada 78 rocznica Powstania w Getcie. Elementem obchodów tego wydarzenia oraz naszej pamięci jest żółty żonkil. Akcję Żonkili organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem jest upowszechniania wiedzy na temat Powstania w Getcie.
Na lekcji historii oraz wiedzy o społeczeństwie w klasach 4 - 8 uczniowie zapoznali się z historią tego tragicznego wydarzenia. Jednak z uwagi na epidemię, akcja została przeprowadzona on-line. Każdy z uczniów mógł włączyć się w wirtualne obchody tej rocznicy i wykonać samodzielnie, w domu papierowy żonkil, według zaproponowanego szablonu. Dodatkowo uczniowie zmienili zdjęcia profilowe na swoich mediach społecznościowych oraz na Teamsie.
Bielański Konkurs „Prymus” – I etap za nami
23 kwietnia odbył się I etap konkursu „Prymus”. Konkurs co roku cieszy się wśród uczniów dużą popularnością. W tym roku do konkursu przystąpiło 60 uczniów. Uczestnicy, odpowiadając na 100 pytań, musieli wykazać się wiedzą z różnych dziedzin: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, fizyki, geografii, sportu itp. Wszyscy, którzy brali udział w konkursie spisali się świetnie, ale wśród tych dobrych byli oczywiście najlepsi.
Oto szkolni prymusi w poszczególnych kategoriach:
Kategoria klas czwartych:
I miejsce - Katarzyna Dziedzic 4D
II miejsce - Natalia Hołubowicz 4B
III miejsce - Jaśmina Jarek 4C
Kategoria klas piątych:
I miejsce - Gabriela Kucińska 5A
II miejsce - Zuzanna Lyubashenko 5A
III miejsce - Zuzanna Żarnecka 5A
Kategoria klas szóstych:
I miejsce - Zoja Poręcka 6G
II miejsce - Antoni Marciniak 6E
III miejsce - Kajetan Mędyk 6F
Kategoria klas siódmych:
I miejsce - Jan Pędzich 7C
II miejsce - Łukasz Dymek 7B
III miejsce - Jakub Daniszenko 7B
Kategoria klas ósmych:
I miejsce - Hanna Dziedzic 8C
II miejsce - Stanisław Kołodziński 8B
III miejsce - Tomasz Rumiński 8 CGratulujemy!
Uczniowie – Zoja Poręcka, Hanna Dziedzic i Stanisław Kołodziński będą reprezentowali naszą szkołę podczas II międzyszkolnego etapu.Trzymamy mocno kciuki!
Dzień Ziemi w klasach I - III
Planeta Ziemia to miejsce życia roślin, zwierząt i człowieka. To świat ogromny, nie do końca zbadany i tajemniczy. Od wieków człowiek podpatrując przyrodę starał się żyć w zgodzie z jej prawami. Jednak rozwój cywilizacji, a zwłaszcza dążenie do wygodniejszego życia, powoduje ciągle narastające zagrożenie dla istot żywych na Ziemi. Ludzie chcąc wyrazić swój protest przeciwko dalszemu niszczeniu środowiska 22 kwietnia ustanowili Światowym Dniem Ziemi.
Tegorocznym motywem przewodnim tego święta było hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywało się w świecie wirtualnym. Podobnie było to w naszej szkole.
Mały Samorząd Uczniowski wraz ze świetlicą szkolną zaprosili wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli z klas 1-3 do podjęcia w dniach 19 – 23 kwietnia zintegrowanych działań na rzecz naszej planety, których głównym cele było propagowanie postaw ekologicznych.
Wychowawcy klas rozmawiali z uczniami na temat zagrożeń i różnych sposobów podejmowania działań na rzecz Ziemi. Podczas lekcji wykorzystane zostały ciekawe prezentacje, filmy, piosenki, quizy, krzyżówki oraz interaktywne ćwiczenia i zabawy. Nie zabrakło również przebrania się przez dzieci na zielono oraz różnych aktywności fizycznych podarowanych naszej planecie w prezencie w ramach wyzwań „Aktywni dla Ziemi”. Dużym zainteresowaniem cieszył się spektakl ekologiczny pt. „Kosmolenie ratują Ziemię” przygotowany przez Teatr Kultureska.
Mały Samorząd Uczniowski zaprosił również chętne i odważne osoby do włączenia się w przygotowanie EKOLOGICZNEGO POKAZU MODY, który niebawem będzie dostępny na stronie internetowej szkoły w postaci filmu. Wszystkie osoby, które zdecydowały się włączyć w tę akcję otrzymają rośliny – zioła, tj. oregano, tymianek, mięta, rozmaryn, pietruszka, bazylia.
Wychowawcy świetlicy w ramach zajęć plastyczno-technicznych wykonali z uczniami następujące prace dotyczące „Dnia Ziemi”:
1. Nasza planeta Ziemia
2. Autoportret z gazet
3. Planeta Ziemia i jej "uzdrawiacze"
4. Pszczółka z kółek origami
5. Podwodny świat praca przestrzenna z resztek papieru
6. Wiosenne drzewo z surowców wtórnych
7. "Liść z biedronką” - origami
8. Plakat: „Jak segregować odpady”
9. „Doniczka na kwiaty z butelki pet”
10. Jaszczurka z papieru – praca przestrzenna
11. Recykling-kolaż
12. „Kwiaty dla Ziemi”
13. Akcesoria do ekologicznego pokazu mody
14. Praca plastyczno-techniczna wydzieranka z papieru kolorowego
Dodatkowo uczniowie zostali zaproszeni przez zespół wychowawców świetlicy do stworzenia PORADNIKA - JAK POMÓC ZIEMI? - prezentującego wiele drobnych rzeczy, które codziennie możemy robić z myślą o ratowaniu Ziemi. Zapraszamy do zapoznania się z powstałym poradnikiem, który został przedstawiony w załączonej prezentacji (poradnik).
Warto pamiętać, że troska o środowisko jest obowiązkiem każdego z nas! Ziemia jest naszym domem, a więc powinniśmy o nią dbać. Każdego dnia podejmujmy starania zaopiekowania się Nią.
Podsumowanie wyzwania - zdrowe śniadanie
Śniadanie, to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Odpowiednio zbilansowany pod kątem wartości odżywczych, daje mam energię, poprawia samopoczucie, zapewnia lepszą pracę mózgu. Cieszymy się, że aż 42 uczniów wysłało do nas zdjęcie zdrowego śniadania. To dowód na to, że wyzwanie Wam się podobało i w pełni wykorzystujeciewiedzę na temat zdrowego odżywiania, o czym świadczą zdjęcia, na których jest mnóstwo kolorowych i zdrowych posiłków. Mamy nadzieję, że zdjęcia śniadań kolegów i koleżanek staną się dla Was nową inspiracją. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Dziękujemy za udział w wyzwaniu.
Nauczyciele wychowania fizycznego
Więcej wiem, mniej choruję
W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do programu profilaktyki chorób zakaźnych „Więcej wiem, mniej choruję”. Projektem zostali objęci uczniowie uczęszczający do zerówki szkolnej oraz wychowankowie świetlicy z klas 1-3.
Celem programu jest zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne poprzez zwiększenie wiedzy ma temat szczepień ochronnych oraz znaczenia higieny rąk w profilaktyce tych chorób.Realizując program chcemy:
• zwiększyć wiedzę na temat chorób związanych z nieprzestrzeganiem higieny,
• wykształcić i utrwalić nawyki higieniczne wśród dzieci w miejscach zagrożeń (toaleta, kuchnia i jej otoczenie, zabawa ze zwierzętami, nowe strefy klimatyczne),
• zwiększyć umiejętności rozpoznawania dróg zakażeń,
• zwiększyć wrażliwość dzieci na zachowania higieniczne w czasie swojej choroby i choroby innych,
• uświadomić znaczenie szczepień ochronnych wśród rodziców, opiekunów i nauczycieli.
Treści projektu edukacyjnego poruszają temat aktualnych zagrożeń zdrowotnych dzieci wywołanych czynnikami zakaźnymi. Jego zadaniem jest zapobieganie m. in. zatruciom pokarmowym, chorobom kontaktowym, odzwierzęcym, ściśle związanych ze środowiskiem szkolnym.Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem:
https://www.gov.pl/web/psse-warszawa/wiecej-wiem-mniej-choruje„Więcej wiem-mniej choruję” - program Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Podczas lekcji informatyki uczniowie projektowali okładkę do książki swojego ulubionego pisarza.
Sukcesy uczniów w Ogólnopolskim Konkursie GALILEO 2021 z języka angielskiego
Konkurs GALILEO 2021 z języka angielskiego przeznaczony był dla wszystkich chętnych uczniów szkół podstawowych klas IV- VIII. Każdy uczeń musiał zmierzyć się z testem jednokrotnego wyboru, który składał się z 26 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach językowych !!!!Oto nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie.
Klasa 4
1. Jakub Krawczyk miejsce 3 -Dyplom laureata, Nagroda książkowa
2. Nikodem Kucisz miejsce 3 -Dyplom laureata, Nagroda książkowa
3. Maciej Daniszenko miejsce 3- Dyplom laureata, Nagroda książkowa
4. Michał Krasnodębski miejsce 3 -Dyplom laureata, Nagroda książkowa
5. Nina Traczyk miejsce 15 -Dyplom wyróżnieniaKlasa 5
1. Gabriela Kucińska miejsce 9 -Dyplom laureataKlasa 6
1. Mateusz Szczepański miejsce 3 -Dyplom laureata, Nagroda książkowa
2. Nina Kaczkan miejsce 3 -Dyplom laureata, Nagroda książkowa
3. Zoja Poręcka miejsce 5 -Dyplom laureata, Nagroda książkowa
4. Matylda Piątek miejsce 7 -Dyplom laureata
5. Franciszek Jagiełło miejsce 15- Dyplom wyróżnieniaKlasa 7
1. Michał Śmiech miejsce 3- Dyplom laureata, Nagroda książkowa
2. Robert Mikulski miejsce- 5 Dyplom laureata, Nagroda książkowa
3. Julian Kobus miejsce 7- Dyplom laureata
4. Jakub Daniszenko miejsce 9 -Dyplom laureata
5. Zofia Kucińska miejsce 11 -Dyplom wyróżnienia
6. Aleksandra Zieniewicz miejsce 11 -Dyplom wyróżnienia
7. Patryk Krzyżanowski miejsce 15 -Dyplom wyróżnieniaKlasa 8
1. Zofia Socha miejsce 3- Dyplom laureata, Nagroda książkowa
2. Wojciech Lamecki miejsce 6 -Dyplom laureata
3. Zuzanna Lomott miejsce 7- Dyplom laureata
4. Zuzanna Kiersnowska miejsce 13 -Dyplom wyróżnienia
5. Antoni Kucisz miejsce 13- Dyplom wyróżnienia
6. Anna Kalmus miejsce 13- Dyplom wyróżnienia
7. Maja Filipiak miejsce 15 -Dyplom wyróżnienia
8. Amelia Jędrzejczyk miejsce 15- Dyplom wyróżnienia
Dzień Ziemi na lekcji informatyki.
Ziemia to nasze wspólne miejsce o które powinniśmy dbać, aby przyszłe pokolenia mogły żyć w tym cudownym miejscu. Aby tak się stało musimy pamiętać że skażenie środowiska jest bardzo niebezpieczne dla żyjących w nim ludzi, zwierząt i roślin. Musimy racjonalnie gospodarować zasobami przyrody. Z okazji Dnia Ziemi, uczniowie naszej szkoły wykonali na lekcji informatyki plakaty informujące o korzyściach płynących z ekologii oraz troski o środowisko.
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych. Obchodzone jest na całym świecie 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.
Uczniowie naszej szkoły próbowali znaleźć rozwiązania, które przyczynią się do spowolnienia czy wyhamowania zmian klimatu. Przedstawili je w formie Eko- plakatu.Oto lista zwycięzców:
I miejsce:
Amelia Jędrzejczyk
II miejsce:
Klaudia Aksamitowska
Igor Kamyk
III miejsce:
Nina TraczykWyróżnienia otrzymują:
Julia Kopka
Julia Wróblewska
Olga Gromadzka
Filip Wróblewski
Gabriela Kucińska
Gratulujemy
Samorząd Uczniowski
Akcja Żonkile
W poniedziałek 19 kwietnia obchodziliśmy 78.rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Serdecznie dziękujemy uczniom z klas 1d, 2a, 3b, 4a,d, 5b, 6b, 6c, 6e i 7b, 7c oraz klasie 3a za przyłączenie się do Akcji Żonkile. Uczniowie przygotowali papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.
Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
Powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.Dziękujemy
Samorząd Szkolny
Tydzień Świadomości Autyzmu
W dniach 12-16 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Świadomości Autyzmu pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu”. Obchody miały na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, a także Zespołu Aspergera. W tych dniach, solidaryzując się z osobami z autyzmem, uczniowie oraz nauczyciele „zaświecili na niebiesko”. Wychowawcy oddziałów 1-3 przeprowadzili lekcje na temat trudności, umiejętności oraz sposobów radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych tych osób. Nie zabrakło ciekawych filmów oraz bajek terapeutycznych. Nauczyciele świetlicy przeprowadzili zajęcia plastyczne promujące akcję. Dostrzegajmy piękno jakie kryje się w drugim człowieku – niezależnie od jego inności.
Szkolne Pole Nadziei ponownie zakwitło
W minionym roku szkolnym włączyliśmy się do akcji promocji idei wolontariatu i niesienia pomocy podopiecznym hospicjów. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zasadzili wspólnie żonkile, które utworzyły serce symbolizujące nasze szkolne Pole Nadziei. Wolontariat zorganizował akcję pomocy na rzecz podopiecznych Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej w Warszawie. W tym roku szkolnym mimo pandemii wsparliśmy również działania ośrodka, a nasze szkolne serce żonkili ponownie zakwitło. Żółte kwiaty symbolizują nadzieję w walce z chorobami nowotworowymi i przypominają, że każdy z nas może wspomóc chorych i potrzebujących.
Projekt „Ukryte dziedzictwo. Co kryje polska ziemia?”
Klasy 4B, 4C, 4D oraz 5A wzięły udział w projekcie „Ukryte dziedzictwo. Co kryje polska ziemia?” realizowany w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Projekt ten realizowany jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa.
Podczas zajęć uczniowie zaznajomili się bliżej z dziedzictwem archeologicznym, sposobem jego ochrony, dokonaniami polskiej archeologii oraz zawodem samego archeologa.
W trakcie zajęć młodzi adepci archeologii uświadomili sobie, że wbrew pozorom zawód ten nie wygląda jak przygoda słynnego filmowego Indiany Jonsa, tylko jest powolnym, niekiedy żmudnym acz ciekawym procesem odkrywania przeszłości ukrytej na wyciągnięcie ręki. Wiele cennych zabytków odnaleziono w lesie na spacerze, na polu prawnym czy w trakcie drogi do szkoły.
By lepiej zrozumieć czym jest praca archeologa uczniowie sami zostali małymi odkrywcami i jako archeolodzy wykonali kartę ewidencji znalezionego przez siebie zabytku. Wszyscy młodzi archeolodzy wspaniale spisali się w trakcie swojej ciężkiej pracy.
Kolejne sukcesy plastyczne naszych uczniów
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że został rozstrzygnięty Mazowiecki Konkurs Plastyczny „Mikrokosmos”. Inspiracją turnieju był poetycki dokument filmowy o tym samym tytule z 1996 roku, autorstwa Claude’a Nuridsany i Marie Perennou, ukazujący jeden dzień z życia najmniejszych mieszkańców łąki oraz film „Wielka cisza” autorstwa Jennifer Allora i Guillermo Calzadilla.
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej prezentującej świat małych zwierząt i przyrody, którego być może, na co dzień nie dostrzegamy.
Wśród tych, którzy odnieśli sukces znaleźli się :
Klasy 0-3
Laureatka III miejsca: Maria Lyubashenko z klasy 1b
Klasy 4-6
Laureatka II miejsca: Julianna Pulikowska z klasy 4b
Wyróżnienie: Kinga Daniluk z klasy 4b, Milena Tor z klasy 4b, Matylda Piątek z klasy 6a, Igor Duralski z klasy 6c
Klasy 7-8
Laureatka I miejsca: Julia Bieniek z klasy 7e
Gratulujemy wszystkim uczniom wspaniałych, pięknych i poruszających dzieł i życzymy dalszych sukcesów, a Pani Żanecie Kołodzińskiej i Panu Mariuszowi Seniowi składamy podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.
Film na poprawę humoru
Uczennice z klasy VI g, Zoja Poręcka i Klara Kamińska, w ramach dodatkowej pracy dla chętnych, którą było nagranie filmiku pokazującego w jaki sposób można spędzić czas wolny w ramach urozmaicenia nauki zdalnej, zrobiły coś wspaniałego, czym chciałabym się podzielić z innymi.
Zachęcamy do obejrzenia, ponieważ dziewczynki z niezwykłym poczuciem humoru podeszły do tematu nauki zdalnej, wychwytując typy uczniów na zajęciach on-line. Ich gra aktorska, pomysły, kostiumy, umiejętność zmontowania filmiku w całość, zasługują na uznanie.
Easter Bonnet
Bardzo dziękujemy za odwagę i kreatywność uczennicom
Laurze Zajbt z klasy 4c
Milenie Tor z klasy 4b
Zosi Golonka z klasy 6g,
które uczestniczyły w konkursie świątecznym – Easter Bonnet.Wyobraźnia dziewczyn była nieograniczona i dzięki niej powstały wspaniałe i niepowtarzalne kapelusze świąteczne. Zapraszamy do galerii, gdzie uczennice wesoło prezentują swoje okazałe nakrycia głowy. Laureatki otrzymają dyplom i cząstkową ocenę celującą z języka angielskiego.
Gratulujemy pomysłów.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie