Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Andrzejki w klasie 1B
Dla zachowania andrzejkowej tradycji uczniowie klasie 1b, 30 listopada 2017r., uczestniczyli we wspólnej zabawie. Tego dnia wychowawca klasy, Pani Anna Tkaczyk, przebrana w tajemniczy strój wróżki, w towarzystwie jednej z mam, Pani Joanny Kucisz, wprowadziła dzieci w niezwykły nastrój wróżb. Na wstępie pierwszoklasiści wysłuchali krótkiej historii związanej z obyczajami i obrzędami ludowymi obchodzonymi w dawnej Polsce. Wiele radości widać było na twarzach dzieci, kiedy
to miały się spełniać ich najskrytsze marzenia podczas wróżenia z łupinką orzecha, przebijania serc z tajemniczymi imionami, czy też poznawania przyszłych zawodów z losowanych karteczek. Wielkie emocje towarzyszyły im także podczas wróżby z butami, w której to każdy uczestnik wnikliwie śledził przemieszczanie swojego buta, a także podczas konsumpcji ciasteczek, które należało jeść bardzo ostrożnie, bo ukryta w nich była informacja z tajemniczym przeznaczeniem.Na zakończenie klasowych andrzejek miała miejsce wspólna zabawa przy ulubionych rytmach piosenek.
Uczniowie klasy 1b bardzo dobrze się bawili i zapewne długo będą pamiętali swoją pierwszą zabawę andrzejkową w tym gronie.
Andrzejki w oddziale przedszkolnym 0A
29.11.2017 w oddziale przedszkolnym grupa 0A obchodziła Andrzejki. W tym dniu odbyły się zabawy z wróżeniem przyszłości, zagadki i quizy. Tańce z balonami oraz przygotowane słodkości sprawiły dzieciom wiele radości.
Andrzejki klas IV - VII
Zebrała się nasza gromada,
gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc,
bo dziś wróżb i magii moc.
Która pierwsza za mąż wyjdzie?
I do której szczęście przyjdzie?
Która dziś odpowiedź na pytanie znajdzie?
A która swą miłość odnajdzie?
Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,
ale na wyniki jeszcze poczekamy.Autor nieznany
Kiedyś andrzejki były traktowane jako obrzęd, który miał nieco inny charakter niż obecnie, gdyż było w nich więcej magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Teraz są wesołym spotkaniem towarzyskim, najczęściej w formie zabawy, dostarczającym wiele humoru i rozrywki, a wróżby traktowane są bardziej z przymrużeniem oka.
Upamiętniając zwyczaj wigilii św. Andrzeja, w naszej szkole rokrocznie, odbywają się zabawy andrzejkowe. Klasy czwarte bawiły się w środę, 29 listopada, na wspólnej dyskotece zorganizowanej przez swoich wychowawców, natomiast uczniowie klas V-VII mieli możliwość potańczyć dzień później. By umilić zabawę, rodzice uczniów zapewnili wszystkim poczęstunek, a o super muzykę, która rozbrzmiewała w naszej szkole, zadbali odpowiednio: jeden z rodziców czwartoklasistów i nauczyciel wychowania fizycznego, Pan Mariusz Jaguś.
Imprezy andrzejkowe cieszyły się dużym uznaniem wśród dzieci, które najchętniej poprosiłyby o ich przedłużenie, aby jeszcze przez moment pozostać w tym magicznym nastroju. Ponadto dzieciaki przekonały się, że sale lekcyjne to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy i pisania sprawdzianów, ale także miejsce rozrywki i dobrej zabawy. Pozostając pod wrażeniem andrzejkowych atrakcji, wszyscy oczekują wigilijnych, klasowych spotkań.
Andrzejki w świetlicy
Jak co roku, w listopadzie, odbyła się zabawa andrzejkowa zorganizowana w szkolnej świetlicy. Zgodnie z tradycją andrzejkową, podczas spotkania, dzieci mogły poznać swoją przyszłość przepowiedzianą przez wróżkę. Uczestnicy mieli również okazję dowiedzieć się o swojej przyszłości, m.in. jakie imię będzie miał ich przyszły małżonek, czy też jaki zawód będą wykonywać. Ponadto dla chętnych wróżka przepowiadała z kart czekające ich niespodzianki w dorosłym życiu. Świetliczaki mogły także spróbować swoich sił w grze tanecznej „Just Dance”. Po wróżbach i grach uczestnicy andrzejek doskonale bawili się na dyskotece. Przy skocznej muzyce wszystkim dopisywały wspaniałe humory.
Andrzejki w naszej świetlicy były niezwykle udane!
Mazowiecki Konkurs o Prawach Dziecka
„Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek - tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić, spisali dla Was mądre prawa…”
(M. Brykczyński)
Już po raz kolejny nasi uczniowie brali udział w Mazowieckim Konkursie o Prawach Dziecka „Niech się wreszcie każdy dowie…:” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. K. I. Gałczyńskiego w Warszawie. Celem konkursu jest popularyzowanie i uporządkowanie wiedzy z zakresu praw dziecka oraz uświadomienie, że współczesna szkoła może być miejscem, w którym znane są i szanowane prawa wszystkich ludzi.
Finał X edycji Konkursu odbył się 28 listopada. Naszą szkołę, pod opieką Joanny Strzałkowskiej, która pełni funkcję Rzecznika Praw Ucznia, reprezentowali: Weronika Lomott, uczennica klasy 7a, Karolina Pieńkos, uczennica klasy 7c oraz Stanisław Mroczek, uczeń klasy 6c. W pierwszej części konkursu wychowankowie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę ogólną o prawach dziecka , a w drugiej rozwiązywali zadania otwarte związane z tą tematyką. Podczas zmagań , musieli się wykazać bardzo dobrą znajomością Konwencji o Prawach Dziecka, wiedzą o Polskim Komitecie Narodowym UNICEF oraz umiejętnością pracy zespołowej.
Pasowanie na świetliczaka
Szkolna świetlica to miejsce, z którego korzysta bardzo dużo uczniów, a ci, którzy już do niej nie uczęszczają, bo są w starszych klasach lub skończyli szkołę, z rozrzewnieniem wspominają czas spędzony w tym miejscu oraz wspaniałe panie tam pracujące. Corocznie, w listopadzie, odbywa się w niej uroczyste Pasowanie na Świetliczaka, przygotowane przez jej wychowawców. W obecności dyrektora szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, uczennice i uczniowie klas 1a, 1b, 1c i 1d, pod opieką kierownika świetlicy, Pani Ewy Kwaśny, oraz wychowawców świetlicy: Pani Marty Cupriak, Pani Joanny Wysockiej, Pani Agnieszki Sabak-Krawczak, Pani Patrycji Symkowskiej-Wydra i Pani Stanisławy Zembura złożyli uroczyste przyrzeczenie. Dyrektor szkoły ciepło i serdecznie powitała bohaterów tego wydarzenia. Aby zostać przyjętym do tak zacnego grona, dzieci musiały przejść bardzo ważny test gotowości świetlicowej, polegający na wykazaniu się nie tylko wiedzą, ale także szeregiem umiejętności. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali wesołe piosenki, rozwiązywali trudne zagadki, wykonywali różnorodne ćwiczenia, demonstrując swoją wysoką sprawność fizyczną, za co otrzymywali punkty. Po pozytywnym przejściu „prób” uczestnicy przystąpili do uroczystego ślubowania, prowadzonego przez kierownik świetlicy, Panią Ewę Kwaśny,
a którego zwieńczeniem było dokonane przez dyrektor szkoły, Panią Iwonę Krupińską, pasowanie. Wszyscy zgodnie powtarzali słowa ślubowania:Uroczyście ślubuję być zawsze wesołym, uśmiechniętym i koleżeńskim. Dbać o bezpieczeństwo własne oraz kolegów. Dbać o porządek i czystość w świetlicy. Nigdy nie zapomnę powiedzieć: Dzień Dobry, Przepraszam, Dziękuję Do Widzenia. Obiecuję bawić się, uczyć się, odrabiać lekcje, sprzątać, troszczyć się o świetlicę. I oczywiście szanować swoje Panie.
Każdy z najmłodszych świetliczaków, w obecności delegacji rodziców z poszczególnych klas, otrzymał Medal Świetlika oraz pamiątkowy dyplom. Na zakończenie imprezy czekał na dzieci słodki poczęstunek oraz zabawa taneczna przy dyskotekowej muzyce.
Wychowawcy świetlicy życzą nowym świetliczakom wielu sukcesów w nauce oraz radości w życiu świetlicowym.
Sukces Szymona Kozłowskiego w zawodach szachowych
W sobotę 25 listopada 2017 roku, w Szkole Podstawowej nr 205 przy ul. Spartańskiej 4 w Warszawie, odbył się "Otwarty Mokotowski Turniej Szachów Szybkich dla zawodników do lat 14".
Na starcie pojawiło się 34 szachistów z całej Warszawy. Rywalizacja składała się z 6 rund. Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się uczeń naszej szkoły, Szymon Kozłowski z klasy 7c, który wygrał 5 partii i 1 zremisował. Dobry wynik osiągnął również młodszy brat Szymona - Bartosz Kozłowski z klasy 4f, który z 4 wygranymi partiami uplasował się na 11. miejscu. Najlepsi zawodnicy zostali uhonorowani pucharami, medalami oraz cennymi nagrodami, pozostali uczestnicy otrzymali nagrody książkowe.Kolejnych zwycięstw na szachownicy!
Bal Andrzejkowy dla osób niepełnosprawnych objętych Wolontariatem Klubów "Ośmiu"
Jak co roku, w listopadzie, w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak przy ul. Andersena 4 odbył się Integracyjny Bal Andrzejkowy dla osób niepełnosprawnych objętych Wolontariatem Klubów „Ośmiu”. Tradycyjnie wolontariusze z naszej szkoły, pod opieką Pani Anny Łachańskiej, towarzyszyli zaproszonym gościom. Pomoc przy organizacji balu nie jest najłatwiejsza, ale daje dzieciom poczucie satysfakcji i dobrze spełnionej misji, uczy cierpliwości i tolerancji. Dla uczestników i ich bliskich udział w balu jest jedną z niewielu okazji do spotkania z ludźmi spoza ich stałego otoczenia. W sobotę, 25 listopada, wolontariuszki z naszej szkoły: Karolina Adamska i Marianna Jagiełło z klasy 7e, Aleksandra Petrykowska z klasy 5c oraz Daria Matysiak i Zuzanna Przybylska z klasy 5d przygotowały wróżby andrzejkowe i wspólnie bawiły się z osobami z niepełnosprawnością. Dzięki wzajemnej życzliwości i uśmiechowi na twarzy wszyscy spędzili czas w rodzinnej atmosferze.
Konkurs plastyczny - Pluszowy Miś
Dnia 24.11 odbył się konkurs plastyczny „Mój Przyjaciel - Pluszowy Miś”, skierowany do uczniów klas „0”. Jego celem było kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych dzieci, kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej, rozwijanie umiejętności manualnych dzieci, odkrywanie, rozwijanie i promowanie uzdolnień. Dostarczone prace okazały się niezwykle kreatywne. Komisja, w której skład wchodzili: p. Ewelina Leśniewska, p. Urszula Zaciura, p. Magdalena Kaczmarczyk, zadecydowała przyznać:
I miejsce: Mikołaj Mamiński 0a
II miejsce: Bartosz Padzik 0a
III miejsce: Antoni Arent 0c
Gratulujemy!
Dzień Dawcy Szpiku
Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia
Duży, mały, bury, kolorowy, z kokardką czy w kubraczku - to nikt inny, jak PLUSZOWY MIŚ, którego prawie każdy posiada bądź posiadał. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie. Ta znana maskotka powstała w 1902 roku za sprawą pewnej historii z udziałem prezydenta Roosvelta, a w setną rocznicę umilania dzieciom życia, doczekała się ustanowienia swojego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia, przypadającego na dzień 25 listopada.
Pluszowy miś nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Jest dla wielu dzieci kumplem do zabawy, kompanem podróży, czy też przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć.
Już w piątek, 24 listopada, uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się w obchody tego święta, prezentując swoich pluszowych ulubieńców, którzy już od rana towarzyszyli im zarówno podczas lekcji, jak i przerw. Zgodnie z wieloletnią tradycją, każda klasa wybrała, spośród przyniesionych przez dzieci pluszaków, swojego reprezentanta, który stanął do konkursu na najsympatyczniejszego misia. Jego pomysłodawcą był, jak zawsze, Samorząd Uczniowski. Skład jury stanowiły pięcioosobowe zespoły z każdej klasy, które w tajnym głosowaniu, wyłoniły zwycięzcę. Wyniki tego wyjątkowego plebiscytu zostaną ogłoszone dopiero w styczniu, podczas apelu podsumowującego pracę Samorządu Uczniowskiego w I półroczu.
Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w tenisie stołowym
W środę 22 listopada 2017r. miały miejsce Mistrzostwa Dzielnicy Bielany Szkół Podstawowych (roczniki 2005 i młodsi) w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Zawody odbyły się w 94 Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Gwieździstej 35 w Warszawie. Reprezentację naszej szkoły tworzyli: Małgorzata Komorniczak, Maria Konador, Kacper Zagański z klasy 7e oraz Mateusz Jurek z klasy 7f.
W mistrzostwach brało udział 9 zespołów dziewcząt i 11 zespołów chłopców. Nasza męska reprezentacja rywalizowała w grupie ze Szkołami Podstawowymi nr 187, 133 i 352., natomiast dziewczynki w swojej grupie zmagały się z rówieśniczkami ze Szkół Podstawowych nr 223 i 80. Zgodnie z ustaleniami organizatorów zawodów, do dalszych etapów z każdej grupy, przechodził tylko jeden zespół. Nasi reprezentanci, po bardzo wyrównanej i zaciętej walce, zajęli drugie miejsca w swoich grupach i ostatecznie chłopcy uplasowali się na piątym, a dziewczynki na szóstym miejscu mistrzostw. Gratulujemy postawy !
Apel sukcesów
W czwartek, 23 listopada 2017r., zgodnie z ideą dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, odbył się apel dotyczący osiągnięć uczniów naszej szkoły. Pani dyrektor, z ogromną radością, wymieniła ostatnie sukcesy odniesione dzięki ambicjom i sumienności w wypełnianiu uczniowskich obowiązków. Podkreśliła także, że na szczególne wyróżnienie zasługuje zaangażowanie wyróżnionych, które może być wzorem dla rówieśników. W gronie uhonorowanych słodkościami znaleźli się:
- Taulant Wójcikiewicz, Marcin Kubas, Maciej Rutkowski, Cyryl Kotliński, Jakub Kardaszewicz, Bartłomiej Susko, Szymon Kuraś, Kacper Kuczmarski, Dominik Miśków, Igor Olszyna, Mateusz Jurek, Jacek Rzeszotarski – zdobywcy III miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy w Piłce Ręcznej;
- Marcin Kubas, Mateusz Jurek, Cyryl Kotliński, Dominik Miśków, Antoni Kozaczewski, Jakub Karszaszewski, Jan Kochaniak, Igor Olszyna, Kacper Kuczmarski, Marek Oczkowski - chłopcy z drużyny unihokeja, którzy będą uczestniczyli w Mistrzostwach Warszawy;
- Amelia Jędrzejczyk - wyróżniona w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej;
- Franciszek Szajewski – pełniący funkcję przewodnika po Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach podczas wycieczek klas VIb i VIId;
- Antoni Bednarczyk, Agata Kulisiewicz, Nadia Lech, Marcelina Molenda i Inga Szacka - laureaci I miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Filmowym;
- Maria Borejko, Julia Kalita i Cyryl Kotliński - reprezentanci szkoły w Bielańskim Dniu Dobrego Jedzenia;
- Hanna Dziedzic, Jan Jagiełło, Adam Wyszyński, Natalia Kluska, Łukasz Szerszeń – zespół redagujący szkolną gazetkę „Office 293”.
Słodkości ufundowane zostały przez Radę Rodziców.
Wielkie gratulacje i życzenia kolejnych osiągnięć wyznaczających drogę do dalszej pracy!
Pierwszaki w bibliotece szkolnej
W bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia biblioteczno- czytelnicze dla klas 1b i 1c. Pierwszaki zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki. Była też pogadanka o książkach i szacunku do nich. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli teatrzyk Kamishibai, otrzymali zakładki do książek i kolorowanki.
4. miejsce w grach i zabawach ruchowych na Bielanach
W dniu 20 listopada 2017r., w hali sportowej CXXII Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Domeyki, odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w grach i zabawach ruchowych klas II-IV. Naszą szkołę, pod opieką Pani Beaty Jakubowskiej i Pana Krzysztofa Jakubowskiego, reprezentowało 12 zawodników podstawowych i 5 zawodników rezerwowych: M. Rajkowski, K. Stańczak, B. Panczak, H. Bednarczyk, O. Bieńkowska, M. Boczula, L. Paluch, L. Korczyńska, A. Szymański, B. Kicki, I. Draczyński, M. Jasińska, M. Tomasik, D. Małota, I. Szczepanowski, K. Szewczyk i B. Kozłowski.
Dzieci zmagały się w ośmiu konkurencjach w formie wyścigów rzędów, do których należały: rzut indiacą i bieg, wyścig samochodów, wyścig raków, przeploty szarfy w siadzie, wyścig kwadryg, wtaczanie piłeczek, bieg chińczyka, toczenie piłki koszykowej.
Zmagania sportowe, wśród biorących udział 14 drużyn ze szkół bielańskich, zakończyły się dla naszych zawodników dużym sukcesem, w postaci 4. miejsca. Wartym podkreślenia jest fakt, że współzawodnictwo przebiegało w miłej atmosferze z jednoczesnym przestrzeganiem zasad fair play.
Sukces w Warszawskim Konkursie Fizycznym
W dniu 16.11.2017, w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. Ignacego Jana Paderewskiego po raz trzeci odbył się finał Warszawskiego Konkursu Fizycznego dla gimnazjalistów i uczniów klas siódmych szkół podstawowych, organizowanego pod patronatem Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego. W finale znalazło się 12 uczniów reprezentujących warszawskie szkoły, w tym uczeń Szkoły Podstawowej nr 293 Mateusz Machczyński z klasy VII d.
I miejsce w Bielańskim Konkursie "Moja mała Ojczyzna"
Szczęśliwy jest człowiek,
który ma swoją małą ojczyznę (…)
Mała ojczyzna jest jak rzeka,
u której brzegów wznosi się dom, nasz dom…
Jan Sabiniarz Mała ojczyzna
21 listopada w Szkole Podstawowe nr 80 w Warszawie odbył się Dzielnicowy Konkurs wiedzy „Moja mała Ojczyzna”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy już w czasie pierwszego etapu konkursu popisali się dużą wiedzą na temat Dzielnicy Bielany, zabytków Warszawy, a także znajomością legend i historii Polski. W finałowym konkursie reprezentanci klas trzecich: Aleksandra Fabisiak, Antoni Marciniak, Aleksandra Starnawska, Kajetan Mędyk i Zoja Poręcka odnieśli sukces zajmując pierwsze miejsce. Trzecioklasiści wykazali się nie tylko znajomością tematu ale i umiejętnością pracy w zespole.
Mamy przekonanie, że jednym z najskuteczniejszych czynników kształtujących osobowość i postawę uczniów jest nauczanie i wychowanie oparte na poznawaniu miejsca zamieszkania i jego dziedzictwa kulturowego. Zajęcie przez naszych uczniów pierwszego miejsca w Konkursie „Moja mała Ojczyzna” jest powodem do dumy i radości.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza w Szachach Szybkich
W minioną sobotę, 18 listopada, w Gimnazjum nr 119 w Wesołej, odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Na starcie stanęło 78 drużyn, każda złożona z 4 zawodników. W tym roku po raz pierwszy w historii tych zawodów wystartowała reprezentacja naszej szkoły, w skład której, poczynając od pierwszej do czwartej szachownicy, weszli: Szymon Kozłowski, klasa 7c, Bartosz Kozłowski, klasa 4f, Tomasz Rumiński, klasa 5c oraz Klara Malinowska, klasa 4e. Uczniami opiekował się Pan Mariusz Seń. Turniej wygrała, z kilkupunktową przewagą, Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Sternik w Warszawie, natomiast na drugim i trzecim miejscu odpowiednio uplasowały się: Szkoła Podstawowa nr 321 w Warszawie oraz Szkoła Podstawowa w Józefosławiu. Nasza placówka wywalczyła 20. miejsce, zdobywając 18 punktów, co stanowi duży sukces, biorąc pod uwagę ilość startujących drużyn.
Jednocześnie wart podkreślenia jest fakt, że nasz najlepszy zawodnik - Szymon Kozłowski osiągnął wysoki wynik, zdobywając 7 punktów z 8 partii i trzeba przyznać, że niewiele zabrakło do zdobycia indywidualnego medalu na pierwszej szachownicy.
Wielkie podziękowania za dzielną postawę i wolę walki całej drużyny!
Bielański Dzień Dobrego Jedzenia
Wzorując się na krajach Unii Europejskiej, od kilku lat wprowadzono do warszawskiego kalendarza imprez szkół podstawowych - Dzień Dobrego Jedzenia, którego celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania, a przez to przeciwdziałanie coraz poważniejszemu problemowi otyłości. Jest to również próba zwrócenia uwagi rodziców i opiekunów na właściwe nawyki żywieniowe u najmłodszych.
17 listopada br. odbyła się kolejna edycja Bielańskiego Dnia Dobrego Jedzenia pod hasłem „Zdrowe żywienie – mądre myślenie” o motywie przewodnim „Zdrowa Przekąska”,którą uroczyście otworzył Burmistrz Dzielnicy Bielany, Pan Tomasz Mencina wraz z przedstawicielami władz dzielnicy oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 77 przy ul. Samogłoska 9, Panią Marzeną Narojek – gospodarzem imprezy. Jej program obejmował m.in. przedstawienie artystyczne, prezentację multimedialną nt. zdrowego odżywiania, tematyczny wykład, prezentacje potraw oraz plakatów wraz z hasłami przez poszczególne szkoły podstawowe, a także degustację przygotowanych przekąsek.
Naszą szkołę reprezentowała dyrektor, Pani Iwona Krupińska oraz uczniowie z klasy VIa: Maria Borejko, Julia Kalita i Cyryl Kotliński, pod opieką wychowawcy Pani Wioletty Krawczyk i nauczycielki techniki, Pani Krystyny Cywińskiej oraz mamy jednego z uczniów, Pani Moniki Adamskiej, które odpowiadały za przygotowanie stoiska.
Tym razem naszej placówce przypadło zadanie przyrządzenia dań z serami i orzechami w roli głównej. Dzięki ogromnemu wsparciu rodziców uczniów z klasy VIa, uczestnicy spotkania mogli delektować się wyjątkowo smacznymi i wspaniale serwowanymi wiktuałami, wśród których królowały grillowany oscypek z żurawiną i gorące pierożki z bryndzą. Degustujących zachwycały łódeczki z cykorii z pastą serową, kilka gatunków serów pleśniowych i żółtych, koreczki z warzywami i żółtym serem, sałatka serowa, słodkie przekąski w postaci sernika wiedeńskiego, ciasteczek z nasionami i orzechami z delikatnym dipem dyniowo - imbirowym oraz niepowtarzalna herbatka lipowa z miodem, cytryną i miętą.
Nie sposób nie wspomnieć o barwnej dekoracji naszego stoiska, w którym dominowały obrusy i serwety ręcznie szydełkowane i haftowane, akcesoria związane z produkcją serów, np. używany przez pradziadków serownik, orzechy włoskie i laskowe, zioła oraz kwiaty. Również Marysia, Julka i Cyryl doskonale komponowali się z wystrojem stoiska poprzez kolorowe chustki na głowach, tak znamienne dla współczesnych kucharzy z telewizyjnych programów.
Mamy nadzieję, że udział w tegorocznej edycji Bielańskiego Dnia Dobrego Jedzenia zaowocuje nie tylko poszerzeniem wiedzy na temat zdrowego trybu życia, ale przede wszystkim zachęci do zmiany nawyków żywieniowych poprzez spożywanie zdrowych przekąsek.
Loteria pluszaków
Z inicjatywy opiekuna Szkolnego Klubu Ośmiu, Pani Anny Łachańskiej i pomocy Pani Eweliny Leśniewskiej, we wtorek, odbyła się loteria pluszowych zabawek. Wzorem lat ubiegłych wolontariusze przeprowadzili zbiórkę maskotek, które następnie zostały przeznaczone na loterię z udziałem uczniów klas 0 - VII. Do akcji włączyły się także dzieci z Przedszkola nr 105, które najpierw dzielnie uczestniczyły w ich zbiórce, a 14 listopada wzięły udział w losowaniu.
Misie, żabki, słonie, pieski…. i wiele innych pluszowych zwierzątek spowodowały, że na twarzach ich nowych właścicieli zagościł szeroki uśmiech. Opiekunowie szkolnego wolontariatu mają także nadzieję, że to przedsięwzięcie, sprawi podobną radość wychowankom Domu Dziecka „Julin” w Kaliskach, z myślą o których została zorganizowana.
Wszyscy sobie pomagamy, bo się lubimy i kochamy!
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie