Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w tenisie stołowym
W środę 22 listopada 2017r. miały miejsce Mistrzostwa Dzielnicy Bielany Szkół Podstawowych (roczniki 2005 i młodsi) w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Zawody odbyły się w 94 Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Gwieździstej 35 w Warszawie. Reprezentację naszej szkoły tworzyli: Małgorzata Komorniczak, Maria Konador, Kacper Zagański z klasy 7e oraz Mateusz Jurek z klasy 7f.
W mistrzostwach brało udział 9 zespołów dziewcząt i 11 zespołów chłopców. Nasza męska reprezentacja rywalizowała w grupie ze Szkołami Podstawowymi nr 187, 133 i 352., natomiast dziewczynki w swojej grupie zmagały się z rówieśniczkami ze Szkół Podstawowych nr 223 i 80. Zgodnie z ustaleniami organizatorów zawodów, do dalszych etapów z każdej grupy, przechodził tylko jeden zespół. Nasi reprezentanci, po bardzo wyrównanej i zaciętej walce, zajęli drugie miejsca w swoich grupach i ostatecznie chłopcy uplasowali się na piątym, a dziewczynki na szóstym miejscu mistrzostw. Gratulujemy postawy !
Apel sukcesów
W czwartek, 23 listopada 2017r., zgodnie z ideą dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, odbył się apel dotyczący osiągnięć uczniów naszej szkoły. Pani dyrektor, z ogromną radością, wymieniła ostatnie sukcesy odniesione dzięki ambicjom i sumienności w wypełnianiu uczniowskich obowiązków. Podkreśliła także, że na szczególne wyróżnienie zasługuje zaangażowanie wyróżnionych, które może być wzorem dla rówieśników. W gronie uhonorowanych słodkościami znaleźli się:
- Taulant Wójcikiewicz, Marcin Kubas, Maciej Rutkowski, Cyryl Kotliński, Jakub Kardaszewicz, Bartłomiej Susko, Szymon Kuraś, Kacper Kuczmarski, Dominik Miśków, Igor Olszyna, Mateusz Jurek, Jacek Rzeszotarski – zdobywcy III miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy w Piłce Ręcznej;
- Marcin Kubas, Mateusz Jurek, Cyryl Kotliński, Dominik Miśków, Antoni Kozaczewski, Jakub Karszaszewski, Jan Kochaniak, Igor Olszyna, Kacper Kuczmarski, Marek Oczkowski - chłopcy z drużyny unihokeja, którzy będą uczestniczyli w Mistrzostwach Warszawy;
- Amelia Jędrzejczyk - wyróżniona w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej;
- Franciszek Szajewski – pełniący funkcję przewodnika po Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach podczas wycieczek klas VIb i VIId;
- Antoni Bednarczyk, Agata Kulisiewicz, Nadia Lech, Marcelina Molenda i Inga Szacka - laureaci I miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Filmowym;
- Maria Borejko, Julia Kalita i Cyryl Kotliński - reprezentanci szkoły w Bielańskim Dniu Dobrego Jedzenia;
- Hanna Dziedzic, Jan Jagiełło, Adam Wyszyński, Natalia Kluska, Łukasz Szerszeń – zespół redagujący szkolną gazetkę „Office 293”.
Słodkości ufundowane zostały przez Radę Rodziców.
Wielkie gratulacje i życzenia kolejnych osiągnięć wyznaczających drogę do dalszej pracy!
Pierwszaki w bibliotece szkolnej
W bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia biblioteczno- czytelnicze dla klas 1b i 1c. Pierwszaki zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki. Była też pogadanka o książkach i szacunku do nich. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli teatrzyk Kamishibai, otrzymali zakładki do książek i kolorowanki.
4. miejsce w grach i zabawach ruchowych na Bielanach
W dniu 20 listopada 2017r., w hali sportowej CXXII Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Domeyki, odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w grach i zabawach ruchowych klas II-IV. Naszą szkołę, pod opieką Pani Beaty Jakubowskiej i Pana Krzysztofa Jakubowskiego, reprezentowało 12 zawodników podstawowych i 5 zawodników rezerwowych: M. Rajkowski, K. Stańczak, B. Panczak, H. Bednarczyk, O. Bieńkowska, M. Boczula, L. Paluch, L. Korczyńska, A. Szymański, B. Kicki, I. Draczyński, M. Jasińska, M. Tomasik, D. Małota, I. Szczepanowski, K. Szewczyk i B. Kozłowski.
Dzieci zmagały się w ośmiu konkurencjach w formie wyścigów rzędów, do których należały: rzut indiacą i bieg, wyścig samochodów, wyścig raków, przeploty szarfy w siadzie, wyścig kwadryg, wtaczanie piłeczek, bieg chińczyka, toczenie piłki koszykowej.
Zmagania sportowe, wśród biorących udział 14 drużyn ze szkół bielańskich, zakończyły się dla naszych zawodników dużym sukcesem, w postaci 4. miejsca. Wartym podkreślenia jest fakt, że współzawodnictwo przebiegało w miłej atmosferze z jednoczesnym przestrzeganiem zasad fair play.
Sukces w Warszawskim Konkursie Fizycznym
W dniu 16.11.2017, w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. Ignacego Jana Paderewskiego po raz trzeci odbył się finał Warszawskiego Konkursu Fizycznego dla gimnazjalistów i uczniów klas siódmych szkół podstawowych, organizowanego pod patronatem Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego. W finale znalazło się 12 uczniów reprezentujących warszawskie szkoły, w tym uczeń Szkoły Podstawowej nr 293 Mateusz Machczyński z klasy VII d.
I miejsce w Bielańskim Konkursie "Moja mała Ojczyzna"
Szczęśliwy jest człowiek,
który ma swoją małą ojczyznę (…)
Mała ojczyzna jest jak rzeka,
u której brzegów wznosi się dom, nasz dom…
Jan Sabiniarz Mała ojczyzna
21 listopada w Szkole Podstawowe nr 80 w Warszawie odbył się Dzielnicowy Konkurs wiedzy „Moja mała Ojczyzna”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy już w czasie pierwszego etapu konkursu popisali się dużą wiedzą na temat Dzielnicy Bielany, zabytków Warszawy, a także znajomością legend i historii Polski. W finałowym konkursie reprezentanci klas trzecich: Aleksandra Fabisiak, Antoni Marciniak, Aleksandra Starnawska, Kajetan Mędyk i Zoja Poręcka odnieśli sukces zajmując pierwsze miejsce. Trzecioklasiści wykazali się nie tylko znajomością tematu ale i umiejętnością pracy w zespole.
Mamy przekonanie, że jednym z najskuteczniejszych czynników kształtujących osobowość i postawę uczniów jest nauczanie i wychowanie oparte na poznawaniu miejsca zamieszkania i jego dziedzictwa kulturowego. Zajęcie przez naszych uczniów pierwszego miejsca w Konkursie „Moja mała Ojczyzna” jest powodem do dumy i radości.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza w Szachach Szybkich
W minioną sobotę, 18 listopada, w Gimnazjum nr 119 w Wesołej, odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Na starcie stanęło 78 drużyn, każda złożona z 4 zawodników. W tym roku po raz pierwszy w historii tych zawodów wystartowała reprezentacja naszej szkoły, w skład której, poczynając od pierwszej do czwartej szachownicy, weszli: Szymon Kozłowski, klasa 7c, Bartosz Kozłowski, klasa 4f, Tomasz Rumiński, klasa 5c oraz Klara Malinowska, klasa 4e. Uczniami opiekował się Pan Mariusz Seń. Turniej wygrała, z kilkupunktową przewagą, Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Sternik w Warszawie, natomiast na drugim i trzecim miejscu odpowiednio uplasowały się: Szkoła Podstawowa nr 321 w Warszawie oraz Szkoła Podstawowa w Józefosławiu. Nasza placówka wywalczyła 20. miejsce, zdobywając 18 punktów, co stanowi duży sukces, biorąc pod uwagę ilość startujących drużyn.
Jednocześnie wart podkreślenia jest fakt, że nasz najlepszy zawodnik - Szymon Kozłowski osiągnął wysoki wynik, zdobywając 7 punktów z 8 partii i trzeba przyznać, że niewiele zabrakło do zdobycia indywidualnego medalu na pierwszej szachownicy.
Wielkie podziękowania za dzielną postawę i wolę walki całej drużyny!
Bielański Dzień Dobrego Jedzenia
Wzorując się na krajach Unii Europejskiej, od kilku lat wprowadzono do warszawskiego kalendarza imprez szkół podstawowych - Dzień Dobrego Jedzenia, którego celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania, a przez to przeciwdziałanie coraz poważniejszemu problemowi otyłości. Jest to również próba zwrócenia uwagi rodziców i opiekunów na właściwe nawyki żywieniowe u najmłodszych.
17 listopada br. odbyła się kolejna edycja Bielańskiego Dnia Dobrego Jedzenia pod hasłem „Zdrowe żywienie – mądre myślenie” o motywie przewodnim „Zdrowa Przekąska”,którą uroczyście otworzył Burmistrz Dzielnicy Bielany, Pan Tomasz Mencina wraz z przedstawicielami władz dzielnicy oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 77 przy ul. Samogłoska 9, Panią Marzeną Narojek – gospodarzem imprezy. Jej program obejmował m.in. przedstawienie artystyczne, prezentację multimedialną nt. zdrowego odżywiania, tematyczny wykład, prezentacje potraw oraz plakatów wraz z hasłami przez poszczególne szkoły podstawowe, a także degustację przygotowanych przekąsek.
Naszą szkołę reprezentowała dyrektor, Pani Iwona Krupińska oraz uczniowie z klasy VIa: Maria Borejko, Julia Kalita i Cyryl Kotliński, pod opieką wychowawcy Pani Wioletty Krawczyk i nauczycielki techniki, Pani Krystyny Cywińskiej oraz mamy jednego z uczniów, Pani Moniki Adamskiej, które odpowiadały za przygotowanie stoiska.
Tym razem naszej placówce przypadło zadanie przyrządzenia dań z serami i orzechami w roli głównej. Dzięki ogromnemu wsparciu rodziców uczniów z klasy VIa, uczestnicy spotkania mogli delektować się wyjątkowo smacznymi i wspaniale serwowanymi wiktuałami, wśród których królowały grillowany oscypek z żurawiną i gorące pierożki z bryndzą. Degustujących zachwycały łódeczki z cykorii z pastą serową, kilka gatunków serów pleśniowych i żółtych, koreczki z warzywami i żółtym serem, sałatka serowa, słodkie przekąski w postaci sernika wiedeńskiego, ciasteczek z nasionami i orzechami z delikatnym dipem dyniowo - imbirowym oraz niepowtarzalna herbatka lipowa z miodem, cytryną i miętą.
Nie sposób nie wspomnieć o barwnej dekoracji naszego stoiska, w którym dominowały obrusy i serwety ręcznie szydełkowane i haftowane, akcesoria związane z produkcją serów, np. używany przez pradziadków serownik, orzechy włoskie i laskowe, zioła oraz kwiaty. Również Marysia, Julka i Cyryl doskonale komponowali się z wystrojem stoiska poprzez kolorowe chustki na głowach, tak znamienne dla współczesnych kucharzy z telewizyjnych programów.
Mamy nadzieję, że udział w tegorocznej edycji Bielańskiego Dnia Dobrego Jedzenia zaowocuje nie tylko poszerzeniem wiedzy na temat zdrowego trybu życia, ale przede wszystkim zachęci do zmiany nawyków żywieniowych poprzez spożywanie zdrowych przekąsek.
Loteria pluszaków
Z inicjatywy opiekuna Szkolnego Klubu Ośmiu, Pani Anny Łachańskiej i pomocy Pani Eweliny Leśniewskiej, we wtorek, odbyła się loteria pluszowych zabawek. Wzorem lat ubiegłych wolontariusze przeprowadzili zbiórkę maskotek, które następnie zostały przeznaczone na loterię z udziałem uczniów klas 0 - VII. Do akcji włączyły się także dzieci z Przedszkola nr 105, które najpierw dzielnie uczestniczyły w ich zbiórce, a 14 listopada wzięły udział w losowaniu.
Misie, żabki, słonie, pieski…. i wiele innych pluszowych zwierzątek spowodowały, że na twarzach ich nowych właścicieli zagościł szeroki uśmiech. Opiekunowie szkolnego wolontariatu mają także nadzieję, że to przedsięwzięcie, sprawi podobną radość wychowankom Domu Dziecka „Julin” w Kaliskach, z myślą o których została zorganizowana.
Wszyscy sobie pomagamy, bo się lubimy i kochamy!
Warsztaty w świetlicy
Jedną z form aktywności uczniów spędzających czas w szkolnej świetlicy są zajęcia plastyczne bazujące na różnych technikach. Wśród dzieci niezwykłą popularnością są warsztaty rękodzieła, wśród których wyróżnić można powrót do szycia ręcznego, z wykorzystaniem filcu, kordonków, ścinków materiałów. Powstają pokrowce na telefony, etui na okulary, zawieszki do plecaków, imienniki, ozdoby choinkowe oraz biżuteria. Równie ciekawe są zajęcia z gliny, gdzie dzieci tworzą małe dzieła. Powstały anioły, choinki, gwiazdy oraz inne ozdoby świąteczne. Dodatkowym walorem zajęć rękodzieła jest doskonalenie sprawności manualnej, rozwijanie wyobraźni oraz wrażliwości estetycznej uczniów.
13 listopada - paski
Mimo opinii o „pechowej trzynastce”, ten dzień każdego miesiąca, w naszej szkole,jest wyjątkowy. Zgodnie z tradycją, w ramach akcji Samorządu Uczniowskiego - „Trzynastka na wesoło”, uczniowie mają za zadanie zaprezentowanie się w stroju z określonym wcześniej motywem. Tym razem na korytarzach królowały paski. Dzieci chętnie zaangażowały się w to zadanie, które niewątpliwie wyróżniało i integrowało całą społeczność szkolną. Do zabawy przyłączyli się wychowawcy klas, jak również dyrekcja szkoły, prezentując „najnowsze, paskowe trendy mody”. Przed uczniami oraz gronem pedagogicznym jeszcze kilka „trzynastek”w tym roku szkolnym.
Co następnym razem zaproponuje Samorząd? – tego jeszcze nikt nie wie… Pewne jest jedno - dzieci bardzo ucieszą się, że w naszej szkole będzie miała miejsce taka zabawa.
Sukces naszych chłopców w unihokeju!
W dniach 7 i 9 listopada 2017 r. odbyły się eliminacje grupowe Mistrzostw Dzielnicy Bielany Szkół Podstawowych dziewcząt i chłopców w unihokeju.
Skład żeńskiej reprezentacji stanowiły: Konopka Oliwia, Wojcieszak Kamila, Paluch Zuzanna, Stańczyk Aleksandra, Retke Agata, Konador Maria, Krzemińska Aleksandra, Radzka Natalia, Jagiełło Wiktoria i Pawlak Maria. Opiekunem dziewczynek była Pani Beata Jakubowska. Mimo dużych emocji i zaciętej walki naszym zawodniczkom nie udało się wyjść z grupy eliminacyjnej.
W grupie chłopców grali: Marcin Kubas, Mateusz Jurek, Cyryl Kotliński, Dominik Miśków, Antoni Kozaczewski, Jakub Karszaszewski, Jan Kochaniak, Igor Olszyna, Kacper Kuczmarski, Marek Oczkowski. Nad chłopcami opiekę sprawował Pan Mariusz Jaguś. Męska ekipa zakończyła eliminacje na II miejscu w grupie i zakwalifikowała się do półfinałów, a następnie do finału Mistrzostw Dzielnicy Bielany, który zakończył się dla reprezentantów naszej szkoły ogromnym sukcesem. Zajmując I miejsce, chłopcy awansowali do Mistrzostw Warszawy, gdzie będą reprezentować Dzielnicę Bielany.
Brawo chłopaki!!!
Obchody 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi,
czasowo zajmujących dane terytorium.
Józef Piłsudski
11 listopada to dla każdego Polaka bardzo ważna data - symbol miłości do Ojczyzny i patriotyzmu, walki o wolność, a także wiary i zwycięstwa. To święto skłania do zadumy i refleksji nad wartościąniepodległości. W tym roku to wydarzenie w wyjątkowy sposób uczciływszystkie dzieci naszej szkoły. 10 listopada 2017 r. uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas 1 – 3 przyszli na zajęcia ubrani w barwy narodowe. Chłopcy mieli koszulki w kolorze białym, a dziewczynki w kolorze czerwonym. Na czwartej lekcji spotkali się na korytarzu parteru, by wspólnie z nauczycielami utworzyć flagę. Ponadto dyrektor, Pani Iwona Krupińska, opowiedziała historię tego święta i przybliżyła młodszym dzieciom ważne postaci z nim związane.
Natomiast klasy 4 – 7uczestniczyły w poetycko - historycznej prezentacji przygotowanej przez uczniów klas: 4d, 4f, 5c i 7c pod kierunkiem Pani Ewy Mroziuk, Pani Sylwii Kowalczyk i Pani Luizy Podgajnej Na program złożyły się fragmenty poezji patriotycznej i pieśni, które towarzyszyły żołnierzom w trudnych dniach bohaterskiej walki. Uczniowie przybliżyli zebranym najważniejsze fakty z dziejów naszej Ojczyzny, jakie miały miejsce w przededniu odzyskania wolności. Spotkanie zwieńczyło wspólne zaśpiewanie znanej wszystkim pieśni „My, Pierwsza Brygada”.
Podczas uroczystej akademii zwróciła się do uczniów dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, któraw swoim wystąpieniupodkreśliła, jak ważna jest nauka historii, a następnie zachęciła wszystkich do kultywowania obchodów w przyszłym roku, kiedy to będziemy obchodzić 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Spotkanie z Kapitanem Zbigniewem Rutkowskim
W dniu 8 listopada uczniowie klasy 5A mięli okazję uczestniczyć w zorganizowanych przez wychowawcę dwugodzinnych zajęciach warsztatowych prowadzonych przez obieżyświata, żeglarza i podróżnika, kapitana Zbigniewa Rutkowskiego. W sali lekcyjnej, która za sprawą przywiezionych przez kapitana rekwizytów (żagli, map, kufra z przeróżnymi akcesoriami żeglarskimi) zamieniła się w pokład pełnomorskiego jachtu, uczniowie podziwiali filmy i zdjęcia wykonane podczas podróży kapitana po krajach Ameryki Południowej oraz Australii jak również w trakcie dwuipółletniego rejsu jachtem dookoła świata. Zdjęciom oraz filmom towarzyszyły barwne opowieści na temat gatunków zwierząt zamieszkujących zarówno głębiny oceanów jak i odwiedzane przez kapitana lądy a także zabawne anegdoty i wspomnienia dotyczące napotkanych w trakcie podróży osób, mieszkańców polinezyjskich wysp czy południowoamerykańskich, ukrytych w dżungli wiosek. Kapitan chętnie dzielił się z uczniami swoimi wspomnieniami z rejsu, opowiadał o przebytych sztormach, przylądku Horn, nurkowaniu w okolicach wysp Galapagos, łowieniu pełnomorskich ryb, spotkaniach z delfinami, wielorybami, rekinami, fokami. Dzielił się swoimi wspomnieniami z podróży autostopem przez tereny Ameryki Południowej i Australii, opowiadał o rdzennych mieszkańcach tych ziem jak i o poznanych w trakcie wypraw ciekawych ludziach, ich zwyczajach czy stylu życia. Podczas zajęć dzieci miały okazję dotknąć zębów piranii, barakudy czy płetwy rekina, próbowały odczytywać informacje z map dotyczące głębokości oceanu i kierunków geograficznych, poznały zasady działania busoli. Na koniec wszyscy uczestnicy, wyposażeni w przywiezione przez kapitana rekwizyty (sztormiaki, kapoki, koło ratunkowe, ster, latarnię, lornetkę, wiosło, kotwicę, dzwonek okrętowy, kapitańskie czapki) wykonali pamiątkowe zdjęcie i otrzymali od kapitana pamiątkowe broszury zawierające słowniczek terminów żeglarskich i informacje na temat prowadzonej przez kapitana Rutkowskiego działalności.
I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Filmowym #bethech@nge
Zapraszamy do obejrzenia filmu
6 listopada 2017 roku grupa uczniów klasy VI b w składzie: Antoni Bednarczyk, Agata Kulisiewicz, Nadia Lech, Marcelina Molenda i Inga Szacka wzięła udział w uroczystości wręczenia nagród finalistom i laureatom Międzyszkolnego Konkursu Filmowego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 214 pod patronatem Burmistrza Bielan. Nasi reprezentanci zajęli I miejsce za przygotowanie filmu pt. „The change is the chance”. Przedstawili w nim historię grupy przyjaciół, którzy stają się wolontariuszami pracującymi w schronisku dla zwierząt. Ta krótka opowieść niesie przesłanie, że każda zmiana jest szansą na to, by świat stał się lepszy. Film przygotowany przez uczniów pod kierunkiem p. Elżbiety Milej i we współpracy z panem Piotrem Kulisiewiczem zaskoczył jury ciekawym scenariuszem, wysokim poziomem gry młodych aktorów, a także doskonałym montażem. Brawo szóstoklasiści!
Sukces Amelii Jędrzejczyk w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej
Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły odnoszą sukcesy w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej „Usłysz słowa moje Panie" dla uczczenia pontyfikatu św. Jana pawła II, który jest organizowany przez Katolicki Zespół Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie.
W tym roku odbyła się jego XV edycja. Dnia 9 listopada, podczas Gali Konkursowej w Galerii Porczyńskich, Amelia Jędrzejczyk z klasy 5b otrzymała wyróżnienie w tym turnieju. Dodatkową atrakcją dla zgromadzonej publiczności była okazja ponownego wysłuchania wystąpień laureatów. Ambitny dobór tekstów, zarówno u uczniów szkół podstawowych, gimnazjów jak i liceów, sprawił, iż wrażenia artystyczne były na bardzo wysokim poziomie.
Nauczyciele religii zachęcają pozostałych uczniów naszej szkoły do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.
Gratulacje dla Amelii!
Karta Biblioteczna
W styczniu bieżącego roku w Mediatece Start-Meta odbyła się pierwsza finałowa gala projektu - „Moja Pierwsza Karta Biblioteczna”, którą otrzymało wtedy 300 bielańskich dzieci, by móc samodzielnie korzystać z bogatego zasobu bibliotek naszej dzielnicy. Jego głównym celem jest zachęcanie do czytania książek szczególnie przez najmłodszych mieszkańców Bielan. Ponadto zakłada również rozpowszechnianie czytelnictwa, odwrócenie uwagi dzieci od spędzania nadmiernej ilości czasu przy komputerze, telewizorze czy konsoli, a także rozwój zainteresowań i pasji.
W kontynuacji projektu obecnie bierze udział coraz większa liczba dzieci podzielona z 13 bielańskich szkół podstawowych aż na trzy tury. W pierwszej z nich, w dniu 8 listopada, w sali widowiskowej bielańskiego ratusza, uczestniczyli wszyscy pierwszoklasiści naszej szkoły, wraz z dyrektor szkoły Panią Iwoną Krupińską oraz wychowawcami. Dzieci otrzymały karty biblioteczne z rąk Burmistrza Dzielnicy Bielany Pana Tomasza Menciny, któremu towarzyszyła Zastępczyni Burmistrza Pani Magdalena Lerczak oraz dyrektor Biblioteki im. S. Staszica Pan Witold Kon. Po uroczystym wręczeniu kart dzieci miały okazję obejrzeć inscenizację pt. „Na Jesiennym Liściu” wystawioną przez teatrzyk Dur Moll. Na zakończenie spotkania na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek.
Organizacja tego rodzaju projektów to w obecnych czasach wielka zachęta dla dzieci i młodzieży do czytania książek. Możliwości zdobywania wiedzy jest wiele, ale czytanie dobrej literatury i płynących z tego korzyści są niezastąpione.
Spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej
W ramach realizacji programu wychowawczo - profilaktycznego szkoły, z inicjatywy szkolnego pedagoga, Pani Jolanty Orybkiewicz, w dniu 8 listopada, zostały zorganizowane zajęcia dla uczniów klas pierwszych na temat „Bezpieczna droga do szkoły”. Warsztaty przeprowadził przedstawiciel Straży Miejskiej.Podczas spotkania uświadomił pierwszoklasistów w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń wynikających z niewłaściwego zachowania się na nich. Ponadto gość podkreślił wpływ elementów odblaskowych na bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym.
Tego rodzaju spotkanie zapewne będzie miało istotny wpływ na zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom na drodze z udziałem dzieci, które swoją energię,zamiast na jezdni, wykorzystają w szkole do osiąganiajak najlepszych wyników w nauce.
Ślubowanie klas pierwszych
Pasowania nadszedł czas,
będzie uczniem każdy z nas.
Z tej okazji przyrzekamy,
że się bardzo postaramy.
pilnie świat poznawać,
dobry przykład innym dawać,
być pomocnym w domu, w szkole
i wypełniać ucznia rolę.W dniu 26 października 2017 r., w naszej szkole, miała miejsce bardzo ważna i miła uroczystość. Tego bowiem dnia uczniowie czterech klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 293 im. J. Kochanowskiego. Dzieciom w galowych strojach oraz w żółtych i zielonych biretach, w tych wyjątkowych chwilach, towarzyszyli: dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami - Panią Grażyną Kucharską oraz Panią Anną Janiec, nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice, dziadkowie, koleżanki i koledzy ze starszych klas oraz zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany - Pan Artur Wołczacki oraz Radny Dzielnicy Bielany - Pan Ryszard Zakrzewski. Uroczystość ślubowania z ceremoniałem szkoły poprowadziła Pani Grażyna Kucharska.
Dla pierwszoklasistów, którzy wraz z rozpoczęciem roku szkolnego oswajali się z murami szkoły, poznawali starsze koleżanki, kolegów oraz nauczycieli, nadszedł czas na złożenie uczniowskiego ślubowania. Do tak ważnego wydarzenia przygotowywali się ponad miesiąc. W tych działaniach wspierały ich wychowawczynie: Pani Monika Hass (klasa 1a), Pani Anna Tkaczyk (klasa 1b), Pani Aldona Ćwiek (klasa 1c) oraz Pani Beata Chrzanowska (klasa 1d). Mimo tremy i zdenerwowania uczniowie wspaniale zaśpiewali piosenki i z dumą wyrecytowali wiersze. Ponadto, mino tak młodego wieku, wykazali się dużą wiedzą na temat naszego kraju, znajomością zasad bezpieczeństwa oraz zasad dobrego wychowania. W ten sposób udowodnili, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły.
Po części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszoklasiści ślubowali kochać Ojczyznę, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Słowa przysięgi w ustach siedmiolatków brzmiały niezwykle poważnie, z uwagi na fakt złożenia przysięgi przez dyrektor szkoły, Panią Iwonę Krupińską, która ślubowała być przyjacielem wszystkich dzieci, stać na straży ich praw oraz pamiętać o najwyższych celach wychowawczych szkoły. Na pamiątkę tego wydarzenia dyrektor szkoły otrzymała z rąk starszych uczniów krawatkę ze szkolnym logo.
Następnie Pani Iwona Krupińska dokonała uroczystego pasowania na ucznia, zgodnie z tradycją szkoły, wielkim ołówkiem. Nie zabrakło również życzeń i gratulacji, zarówno od dyrekcji, jak i zaproszonych gości. Na zakończenie dzieci ustawiły się do pamiątkowej fotografii, po czym udały się do swoich sal lekcyjnych, gdzie z rąk wychowawców otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Życzymy sukcesów w nauce i wzorowego zachowania!
Archiwum Aktualności